*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: πρώτη και τελευταία απόπειρα  (Read 3456 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tomas

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
πρώτη και τελευταία απόπειρα
« on: August 25, 2010, 04:05:03 PM »
Καλημέρα.
Λέγομαι tomas, είμαι 38 ετών, καπνίζω περίπου 2 πακέτα την ημέρα για τουλάχιστον 25 χρόνια (12-13 ετών το άρχισα, δεν θυμάμαι πλέον).
Είμαι παντρεμένος με 2 παιδιά.
Εδώ και 1-2 μήνες άρχσα να σκέφτομαι την διακοπή του καπνίσματος.
Από φίλους έμαθα για το www.skeftomai.gr, μπήκα πριν 4 μέρες και διάβασα προσεκτικά και τις 95 σελίδες. Χρειάστηκε βέβαια να ξαναδιαβάσω τα κεφάλαια για τις ψευδαισθήσεις, για το υποσυνείδητο και για το φόβο.
Αμέσως έδωσα τα μηδαμινά χρήματα που χρειαζόταν και αγόρασα το βιβλίο, το οποίο δεν έχω προλάβει να διαβάσω.
Ο προβληματισμός μου είναι οτι ενώ μου άρεσε ο τρόπος προσέγγισης του θέματος, και προσπάθησα αρκετά να κατανοήσω το ''μεγάλο λάθος'' του καπνίσματος και το ''μεγάλο ψέμα'', νοιώθω ένα μεγάλο ΚΕΝΟ, πρίν ακόμα μπώ στη διαδικασία διακοπής. Σαν να περίμενα και κάτι ακόμα να διαβάσω, που θα με ικανοποιούσε περισσότερο.
Ίσως πράγματα για τους καπνιστές που θα πλησίαζαν περισσότερο στα δικά μου χαρακτηριστικά, το δικό μου πάθος-εξάρτηση.
Σκέφτηκα οτι ίσως στο βιβλίο που δεν διάβασα ακόμη, να βρώ περισσότερα πατήματα και λύσεις, που θα μπορέσουν να με βοηθήσουν.
Έριξα και μια ματιά στο forum, στις συζητήσεις που έχουν γίνει μεταξύ των μελών, και διαπίστωσα οτι συχνά συμβαίνει αυτό το ''ξανακύλισμα'' για λίγο των καπνιστών.
Επειδή ποτέ μα ποτέ δεν έχω δοκιμάσει να το σταματήσω αυτά τα χρόνια, δεν θα ήθελα να πάθω το ίδιο, γιατί πιστεύω οτι δεν θα ξαναπροσπαθήσω μετά.
Βρίσκομαι σε μια συνεχή εξερεύνηση του εαυτού μου, κατά πόσο μπορώ ξεκολλήσω το τσιγάρο από τον εγκέφαλό μου?
Η ζωή μου είναι απίστευτα συνδεδεμένη μ' αυτό.
Ξυπνάω για να καπνίσω, διακόπτω το φαγητό για να καπνίσω, αφήνω την καραμέλα για τον πονόλαιμο καπνίζω και τη συνεχίζω μετά. Πάρα πολλά άλλα τρομερά που δεν τα είδα να αναφέρονται κάπου, και εξακολουθούν να με κρατούν μέσα σ' αυτή την παγίδα.
Δεν έχω μπορέσει να βρώ ποιά είναι αυτή η ψευδαίσθηση που με έχει εγκλωβίσει. Ο φόβος υπάρχει ακόμη, και δεν έχω πεισθεί για το ''πανεύκολο'' της απαλλαγής από το κάπνισμα.
Εκεί είναι που χρειάζομαι κάποια βοήθεια.
Θέλω να το κόψω μόνο μία φορά...για πάντα.
Επίσης έχω ακούσει οτι μετά την διακοπή δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όπως τα περιγράφετε.
Θα υπάρξουν περισσότερες και πολύ πιο δύσκολες μέρες.
Πιστεύετε οτι με την ανάγνωση του βιβλίου θα είμαι έτοιμος γα το μεγάλο βήμα?
Το οτι είμαι επιρεπής και στην άλλη παγίδα, το αλκοόλ, παίζει ρόλο?
Υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει και πρέπει να εστιάσω εκεί?
Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δόθηκε τουλάχιστον να βγάλω κάποια πράγματα από μέσα μου και να τα πω σε ομοιοπαθείς, που πιθανόν και να με βοηθήσουν περισσότερο.

ΥΓ. Το παραπάνω μήνυμα το είχα στείλει στον διαχειριστή στις 20 Αύγουστου 2010, 11:38:36 πμ και με παρέπεμψε να το στείλω εδώ.

Offline tomas

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
Απ: πρώτη και τελευταία απόπειρα
« Reply #1 on: August 25, 2010, 08:34:05 PM »
Καλησπέρα,

επειδή υπήρχαν εξελίξεις από την πρώτη φορά που έστειλα το μήνυμα (20/8/10), και για να μην απαντάτε ενώ ήδη άλλαξαν κάποια πράγματα, θα σας ενημερώσω όσο πιο γρήγορα γίνεται για το τι ακολούθησε τις επόμενες μέρες.

Την ίδια βραδιά στις 20/8 καταβροχθίζω και την χάρτινη έκδοση, βρίσκω απαντήσεις στα περισσότερα από τα ερωτηματικά που είχα, και το μεσημέρι του Σαββάτου 21/8 παίρνω την μεγάλη ΑΠΟΦΑΣΗ, και καπνίζω το τελευταίο μέχρι σήμερα τσιγάρο.

Αυτές τις πρώτες μέρες, παρακολουθώ τον εαυτό μου, πού? δυσκολεύομαι περισσότερο κατά τη διάρκεια της ημέρας. Περιμένω ακόμη να δω τα πρώτα συμπτώματα (πόνους στο στήθος, πείνα, νευρικότητα) και δεν έχουν έρθει. Έχω μια ανησυχία βέβαια μήπως τις επόμενες μέρες αισθανθώ κάποιο αδιέξοδο, γι αυτό και δεν διάβασα το κεφάλαιο του ξανακυλίσματος. Είπα να το κάνω αφού περάσει μια εβδομάδα, να βρώ ποιά πράγματα μου ξαναθυμίζουν έντονα το κάπνισμα και να τα συνδυάσω με αυτά που θα διαβάσω στο κεφάλαιο που άφησα. Μήπως έτσι εξουδετερώσω και τις τελευταίες φοβίες μου.
Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ήρεμος και σε στάση αναμονής. Σαν να περιμένω κάτι που δεν έρχεται. Ή μήπως ήρθε και δεν το βλέπω? Είμαι σε φάση αναζήτησης. Θα δούμε τις επόμενες μέρες....

Offline aggelos

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Receive: 3
« Reply #2 on: September 01, 2010, 09:04:18 PM »
Tomas,
ετοιμαζόμουν να ανοίξω ένα καινούργιο θέμα για να εκφράσω την έκπληξή μου για τα συμπτώματα στέρησης, που δεν ήρθαν μέχρι τώρα, από την διακοπή του καπνίσματος και είδα το θέμα σου.
Σταμάτησα να καπνίζω την Τρίτη 24.8.2010 και έκτοτε (σήμερα είναι 1.9.2010) περιμένω να νοιώσω κάτι. 'Εχω ήδη περάσει όλα τα τεστ (φίλοι καπνιστές, αλκοόλ, τραπέζια) και δεν έχω νοιώσει καμμία στέρηση ή δυσάρεστο σύμπτωμα. Το μόνο που μου συνέβη τις πρώτες μέρες στο γραφείο, ήταν, μιλώντας στο τηλέφωνο να ψάχνω με τα χέρια μου το πακέτο των τσιγάρων, που δεν το έβρισκα και στην αυθόρμητη εσωτερική μου απορία,  έπαιρνα την εσωτερική απάντηση:μα δεν καπνίζω!
Φίλε μου, νομίζω όλα είναι στο μυαλό μας. Κι εγώ την ίδια ηρεμία βιώνω, που δεν είχα, όταν κάπνιζα. Πιστεύω ότι δεν θα έρθει τίποτα. Καπνός ήταν και διαλύθηκε!
 Η απόφασή σου να το κόψεις μόνο μία φορά λειτούργησε. Εφ΄όσον ξέρεις ότι ένα μόνο τσιγάρο αρκεί για να πισωγυρίσεις, δεν θα πισωγυρίσεις ποτέ.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #3 on: September 01, 2010, 09:24:09 PM »
Tomas πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντική η πορεία συνειδητοποίησής σου και η εστίαση που κάνεις στο τι εμπόδια θα αντιμετωπίσεις ειδικά εσύ στην προσπάθειά σου. Για το αλκοόλ λέει πολλά πράγματα το βιβλίο οπότε δε σε κουράζω με περισσότερα.

Το ότι κι εσύ κι Άγγελος δεν έχετε συμπτώματα οφείλεται στο γεγονός ότι γενικά η διακοπή του καπνίσματος έχει πολύ ελαφριά αντικειμενικά συμπτώματα. Είναι αυτή η καθυστερημένη ενόχληση, που είναι τόσο αδιόρατη, που όλη μας τη ζωή ζούμε μαζί της αλλά δεν την καταλαβαίνουμε. Τη μια λέμε ότι είναι "άγχος" την άλλη "μοναξιά" την άλλη "βαρεμάρα" κλπ. Και μετά από καιρό μπερδεύουμε τη μοναξιά, τη βαρεμάρα και το άγχος με την "ανάγκη για κάπνισμα". Γι αυτό κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ειδικά το ναρκωτικό του καπνίσματος είναι αυτό με το μέγιστο ΨΕΜΑ γι αυτό καταπολεμάται με την εξουδετέρωση των ψευδαισθήσεων. Σε κάποιους οργανισμούς βέβαια δημιουργούνται και κάπως πιο χειροπιαστά συμπτώματα, όπως ανησυχία, άγχος, δυσκοιλιότητα κλπ. Αλλά στους περισσότερους αυτά είναι ελαφρά και κρατάνε 2-3 μέρες. Όπως λέει ο Άγγελος, όλα είναι στο μυαλό.

Όμως μία αμφισβήτηση της απόφασης μπορεί να πυροδοτήσει την αλυσίδα ψέματος στην οποία ζούσες ως καπνιστής και να σε ταλαιπωρήσει άδικα. Σίγουρα θα συμβεί κάποια στιγμή, αλλά καλύτερα είναι να μη συμβεί συχνά.

καλή συνέχεια!  :victory:
Κατεβάστε το δωρεάν βιβλίο σας εδώ!

Offline tomas

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #4 on: October 05, 2010, 02:54:39 PM »
Καλημέρα.
Αποφάσισα να επικοινωνήσω πάλι μαζί σας, αφού πέρασαν 45 μέρες περίπου από την ημέρα που σταμάτησα το κάπνισμα και έχω πλέον μια σαφή εικόνα για αυτές τις πρώτες μέρες ελευθερίας.
Αν και ελευθερία δεν βλέπω, γιατί περνάει ακόμη από το μυαλό μου το τσιγάρο.
Παρατήρησα οτι οι πιό δύσκολες μέρες ήταν την 2η εβδομάδα και αφού πέρασε ένα ανέμελο διάστημα χωρίς κανένα πρόβλημα, μετά τις 35-40 περίπου μέρες ξαναεμφανίστηκε το διαβολάκι της 2ης εβδομάδας. Προσπαθώ να το εξουδετερώσω γιατί είναι το πολύ ενοχλητικό, παρόλο που διαρκεί λιγότερο τώρα. Και επειδή ως καπνιστής είμουν πάντα συνειδητοποιημένος, το ίδιο θα ήθελα να είμαι και ως μη καπνιστής. Να μην έχω ούτε μια αμφιβολία για το τί είμαι τελικά. Δεν θέλω να αμφισβητήσω την απόφαση που πήρα, αλλά μάλλον θα πρέπει να περιμένω αρκετό καιρό ίσως και χρόνια από ότι βλέπω, μέχρι να βγεί οριστικά από το μυαλό μου η λέξη ''τσιγάρο''. Το βιβλίο σου Θανάση νομίζω οτι έκανε τη δουλειά του ως ένα σημείο και σε ευχαριστώ γι αυτό. Τίποτα δεν είναι εύκολο όμως και τίποτα δεν τελείωσε. Ο αγώνας και η πάλη μέσα στο μυαλό συνεχίζεται, και έχοντας πλέον την διάθεση και την αυτοπεποίθηση που μου έλειπε πρίν την ανάγνωση του βιβλίου, πιστεύω να τα καταφέρω.

Δεν είχα κανένα περίεργο-ιδιαίτερο σύμπτωμα με την διακοπή. Ούτε πιστεύω οτι κάποιο χάπι ή τίποτα βιταμίνες θα βοηθούσαν περισσότερο σε κάτι.
Θα αναφέρω κάποιες αλλαγές που διαπίστωσα όμως.
Άλλαξαν λίγο τα γεύματα της ημέρας προς τα πάνω. Ας πούμε από 3 έγιναν 4, οπότε δικαιολογώ και τα 4-5 κιλά παραπάνω στις 30 πρώτες μέρες. Ήδη πρέπει να χάθηκαν 1-2, αλλά δεν υπάρχει μια σταθερότητα ακόμη στις ώρες και στην ποσότητα των γευμάτων.
Δεν γυρνάω πίσω για να πάρω τα τσιγάρα μου που ξέχασα (ποιά τσιγάρα???) όπως τις πρώτες μέρες, ούτε χτυπάω με τα χέρια τις τσέπες μου να δω αν είναι μέσα το πακέτο.
Άρχισε να με ενοχλεί η άσχημη μυρωδιά στα ρούχα των καπνιστών που έρχονται κοντά μου.
(Φαντάζομαι είναι ένας ωραίος λόγος να με χαίρονται περισσότερο οι δικοί μου).
Δεν έχω πρόβλημα με τους χώρους που απαγορεύτηκε πλέον το κάπνισμα και γενικά νομίζω οτι έχω περισσότερο διαθέσιμο χρόνο.

Συμπερασματικά χρειάζεται προσοχή, να μην γίνει το μεγάλο λάθος ακόμη και 6-7 εβδομάδες, ίσως και μήνες μετά την διακοπή. Δεν είμαι όμως έτοιμος ακόμη να πω με σιγουριά και να υπερηφανευτώ και στους γνωστούς μου οτι το έκοψα. Απλώς το σταμάτησα και προσπαθώ να να ξεφύγω οριστικά, για πάντα!!!
Την καλημέρα μου και πάλι....

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #5 on: October 06, 2010, 04:01:04 PM »
Tomas θερμά συγχαρητήρια! 45 μέρες κιόλας ε;

Σχετικά με τους εύλογους προβληματισμούς σου, έχω να σου πω ότι το κάπνισμα δε νικιέται!
Αποφεύγεται! Το ίδιο συμβαίνει και με κάθε εθισμό. Το να προσδοκούμε τη μέρα που δε θα λαχταρούμε καθόλου την ευχάριστη παύση της ενόχλησης του προηγούμενου τσιγάρου (που προσφέρει το κάπνισμα ενός ακόμη τσιγάρου) είναι κάτι που δε γίνεται, αφού εξ ορισμού πρόκειται περί ανακούφισης! Κι εγώ αν κάτσω να αναλογιστώ πόσο με ανακούφιζε σε διάφορες περιστάσεις η παύση της ενόχλησης, θα αρχίσω να νιώθω πειρασμούς. Δε χρειάζεται όμως να μπαίνουμε σε αυτή τη διαδικασία.

Μπορούμε αντί αυτού απλά να ξεχάσουμε. Αφού διαπιστώσαμε με πολλούς τρόπους ότι το κάπνισμα είναι μία άσκοπη δηλητηρίαση χωρίς κανένα νόημα, μπορούμε αντί να το "νικήσουμε", να του γυρίσουμε την πλάτη!

Στα λέω αυτά γιατί αντιλαμβάνομαι ότι προσδοκάς την "τελειωτική νίκη", κάτι που δε χρειάζεται. Κατά καιρούς σκέψεις πειρασμών θα σε επισκέπτονται και αντί να τις απορρίπτεις είναι ακόμα καλύτερα να μην δίνεις σημασία. Να μη μπαίνεις καν στον κόπο να το σκεφθείς. Το σκέφθηκες διεξοδικά και υπεραναλυτικά όταν χρειάστηκε.

Πάντως ως τώρα τα πηγαίνεις τέλεια. Συνέχισε έτσι!  :victory:
Κατεβάστε το δωρεάν βιβλίο σας εδώ!

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 3
« Reply #6 on: October 23, 2010, 10:07:26 AM »
Τοmas,
οι αλήθειες είναι δύο: ότι χρειάζεται χρόνο για να το "ξεπεράσεις" τελείως, αλλά η συνειδητοποίηση του να μην κάνεις το "τσιγάρο του μη ξανακυλίσματος" βοηθάει πολύ. Επίσης, οι φορές που το σκέφτεσαι ελαττώνονται.
Εγώ το σκεφτόμουνα σε κάθε "πρώτη φορά καθαρή", δλδ την πρώτη φορά στην παραλία, τα πρώτα Χριστούγεννα, την πρώτη φορά που βγήκα έξω. Φυσικά όσο πέρναγε ο καιρός η σκέψη ήταν στιγμιαία.
Το πόσο μου βρωμάει δεν το συζητάω... είμαι η πρώτη αντικαπνίστρια πλέον...  :color: :color: :color: :color:
Το δύσκολο πέρασε και για σένα, μην ανησυχείς.  =yes!= =yes!= =yes!= =yes!=
Μη δίνεις σημασία στα περίεργα παιχνίδια που σου παίζει το μυαλό σου καμία φορά, θα έρχονται όλο και πιο αραιά, και δεν θα σε επηρεάζουν σχεδόν καθόλου. Αντίθετα θα αναρωτιέσαι από που ξεφυτρώνουν  :off topic:
Καλή συνέχεια και να μας λες τα νέα σου!!!
 :wave: :wave: :wave:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...

Offline tomas

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #7 on: April 07, 2011, 01:40:36 PM »
Καλησπέρα σε όλους.

Θυμήθηκα σήμερα να επισκεφτώ την ιστοσελίδα και το forum, λόγω κάποιου φίλου που με ρώτησε ΠΩΣ? έκοψα το τσιγάρο.
Και βέβαια για να σας ενημερώσω ότι ΝΑΙ, δεν έχω ξανακαπνίσει από τον Αύγουστο!

Παρατήρησα τον εαυτό μου όλον αυτόν τον καιρό και κάποια πράγματα που διαπίστωσα ίσως ενδιαφέρουν για τα στατιστικά του Θανάση (τα σέβη μου):

Δεν φοβάμαι να μιλήσω γι' αυτό.
Άρχισε πλέον να με ενοχλεί το κάπνισμα των διπλανών.
Σε 1,5 με 2 μήνες από την διακοπή, έβαλα 5 κιλά.
Καμία αλλαγή από τότε, είμαι ακόμη στο +5....χαχαχα
Από τον 1 μήνα κοιμάμαι σαν πουλάκι, και χωρίς να έχω πιει πριν 3-4 ποτά.
Δεν χρειάζομαι πάνω από 1 καφέ την ημέρα.(Και το καθόλου δεν με χαλάει)
Αν και εθισμένος στο αλκοόλ πίνω λιγότερο, πιθανόν γιατί δεν ξαναβρέχω συνέχεια το στόμα μου από το στέγνωμα που προκαλούσε το τσιγάρο.
Κάπνισα 1 πουράκι (ολόκληρο) γύρω στο 2 μήνα. Ζαλίστηκα πολύ, (περισσότερο κι από το αλκοόλ που πριν είχα καταναλώσει), κοιμήθηκα και όταν ξύπνησα το είχα ήδη ξεχάσει.
Τη μεγαλύτερη φαγούρα για κάπνισμα την είχα τον Ιανουάριο, το σκεφτόμουν όλη μέρα, έβλεπα όνειρα, φοβήθηκα για κάποια στιγμή μήπως......  Τελικά ήταν κάτι παροδικό (κράτησε περίπου 10-15 μέρες) και από τότε δεν μου έτυχε κάτι παρόμοιο, να έχω τόσο έντονη επιθυμία για κάπνισμα.

Τώρα είμαι πιστεύω για τον Θανάση και το βιβλίο του, ένα κινητό διαφημιστικό spot! Ακόμη και σήμερα με ρωτάνε αν καπνίζω κρυφά!!!
Εσύ? Μετά από 25 χρόνια? Τόσο εύκολα?

Εγώ πιστεύω οτι στα 2 χρονάκια θα έχω βγάλει καλύτερα συμπεράσματα.
Ίσως τώρα, να είναι ακόμη νωρίς για πανηγυρισμούς.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε ερώτηση.

ΥΓ. Θανάση, για το αλκοόλ έχουμε κάτι? Περιμένω.......

Offline IO

• Συντονιστής
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 85
  • -Receive: 50
« Reply #8 on: April 11, 2011, 12:56:53 PM »
τα θερμά μου συγχαρητήρια!
"ζηλεύω" πολύ την αποφασιστικότητα και την αυτοπεποίθησή σου, κάτι που παρατηρώ πως έχουν περισσότερο οι άντρες καπνιστές όταν αποφασίζουν να το κόψουν. Επιπλέον παρατήρησα ότι τα καταφέρνουν ευκολότερα με τη μέθοδο "μαχαίρι" απ' ότι οι γυναίκες. Κι όταν το κόψουν βάζουν πιο εύκολα τέρμα. Εμείς το "κουράζουμε" πολύ το θέμα. Το ψυχαναλύουμε, το φιλοσοφούμε, του βγάζουμε το λάδι με άλλα λόγια. Άσε τύψεις και ενοχές όταν ξανακυλάμε. Έχω προσωπική εμπειρία από το οικογενειακό μου περιβάλλον (μπαμπάς και αδελφός το' κοψαν μαχαίρι, σύζυγος όποτε προσπάθησε το ' κοψε μαχαίρι κι΄οταν ξανακύλησε δεν το κανε θέμα) αλλά τελευταία το παρατηρώ και στο forum. Στατιστικά μιλώντας, δεν είναι κανόνας, αλλά μάλλον εσείς οι άντρες, όπως εξάλλου και σε πολλά άλλα θέματα, έχετε πιο τετράγωνη λογική: 1 + 1 = 2 Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι αλλιώς. Οπότε αυτό σας βγαίνει και στη διακοπή του καπνίσματος!
Και πάλι τα συγχαρητήριά μου tomas =yes!=
Ιωάννα

Offline george12

• SD Hero
  • Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 11
  • -Receive: 20
« Reply #9 on: April 11, 2011, 10:50:57 PM »
Να πω και γω ένα μπράβο σε όλους σας που χωρις πολλά πολλά καταφέρατε να δαμάσετε τον φόβο. Εγώ "κλαίω" καθε μέρα από μέσα μου γιατί μετά από εναμησι χρόνο προσπάθειες εξακολουθώ να ελέγχομαι πλήρως από αυτό. Ότι θέλει με κάνει μεχρι που φτάνω να κάνω ο,τιδήποτε στη ζωή μου για να βρίσκω συνεχώς ευκαιρία να καπνίζω... και μετά το σταματώ μια δυο μέρες και μολις καθαρίσω λίγο ξαναπέφτω σιγα σιγα. Δεν γραφω άλλα το πιασατε το νόημα δεν μπορουσα να κρατηθώ έπρεπε να γράψω κάτι.

Διαφωνώ πλήρως με την ΙΟ ισχύει κατ εμέ το ακριβως αντιθετο. Οι γυναίκες είναι ψυχροι εκτελεστες εμείς οι άντρες είμαστε που το κάνουμε λύσσα...
γ