*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: Πρέπει να απαλλαγώ απο τον Μεγάλο Τρόμο εδώ και τώρα!  (Read 977 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline thomai

• SD Hero
  • νέο μέλος
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 0
Φίλοι του skeftomai,
Είμαι η Θωμαή από την Θεσσαλονίκη και είμαι 48 χρονών. Καπνίζω εδώ και 30 χρόνια συνεχώς εκτός από μία διακοπή κατα την διαρκεια της εγκυμοσύνης μου ( όπου τώρα καταλαβαίνω γιατί το σταμάτησα τότε εύκολα, επειδή ήξερα καλά υποσεινήδητα ότι εγκυμοσύνη και κάπνισμα δεν πάνε μαζί).
Εδώ και χρόνια σκεφτόμουν ότι πρέπει να το κόψω, αλλά πάντα έβρισκα μια 'καλή' δικαιολογία για να συνεχίσω να καπνίζω. Κατέληξα να λέω ότι ειδικά εγώ δεν μπορώ.
Μου αρέσει το διάβασμα και προσπαθώ να βρίσκω απαντήσεις για τα θέματα που με απασχολούν μέσα απ'αυτά. ¨Ετσι είδα μια διαφήμηση για το βιβλίο του Θανάση στο περιοδικό Big Fish, και αποφάσισα να το αγοράσω.
Το βρήκα κα τα πλη κτι κό και ενθουσιαστηκα αμέσως γιατί μου έδωσε μεγάλη ελπίδα για την διακοπή που φανταζε για μένα ακατόρθωτη. Τέλειωσα την αρχική ανάγνωση στις 1 Δεκεμβρίου και μέχρι τώρα έχω καταφέρει να το μειώσω σε 6-8 τσιγάρα ημερησίως, αλλά ακόμη δεν έχω πάρει την τελική απόφαση της οριστικής διακοπής. Προφανώς πιστεύω ακόμη σε κάποιες ψευδαισθήσεις που μου δημιουργούν αμφιβολίες και κυρίως Φόβο.
Διαβάζω καθημερινά το βιβλίο και κάθε φορά επισημαίνω διαφορετικά σημεία του ανάλογα με την διάθεση και τις σκέψεις μου την δεδομένη στιγμή. Εφαρμόζω όλες τις τεχνικές (κυρίως την 'προσευχή΄ ή την βαθιά χαλάρωση), και επειδή πάντα ασχολούμουν με την γυμναστική(καλύμπι,περπάτημα, yoga,pillates) συνεχίζω τώρα με μεγαλήτερη ένταση και ενθουσιασμό.
Ανησυχώ λίγο, γιατί έχουν περάσει 2μιση μήνες από τότε που διάβασα το βιβλίο και ακόμη δεν είμαι έτοιμη για την τελική απόφαση της οριστικής διακοπής. Βλέπω ότι κάποιοι από σας τα καταφέρατε πολύ πιο σύντομα.
Μήπως δεν κάνω κάτι καλά? Τι είναι άραγε αυτό που δεν έχω σκεφτεί ακόμη?
Περιμένω την βοήθειά σας,
Θωμαή

Thomai

Offline thomai

• SD Hero
  • νέο μέλος
  • Thank You
Απάντηση από nemi:
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΘΩΜΑΗ.

ΚΙ ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΩ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΥ ΣΕΛΙΔΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ.
ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ. ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΠΝΙΖΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ
ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΑΥΤΑ. ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ
ΑΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΜΕ ΕΙΧΕ ΚΥΡΙΕΥΣΕΙ Η ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ''ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΩ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΙ ΕΓΩ. ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΓΥΡΩ
ΜΟΥ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΙ ΕΓΩ??'' ΕΣΤΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ
ΟΤΑΝ ΚΑΠΝΙΖΕ Η ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΜΟΥΝ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΣΩ. ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΑ
ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΔΕ ΤΑ ΑΠΟΛΑΥΣΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΟΛΑ ΕΝΙΩΘΑ ΤΥΨΕΙΣ. ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ
ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑ, ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΜΕΣΑ ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗΣ.
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ. ΑΠΛΑ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΤΡΟΜΟΥ, ΑΡΑ
ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ Ο,ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ. ΜΙΛΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ, ΠΟΥ
ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕΣΑ ΝΑ ΑΝΑΨΩ ΤΣΙΓΑΡΟ Ε?? ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΑΝΑΒΑΛΩ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΕΙ.
ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΛΠΙΖΩ ΘΑ ΠΑΡΨ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

απάντηση από giorgos5587
μπορείτε να δοκιμάσετε κάτι το οποίο σε εμένα τουλάχιστον,είχε αποτέλεσμα:

Αντί να σκέφτεστε την αναβολή της απόφασης περί διακοπής και να εστιάζετε εκεί την σκέψη σας ,ξυπνήστε ένα πρωί και απλώς αναβάλετε την αγορά του πακέτου!Χωρίς διακηρύξεις και αναγγελίες περί διακοπής του καπνίσμτος κλπ κλπ,απλά μην πάτε στο περίπτερο να πάρετε τσιγάρα!Όταν θελήσετε να καπνίσετε ,σκεφτείτε ότι θα πάτε αργότερα για τσιγάρα ,αργότερα κάποια στιγμή ,γενικά και αόριστα!Με τον τρόπο αυτό (έχοντας δηλαδή στο μυαλό σας ότι απλά δεν έχετε προς το παρόν τσιγάρα και ότι ανά πάσα στιγμή μπορείτε να πάτε και να πάρετε) , δεν πυροδοτείται ο Μεγάλος Τρόμος ,τις πρώτες κρίσιμες ώρες και ημέρες!

Εγώ με τον τρόπο αυτόν ,χωρίς να το καταλάβω ,βρέθηκα δύο μέρες άκαπνος!Παρόλο που ήμουν ήδη αποφασισμένος να το κόψω για πάντα ,νομίζω ότι με αυτό το κόλπο κατάφερα να ξεγελάσω το υποσυνείδητό μου και να μην πυροδοτήσω τον Μεγάλο Τρόμο τις πρώτες κρίσιμες ώρες.Από εκεί και μετά είχα ήδη πετύχει την καλή αρχή  των δύο αυτών ημέρων για να παλέψω και να λειτουργήσω με βάση τις οδηγίες και την φιλοσοφία του βιβλίου.

Απάντηση από thomai:
Γεια σου Nemi,

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου, τουλάχιστον έτσι γνωρίζω ότι δεν είμαι η μόνη που το παλεύω...
Το βιβλίο το διαβάζω καθημερινά, είναι πράγματι πολύτιμο, αλλά ενώ με την λογική το καταλαβαίνω απόλυτα ακόμη δεν μπορώ να απαλλαγω από τις ψευδαισθήσεις μου και κατ'επέκταση από το φόβο που με κυριεύει.
Θέλω πολύ να τα καταφέρω και δεν έχω αφήσει στον εαυτό μου άλλη επιλογή από αυτό.
Είναι γελοίο αν το σκεφτείς , έχω καταφέρει αρκετούς στόχους στην ζωή μου, αλλά μ'αυτό ζορίζομαι ακόμη.
Καλή δύναμη λοιπόν σε όλους μας μέχρι την τελική απόφαση.

(προς giorgos5587)
Σ'ευχαριστώ giorgo, για την απάντηση σου.
Κάθε συμβουλή είναι πολύτιμη γιατί δεν έχω αφήσει περιθώρια αποτυχίας αυτή την φορά στον εαυτό μου.
Ουσιαστικά είναι η πρώτη μου σοβαρή προσπάθεια διακοπής, αλλά αυτή τη φορά ξέρω πως θα είναι οριστική η απαλλαγή απ'αυτη την εξάρτηση. Με τον τρόπο που μου περιγράφεις το έκοψε κάποια φίλη μου αλλά πιστεύω ότι πριν γίνει αυτό πρέπει να το δούλευε στο μυαλό της αρκετό καιρό ( αν και δεν το παραδέχεται). Θα το κάνω και αυτό, έτσι και αλλιώς κάνω πρόβα διακοπής απλά καθυστερόντας να ανάψω το επόμενο τσιγάρο με αποτέλεσμα να καπνίζω 6 με 8 το πολυ τσιγάρα αλλά βέβαι ο σκοπός μου δεν είναι να τα μειώσω αλλά η οριστική διακοπή τους.
Καλή συνέχεια σε μια πιο υγειή ζωή όπως επέλεξες

Απάντηση από admin:
Αντί να σκέφτεστε την αναβολή της απόφασης περί διακοπής και να εστιάζετε εκεί την σκέψη σας ,ξυπνήστε ένα πρωί και απλώς αναβάλετε την αγορά του πακέτου!Χωρίς διακηρύξεις και αναγγελίες περί διακοπής του καπνίσμτος κλπ κλπ,απλά μην πάτε στο περίπτερο να πάρετε τσιγάρα!Όταν θελήσετε να καπνίσετε ,σκεφτείτε ότι θα πάτε αργότερα για τσιγάρα ,αργότερα κάποια στιγμή ,γενικά και αόριστα!Με τον τρόπο αυτό (έχοντας δηλαδή στο μυαλό σας ότι απλά δεν έχετε προς το παρόν τσιγάρα και ότι ανά πάσα στιγμή μπορείτε να πάτε και να πάρετε) , δεν πυροδοτείται ο Μεγάλος Τρόμος ,τις πρώτες κρίσιμες ώρες και ημέρες!
Πολύ καλό αυτό που έγραψες Γιώργο!    Νομίζω είναι η καλύτερη σκέψη για το θέμα της καθυστέρησης λήψης της απόφασης. Ίσως Θωμαή θα ήταν καλή ιδέα να κάνεις αυθόρμητα μία μεγαλύτερη πρόβα διακοπής κάποια μέρα, πέρα από αυτές που ήδη κάνεις και έχουν ως αποτέλεσμα τη μείωση των τσιγάρων. Από την άλλη αν θες να το κόψεις, νομίζω ότι δεν είναι καλή ιδέα η σταδιακή μείωση, γιατί κάνει τους βρώμικους καπνούς να φαίνονται πιο σημαντικοί και απολαυστικοί από ότι πράγματι είναι.

Συνοψίζοντας: Κάπνιζε περισσότερο, μην πιέζεσαι να το μειώσεις και εφάρμοσε την ιδέα της πρόβας διακοπής για μεγαλύτερα διαστήματα, πχ. 1 μέρα, 2 μέρες έχοντας και κατά νου (ως εντελώς προαιρετική ιδέα), ότι μία πρόβα μπορεί να εξελιχθεί και σε κανονική παράσταση... 
Thomai

Offline thomai

• SD Hero
  • νέο μέλος
  • Thank You
7/3/10
Θανάση και φίλοι του skeftomai,

Όταν έγραφα το παραπάνω κείμενο, ήμουν ακόμη μέσα στην αμφιβολία αν θα τα καταφέρω, στον φόβο της αποτυχίας , τον Τρόμο της διακοπής και γενικά είχα αγανακτήσει με τον εαυτό μου και την μιζέρια του να μην μπορώ να πάρω την οριστική απόφαση και να 'χαιρετίσω' οριστικά τον 'φίλο' μου που καιγόταν για μένα...Χρειαζόμουν βοήθεια, ήθελα ένα σμπρώξιμο να κάνω το επόμενο βήμα, ήθελα κάποιον να μου πει ότι μπορώ να τα καταφέρω όπως ο Θανάσης περιγράφει την εμπειρία του ώς πιτσιρικάς με τους 'νταήδες' συνομιλίκους του.
Δίνοντάς μου τις απάντησεις σας και τα σχόλιά σας πάνω στις σκέψεις μου, καταφέρατε να μου δώσετε αυτή την ώθηση που χρειαζόμουν για να κάνω το επόμενο βήμα που στην φαντασία μου έμοιαζε με ελευθερη πτώση από ύψος πολλών χιλιομέτρων...
   Μια από τις συμβουλές σας ήταν να κάνω την πρόβα διακοπής για μεγαλύτερο διάστημα π.χ. για 24 ώρες. Την πρώτη μέρα δεν τα κατάφερα (πανικοβλήθηκα κάποιες στιγμές) και κάπνισα 4 τσιγάρα. Την επόμενη ξύπνησα και είπα πάλι ότι σήμερα δεν είμαι καπνίστρια, παρ'όλα αυτά ένοιωθα μεγάλη πίεση και κάπνισα πάλι έστω και λίγο.Η σκέψη μου ήταν ότι κάθε μέρα θα κάνω πρόβα διακοπής μέχρι να το πετύχω. Και τότε έγινε αυτό που επιθυμούσα να γίνει, αυτή η μαγική στιγμή που περιγράφει ο Θανάσης στο βιβλίο του, επιτέλους ήρθε και σε μένα παρά τις αμφιβολιες και την ανυπομονησία μου.  Θάθελα να έχω την δυνατότητα σαν του ποιητές ή τους χαρισματικούς συγγραφείς να περιγράψω με ωραία λόγια τα συναισθήματά μου. Ένιωθα τέτοιο ενθουσιασμό και σιγουριά ότι τώρα πια θα τα καταφέρω, ο φόβος είχε πια φύγει και ήμουν σίγουρη πια ότι ΜΠΟΡΩ να τα καταφέρω. ¨Ηθελα εκείνες τις λαμπερές μέρες να γράψω πολύ στο φόρουμ, αλλά κρατήθηκα για ένα λόγο. ¨Επρεπε να περιμένω να περάσουν λίγες μέρες να το δω πράγματι στην πράξη -και μια που είμαι σε ηλικία ωριμότητας- δεν μου επιτρέπονται  κούφιοι ενθουσιασμοί ούτε σπουδαίες δηλώσεις χωρίς αντικρυσμα και πισωγυρίσματα.

Λοιπόν, επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχια, με χαρά σας ανακοινώνω ότι είμαι μια βδομάδα άκαπνη , ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ και χρωστάω πολλά στον Θανάση , πρώτα γιατί έγραψε το βιβλίο και δημιουργησε το skeftomai και το φόρουμ να είναι γερός και να συνεχίζει να βοηθάει τον κόσμο και τους φίλους που με βοήθησαν με τα σχόλια τους υγεία και δύναμη στην ζωή τους και σε όλους όσους προσπαθούν.

Τέλος , είμαι πολύ ενθουσιασμένη με την καινουρια μου ζωή,αλλά συγκρατούμαι γιατί είναι νωρίς ακόμη και αφήνω  να το αποδείξει και ο χρόνος.
Σας υπόσχομαι να μαθαίνεται τα νέα μου σε τακτά χρονικά διαστήματα. Καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε όλους μας.

Θωμαή
Thomai

Offline thomai

• SD Hero
  • νέο μέλος
  • Thank You
από admin:
Μπράβο Θωμαή! :victory: =yes!=

Ευχαριστώ Θανάση, όσο χρονών και να είμαστε πάντα παραμένουμε παιδιά μέσα μας και επιζητάμε την επιβράβευση. Στο περιβάλλον μου έχω κρατήσει χαμηλούς τόνους για την απόφαση μου, αλλά μέσα μου πετάω από χαρά. Ελπίζω να κανονίσεις κάποια συνάντηση μέ φίλους του skeftomai από Θεσσαλονίκη. Φιλικούς χαιρετισμούς, Θωμαή.

* Οι δημοσιεύσεις της Θωμαής όπως και μερικές ακόμη, είναι μεταξύ των σχετικά πρόσφατων δημοσιεύσεων που έχουν χαθεί λόγω της επίθεσης που έγινε στο φόρουμ μας. Τις περισσότερες όμως τις έχω σώσει και τις ξαναδημοσιεύω σταδιακά. Δυστυχώς δε μπορώ να ξαναδημοσιεύσω τις απαντήσεις όλων των μελών γιατί θα χρειαστεί να τους αλλάξω το πάσγορντ κ να μπω με το όνομά τους, πράγμα που θα έφερνε αρκετό μπέρδεμα (αποστολή νέων κωδικών κλπ). Γι αυτό ζητώ την κατανόηση όσων δημοσίευσαν σε αυτό το θέμα κ χάθηκαν αυτά που έγραψαν. Αν κάποιος θέλει να απαντήσει, μπορεί να το κάνει ελεύθερα, και αυτή τη φορά με την εγγύηση ότι δε ξαναχαθεί τίποτα, λόγω του ότι παίρνω συνεχή backup της σελίδας για πλήρη αποκατάσταση σε περίπτωση νέου προβλήματος..
Σε όποιον χρήστη έχει σβηστεί, τον ξαναέγραψα και του έστειλα το νέο πάσγορντ, το οποίο μπορεί οποτεδήποτε θελήσε να το αλλάξει.
Thomai