Author Topic: Γεια σας!  (Read 750 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline EPANANI

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Γεια σας!
« on: April 04, 2010, 08:04:24 PM »
εια σε ολους. Αρχικα θα ειθελα να ζητισω συγνομη για τα Ελλινικα μου (ορθογραφεια), εχω μεγαλωση στο εξωτερικο (NYC) και δυστιχος γυρισα Ελλαδα οταν ηταν πολη αργα να μαθω πλεων, αλα αρνουμε να γραφω greeklish. Κατι σαν την Καλλομηρα αλα στο πιο συτεμενο
Εκει στα 17 εμαθα και το τσιγαρο. Τωρα, 30 χρονια αργοτερα, εχω εμφησημα και ΧΑΠ. Ο ΔΡ. μου ειπε οτι η πνευμονες μου εινε σαν απο 70 χρονον.
Κανω 3 φορες την ημερα υσπνοες για να μπορω να περπατισω. Καπνιζω ενα πακετο (απο 2 που καπνιζα)

εχω αρχησει το βιβλιο και θελω τρελα να κοψω το ριμαδη το τσιγαρο!

Χερομαι που ειπαρχει αυτη η σεληδα απο ελληνες πρωιν καπνιστες. συνηθος μονο ξενες σεληδες εβρισκα.

απάντηση από Admin:
Έφη καλημέρα!

Τα Ελληνική γραφή σου είναι μια χαρά και σίγουρα πολύ καλύτερη από πολλών άλλων που γράφουν σε Greeklish. Μια χαρά είναι και η ανορθογραφία σου, κάνει χαριτωμένο το κείμενο.

Λοιπόν η κατάσταση της υγείας σου είναι δύσκολη. Βιώνεις από πρώτο χέρι τις ολέθριες επιπτώσεις του καπνίσματος, αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα που ακόμα και τώρα δυσκολεύεσαι να το κόψεις. Άνθρωποι σαν κι εσένα πολλές φορές σκέφτονται:

"μπορεί να νιώθω την απειλή για την υγεία μου, αλλά ειδικά ΤΩΡΑ είναι που έχω ανάγκη περισσότερο από κάθε άλη φορά στη ζωή μου να καπνίσω μερικά τσιγάρα"

Είναι λοιπόν πολύ σημαντικό να κατανοήσεις γιατί καπνίζεις, δηλαδή το Μυστικό της Νικοτίνης. Το κάπνισμα να είσαι σίγουρη, δεν προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ. Αν το καταλάβεις αυτό, τότε το μόνο που θα σου μείνει είναι ο φόβος για τις επιπτώσεις στην υγεία, άρα θα το κόψεις άνετα.

4 μέρες μόνο...
Τόσες είναι οι μέρες που σε χωρίζουν από την ελευθερία. Κόβωντάς το μπορεί να νιώσεις μία μικρή στεναχώρια και πίεση για αυτό το διάστημα. Μετά όμως ο οργανισμός σου θα αρχίσει να σε ανταμοίβει όλο και συχνότερα με ισχυρές δόσεις χαράς και ικανοποίησης.

Πρώτη και επείγουσα προτεραιότητα
Πρώτη προτεραιότητα: Σημαίνει να μας ενδιαφέρει πάνω από όλα το να μένουμε καθαροί. Αυτό να μας αρκεί για να είμαστε ικανοποιημένοι από τη μέρα  μας. Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα. Πολύ συχνά συμβαίνει να έχουμε να κάνουμε 10 πράγματα και ένα από αυτά να ευθύνεται για το 90% της βελτίωσης της ζωής μας που θα δούμε αν τα κάνουμε όλα.

Επείγον: Μπορεί κάτι να είναι επείγον αλλά όχι σημαντικό. Πχ όταν χτυπά το τηλέφωνο. Η μεγάλη μας ψευδαίσθηση είναι ότι η διακοπή του καπνίσματος "μπορεί να γίνει και αύριο" ή "την άλλη εβδομάδα". Αυτό είναι αιτία και αναβολών της απόφασης και ξανακυλίσματος. Έτσι με τα "αύριο" περνούν δεκαετίες.

Θα καταφέρεις να το κόψεις εύκολα, όταν καταλάβεις ότι η διακοπή του καπνίσματος είναι η πρώτη και επείγουσα προτεραιότητα στη ζωή σου.

Μην αρκείσαι μόνο στη μείωση των τσιγάρων γιατί έτσι συνεχίζεται η ζημιά σε μεγάλο βαθμό.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

ελπιζω με την βοηθεια σας να γινω και εγω πρωιν καπνιστρια.

οτι tips εχετε να μου δωσεται, δεκτα με μεγαλη χαρα.

ΕΦΗ

Offline EPANANI

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Απ: Γεια σας!
« Reply #1 on: April 04, 2010, 08:05:25 PM »
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Ειδικα για την ανορθογραφεια μου   Τα λογια σου με κανουν να νιοθω οτι το κοπσημο του τσιγαρου ειναι μια πανευκολη διαδικασια.
Οπος λες, εγω ειδη βιωνο προβληματα με την υγεια μου. Και κατα τα λεγομενα του ιατρου, σε αρκετα μικρη ηλικια (48) για τοσο μεγαλο προβλημα. Μακαρι να διαβασουν νεα παιδια που τορα αρχισαν το καπνισμα το post για να δουν οτι σε οποια ηλικια μπορεις να παθεις ζημια. Ειναι απιστεφτη αγονια να μην μπορεις να παρεις ανασα.

Εχω μεγαλη πιστη σε εσενα και το βιβλιο σου. Νομιζω οτι ειναι σαν να εχεις εναν προσοπικω συμβουλο για την δυσκολη πορεια.

ευχαριστω και παλι

* Οι δημοσιεύσεις της Έφης όπως και μερικές ακόμη, είναι μεταξύ των σχετικά πρόσφατων δημοσιεύσεων που έχουν χαθεί λόγω της επίθεσης που έγινε στο φόρουμ μας. Τις περισσότερες όμως τις έχω σώσει και τις ξαναδημοσιεύω σταδιακά. Δυστυχώς δε μπορώ να ξαναδημοσιεύσω τις απαντήσεις όλων των μελών γιατί θα χρειαστεί να τους αλλάξω το πάσγορντ κ να μπω με το όνομά τους, πράγμα που θα έφερνε αρκετό μπέρδεμα (αποστολή νέων κωδικών κλπ). Γι αυτό ζητώ την κατανόηση όσων δημοσίευσαν σε αυτό το θέμα κ χάθηκαν αυτά που έγραψαν. Αν κάποιος θέλει να απαντήσει, μπορεί να το κάνει ελεύθερα, και αυτή τη φορά με την εγγύηση ότι δε ξαναχαθεί τίποτα, λόγω του ότι παίρνω συνεχή backup της σελίδας για πλήρη αποκατάσταση σε περίπτωση νέου προβλήματος..
Σε όποιον χρήστη έχει σβηστεί, τον ξαναέγραψα και του έστειλα το νέο πάσγορντ, το οποίο μπορεί οποτεδήποτε θελήσει να το αλλάξει.