Author Topic: Βότανα που βοηθούν στη διακοπή  (Read 7445 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline eleos2

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Βότανα που βοηθούν στη διακοπή
« on: October 01, 2010, 04:30:37 PM »
καλησπέρα ειμαι η Ελένη 25 χρονών καπνίζω 10-11 χρόνια και μολις έσβησα το τελευταίο μου τσιγάρο. ειναι η τριτη φορα, γιατι τις προηγούμενες φορές ειπα να πειραματιστώ σαν το Θανάση   :tease:  (δικαιολογίες)!!!! Επίσης πριν βρω το βιβλίο έψαχνα πληροφορίες στο internet για το συγκεκριμένο θέμα και βρήκα κάποια βότανα που λένε οτι βοηθούν στη διακοπή, και θα ήθελα να σε ρωτήσω Θανάση αν το έχεις ψάξει καθόλου το θέμα και αν έχεις να προτείνεις κάτι, που θα μπορούσε και να αντικαταστήσει τη συνήθεια του πρωινού καφέ αλλα και να βοηθά ταυτόχρονα.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Καλησπερα
« Reply #1 on: October 01, 2010, 07:18:35 PM »
Γεια σου Ελένη!
όλα καλά θα σου πάνε αν καταλάβεις ότι δεν χρειάζεσαι καθόλου τους καπνούς. Μην αμφισβητείς την απόφασή σου πάνω απ' όλα.

Στο θέμα των βοτάνων. Όπως θα δεις στο φόρουμ έχω ασχοληθεί με τα συμπληρώματα που μπορούν να βοηθήσουν στη διακοπή και σου προτείνω αν θέλεις να τα παραγγείλεις γιατί μόνο καλό μπορούν να κάνουν στην προσπάθεια. ΟΜΩΣ, οποιαδήποτε βότανα και συμπληρώματα δεν είναι παρά ένα ελάχιστο ποσοστό της απεξάρτησης, η οποία έχει σχεδόν εξ ολοκλήρου ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ χαρακτήρα. Δεν είναι όπως με την ηρωίνη, που μιλάμε για ισχυρή σωματική πρωτίστως εξάρτηση. Άρα ότι βότανα ή συμπληρώματα και να χρησιμοποιήσεις έχουν δευτερεύουσα σημασία στην προσπάθειά σου. Το κυριότερο είναι να κάνεις κτήμα σου όσα λέγονται στο βιβλίο.

Για πες μου τι βότανα βρήκες και θα σου πω τη γνώμη μου. Πάντως για τις πρώτες μέρες θέλεις πολύ νερό και όσο το δυνατόν λιγότερα γλυκά και αλκοόλ.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline eleos2

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
« Reply #2 on: October 01, 2010, 09:55:10 PM »
ακριβώς επειδή έχεις γράψει για συμπληρώματα σε ρωτάω, δηλαδή με τη λογική του να παίρνω μια πολυβιταμινη γιατι να μην βρω και ενα βότανο να αντικαταστήσω τον καφέ?απλά είπα πριν αρχίσω τα πειράματα να ρωτήσω μήπως ξέρεις κάτι περισσότερο πάνω στο θέμα, σου δινω το link και περιμένω νεα σου  http://www.care2.com/greenliving/herbs-to-help-stop-smoking.html#

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #3 on: October 01, 2010, 10:45:10 PM »
Αν θέλεις να αντικαταστήσεις τον καφέ, το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι η έλλειψη της καφεΐνης του, άρα το τσάι είναι το καλύτερο υποκατάστατο. Επίσης η γεύση του τσαγιού δεν "ταιριάζει" τόσο με αυτή των καπνών, κάτι που ισχύει γενικά για κάθε τι που γενικά είναι πιο υγιεινό.

Από τα βότανα της σελίδας δεν τα έχω δοκιμάσει, μελετήσει κ αγοράσει όλα, αλλά μόνο τα Valerian, Peppermint, Korean ginseng και το St. John’s wort. Μην τα παίρνεις τοις μετρητοίς όσα λέει, κυκλοφορούν στο νετ πολλές "προτάσεις" οι οποίες όμως δεν προσφέρουν τίποτα.

Ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για κάθε τι που προσπαθούμε να πετύχουμε. Αν σου παρουσιαστεί πρόβλημα πίνε ένα χαμομήλι το βράδυ και απέφυγε οτιδήποτε έχει καφεΐνη μετά το μεσημέρι. Η βαλεριάνα είναι καλό συμπλήρωμα για τον ύπνο. Εμένα πάντως δε με πιάνει πάντα.

Κορεατικό Τζινσένγκ. Η καλύτερη ποικιλία τζινσένγκ είναι αυτή. Λήψη μόνο πρωί, γιατί μπορεί να ενοχλήσει τον ύπνο. Νομίζω ότι ακόμα καλύτερο είναι το Rhodiola.

Το χορτάρι του Αη Γιάννη (St. John’s wort). Είναι ένα καλό συμπλήρωμα στη διατροφή σου. Θα μπορούσα άνετα να το εντάξω στα συμπληρώματα που βοηθούν στη διακοπή, καθώς βοηθά πολύ στην ελαφρά κατάθλιψη και άγχος (έχει αποδειχθεί ανεπαρκές για βαριά κατάθλιψη), αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος ενδελεχώς ακόμη.

Πάντως όχι να το υπαρηφανευθώ, αλλά από τις πηγές που έχω μελετήσει για συμπληρώματα που βοηθούν στη διακοπή, αυτά που προτείνω εδώ στο φόρουμ είναι μακράν τα καλύτερα, και μάλιστα έχουν δοκιμαστεί υπό συνθήκες "πολέμου", δηλαδή σε πειραματικές διακοπές καπνίσματος που είχα κάνει παλιότερα κι εγώ και άλλοι, και όχι όπως δοκιμάζω τώρα, δηλαδή την επίδραση σε μη καπνιστή.  :)

Επίσης πλεονέκτημα θεωρώ και την έντονη υπογράμμιση που κάνω στο ότι δεν πρέπει τα συμπληρώματα να ληφθούν ως κύριο μέσο διακοπής, αλλά ως μία ελαφρά δευτερεύουσα βοήθεια.

Τα ξαναλέμε για το θέμα. Ειναι κάτι που με ενδιαφέρει κι έχω ακόμη αρκετά να μάθω. Σε ευχαριστώ για τη σελίδα.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline eleos2

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
Απ: Βότανα που βοηθούν στη διακοπή
« Reply #4 on: October 02, 2010, 05:13:40 PM »
εννοείται οτι δεν τα παιρνω τοις μετρητοίς, απλα κουβέντα να γίνεται. παντως λεω να ξεκινήσω το βαλσαμοχορτο μαζι με καποιο συμπλήρωμα και βλέπουμε. ευχαριστώ πολυ για την απάντηση  :wave:

Offline nik/os

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 10
  • -Receive: 11
« Reply #5 on: October 25, 2010, 02:32:17 PM »
den καταλαβα ακριβως τι προσπαθεις να κανεις,να βρεις κατι που να βοηθαει την διακοπη του καπνισματος ή να κοψεις τον καφε?
οπως και να χει θα ηθελα να γραψω οτι ο συνδιασμος τυροσινης dmae και ταυρινης προσωπικα σχεδον εξαφανισε καθε ενοχληση της πρωτες μερες,δεν ξερω ποιο απο τα 3 ειναι πιο σημαντικο ή αν η ταυρινη δεν επαιξε καποιο ρολο

Offline eleos2

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
« Reply #6 on: October 25, 2010, 03:23:52 PM »
βασικά έψαχνα κατι που να βοηθάει στην πιο γρήγορη αποτοξίνωση του οργανισμού και ίσως να μειώνει την "ανάγκη" για τσιγάρο, και επειδή οταν δεν καπνίζω δεν θέλω καφέ έλεγα να βρω κατι άλλο απο το να πίνω ενα απλό τσάι.

Offline nik/os

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 10
  • -Receive: 11
« Reply #7 on: October 31, 2010, 04:57:38 PM »
  έλεγα να βρω κατι άλλο απο το να πίνω ενα απλό τσάι.

θυμαμαι πρν λιγα χρονια τα coffee way ειχαν ενα απιστευτο μαυρο τσαι με αλοη και κανελα,μαγικο!!! αλλα το σταματησαν αυτοι κι εγω σταματησα το τσαι
παντως απο οσο θυμαμαι ειχε διαφορα ωραια και περιεργα,πχ τσαι με γαρυφαλο..
ριξε μια ματια