Author Topic: Καλησπέρα σε όλους  (Read 1238 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline giorgos10

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλησπέρα σε όλους
« on: December 14, 2010, 01:36:40 AM »
Με λένε Γιώργο και είμαι 27 ετών.
Κάπνιζα από τα 20 δηλαδή περίπου 7 χρόνια.
Την Πέμπτη 9-12-2010 ώρα 02:00 (δηλ. βράδυ Τετάρτης) έκανα το τελευταίο μου τσιγάρο.
Αποφάσισα να το κόψω, όταν μετά από επίσκεψη στον πνευμονολόγο μου διαπιστώσαμε ότι είχα άσθμα.
Ξέχασα να σας πω ότι είμαι αθλητής (ποδόσφαιρο) τόσο σε επαγγελματικό επίπεδο (5-6 χρόνια παλιότερα) όσο και ερασυτεχνικά. Αλλά γενικά πάντα ήμουν από το τρεχαντήρι της ομάδας, αυτός που έτρεχε πιο πολύ από όλους. Αυτό συνέβαινε κι όταν κάπνιζα.
Λοιπόν, για να μην κουράσω, ο γιατρός έκανε μια εξέταση και μου είπε ότι οι πνεύμονες δεν πέρνουν όλο τον αέρα που μπορούν, αλλά μου είπε ότι λόγω του άσθματος δουλεύουν στο 80%. Μου πρότεινε να κόψω το κάπνισμα σε συνδυασμό με κάτι εισπνοές για 1 μήνα και είπε ότι οι πνεύμονες θα επανέλθουν στο 110%. Ήταν Τετάρτη πρωί. Ε κατευθείαν πήγα για καφέ και τσιγάρο. Αλλά είχα πάρει την απόφαση να ήταν η τελευταία μέρα που το έβαζα στο στόμα μου. Όλη τη μέρα έκανα όσα τσιγάρα μπορούσα. Αλλά το βράδυ 02:00 ξημερώματα Πέμπτης έκανα την κηδεία του.
Είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να το κόψω. Ποτέ σε αυτά τα 7 χρόνια δεν είχε περάσει μέρα που να μην κάνω έστω 1 τσιγάρο. Είχα "ανάγκη" να κάνω έστω ένα τσιγάρο.
Γενικότερα δεν κάπνιζα σκέτα, αλλά μόνο με τον καφέ. Και έπινα πολλούς καφέδες για να καπνίζω.
Από την Πέμπτη τα ξημερώματα λοιπόν έχουν περάσει 5 μέρες και είμαι πραγματικά μια χαρά.
Να σημειώσω ότι το βιβλίο του κ. Θανάση το πήρα σήμερα από περιέργεια και εντυπωσιάστηκα με το πόσο συμφωνούσα σε πολλά σημεία του.
Εγώ απλά αποφάσισα να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου και η απόφαση είναι δυνατή και σταθερή.
Βέβαια τις πρώτες 3 μέρες υπήρχαν μερικές εμπλοκές-ενόχληση αλλά τις ξεπερνούσα με βαθιές ανάσες από καθαρό αέρα του βουνού και πολύ φαγητό (Δεν έχω πρόβλημα κιλών, αλλα και να είχα πάλι θα προτιμούσα να έκοβα το κάπνισμα απο το να βάλω κάποια κιλά που χάνονται). Επίσης, (την αμαρτία μου θα την πω) τις πρώτες 2 μέρες (σαν παιδί που έχει άγνοια κινδύνου) έπαιζα μαζί του. Έστριβα τσιγάρα για άλλους συνάδελφους, το έπιανα στα χέρια μου όταν με έπιανε η κρίση (έτσι την ονομάζω εγώ) και το πετούσα από το παράθυρο γελώντας και λέγοντάς του ότι δεν πρόκειται ποτέ να με νικήσει και κατευθείαν πήγαινα έξω για βαθιές ανάσες (τζούρες τις λέω) καθαρού κρύου αέρα.
Στην αρχή (την 1η ημέρα) με έπιανε κάτι όταν σκεφτόμουν ότι δεν θα ξανακαπνίσω ΠΟΤΕ, αλλά μετά διάβασα κάτι στο web που με βοήθησε αρκετά και λέει "Σήμερα δεν πρόκειται να καπνίσω, αύριο δεν ξέρω, θα το σκεφτώ αύριο" και πάει λέγοντας.
Σήμερα δεν μου λείπει, ούτε του λείπω. Τραβήξαμε διαφορετικό δρόμο και δεν πρόκειται να ξαναβρεθούμε. Γιατί; Επειδή σήμερα προφανώς αποτοξινομένος από την νικοτίνη νιώθω ότι δεν έχει να μου δώσει κάτι. Ο αέρας που αναπνέω έχει να μου δώσει πολλα περισσότερα.
Πλέον σήμερα είμαι πολύ καλύτερα από ότι ήμουν αρκετά χρόνια, αλλά είμαι ικανοποιημένος απίστευτα επειδή δεν είμαι πλέον καπνιστής. Και δεν ακούγεται και αυτό το σύρσιμο στην ανάσα το βράδυ.
Θα υπάρξει και συνέχεια για το πόσο επώδυνη ή ανώδυνη θα είναι η διακοπή του κανίσματος ή ακόμα πόσο εύκολη ή δύσκολη είναι η εμπειρία μου.

Υ.Γ.: κ. Θανάση ευχαριστούμε για την συμβολή σας κατά του καπνίσματος.

Πάντα στην διάθεσή σας,
Φιλικά
Γιώργος

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Καλησπέρα σε όλους
« Reply #1 on: December 15, 2010, 09:30:43 AM »
Γιώργο συγχαρητήρια για την ως τώρα πορεία σου!
Φαίνεσαι αποφασισμένος και πολύ συνειδητοποιημένος στην προσπάθειά σου, γι αυτό και είμαι σίγουρος ότι θα στεφθεί με επιτυχία! Επίσης πιστεύω ότι μπορείς να φτάσεις σε αθλητική επίδοση την ανώτερη της ζωής σου. Η διακοπή της άσκοπης δηλητηρίασης είναι το πρώτο και σημαντικότερο βήμα. Με κάποιες ακόμη βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις στο μέλλον, οι επιδόσεις σου (αντοχή, δύναμη) θα απογειωθούν.

Γράφε μας όποτε θέλεις για ότι προβλήματα προκύψουν, για την πορεία και την εμπειρία σου.
 :victory:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline giorgos10

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #2 on: December 16, 2010, 07:41:24 PM »
Πλέον κλείσαμε την 1η εβδομάδα χωρίς τσιγάρο.
Αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι η αθλητική μου επίδοση αυξήθηκε κατακόρυφα. Λες και έχω πάρει ντόπα. Δεν νιώθω λαχάνιασμα εύκολα και πρέπει να τρέχω για αρκετή ώρα για να πω να σταματήσω.
Όσο αφορά το φαγητό αυτή η εβδομάδα πέρασε με πολύ φαγητό και κυρίως πολλές σοκολάτες!! Έφτασα σε σημείο να παίρνω το αμάξι 1 το βράδυ και να ψάχνω ανοικτό περίπτερο για να αγοράσω σοκολάτα (ενώ παλιά έψαχνα περίπτερο για τσιγάρα). Αλλά και η όρεξη για σοκολάτα άρχισε να φεύγει από χθες. Πλέον δεν μου κάνει κέφι να πίνω και καφέ, ας πούμε σήμερα δεν ήπια καθόλου (πράγμα αδιανότητο όταν κάπνιζα, καθώς στο μισάωρο που ξυπνούσα είχε καφέ και τσιγάρο). Πλέον ευχαριστιέμαι τον ύπνο. Ξυπνάω και έχω καλή διάθεση (ενώ παλιά μέχρι να πιω μισό φλιτζάνι και να κάνω ένα τσιγάρο ήμουν μη μου μιλάτε το πρωί).
Το πιο σημαντικό βέβαια από όλα είναι ότι ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΝ. Και όταν πάω να αρχίσω να σκεφτώ κάτι σχετικά με το τσιγάρο, αλλάζω σκέψη. Υπάρχουν πολύ ομορφότερα και σημαντικότερα θέματα να απασχολήσεις το μυαλό σου.
Τέλος, αφού πλέον πέρασε η χημική επήρρεια του δηλητηρίου νικοτίνης, καταλαβαίνω ότι μετά την 1η εβδομάδα όλα είναι θέμα μυαλού, θέλησης και αποφασιστικότητας.

be continued..

Offline giorgos10

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #3 on: January 13, 2011, 08:00:26 PM »
Ένα μήνα έχω κλείσει καθαρός πλέον..
Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξης:
Αυτό που λέει στο βιβλίο ο κ. Θανάσης ήταν το κύριο βίωμά μου, δηλ. ότι με τον καιρό θα υπάρχει με διαφορετικό τρόπο και θα κάνει την εμφάνισή του το διαβολάκι της νικοτίνης.

Και δεύτερον βασικό είναι να μην αμφισβητήσουμε ποτέ την απόφαση που πήραμε να το κόψουμε.

Μετά από ένα μήνα λοιπόν, δεν μπορώ να κάτσω σε μαγαζί που καπνίζουν γιατί τα ρουθούνια μου μπουκώνουν, δεν μπορώ γενικά καθόλου τον καπνό, πράγμα που δεν με ενοχλούσε όταν κάπνιζα. Νιώθω ρε παιδί μου καθαρός.

Πλέον δεν το σκέφτομαι καθόλου (και μάλλον ούτε και αυτό-σου λέει πάει αυτός).
Έχω φτάσει σε σημείο να βλέπω όνειρο ότι παίρνω μία τζούρα και μετά ξυπνάω λες και είδα εφιάλτη και λέω ευτυχώς που είναι ονειρο..

Όλα καλά, και συνεχίζουμε...

To be continued...