Author Topic: Καλώς σας βρήκα!  (Read 4532 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gostoso

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Απ: Καλώς σας βρήκα!
« Reply #10 on: April 08, 2010, 08:36:56 AM »
Σίγουρα θα ξέρεις κάποια πράγματα καλύτερα πάνω στα θέματα αυτά.
Έτσι όπως έχει καταντήσει το πράγμα αηδία με τις προμήθειες απο τις φαρμακευτικές αντε να βρείς αν αυτό που σου προτείνει ο γιατρός - φαρμακοποιός είναι πράγματι αυτό που πρέπει.
Την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να πάρω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής αφ ενός δεν θα πάρω ξανά το Q10 και αφετέρου θα επισκευθώ το σχετικό θέμα του φόρουμ ώστε να πάρω ιδέες...

Ευχαριστούμε Θανάση για ακόμα μια φορά!  =thumb=

Έλενα σου εύχομαι ότι καλύτερο στη νέα σου προσπάθεια και να ξέρεις ότι σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα νοιώθεις μόνο ευεξία.
Η γνώμη μου είναι πέρα του συμπληρώματος διατροφής που πρόκειται να πάρεις είναι να βελτιώσεις τις καθημερινές σου διατροφικές συνήθειες όπως έκανα εγώ.
π.χ περισσότερα άσπρα κρέατα (πουλερικά, ψάρια) παρά κόκκινα (μπριζόλες,κ.α) ,
φρούτα και λαχανικά σε καθημερινή βάση.
Έκοψα εντελώς την κατανάλωση τηγανιτών & σαλτσών και προσπαθώ μετά την δουλειά και πρίν το γεύμα να τρέχω για κανα μισάωρο σε ένα γήπεδο που βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου...
Στα μελλοντικά μου σχέδια είναι ξανά η ενασχόλησή μου με το γυμναστήριο όπως συνήθηζα τα φοιτητικά μου χρόνια αλλά ο έλέυθερος χρόνος είναι λίγο περιορισμένος στην δική μου περίπτωση...

Offline giorgos5587

• Περαστικός
  • Thank You
« Reply #11 on: April 11, 2010, 01:29:23 AM »
Γεια σου Αλέξανδρε και καλωσήλθες!
Μία φράση που μου αρέσει είναι η εξής:

Είμαστε εκλεκτικοί με αυτό που φοράμε, με αυτό που τρώμε. Αυτό που χρειάζεται είναι να γίνουμε εκλεκτικοί σχετικά με αυτό που ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ.

Πρόσεξε πάρα πολύ τις σκέψεις σου γιατί κινούνται σε επικίνδυνα μονοπάτια. Πολλοί λένε "αφού δεν καπνίζω, όσο και να το σκέφτομαι είναι όλα οκ", όμως αν αφήνουμε το μυαλό κατ' εξακολούθηση να γεμίζει με σκέψεις αμφισβήτησης, τότε το ότι θα ξανακυλίσουμε είναι πιο σίγουρο κι απ' το θάνατο...

Οι σκέψεις σου είναι οκ, η προσπάθειά σου αξιοθαύμαστη,  πολύ καλή και η στόχευσή σου στις δικές σου ιδιαίτερες ψευδαισθήσεις κ περιστάσεις (πρωινός καφές, ποτό, στρες). Όμως αυτό που άρχισε σαν μικρή αμφισβήτηση τις μέρες του Πάσχα πρέπει να το ακυρώσεις μέσα σου. Δεν είναι δύσκολο, όταν έχεις έναν τόσο ισχυρό σύμμαχό, την Αλήθεια. Και εξηγούμαι:

Αν οι πειρασμοί (πχ. "μήπως θα ήταν η ζωή καλύτερη με τσιγάρο", "μήπως θα έκανα καλύτερες διακοπές" κλπ) είχαν δίκιο, δηλαδή μας λέγανε την αλήθεια, τότε θα σου έλεγα:
"Αλέξανδρε κρατήσου καθαρός για την υγεία σου, προσπάθησε να  το ξεχάσεις" "πάρε φάρμακα" και άλλα τέτοια. Όμως το κάπνισμα είναι παγκοσμίως το νο 1 ναρκωτικό στην εμφύτευση ΨΕΜΑΤΟΣ. Και η ιδέα ότι οι διακοπές ή ένα πάρτι μπορούν να γίνουν καλύτερα με εισπνοή και εκπνοή καπνών είναι ένα ακόμη ψέμα.

Επειδή έχω περίπου 400 ξανακυλίσματα όσο ήμουν καπνιστής, δε θα ξεχάσω ποτέ τι μάθαινα σε κάθε ένα από αυτά. Αν τυχόν έπαιρνες ένα τσιγάρο από καπνιστές που ζήλεψες θα συνέβαινε το εξής:

Θα το έβρισκες αδιάφορο ως άσχημο, εκτός αν ταλαιπωριόσουν πολύ καιρό με βασανιστικά διλήμματα για το αν θα καπνισεις ή όχι, οπότε η λύση του διλλήματος μπορεί να έκανε το τσιγάρο αυτό κάπως "απολαυστικό". Τα επόμενα που θα το ακολουθούσαν, θα ήταν επίσης ψιλοαδιάφορα, αλλά δε θα σε ενοχλούσαν καθόλου. Δηλαδή, δε θα είχες το μπούχτισμα που έχει ο συστηματικός καπνιστής όταν καπνίζει πολύ, γιατί ο οργανισμός σου είναι καθαρός κι έχει αντοχές.. Την ΕΠΟΜΕΝΗ μέρα θα είχες μερικά απολαυστικά τσιγάρα, όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί θα σε βασάνιζε η ανισσοροπία του νευρικού σου συστήματος που δημιούργησαν τα προηγούμενα. Σε μερικές μέρες θα έφτανες στο αξιολύπητο στάτους των καπνιστών και θα ζούσες μία ζωή πραγματικά στερημένη από όλη την απόλαυση και χαρά που θα μπορούσε να έχει, με το ναρκωτικό να φαίνεται (για όσους δε γνωρίζουν το μηχανισμό της παγίδας) ως "ένα από τα πιο ευχάριστα πράγματα της ζωής"!! Μετά η ζωή θα είναι χάλια με τσιγάρο και θα φαίνεται ακόμα πιο χάλια χωρίς αυτό.

ΑΥΤΟ ζήλεψες. Όχι μόνο εσύ, αλλά και όλοι όσοι έχουμε βασανιστεί σε απόπειρες διακοπής. Οι καπνιστές δεν καπνίζουν στις ευχάριστες περιστάσεις επειδή ευχαριστιούνται τη ζωή τους με το τσιγάρο, αλλά γιατί δε μπορούν να ευχαριστηθούν τη ζωή τους χωρίς το τσιγάρο.

Η συμβουλή μου: Η ζωή σου είναι πολύ καλύτερη τώρα, αλλά η ζωή έχει και προβλήματα και περνάμε όλοι (καπνιστές και μη) στεναχώριες, πλήξη, άγχος. Αυτό που έχεις πετύχει είναι πολύ σημαντικό και δεν αξίζει να το χαραμίσεις για το τίποτα. Γιατί αυτό είναι που προσφέρει το κάπνισμα, ένα τίποτα. Και να μην πούμε τι αφαιρεί...

Νομίζω ότι είσαι στο στάδιο που πρέπει να σταματήσεις να το σκέφτεσαι. Το σκέφτηκες διεξοδικά με τσιγάρο στο χέρι, αλλά και το πολέμησες αρκετά τις πρώτες μέρες διακοπής. Τώρα όποιος πειρασμός ξεπηδά μπροστά σου, προέρχεται από απατηλές αναμνήσεις, που είναι χαρακτηριστικές του καπνίσματος. Να ξέρεις ότι κάθε θετική σκέψη για το κάπνισμα στηρίζεται σε ένα ή περισσότερα ψέματα. Δε χρειάζεται να τα ανακαλύψεις και να τα ξεσκεπάσεις με ακρίβεια, άστο σε μένα αυτό. Τη μάχη σου εσύ την έδωσες στα ίσα και την κέρδισες. Τώρα το ξεχνάμε το ζήτημα, πάμε παρακάτω!

Διάβασε ξανά τη σελίδα 186 του βιβλίου (της 2ης έκδοσης).

:victory: με τη νίκη!

*Ανυπομονώ από τώρα να χαρώ ένα ακόμα καλοκαίρι, με διακοπές απαλλαγμένες από τη μπόχα και τις κάπνες..

έγραψες ό,τι ακριβώς είχα ανάγκη να διαβάσω αυτήν τη στιγμή!Έχω ξεπεράσει τους δύο μήνες χωρίς τσιγάρο,και τις τελευταίες ημέρες,στις γιορτές , εντόπισα φαινόμενα "μετακαπνιστικής αμνησίας" στις σκέψεις μου.Φυσικά και δεν κάπνισα,αλλά μερικές στιγμές έπιασα τον εαυτό μου να το αναπολεί ως μια ευχάριστη ανάμνηση!
Φυσικά και δεν είμαι διατεθειμένος να καταστρέψω ό,τι έχω πετύχει ,και είμαι ευτυχισμένος που δεν καπνίζω.Απλά,το γεγονός με προβλημάτισε λίγο και το αναφέρω!:)

Offline gostoso

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #12 on: April 11, 2010, 11:09:24 PM »
και πολύ καλά έκανες....
ο μεγαλύτερος εχθρός της πιο σημαντικής αυτής απόφασης είναι η αμφισβήτηση από τον ίδιο μας τον εαυτό...
αμφισβητώντας την απόφαση είναι σαν να αμφισβητούμε τον ίδιο μας τον εαυτό...και θα είναι δυσάρεστο!

Μην μου πείτε ότι δεν τρέφετε περισσότερη εκτίμηση για τον εαυτό σας μετά από όλη αυτή την προσπάθεια και τήρηση της απόφασης αυτής...

Όσοι έχετε συμπληρώσει τον ένα μήνα μακριά από αυτά τα δηλητήρια κοιταχτείτε ένα πρωί στον καθρέπτη μόλις σηκωθείτε από τον βραδινό σας ύπνο και θα δείτε όλα όσα έχετε κερδίσει στο πρόσωπό σας....

Συνδυάστε τον νέο υγιή τρόπο ζωή σας μαζί με καλή διατροφή και άσκηση και θα δείτε αποτελέσματα εκπληκτικά!

Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ!