Author Topic: επανειλημμένες αποτυχημένες προσπάθειες!  (Read 5717 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 11
  • -Receive: 20
Admin: Γιώργο μετέφερα εδώ το θέμα σου ξεχωριστά, γιατί το είχες βάλει ως απάντηση στο "γιατί να συστηθείτε". Θα σου απαντήσω μόλις βρω χρόνο σε όσα ενδιαφέροντα γράφεις!

Καλησπέρα σε όλους , με λένε Γιώργο. Είμαι 38 καπνίζω από τα 20 και τώρα περίπου σχεδόν 2 πακέτα την ημέρα. Εδώ και 1 χρόνο ακριβώς είναι που διάβασα το βιβλίο. Πρώτα τύπωσα το ηλεκτρονικό μετά αγόρασα και το κανονικό. Μαζί με τη γυναίκα μου αποφασίσαμε να κόψουμε το κάπνισμα. Εγώ την παρακίνησα να διαβάσει το βιβλίο αυτή δεν ήθελε καν να το κόψει ούτε να διαβάσει στην αρχή. Τελικά με το που διάβασε το βιβλίο και με την πρώτη προσπάθεια κατάφερε να το κόψει και να μην το ξαναρχίσει ΠΟΤΕ. Ήταν απίστευτο, μετά από ένα χρόνο δεν το σκέφτεται καθόλου, χέστηκε για αυτό.

Έγώ αντιθέτως μετά από ένα χρόνο έχω κάνει 40-100 προσπάθειες και ακόμα τίποτα. Τον Αυγουστο είχα καταφέρει να μείνω ενάμησι μήνα καθαρός. Αυτό που μου έχει στoιχίσει μετά από τις 1 χρόνο τόσες προσπάθειες να κόψω το τσιγάρο είναι 15 κιλά επιπλέον βάρος στα 38 μου χρόνια που δεν χάνονται εύκολα, λεφτά πολλά που έχω ξοδέψει σε γλυκά, τσιγάρα, χάπια (champix) που δεν περισσεύουν μια ψυχολογική κατάσταση κατάθληψης κ.α. Ο λόγος που στεναχωριέμαι υπερβολικά που καπνίζω είναι ότι θέλω σαν τρελός να το κόψω γιατι όταν ξέρω την αλήθεια δεν μπορώ να ζώ στο ψέμα πιά.

Τώρα νομίζω ότι έχω βρεί τα αδύνατα σημεία μου γιατί ξανακοιλάω. Είναι το άγχος της δουλειάς και οι διάφορες στεναχώριες γενικά. Το τσιγάρο ήταν πάντα δίπλα μου στη δουλειά στο γραφείο και το ζητάω πολύ έντονα όταν δουλεύω. Επίσης η επιθυμία μου για τσιγάρο είναι μεγαλύτερη κατά 50% όταν δεν γυμνάζομαι.    
Τελος πάντων τώρα είμαι 3 μέρες χωρίς τριγάρο και όπως και τις άλλες φορές είμαι αισιόδοξος ότι θα τα καταφέρω. Αυτή τη φορά παίρνω και δύναμη από το forum.

Να είσαι καλά αγαπητέ Θανάση το βιβλίο σου μου ταρακούνησε για τα καλά τη ζωή μου νομίζω πως δεν έχει γραφτεί τίποτα αλλο ουτε που να μπορεί να το πλησιάσει. Και όπως βλέπω συμφωνώ με πολλούς.

Εκεί που δεν συμφωνώ είναι η σκληρότητα με την οποία αντιμετωπίζονται οι καπνιστές ειδικά από άτομα που ήταν πρωην καπνιστές και γνωρίζουν. Και εγώ είμαι ίσως από τους μεγαλύτερους αντικαπνιστές αλλά δεν θα φώναζα τον μπατσο να πιάσει τον μαγαζάτορα που έχει τασάκια ούτε τον καπνιστή που καπνίζει σε μαγαζί που έχει τασάκια και του επιπρέπει ο μαγαζάτορας. Δεν θα το κανα γιατί έχω κατανοήσει το πόσο δύσκολο είναι να κόψεις το τσιγάρο και αν ποτέ τα καταφέρω έχω ορκιστεί να μην κρίνω ποτέ αρνητικά αυτούς που δεν τα κατάφεραν γιατί θα μπορούσα και εγώ να είμαι ένας από αυτούς χαλαρά.

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
Θανάση με την ησυχία σου, δεν έκανα καμιά ερώτηση για να περιμένω απάντηση. Σου είπα το έχω δουλέψει πολύ το θέμα δεν υπάρχουν πια απορίες.

Προς το παρόν φυλάγομαι από:
1. Υπερβολική κούραση,
2. Άγχος δουλειάς
3. Αλκοόλ και βραδινές εξόδους
4. καφέδες σε ραντεβου με φίλους ή συνεργάτες που καπνίζουν

δεν έχω αρχίσει ακόμη γυμναστική λόγω μικρής γρύπης και ψύξης στην πλάτυ από την προηγούμενη βδομάδα που έκανε κρύο.

Μέχρι τώρα τα πάω περίφημα, την Πέμπτη κλείνω την 1η βδομάδα χωρίς ιδιαίτερα έντονα στερητικά αφού προσέχω τα παραπάνω 1,2,3,4.   

Offline sta82

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
Καλημερα φιλε γιωργο!
Χαιρομαι πολυ που τα καταφερνεις ως εδω αλλα θα ηθελα να σου θυμησω να δουλεψεις στο μυαλο σου ποιες καταστασεις σε ωθουν να καπνισεις. Για παραδειγμα εγω ειχα δυσκολευτει περισσοτερο τις στιγμες που ημουν με καλη παρεα (ολοι οι φιλοι μου καπνιζουν) ή στη δουλεια στο διαλλειμα, τις ωρες που περνουσαμε καλα δηλαδη ή οταν ημουν πολυ κουρασμενη! Φαινεται ειχα μαθει οτι μονο ετσι περνας καλα ή χαλαρωνεις (λογω του οτι στην οικογενεια μου καπνιζουν)!
Το δουλεψα μες το μυαλο μου και τωρα ξερω οτι περναω καλυτερα ακαπνη και οταν ειμαι κουρασμενη απλα ξεκουραζομαι (παιρνω και 2-3 βαθειες ανασες).
Νομιζω οτι υπαρχει ακομη λιγο "παραμυθι" στο μυαλο σου που εισαι πολυ κοντα να το σβησεις αρκει να μη φοβηθεις να ερθεις σε επαφη με τις πραγματικες αναγκες που εχεις σαν ανθρωπος ειτε σωματικα ειτε πνευματικα και να απλα να κοιταξεις πως αυτες ικανοποιουνται χωρις να ταυτιζεσαι με τους καπνιστες φιλους σου- ταυτισου με τη γυναικα σου.
Καλη συνεχεια και ευχομαι η καινουργια χρονια να μας βρει ολους με υγεια και ακομη πιο δυνατους!!

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
Ευχαριστώ για το μήνυμα συμπαράστασης κοπελιά, μου έδωσε πολύ δύναμη το γεγονός ότι προσπαθησε ένας "αγνωστος" να μου πει δυο λόγια να με βοηθήσει. Για μένα πραγματικά είναι δύσκολή η προσπάθεια διότι παράλληλα είμαι και σε μια δύσκολη περίοδο της ζωής μου. Με κρατά βέβαια "ζωντανό" το ότι αν αποτύχω τώρα και στο τσιγάρο θα ήμουν για τα κλάματα.
Φαντάζομαι και βλέπω ότι και εσύ σκέφτεσαι όπως εγώ σε πολλά. Οπότε αν εσύ εδώ και ενάμησι μήνα τα έχεις καταφέρει βλέπω να φτάνω και εγώ σε αυτό το σημείο (φυσικά πέριμένω από εσένα να πάς πολύ πιο πέρα για να μπορώ να ακολουθήσω).
Τελικά ένα σημαντικό που πρέπει να αναφέρω είναι ότι εδώ στο φορουμ δεσμεύεσαι με κάποιο τρόπο σαν να δίνεις μια υπόσχεση κάθε φορά που γράφεις κάτι, δηλ.
Πως θα δώσω δύναμη σε κάποιον να το κόψει ή να μην ξαναρχίσει όταν έχω ήδη ξαναρχίσει το κάπνισμα εγώ?
Φαντάζεσαι τον Θανάση μια μέρα να μας γράψει "παιδιά το ξανάρχισα", ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ έχει ευθύνη για αυτά που έχει πει μέχρι τώρα απέναντί μας και εδώ και στο βιβλίο.
και το μυστικό είναι πως όσο γράφεις ή απαντάς σε άλλους τόσο η ευθύνη σου μεγαλώνει να μείνεις καθαρός-η.

Ευχαριστώ ξανά και ξανά
γ

Offline A7PILOT

• SD Hero
  • τακτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 13
       Γιώργο καλησπέρα, χρόνια πολλά και "καθαρά".....!!!!

Δεν είσαι μόνος στην προσπάθειά σου. Ξέρω την λαχτάρα με την οποία ανοίγεις για να δείς αν κάποιος έχει απαντήσει... Το έζησα  πρίν απο ένα - ενάμισυ χρόνο.... Διάβαζα και ξαναδιάβαζα  τα μυνήματα .... Αυτό που πρέπει να σε παρηγορεί είναι ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ την ενότητά σου....!!!! Σε σένα έχουν περάσει τους 85... Είναι αυτοί που προσπαθούν να πάρουν κουράγιο από τα γραφόμενά σου για να συνεχίσουν ή για να ξεκινήσουν....

Εσύ ήδη ξεκίνησες ένα στην κυριολεξία ΚΑΘΑΡΟ ταξίδι... Ενα ταξίδι που δεν θα βρωμάνε τα ρούχα σου , ενα ταξίδι.....,....., τέλος ένα ταξίδι που δεν θα σε πιάνει άγχος για το "ποσα έχεις κιαν βγάζεις τη νύχτα..!!!!!!"

Η μόνη συμβουλή που σου δίνω είναι όταν ζορίζεσαι να  ξαναδιαβάζεις ΑΜΕΣΩΣ το βιβλίο και τα διάφορα μηνύματα των συνοδοιπόρων μας... Να μην σε κουράζω άλλο. Καλή δύναμη κιαν θέλεις να δείς τα "ζόρια που τράβηξα"΄πήγαινε στην επικεφαλίδα "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" . Χρόνια Πολλά

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
Α ρε Pilot,

την ώρα που μου έστελνες το γραμμα ήμουν σε ένα καφενείο όπου εκανα 3 τσιγάρα μετά από 2-3 καραφάκια τσιπουρο και νυστικός πάνω που έκλεινα 13 μέρες καθαρότατος. Έλεγα να μην το μαρτυρήσω γιατί ψιλοντρεπόμουν αλλά τελικα το είπα. Τωρα συνεχίζω την αποτοξείνωση σαν να μην έγινε τίποτα. Δεν το φοβάμαι καθόλου το τσιγάρο πιά.
Διαβασα την σελίδα σου είσαι δύναμη φίλε. Βιβλίο δεν έχω να διαβάσω το είχα δανίσει και μου το έχασαν. Έδω η κουβέντα βοηθάει πολύ σίγουρα. Λυπάμαι που σας ψιλοαπογοητευσα αλλά είμαι ΚΑΛΑ μην ανυσηχείτε θα το κρατήσω αυτή τη φορά. Εδωσα και συμβουλές προχθές σε ένα "νεο" μέλος ελπίζω να μην το διαβάσει αυτό και χάσει το κουράγιο της.

Πραγματικά αυτές τις δύο εβδομάδες χωρις τσιγάρο νιώθω ευτυχισμένος και δεν προκειται να το αλλάξω αυτό. (έχει τυπωθεί καλά στο υποσυνείδητο)

Ευχαριστώ και πάλι PILOT καλές γιορτές να χεις και γω πιστεύω ότι αν δεν είχα διαβάσει το βιβλίο δεν θα είχα καμία πυθανότητα να τα καταφέρω. Βλέπω τον εαυτό μου να ακολουθεί τα βήματά σου

γ

Offline amalia

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
χρονια πολλα χωρις τσιγαρο.ειμαι 4 μηνες καθαρη και αισθανομαι πολυ χαρουμενη γι αυτο.εγω ειχα αναγκη το τσιγαρο οταν ημουν μονη ,προσπαθησα λοιπον ειτε να εχω παρεα ειτε να απασχολουμαι μεκατι για να μην τοσκεφτομαι.βρες λοιπον κι εσυ καποιον τροπο να ξεφευγεις κι ολα θα πανε καλα.μην το βαζεις κατω .amalia                                                                     

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Γιώργο καλή χρονιά!
Και πώς να μην είναι, αφού είναι η χρονιά που θα κόψεις το κάπνισμα, αφού το θέλεις τόσο πολύ. Το πρόβλημα είναι το ΠΩΣ. Παρόλα τα πολλά που ξέρεις από το βιβλίο και από την εμπειρία και τους προβληματισμούς σου, φαίνεται ότι σου λείπει ένα κρίσιμο κομμάτι του παζλ...

Τώρα νομίζω ότι έχω βρει τα αδύνατα σημεία μου γιατί ξανακυλάω. Είναι το άγχος της δουλειάς και οι διάφορες στεναχώριες γενικά. Το τσιγάρο ήταν πάντα δίπλα μου στη δουλειά στο γραφείο και το ζητάω πολύ έντονα όταν δουλεύω.
παρακάτω λες:
Προς το παρόν φυλάγομαι από:
1. Υπερβολική κούραση,
2. Άγχος δουλειάς
3. Αλκοόλ και βραδινές εξόδους
4. καφέδες σε ραντεβού με φίλους ή συνεργάτες που καπνίζουν
(έβαλα με έντονα γράμματα κάποια που γράφεις)

Μου φαίνεται ότι δεν έχεις βρει ικανοποιητική απάντηση στο άγχος και αυτό σε οδηγεί σε αδιέξοδους φαύλους κύκλους καπνίσματος. Χθες έγραψα στη Jollyta μία ανάλυση για το άγχος και τους ΤΡΕΙΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ που μπορεί να ακολουθήσει. Αυτά που της έγραψα ταιριάζουν γάντι και σε σένα, και ίσως σου ταιριάζουν ακόμη περισσότερο. Για να πω την αλήθεια, νομίζω ότι ταιριάζουν σε κάθε άνθρωπο που προσπαθεί να αντιμετωπίσει το άγχος. Από τις τρεις πιθανές διαδρομές του άγχους εσύ φαίνεται να επιλέγεις να αφήνεις το άγχος να σε διατρέχει ώσπου από κάποιο σημείο και μετά αντιδράς παρορμητικά, χωρίς σκέψη. Δε χρειάζεται να είμαι δίπλα σου για να το δω, το ότι ξανακυλάς στο κάπνισμα ενώ θέλεις τόσο πολύ να το κόψεις, το αποδεικνύει. Σου παραθέτω λοιπόν (για να μη δίνω λινκ κ ανοίγεις πολλά παράθυρα) όσα έγραψα στη Jollyta:

Θα σου πω μία συνταγή για εύκολη διακοπή του καπνίσματος που συνειδητοποίησα τελευταία. Θα ήθελα την απόλυτη προσοχή σου σε όσα θα διαβάσεις από εδώ και κάτω:
Όπως πλέον ξέρεις, συστηματική δηλητηρίαση από τον καπνό δημιουργεί μέσα μας ένα χημικό άγχος το οποίο καταλαγιάζεται προσωρινά με καινούργιο κάπνισμα.

Γενικά το άγχος στη ζωή όταν εισβάλλει μέσα μας σε οποιαδήποτε ποσότητα (από ελαφρύ άγχος έως και τυφλό πανικό), έχει μόνο 3 μόνο πιθανές κατευθύνσεις.

1η επιλογή. Παρόρμηση, δηλαδή μερική ενεργοποίηση του fight or flight αντανακλαστικού, δηλαδή ΔΡΑΣΗ ΧΩΡΙΣ ΣΚΕΨΗ.

Αυτός ο μηχανισμός είναι πολύτιμος για την επιβίωσή μας. Φαντάσου πχ. ότι ζεις στη φύση. Στη θέα ενός λύκου η αντίδραση πάλης ή φυγής σε βοηθά να υπολογίσεις ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ αν θα του ορμίσεις (για να τον σκοτώσεις ή να τον φοβίσεις), ή αν θα το βάλεις στα πόδια να σωθείς. Εκεί, σκέψη ακόμα κι ενός δευτερολέπτου παραπάνω μπορεί να αποβεί μοιραία. Στη σημερινή ζωή μας αυτός ο μηχανισμός υπάρχει ανέπαφος, τον κουβαλάμε, αλλά μας χρειάζεται όλο και λιγότερο, οπότε φυσικό είναι να εμφανίζεται ΑΠΡΟΣΚΛΗΤΟΣ σε στιγμές που αντί να μας σώνει τη ζωή, μας βλάπτει! Σε αυτή την επιλογή εντάσσεται και η καταφυγή στα ναρκωτικά ή το ξανακύλισμα σε αυτά. Τα ναρκωτικά γενικά παθητική αντίδραση χωρίς σκέψη απέναντι στο στρες της ζωής.

2η επιλογή: Παράπονο, γκρίνια, αγανάκτηση, αυτο-θυματοποίηση, ("τι τραβάω ο κακομοίρης"), μαζοχισμός.

Εδώ έχουμε πιο ψύχραιμη δράση, ΜΕ ΣΚΕΨΗ, αλλά προς αυτοκαταστροφική κατεύθυνση. Επειδή το "να το παίζουμε θύματα" παράγει κάποια άμεση ανακούφιση από το άγχος (που την έχουμε ανάγκη), είναι μεγάλος ο πειρασμός να καταφύγουμε σε αυτή την επιλογή. Όμως το πρόβλημα εδώ είναι ότι αργότερα ανατροφοδοτείται, (επειδή την επιβεβαιώνουμε) η αιτία του άγχους μας κι έτσι μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο μέχρις ότου δεν αντέχουμε άλλο και κατρακυλάμε στην 1η επιλογή, την παρόρμηση.

3η επιλογή: Ονομάζεται "θάρρος". Ο ορισμός του θάρρους είναι αναπάντεχα απλός και ταυτίζεται με τη συνταγή της επιτυχίας του. Θάρρος είναι το να κάνεις το σωστό, άσχετα με το πόσο άσχημα νιώθεις.

Η τρίτη επιλογή είναι αντίδραση μετά από σκέψη, αλλά αυτή τη φορά εποικοδομητική. Η ανταμοιβή από την επιλογή "θάρρος" έτσι όπως ορίστηκε είναι λαχταριστή, απολαυστική και βελτιώνει τη ζωή μας κατακόρυφα. Το όνομα αυτής: "αυτοπεποίθηση".

Ένας ορισμός που έχω βρει για την απόκτηση αυτοπεποίθησης, είναι να τη βλέπω ως προσαρμογή σε συνθήκες που πριν ήταν στρεσογόνες. Αποκτάται με επίμονη και επαναλαμβανόμενη δράση μέσα σε αντίξοες ψυχολογικές συνθήκες, έως ότου αυτές αντικατασταθούν από το πολύ ευχάριστο αίσθημα της αυτοπεποίθησης. Και όλη αυτή η διαδικασία ξεκινά από μία ΑΠΟΦΑΣΗ, η οποία μας καθοδηγεί, παρά τις αντίρροπες δυνάμεις του περιβάλλοντος.

Στην εύλογη απορία "πώς θα επιλέξουμε το θάρρος" η απάντηση είναι σύντομη και πληρέστατη: Απλά κάντο. (just do it). Αυτή είναι η συνταγή για την αντιμετώπιση κάθε ναρκωτικού.

Σε "βαριά" ναρκωτικά όπως η ηρωίνη, το "να κάνεις το σωστό" έχεις ως δύσκολο σημείο, το "να το κάνεις" γιατί θα πληρώσεις για λίγες μέρες βαρύ ψυχολογικό και σωματικό τίμημα. Στο ναρκωτικό του καπνίσματος η δυσκολία είναι εξ ολοκλήρου στο να γνωρίζεις "το σωστό".

Οι 240 σελίδες του βιβλίου ουσιαστικά είναι αφιερωμένες κυρίως σε αυτό. Το πώς ακριβώς παγιδευτήκαμε (μυστικό νικοτίνης), το τι προσφέρει το κάπνισμα (ψευδαισθήσεις), ο κρίσιμος μηχανισμός του ξανακυλίσματος και πώς να τον αποφύγεις (κεφ. για ξανακύλισμα) κλπ , όλα αυτά ενισχύουν το ευαίσθητο σημείο του καπνιστή, δηλαδή "το να γνωρίζει χωρίς καμία αμφιβολία και αμφισβήτηση το σωστό". Γι αυτό επαναλαμβάνω συνεχώς πόσο σπουδαίο είναι το να μην αμφισβητούμε την απόφασή μας αφού τη λάβουμε.

Η προτροπή μου λοιπόν προς όσους δυσκολεύονται είναι αντί να επιλέξουν την 1η και τη 2η επιλογή ή κάποιο συνδυασμό τους, να επιλέξουν όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται την τρίτη επιλογή που είναι με απλά λόγια:

κάνω το σωστό με ΘΑΡΡΟΣ, άσχετα με το πόσο άσχημα με κάνει να νιώθω.

Όσο πιο θαρραλέοι είμαστε και έχουμε απορρίψει την εσωτερική γκρίνια, τα παράπονα, την απαισιοδοξία και την αμφισβήτηση της απόφασής μας, τόσο γρηγορότερα θα αντικατασταθούν τα προσωρινά άσχημα αισθήματα με το υπέροχο αίσθημα της αυτοπεποίθησης. Στην ιδεατή περίπτωση που θα διαλέγαμε 100% την επιλογή "θάρρος", δε θα νιώθαμε άσχημα (λόγω της διακοπής) ούτε ένα δευτερόλεπτο!

Η ίδια συνταγή ισχύει και για άλλες καταχρήσεις αν και η κάθε μία έχει τις ιδιαιτερότητές της που πρέπει να είναι γνωστές (μην ξεχνάτε, ολόκληρο βιβλίο έγραψα για τις ιδιαιτερότητες του καπνίσματος!). Ο πυρήνας όμως είναι ίδιος και η λύση απλή: ΘΑΡΡΟΣ.

Μάλιστα αυτή η συνταγή μπορεί να εφαρμοστεί σε κάθε τι που μας αγχώνει. Πχ. ένας νεαρός που πνίγεται στο άγχος για το πώς θα μιλήσει σε μία άγνωστη κοπέλα που του αρέσει, μπορεί να εφαρμόσει τη συνταγή. Επαναλαμβανόμενη άσκηση θάρρους (και λίγες γνώσεις για το "τι είναι το σωστό" πριν το πράξει με θάρρος, πχ. σε ποιες αξίζει τον κόπο να μιλάει, τι να βελτιώσει στην εμφάνιση και τη γλώσσα σώματος, μερικές ιδέες τι να πει και τι να μην λέει σε μία κοπέλα κλπ) θα του χαρίσουν σε λίγο καιρό μεγάλη αυτοπεποίθηση με τις γυναίκες.

Ελπίζω να βοηθάνε οι παραπάνω σκέψεις, τις οποίες δεν έχω εξ ολοκλήρου ανακαλύψει εγώ, αλλά τις εμπνεύστηκα από μελέτη κάποιων βιβλίων ψυχολογίας. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας γι αυτές. Βλέπετε αυτό που βλέπω; Δηλαδή ξεκάθαρο οδικό χάρτη που βοηθά χειροπιαστά, ή σας φαίνονται κάπως "θεωρητικές και απόμακρες";

Προσπάθησε να αντιμετωπίσεις το άγχος σου (και της δουλειάς, και της διακοπής καπνίσματος) με την συνταγή που αναφέρω παραπάνω και όχι να το αποφεύγεις, όπως γράφεις.

Ένα άλλο που θα πρέπει να δώσεις βάση, είναι το κεφάλαιο του ξανακυλίσματος και όσα γράφω για τους "συχνούς κόφτες". Πάντως, πολύ καλά κάνεις και δεν το βάζεις κάτω από τις αποτυχίες σου. Το ίδιο έκανα κι εγώ επί χρόνια. Ο επιμένων πάντα νικά!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
Αμαλία ευχαριστώ για την συμπαράσταση, χαίρομαι πολύ και που είσαι καλά και εσύ 4 μήνες τώρα και από μένα μια ευχή για σένα να κοιτάς μπροστά. Ξέρεις...

Θανάση σοφές οι κουβέντες σου κατάλαβα το νόημα. Το εξηγούσα σε ένα φίλο μου σημερα με δικά μου λόγια και τον άφησα άφωνο. Τι κατάλαβα? Σου λέω αμέσως:
Αν κάποια  στιγμη αγχωθώ με κάτι θα πρέπει πάνω στον πανικό μου να ανάψω ένα τσιγάρο δηλ. να περάσω στην 1η επιλογή. Μετά να περάσω στη δεύτερη φάση και να πάω να πάρω πακέτο  δικαιολογόντας τον εαυτό μου παρουσιάζοντας αυτά που μου συμβαίνουν παρόμοια με τα πάθη του Χριστού. Έπειτα να μείνω έτσι και να περιμένω να περάσουν τα χρόνια της καταδίκης μου και μόλις φτάσω 70-80 χρονών αν δεν έχω πεθάνει να κάνω το χατήρι στα παιδιά μου και να ελαττώσω τα τσιγάρα σε 5-10 την ημέρα, πιστεύοντας σε όλη μου τη ζωή ότι η τρίτη επιλογή είναι για άλλους καλύτερους ή πιο τυχερούς από εμένα που η ζωή δεν τους φέρθηκε τόσο σκαρτα.

Καλά δεν τα κατάλαβα? Το γράψιμό σου έπιασε τόπο. Είμαι ξεφτέρι!!!

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας, αν σας τρόμαξα εχω να πω ένα. 21 μερες και πάμε για πολλές ακόμα με τρέλα.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
 :γέλιο: Οκ! μάλλον τα κατάλαβες πολύ καλά!
Δεν το ξερα ότι πάει τόσο καλά η προσπάθειά σου. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!  =yes!=

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.