Author Topic: Δυσκολία προσπάθειας λόγω φόβου για παραπάνω κιλά  (Read 2841 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline VICKY

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρίσκω. Κατ αρχήν να συστηθώ. Με λένε Βίκυ, είμαι 45 χρονών και καπνίζω από τα 15 μου. Κάποτε η σχέση μου με το τσιγάρο ήταν καλή , το "απολάμβανα" . ΟΧΙ ΠΙΑ. Εδώ και 3 χρόνια άρχισε να με ενοχλεί, όλο και περισσότερο δυσανασχετώ. Έχω κάνει 5 απόπειρες να το κόψω, μένω άκαπνη από 1 μέχρι 3 μήνες και μετά ξανακυλάω . Από ψευδαισθήσεις φυσικά , νόμίζοντας ότι ανακουφίζει το άγχος και γιατί παίρνω βάρος και αυτό με ενοχλεί πολύ. Τώρα βρίσκομαι σε ένα σημείο που αισθάνομαι πραγματικά εγκλωβισμένη, παγιδευμένη θα έλεγα. Κάθε τσιγάρο που ανάβω πια, το σιχαίνομαι τελείως, με εκνευρίζει πολύ αλλά μόλις το πετάξω σε λίγο ανάβω άλλο, εξίσου ενοχλητικό με το προηγούμενο . Τί θα κάνω ?? Δυστυχώς για μενα , μου έχουν μείνει 5 κιλά παραπάνω και ενώ θέλω αυτή την στιγμή να σταματήσω, φοβάμαι, τρέμω στην ιδέα ότι θα πάρω ακόμα κι άλλα κιλά και θα αποτύχω πάλι. Πάντως συνηδητοποιώ ότι κάποια στιγμή πρέπει να παλέψω αυτό το θηρίο και να το εξαφανίσω από τη ζωή μου τελειωτικά, ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ, κανένα όφελος. Αυτό το καταλαβαίνω με το μυαλό μου, αλλά μέσα μου φοβάμαι, δεν μπορώ να σκεφτώ τον ευατό μου χωρίς αυτό το δεκανίκι. Εν τω μεταξύ το τσιγάρο ακριβαίνει συνέχεια , είναι καιρός τώρα να βάζω φωτιά στα Ευρώ μου να τα καίω ?? Σας παρακαλώ έχει κάποιος να μου πει κάτι, έχει βρεθεί κάποιος σε ανάλογη θέση ? Κάθε συμβουλή θα γίνει δεκτή με ευγνωμοσύνη . Ευχαριστώ , καλή μέρα, καλή συνέχεια σε όλους.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Βίκυ,
καταρχήν συγνώμη για την καθυστέρηση να απαντήσω στο προσωπικό μήνυμα που μου είχες στείλει, αλλά είχαν πέσει αρκετές δουλειές και το αμέλησα!

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.
-Όταν το είχες κόψει, έτρωγες γλυκά; Έκανες κάποια άλλη διατροφική κατάχρηση μήπως;
- Γυμναζόσουν καθημερινά έστω με μισή ώρα περπάτημα;
- Έπινες αλκοόλ;

Στο βιβλίο αναφέρεται καθαρά να μην καταφεύγουμε σε αυτές τις ενέργειες ως "παρηγοριά" για τις δυσκολίες της διακοπής. Αλλά επίσης αναφέρεται πως ότι κι αν κάνει κανείς θα πάρει 2-3 κιλά, τα οποία όμως εύκολα χάνει λίγους μήνες αργότερα αν κάνει μία σωστή προσπάθεια.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline VICKY

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
Θανάση καλημέρα , σε ευχαριστώ που μου απαντάς  , περίμενα με αγωνία...
Λοιπόν. Όταν το έκοψα δεν είχα κάνει γυμναστική, ούτε περπάτημα καν λόγω χειμώνα.
Τα γλυκά δεν μου αρέσουν καθόλου, δεν τα τρώω ποτέ. Το πρόβλημα που παίρνω κιλά όταν κόβω το τσιγάρο είναι ότι κάθε φορά που θέλω να ανάψω τσιγάρο και δεν μπορώ , τρώω κάτι . Με ένα παράξενο τρόπο στο μυαλό μου , στο υποσυνείδητό μου έχει γραφτεί ότι : Όταν πεινάω για να μην φάω και παχύνω , ανάβω ένα τσιγάρο. Αντίστοιχα λοιπόν κάνω το αντίθετο , για να μην καπνίσω τρώω. Όχι γλυκά, αλλά τσιμπολόγημα όλη μέρα ασταμάτητα και περισσότερο κρασί το βράδυ στην τηλεόραση. Αυτή η ανάγκη για τσιγάρο, μοιάζει μεν με πείνα, αλλά φυσικά όσο και να φας δεν καλύπτεται. Νομίζω ότι σε μένα μόνο η γυμναστική μπορεί να βοηθήσει. Έχω σκεφτεί ένα πρόγραμμα με απασχόληση καθημερινά στο γυμναστήριο και παράλληλα στο σπίτι να ασχολούμαι να ασπρίσω, να βάψω κάγκελα, να σκάψω τον κήπο, και να μάθω ποδήλατο που δεν ξέρω. Θέλω να αρχίσω . Πρώτη φορά αισθάνομαι έτσι, θυμωμένη. Τί είναι επιτέλους αυτό το πράγμα που με κάθε ρουφηξιά μου κλέβει την υγεία μου, την ηρεμία μου??
Σε παρακαλώ πες μου ακριβώς τί πρέπει να κάνω και θα το κάνω. Ντρέπομαι και που χαλάω λεφτα ,  πλέον είναι και σοβαρό οικονομικό θέμα τα 2 πακέτα την ημέρα. Σε παρακαλώ πάρα πολύ βοήθησέ με . Αν πρέπει να πάρω και τα συμπληρώματα διατροφής. Ευχαριστώ πολύ.Βίκυ

Offline kalliopi

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Receive: 1
Bίκυ μου καλησπέρα...είμαι καινούρια στην παρέα και το έχω κόψει πρόσφατα....κι εγώ είχα αγχος με το βάρος όπως άλλωστε και όλες οι γυναίκες....όμως τώρα διανύω τον τρίτο μήνα χωρίς τσιγάρο και δεν έχω πάρει κιλά επειδή κάνω τρέξιμο αν και τρώω πάρα πολύ.....αλλά ούτε και έχω χάσει παρά τα 10 χιλ. ημερησίως....θέλω να σου πω με λίγο αεροβική όλα θα ναι καλά...και ούτε ορεξη για τσιγάρο...μη πτοείσαι  :wave:

Offline VICKY

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
Καλημέρα Καλλιόπη, σε ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση.
Δέκα χιλιόμετρα την ημέρα ?? ΟΥΑΟΥ !! Μπράβο σου. Εγώ δεν ξέρω καθόλου τί αντοχή μπορεί να έχω, απλά είμαι σίγουρη ότι η γυμναστική θα με βοηθήσει. Πρώτον γιατί χαλαρώνω, εκτονώνομαι και δεύτερον γιοτί δεν μου καλλάνε το τσιγάρο με μια έντονη φυσική και υγιεινή δραστηριότητα. Θα ξεκινήσω σιγά σιγά αλλά θέλω να έχω σταθερότητα σε βάθος χρόνου.
Αυτό που μένει να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου είναι το πότε να ξεκινήσω. Πρέπει πρώτα να χάσω τα 5 κιλά που μου έχουν μείνει ή μπορώ και τώρα να τα καταφέρω ?? Αν πάρω κι άλα κιλά δεν θα μπορώ να το αντέξω. Καταλαβαίνεις ελπίζω.. Πάντως ότι είναι να γίνει θα γίνει οπωσδήποτε αυτό το  καλοκαίρι . Με ή χωρίς κιλά . Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Η ιδέα για την εροβική μου αρέσει πολύ.
Υ.Γ . Εσύ ασχολείσαι επαγγελματικά με τον αθλητισμό ?

Offline kalliopi

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Receive: 1
Καλησπέρα.....όχι Βίκυ μου απλά μου άρεσει.....Έχω σπίτι μου διάδρομο γυμναστικής...και διάφορα όργανα οπότε δε χρειάζετε να πηγαίνω γυμναστήριο....Πιο παλιά έβγαινα έξω στη φύση....Όσο για δίαιτες έχει πολλές στο GREEK MASA που εμένα προσωπικά μου άρεσαν...Τα λέμε... :wave:

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Καλλιόπη σε βλέπω στους Ολυμπιακούς!  :γέλιο: Εγώ που θεωρώ τον εαυτό μου σε φόρμα, τόσα χιλιόμετρα δεν τα βγάζω..   ::cool:: ::cool:: ::cool::

Βίκυ,

Μπορείς να κόψεις το κάπνισμα χωρίς να πάρεις κιλά. Σε αυτό θα σε βοηθήσουν τα συμπληρώματα διατροφής. Θα πας εδώ και θα παραγγείλεις τα συμπληρώματα που προτείνει. Δε χρειάζεται να παραγγείλεις και τα δευτερεύοντα.

Επίσης θα πας εδώ για να δεις με ποια διαδικασία θα παραγγείλεις με ασφάλεια τα συμπληρώματά σου σε τιμές ως 1/5 των ελληνικών φαρμακείων.

Εκτός από αυτά, θα παραγγείλεις και τα παρακάτω:

Spirulina  φύκι με καταπληκτικές ιδιότητες. Βοηθά και στο αδυνάτισμα.
EGCg Εκχύλισμα πράσινου τσαγιού.
Acai Προφέρεται Ασαΐ. Είναι ο καρπός σαν ενός θαμνώδους φυτού του Αμαζονίου. Μοιάζει με κερασάκι. Είναι λίγο ακριβή η συσκευασία που προτείνω, όμως είναι η φθηνότερη ανά γραμμάριο προϊόντος. Αν έχεις οικονομική πίεση εξαίρεσέ το από την παραγγελία σου.
L Theanine   Ουσία που περιέχεται στο πράσινο τσάι. Βοηθά στον ύπνο, την ηρεμία, το αδυνάτισμα. Στο κοντινό μέλλον θα γράψω περισσότερα γι αυτό το συμπλήρωμα.

Αυτά που προτείνω, δε λέω, έχουν κάποιο κόστος, αλλά σίγουρα μικρότερο από όσο δίνεις για τσιγάρα σε ένα μήνα. Θα κάνουν μία εβδομάδα να σου έρθουν, οπότε θα έχουμε χρόνο να λύσουμε πιθανές απορίες. Πίστεψέ με, όχι μόνο δε θα πάρεις κιλά, αλλά θα χάσεις κιόλας! Πες μου μόλις τα παραγγείλεις, και προχωρώ σε επιπλέον συμβουλές.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.