Author Topic: Καλησπέρα!  (Read 4241 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline radiant

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
Καλησπέρα!
« on: December 26, 2010, 11:42:03 PM »
Καλησπέρα και Χρονια Πολλά!

Λέγομαι Άρης και είμαι 23 χρονών. Κάπνιζω 5 χρόνια και μερικούς μήνες.

Ένα μήνα άκαπνος κλείνω σημερα και ελπίζω να συνεχίσω έτσι.  Πλέον η μάχη γίνεται καθαρά υποσεινείδητα και παρόλο που ακούγεται οξύμορο, αρχίζω να το ελέγχω. Σιγά σιγά υπάρχει αναγνωριση της προσπαθειας μου απο φίλους και αυτό μου δίνει αυτοπεποίθηση να συνεχίσω. Όπως εχω ξαναπεί η ηλεκτρονική έκδοση του βιβλίου που διάβασα, μου έδωσε το απαραίτητο ψυχολογικό boost-άρισμα τις δυσκολες πρώτες μέρες της διακοπής!

Καλή συνέχεια σε όλους και όλες λοιπόν και είθε το νέο έτος να μας βρεί άκαπνους και άρα πιο ευτιχυσμένους!

:victory:

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Καλησπέρα!
« Reply #1 on: January 01, 2011, 12:02:49 PM »
Ο ένας μήνας είναι πολύ καλό ορόσημο για να δείξει και στους άλλους αλλά κυρίως σε σένα πόσο αποτελεσματικός μπορείς να είσαι σε αυτό που προσπαθείς. Λόγω και του νεαρού της ηλικίας σίγουρα θα αντιμετωπίσεις έστω και σπάνια καταστάσεις που θα σε βάλουν σε πειρασμό, αλλά έχεις όλα τα όπλα για να ξεπερνάς τα εμπόδια αλώβητος!
Σου εύχομαι για το 2011 να μην αμφισβητήσεις ούτε μία φορά την πιο ωφέλιμη απόφαση που έχεις πάρει στη ζωή σου!
 :victory:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline radiant

• Σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #2 on: January 10, 2011, 04:45:21 PM »
Ευχαριστώ Θανάση!

Λοιπόν, τον τελευταίο καιρό παρατήρησα ότι το παθητικό κάπνισμα με ενοχλεί πραγματικά.
Καθ'όλη την περίοδο της διακοπής μόνο σε ευνοικές συνθήκες δεν ήμουνα. Όντας 23 ετών, οι χώροι που συχνάζω είναι πνιγμένοι στον καπνό. Δεν ξέρω αν αυτό με βοήθησε ή όχι, αλλά την τελευταία βδομάδα το σιχάθηκα. Πραγματικά δε μου κάνει καμία αίσθηση πλέον ο καπνός των φίλων μου(κάτι που στην αρχή με ζόριζε). Τώρα πια απλά τον σιχαίνομαι. Και παρόλο που αυτό είναι καλό για την προσπάθειά μου, ενοχλούμαι όταν την επόμενη μέρα
σηκώνομαι με το λαιμό μου ξερό...σκέφτομαι: Το κοψα ρε γαμώτο ! Παλι τα ίδια!?! Αυτά.

bb  :dumbells:

Offline radiant

• Σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #3 on: January 26, 2011, 04:38:28 AM »
2 μήνες πέρασαν χωρίς τσιγάρο!

Offline spuridoula

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Receive: 0
« Reply #4 on: January 26, 2011, 08:29:01 AM »
καλημερα  :wave: !!!συνεχισε αρη και μην ανυσηχεις 8α τα καταφερεις!!!! :dumbells:  :dumbells:  :dumbells:

καμια προσπα8εια δεν παει χαμενη!!!μπραβο!!  =yes!=
mamouni2022

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
« Reply #5 on: January 30, 2011, 10:39:13 AM »
 :οops!: πότε πέρασαν κιόλας;;  :victory:

άξιος!!!   ::cool:: ::cool::

Offline radiant

• Σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #6 on: January 30, 2011, 10:08:32 PM »
ty boys and girls :P
Η καλύτερη κίνηση που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια στη ζωή μου.

Ερώτηση : Έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο καιρό γίνομαι λίγο...αντικαπνιστής. Ίσως γρηγορότερα απ'ότι περίμενα μπορώ να πω. Είναι φυσικό αυτό?

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
« Reply #7 on: January 31, 2011, 03:06:32 PM »
Φυσικό είναι! Οι πιο δυναμικοί αντικαπνιστές είναι οι πρώην καπνιστές! Αναμενόμενο. Ξέρουν περισσότερα και έχουν υποφέρει περισσότερο από αυτήν την παγίδα της ζωής.. Επίσης μπορούν να καταλάβουν, να νιώσουν τα βάσανα που περνά ο καπνιστής που προσπαθεί να απεξαρτηθεί, ενώ συχνά βλέπω αντικαπνιστές που δεν έχουν καπνίσει ποτέ, να βλέπουν τους καπνιστές ως "χαζούς" ή "λεπρούς", δηλαδή να μην τους καταλαβαίνουν καθόλου.

Εκεί βέβαια που δε χωρά κανένας συμβιβασμός με τον καπνιστή είναι στο να αναπνέουμε τον δικό του δηλητηριώδη καπνό. Από εκεί και πέρα, αξίζει κάθε βοήθειάς μας.

Offline radiant

• Σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #8 on: January 31, 2011, 10:13:29 PM »
Χο χο χο...χαίρομαι λοιπόν. Τις τελευταίες μέρες πέφτει μάχη με 2 φίλους καπνιστές για το αν θα καθόμαστε μέσα ή έξω για καφέ. Μπορώ να πω ότι το έχω παρακάνει λίγο κ εγώ  :color:

Offline radiant

• Σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #9 on: February 26, 2011, 08:27:11 PM »
Καλησπέρα και πάλι απο εμένα. 3 μήνες πέρασαν αισίως χωρίς τσιγάρο. Πέραν του ότι συνηθίσα την αποχή από το κάπνισμα, υπάρχει ένα πράμα θέλω να μοιραστώ. Αφορά τα ένοχα όνειρα της διακοπής. Είχα διαβάσει ότι και άλλα μέλη έβλεπαν μετά τη διακοπή ότι στον ύπνο τους κάπνιζαν και ξυπνούσαν με...τύψεις και ανακούφιση...Είχα πολλά
από αυτά τα όνειρα τους 2μησι μήνες μετά τη διακοπή. Αλλά πριν από μερικές μέρες το σκηνικό άλλαξε: Για πρωτη
φορά είδα στον ύπνο μου ότι απέρριπτα το τσιγάρο πετώντας ένα πακέτο που είχε βρεθεί(κάπως!) στα χέρια μου .
Μόλις ξύπνησα πραγματικά ένιωθα νικητής!  =thumb=

Αυτά από μένα και κουράγιο σε όλους γιατί παρατήρησα ότι ο 3ός μήνας ήταν πολύύύύ ευκολότερος από τους άλλους 2! Stay true!