Author Topic: τι κανω εγω εδω?  (Read 1174 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline γιωργος73

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
τι κανω εγω εδω?
« on: May 06, 2010, 11:10:05 PM »
πριν λιγες μερες αυτο θα ελεγα
καταρχην σας ευχαριστω που με δεχθηκατε στην παρεα σας
με λενε γιωργο(φαινεται) ειμαι 37 χρονων και καπνιζω εδω και 20 χρονια
γυρω στα 2 πακετα
δεν ειχα  ποτε σκοπο να το κοψω μαλλον λογω αδυναμιας αν και προσπαθησα
δυο φορες,η μια ενα βραδυ για 3 ωρες οπου εψαχνα περιπτερο 2 η ωρα τα μεσανυχτα
και μια αλλη φορα για μια μερα οπου καπνισα το βραδυ
και τις 2 φορες η πιεση που δεχτηκα ηταν αφορητη περα απο τις δυναμεις μου
αλλα και κατι σημαντικο που με απετρεπε απο την προσπαθεια μου
εβλεπα ανθρωπους που αναγκαστηκαν να το κοψουν ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ
ποτε λοιπον δεν θα το εκοβα ημουν φυλακισμενος
ηρθε λοιπον ενα μεσημερι οπου κατεβαζα βιβλια για να διαβασω για ufo,αρχαιους πολιτισμους
και διαφορα αλλα μυστηρια,οταν ειδα το βιβλιο σας το κατεβασα μονο και μονο  απο περιεργεια
ΤΩΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ 20 ΧΡΟΝΙΑ?
ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΡΩΗΝ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΝΙΩΘΟΥΝ ΘΛΙΨΗ
την αλλη μερα πηγα στην δουλεια με τα τσιγαρα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ
απλα δεν τα ζητουσα εγωωωωωωω?κατι δεν παει καλα
δευτερη μερα ακομα καλυτερα διαβαζα τα συμπτωμα που προκαλει η στερηση
της νικοτινης και χαιρομουν που τα ειχα
τριτη μερα αναρωτιουμουν γιατι καπνιζα, πηρα το βραδυ ενα μπουκαλι ουισκυ και επινα και το απολαμβανα ηταν μια απο τις  ποιο χαρουμενες μερες που εχω νιωσει(σε ευχαριστω θαναση)
τεταρτη μερα ολα πολυ ωραια εχω τελειωσει απο την νικοτινη?ναι ελεγα στον ευατο μου πανε οι δυσκολες μερες,ποιες δυσκολες μερες δεν καταλαβα τιποτα
πεμπτη μερα σαββατο πρωι,ενα πολυ ωραιο ξυπνημα και ναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ πινοντας καφε αρχιζω να το ζηταω,λεω στο μυαλο μου θα μυρισω τον καπνο (κανω στριφτα) δεν θα μου αρεσει το αρωμα και θα το σιχαθω και ομως μου αρεσε δεν θυμαμαι γιατι εστριψα τσιγαρο και γιατι το καπνισα,το μονο που ξερω οτι αρχισε να ποναει το μετωπο μου και συνεχιζα να καπνιζω μηπως και φυγει
ΘΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ πηρα το βιβλιο δωρεαν 5 μερες ακαπνος ημουν 30 ευρω κερδισα
ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΑΚΟΥΒΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΘΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΙΣ ΑΠΟΦΥΓΩ

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: τι κανω εγω εδω?
« Reply #1 on: May 08, 2010, 06:12:17 PM »
Γιώργο καλωσήλθες

δυστυχώς έχασες μία πολύ καλή ευκαιρία να ξεπαστρέψεις τον αργό δολοφόνο της ποιότητας και της διάρκειας της ζωής σου. ΕΥΤΥΧΩΣ όμως οι προσπάθειες που σου απομένουν εναντίον του είναι απεριόριστες!

Τόσα χρόνια έψαχνες μία διέξοδο στον αδιέξοδο της νικοτίνης. Ήθελες από τη μια να το κόψεις, "Αλλά τι νόημα είχε η ζωή χωρίς την απόλαυση;" έλεγες μέσα σου. Η αποκάλυψη της αλήθειας σου έδωσε μεγάλη χαρά. Ήταν σαν να την περίμενες καιρό. Γι αυτό και περνούσαν οι πρώτες μέρες με ευκολία. Η νέα αλήθεια την οποία τόσο βαθιά κατάλαβες, ήταν πολύ καλύτερη από την ανακούφιση που δίνει η νικοτίνη στην ενόχληση νικοτίνης.

Αλλά βρε Γιώργο έκανες σοβαρό λάθος με αυτό το μπουκάλι ουίσκι. Το βιβλίο λέει καθαρά τι πρέπει να κάνεις με το αλκοόλ. Να σου πω και κάτι άλλο που δεν έχω γράψει στο βιβλίο σε σχέση αυτό:

Ακόμα και σήμερα, χρόνια μετά τη διακοπή του καπνίσματος όταν πιω αρκετά ένα βράδυ, (αρκετά για μένα είναι 3 ποτά κ πάνω), την ΕΠΟΜΕΝΗ μέρα νιώθω ένα πράγμα σαν όρεξη για τσιγάρο! Νιώθω μία ενόχληση όμοια με την καθυστερημένη ενόχληση που περιγράφω στο βιβλίο. Αυτό βέβαια είμαι σε θέση να το λέω επειδή έχω αναπτύξει μία ιδιαίτερα οξυμένη αίσθηση αυτοπαρατήρησης με αποτέλεσμα να "ακούω" πολύ καλά το σώμα μου. Ένας άλλος μπορεί να έλεγε ότι έχει λίγη ακεφιά, άλλος δε θα έδινε καμία σημασία, άλλος μπορεί να ξανακυλούσε στο κάπνισμα λίγες μέρες μετά, λόγω αμφισβητήσεων της απόφασης που εμφανίστηκαν στην ημέρα μετά τη μεγάλη κατανάλωση αλκοόλ...

Είναι φυσικό και αναμενόμενο να συμβαίνει αυτό. Όλα τα ναρκωτικά δημιουργούν καθυστερημένη ενόχληση. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί ο πρώην καπνιστής να πιει ποτέ ξανά αλκοόλ. Ίσα ίσα που μπορεί να το κάνει χωρίς κανένα πρόβλημα. Όχι όμως την πρώτη εβδομάδα διακοπής! Είμαστε σε περίοδο αποτοξίνωσης Γιώργο! Δώσε την ευκαιρία στο σώμα και το πνεύμα να πετύχουν μία μίνιμουμ κάθαρση και μετά είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θέλεις. Άσε όμως λίγα περιθώρια στο μυαλό να ξεχάσει τα ψέματα, να ορθοποδήσει.

Επίσης πιστεύω ότι έπεσες θύμα της ευκολίας με την οποία απέδρασες. Ευκολία που σε χαλάρωσε. Η νικοτίνη είναι παγκοσμίως το νο 1 ναρκωτικό στην εμφύτεψη ψέματος. Ακόμα και η ΑΛΗΘΕΙΑ ότι το κάπνισμα κόβεται εύκολα, λειτουργεί ως πειρασμός ξανακυλίσματος, δηλαδή σαν ΨΕΜΑ. Πρέπει να την πάρεις πιο σοβαρά τη διακοπή. Στο κάτω κάτω δεν είναι λίγα αυτά που θα σου προσφέρει...

Γιατί στα λέω όλα τα παραπάνω; Γιατί το πρώτο πράγμα που κάνουμε πριν ξαναπροσπαθήσουμε είναι να μάθουμε τι πήγε στραβά, να μάθουμε από τα λάθη μας. Ίσως να πέφτω έξω, αλλά από αυτά που γράφεις αυτά συμπεραίνω.

Πιθανολογώ ότι η επόμενη προσπάθειά σου όποτε κι αν γίνει θα είναι λίγο πιο δύσκολη, γιατί αυτή τη φορά δε θα έχεις τη φόρα που σου έδωσε ο ενθουσιασμός της πρώτης ανάγνωσης του βιβλίου, αλλά όμως θα είσαι πιο ΩΡΙΜΟΣ και θα ξέρεις καλύτερα τι θέλεις και ποια είναι η 1η σου προτεραιότητα. Προτεραιότητα που θα έπρεπε να έχει κάθε καπνιστής πάνω από κάθε άλλη.

Να ξεφύγει μόνιμα από αυτη τη θανατηφόρο παγίδα της άσκοπης δηλητηρίασης.

Εδώ είμαστε να τα λέμε. Σου εύχομαι κάθε επιτυχία την επόμενη φορά!
:)

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline γιωργος73

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Απ: τι κανω εγω εδω?
« Reply #2 on: May 09, 2010, 12:42:01 AM »
να και η ευκαιρια για να απαντησω
το ξαναεκοψα απο την παρασκευη το πρωι, μια μερα στη δουλεια και για να εχω σ/κ
μπροστα μου μην την πατησω σαν την αλλη φορα
ηπια παλι απο το μεσημερι(δεν ειχα διαβασει οσα ειχες γραψει)
ηπια για να χαλαρωσω,να μου φυγουν τα νευρα,να ηρεμησω για να ξεχασω
να κανω κατι,αλλα ποιο πολυ γιατι ενας φιλος μου το εκοψε πινοντας λιγο παραπανω
ηθελα να σου γραψω μηπως τελικα βοηθαει στο να το κοψουμε(χαλαρωση-ηρεμια)
αλλα λαθος μου
ξανα καπνιζω τωρα
δεν θα βαλω ωρα που το αρχισα αλλα θελω να συνεχισω ακαπνος
αλλα και χαρουμενος
αν δεν μπορεσω να ειμαι χαρουμενος ακαπνος θα καπνιζω συνεχεια
αλλα ενα μονο θελω να σου πω αν και δεν σε ξερω
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΤΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΣΑ