Author Topic: πρώτη και τελευταία απόπειρα  (Read 3427 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: πρώτη και τελευταία απόπειρα
« Reply #10 on: April 16, 2011, 12:09:35 PM »
Tomas τα θερμά μου συγχαρητήρια για την εως τώρα πορεία σου!   :victory:

Τα στατιστικά σου είναι ενδιαφέροντα κι έχουν κι εκπλήξεις, όπως το ότι δε σε επηρέασε καθόλου εκείνο το πουράκι (μην το ξανακάνεις όμως! αν θες τη γνώμη μου..). Το πιο περίεργο όμως είναι που δε σε ωθεί το αλκοόλ προς το κάπνισμα. Βλέπεις, κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, και μιλώ για τα γονίδια. Εγώ όπως και ο πατέρας μου έχω μία μεγάλη "ευκολία" σωματικού εθισμού στο κάπνισμα, ενώ στο αλκοόλ μου είναι δύσκολο να εθιστώ, όσο κι αν το ευχαριστιέμαι περιστασιακά.

Γενικά στο αλκοόλ πολύ πιο δύσκολα εθίζεται κάποιος σε σχέση με άλλα ναρκωτικά, αλλά επίσης δύσκολη είναι η απεμπλοκή από αυτό αν εθιστεί. Το θεωρώ πολύ δυσκολότερο από το κάπνισμα. Αλλά φυσικά το "δυσκολότερο" δε σημαίνει τίποτα, και απέχει τεράστια απόσταση από το "αδύνατο".

Δυστυχώς, λόγω του ότι δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αλκοόλ, δεν έχω ασχοληθεί, κι έτσι δε μπορώ να σε βοηθήσω τόσο αποτελεσματικά όσο για το κάπνισμα... Αυτό που ξέρω, είναι ότι ο εθισμός στο αλκοόλ (όπως και στην ηρωίνη, κοκαινη κλπ) είναι λίγο περισσότερο ΣΩΜΑΤΙΚΟΣ από ότι είναι στο κάπνισμα. Δηλαδή η χημεία του σώματός σου έχει περισσότερο συμμετοχή σε αυτά που νιώθεις από ότι έχει στο κάπνισμα. Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα στο ίντερνετ για συμπληρώματα διατροφής, ίσως και για φάρμακα (περιορισμένη χρήση όμως) και κυρίως θα έψαχνα για αυτές τις ομάδες όπως οι "ανώνυμοι αλκοολικοί" που απ' ότι ακούω έχουν καταπληκτικά αποτελέσματα. Βέβαια δεν ξέρω σε ποιο βαθμό έχεις εθιστεί και πόσο επηρεάζει τη ζωή σου, αλλά ακόμη και στην αρχή του μπλεξίματος να είσαι, ακόμα καλύτερα είναι να το αντιμετωπίσεις τώρα. Το θέμα είναι πόσο το θέλεις να ελευθερωθείς και από αυτό.

Πάντως στο θέμα του καπνίσματος, μας βάζεις σε όλους γυαλιά με τη θεαματική απόδρασή σου!!

::cool:: ::cool::

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: πρώτη και τελευταία απόπειρα
« Reply #11 on: March 10, 2012, 06:28:07 PM »
ανακτημένη δημοσίευση από το μέλος tomas:

Γεια σας και πάλι καλοί μου συναγωνιστές.
Σήμερα συμπληρώθηκε ο πρώτος χρόνος μακριά από το τσιγάρο, και ένιωσα την ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας.
Και σε εσάς που τα καταφέρατε, και σε εσάς που συνεχίζετε ακόμη την προσπάθεια.
Θυμάμαι από τους πρώτους μήνες να κυνηγώ σαν στόχο ζωής, τη συμπλήρωση του 1ου χρόνου χωρίς να καπνίζω.
Και τώρα που συμπληρώθηκαν οι πρώτες 365 μέρες? Τώρα τι έχει αλλάξει?
ΤΙΠΟΤΑ!!!......το απόλυτο κενό.
Έστω και σήμερα λοιπόν διαπίστωσα και εγώ ότι:
''Το κάπνισμα, όπως και κάθε ναρκωτικό, δε νικιέται, ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΑΙ.''
Ευχαριστώ Θανάση που μου έδωσες την ευκαιρία να το καταλάβω έστω και τώρα.

Έχω απεριόριστο χρόνο τώρα, να ασχοληθώ και με τα υπόλοιπα πράγματα που με ενοχλούν (αλκοόλ, τα παραπάνω κιλά, τα πολλά νεύρα), και σιγά σιγά να τα ΑΠΟΦΥΓΩ κι αυτά.
Νομίζω ότι όλα μαζί δεν γίνονται. Ένα, ένα.
Που θα μου πάει... κάποια στιγμή θα το βρω το κουμπί τους.
Προσήλωση στο στόχο, αποφασιστικότητα και επιμονή χρειάζεται.
Καλή συνέχεια σε όλους!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.