*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: Καλησπέρα κι από μένα!  (Read 1516 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline S.A.

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλησπέρα κι από μένα!
« on: July 10, 2010, 05:36:56 PM »
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ! :)
Είμαι 20 χρονών, και ήμουν συστηματικός καπνιστής 2 χρόνια. Έχω κόψει το κάπνισμα σχεδόν ένα μήνα, μπορεί και παραπάνω. (ακολουθώ τη συμβουλή του κ. Θανάση να μην μετράω πόσο καιρό είμαι άκαπνος).
Πρώτ' απ' όλα τα θερμά συγχαρητήρια μου στον κ. Αποστόλου, το βιβλίο κατά την άποψη μου είναι αριστούργημα!! Μπράβο σας και ένα μεγάλο ευχαριστώ!
Ειλικρινά, δεν το χωράει το μυαλό μου πόσο πιο ωραία η ζωή χωρίς το κάπνισμα!!! Νιώθω υπέροχα! Έχω περισσότερη ενέργεια, καλύτερο ύπνο, η γεύση και η όσφρηση έχουν βελτιωθεί σημαντικά.... νιώθω λες και είμαι παιδάκι 7 χρονών που δοκιμάζει για πρώτη φορά παγωτό και ξετρελένεται!
Η μόνη "δυσκολία" που έχω συνάντησει έως τώρα είναι στις κοινωνικές περιστάσεις, κυριώς όταν είμαι σε κλαμπς, μπαρς και πάρτυ, όπου και συνήθιζα να κάνω τις μεγαλύτερες καταναλώσεις καπνού. Χρησιμοπούσα το τσιγάρο σαν ασπίδα για να κρύβω την αμηχανία και το άγχος μου (οι ψευδαισθήσεις που λέγαμε..), όμως τελευταία βγαίνω και διασκεδάζω ακόμα και εκεί χωρίς να φέρω στιγμή το τσιγάρο στο μυαλό μου.
Πολύ πλάκα έχει η παρέα που στην πλειοψηφία αποτελείται από καπνιστές. Δεν τους ενημέρωσα ότι κόβω το κάπνισμα όπως έκανα πιο παλιά. Απλά αράζω και απολαμβάνω το καφεδάκι ή το ποτό μου και με ρωτάνε πως κατάφερα να το κόψω ειδικά εγώ (ήμουν μακράν ο πιο βαρύς καπνιστής της παρέας) και δεν διαμαρτύρομαι κιόλας χα χα, η ίντριγκα σε όλο της το μεγαλείο!
Θυμάμαι, μια φορά που προσπαθούσα να το κόψω και είχε περάσει μια βδομάδα, ονειρεύτηκα ότι καπνίζα, και την επόμενη μέρα πήγα και πήρα πακέτο. Τώρα που το έχω έχω κόψει, έχω δει 2 φορές όνειρο που αφορά το τσιγαρό, και στις 2 φορές ούτε τζούρα δεν πήρα!!! Το αντίθετο μάλιστα! Στο πρώτο όνειρο (γύρω στη μια βδομάδα αφού το 'χα κόψει) έστριψα το τσιγαρό και την ώρα που πήγα να το ανάψω το έβγαλα από το στόμα μου και το έκανα κομμάτια με τα χέρια μου και σκεφτόμουν "Άσ' το καλύτερα,  δε γουστάρω να ξανακυλήσω". Στο άλλο, το είδα πριν κάτι μέρες, ονειρεύτικα ότι κρατούσα γεμάτο πακέτο και το πέταξα. Εκπληκτικό! Αυτές οι τεχνικές για το υποσεινήδειτο μάλλον είναι τελικά πάρα πολύ δυνατές!!!

Και κλείνω το post μου με δυο ερωτήσεις, στις οποίες θα ήθελα τις απόψεις σας:
α) Δεν είδα πουθενά να γίνεται λόγος για τον ναργιλέ. Πρόσφατα με κάλεσε μια παρέα να πάμε σε ένα ναργιλεδάδικο σε μερικές μέρες, τι λέτε, να το αποφύγω;
β) Κάποτε είχα διαβάσει την εξής φράση: "Καποιος που είναι εθισμένος σε κάτι, είναι εθισμένος για πάντα". Με έχει προβληματίσει αυτό. Τί πιστεύετε εσείς;

Φιλικά,
S.A

Υ.Γ: H ανάγνωση του βιβλίου ήταν το καλύτερο δώρο που έκανα στο εαυτό μου για τα γενέθλια μου! :)

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 185
  • -Receive: 166
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Καλησπέρα κι από μένα!
« Reply #1 on: July 14, 2010, 08:25:44 PM »
φίλε S. A.
έχεις τα θερμά μου συγχαρητήρια για το επίτευγμά σου. Ο τρόπος διακοπής σου είναι υποδειγματικός. Δε θα σου γράψω πολλά γιατί είμαι σε διακοπές και δεν έχω χρόνο διαθέσιμο στον υπολογιστή που βρήκα. Τα όνειρα που είδες, με την αρνητική νοοτροπία κατά του καπνίσματος (έστω κι αν είδες ότι κρατάς τσιγάρο στο χέρι), είναι οι καλύτεροι οιωνοί ότι οι ωφέλιμες πληροφορίες έχουν περάσει επιτυχώς στο υποσυνείδητο.

Ναργιλέ μην κάνεις καλύτερα, χωρίς να σημαίνει ότι θα συμβεί κάτι τρομερό αν κάνεις 2-3 τζούρες για την πλάκα. Γνώμη μου είναι ότι είναι καλύτερα να το αποφύγεις, μη τυχόν και σε βάλει σε ταλαιπωρία. Η πρόταση στο β) ερώτημά σου είναι και σωστή και λάθος. Υπάρχουν άνθρωποι που επιβεβαιώνουν αυτόν τον κανόνα και ακόμη περισσότεροι άνθρωποι (όπως εγώ κι εσύ!) που επιβεβαιώνουν καθημερινά ότι ο κανόνας αυτός δεν ισχύει.

τα λέμε!
   Κατεβάστε το δωρεάν βιβλίο σας εδώ!

Offline S.A.

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
« Reply #2 on: November 27, 2010, 01:56:00 AM »
Ξανά καλησπέρα σε όλους!
Θα ήταν αγένεια από μέρους μου να μην ξαναποστάρω, έστω και μετά από τόσο καιρό, για ένα μινι update.  :P
Χμ, πάει τόσος καιρός από τότε που έκοψα το κάπνισμα, ή τουλάχιστον φαντάζει πολύς στο μυαλό μου... Όσο σκέφτομαι ότι κάποτε ήμουν φανατικός καπνιστής, και υπήρχαν μέρες που είχα τσιγάρα και δεν είχα λεφτά για άλλα πράγματα μου φαίνεται απλά τραγικό. Λες και δεν είμαι εγώ! Τα τωρινά δεδομένα;
Γυμνάζομαι συστηματικά από το Σεπτέμβριο, έχοντας κάνει τεράστια πρόοδο και από άποψη αισθητικής αλλά κυρίως υγείας, σε συνδυασμό πάντα με ιδιαίτερα προσεγμένη διατροφή (πολύ νερό, λαχανικά, κομμένη η ζάχαρη ακόμα και απ τον καφέ, ψάρια, όσπρια κα). Ευελπιστώ πως γύρω στο Μάιο με Ιούνιο θα βρίσκομαι στην καλύτερη κατάσταση που έχω βρεθεί ποτέ όσον αναφορά την απόδοση μου και την αισθητική, καθώς για να ρεφάρει ο οργανισμός από άποψη υγείας πιστεύω θα θέλει μερικά χρονάκια παραπάνω! :tease: Όταν άρχισα να γυμνάζομαι πάλι ύστερα από τόσον καιρό νόμιζα ότι θα φτύσω τα πνευμόνια μου και ειλικρινά στεναχωρήθηκα που αντί να γυμνάζομαι τόσον καιρό κάπνιζα. Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστη η ικανότητα του σώματος μας το πόσο γρήγορα ανταποκρίνεται και αυτοθεραπεύεται, ύστερα από τόσο καιρό κατάχρησης! Είμαι γεμάτος ενέργεια και όρεξη!!
Ένα από τα καλύτερα πράγματα που μου έτυχαν ήταν ότι η μύτη μου έπιασε μια μυρωδιά, την οποία την είχα ξεχάσει τόσον καιρο. Αυτή τη μυρωδιά μετά τη βροχή που βγάζουν τα λουλούδια (όσοι ζουν στην εξοχή καταλαβαίνουν τι λέω) που είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τα παιδικά μου χρόνια, και ενώ τόσο καιρό ήταν σχεδόν δίπλα μου δε μπορούσα να την καταλάβω!
Καμιά φορά μου φαίνεται τόσο περίεργο ότι κάπνιζα, σαν να είναι μια παλιά ξεχασμένη ανάμνηση. Ναι μου έχουν προσφέρει τσιγάρο, μου έχουν ζητήσει να στρίψω, να μυρίσω καπνούς, κάνω παρέα με καπνιστές και περνάω αρκετά προβλήματα και αναποδιές... Ποτέ όμως, και είμαι περήφανος γι αυτό, δεν μου πέρασε από το μυαλό να ξανακαπνίσω!
Μια παρατήρηση μου έκανα και θέλω να τη μοιραστώ μαζί σας, είναι η εξής: όσες καταστάσεις έχεις ζήσει με τσιγάρο πρέπει να της ξαναζήσεις χωρίς τσιγαρό για να επανναπρογραμματιστεί το υποσυνείδητο. Το φαντάζομαι σαν μια εικόνα με μια στάμπα κάτω δεξία. Όταν τη ζεις χωρίς τσιγάρο, φεύγει αυτή η στάμπα. Έτσι φεύγει οποιοσδήποτε κακός προγραμματισμός. Και στο τέλος ούτε καν σου περνάει από το μυαλό να καπνίσεις, μοιάζει κάτι τελείος παράξενο... Ίσως να είναι λάθος αυτό που σκέφτομαι, αλλά whatever...δεν είμαι ψυχολόγος! :)
Τέλος, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την αγάπη μου, που αν δεν είχα κόψει το κάπνισμα δε θα την είχα αποκτήσει:

Uploaded with ImageShack.us

Φιλιά πολλά και καλά να περνάτε,
S.A.

ΥΓ. Τώρα που το θυμήθηκα, όσον αναφορά το ναργιλέ, από προσωπική εμπειρία, πλέον,  λίγες τζούρες δε βλάπτουν. Καλύτερα αποφύγετε τις παραπάπανω διότι για 4-5 μέρες είχα αφηνιάσει!

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 185
  • -Receive: 166
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #3 on: November 30, 2010, 05:11:18 PM »
S.A. εντυπωσιακή η πρόοδός σου! Η γυμναστική είναι πολύ δυνατό πράγμα τελικά γιατί σου θέτει νέους στόχους οι οποίοι είναι στην αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που μας οδηγούσε το κάπνισμα.
όσες καταστάσεις έχεις ζήσει με τσιγάρο πρέπει να της ξαναζήσεις χωρίς τσιγαρό για να επανναπρογραμματιστεί το υποσυνείδητο. Το φαντάζομαι σαν μια εικόνα με μια στάμπα κάτω δεξιά. Όταν τη ζεις χωρίς τσιγάρο, φεύγει αυτή η στάμπα. Έτσι φεύγει οποιοσδήποτε κακός προγραμματισμός. Και στο τέλος ούτε καν σου περνάει από το μυαλό να καπνίσεις, μοιάζει κάτι τελείως παράξενο... Ίσως να είναι λάθος αυτό που σκέφτομαι, αλλά whatever...δεν είμαι ψυχολόγος!
Συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη σκέψη και ωραία και η διατύπωσή σου. Είναι μία, πιστεύω ελαφριά αλλά απαραίτητη ταλαιπωρία να ξαναγράψουμε τις σκηνές της ζωής μας χωρίς καπνούς.

Πάντα έτσι σου εύχομαι, μακριά από άσκοπους πειρασμούς, αλλά και αν ποτέ εμφανιστούν, νομίζω ξέρεις πώς τους χειριστείς!
 ::cool:: ::cool:: ::cool::
   Κατεβάστε το δωρεάν βιβλίο σας εδώ!