Author Topic: παραμύθια  (Read 1016 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline santos

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
παραμύθια
« on: September 14, 2009, 05:12:34 PM »
Καλησπέρα σε όλους. Μετά από δυο βδομάδες ξανακυλίσματος, είμαι στην 4η μέρα χωρίς τσιγάρο. Δεν το σκέφτηκα παρά 3 φορές και νιώθω πολύ καλά για αυτό. Αυτό που με έχει βοηθήσει πολύ είναι τα παραμύθια. Εχω ένα υιό 3,5 ετών και λατρεύει πολύ τα βιβλία και τις ιστορίες, έτσι βλέποντάς με να κάθομαι περισσότερη ώρα στο δωμάτιό του (αφού δεν χρειάζεται να βγω στο μπαλκόνι για τσιγάρο) μου φέρνει ντάνες βιβλία για να διαβάσουμε. ¨Οποτε τελειώνουμε μια ιστορία με κοιτάει με ένα χαμόγελο ικανοποίησης και με δισταγμό, ακόμα, μου δίνει το επόμενο βιβλίο(δείχνει να μην το πιστεύει που διαβάζουμε ώρες ατελείωτες) Μέσα λοιπόν σε αυτά τα παραμύθια χάνομαι μαζί του και είναι έυκολο να μην σκέφτομαι το τσιγάρο αφού δεν υπάρχει πουθενά σε καμία ιστορία,  ίσα-ίσα που βρίσκω ιδανικά και θεσμούς που θεωρούσα δεδομένα ή είχα ξεχάσει. Θα πρότεινα λοιπόν σε όσους έχουν μικρά παιδιά να αφιερώσουν το χρόνο που τους περισσεύει σε αυτά και τα παιδιά ένοια σας και ξέρουν πως θα τον κάνουν δημιουργικό. Πιστεύω πως έκανα μια καλή αρχή, δεν κρύβω οτι με ανησυχεί λιγο το μέλλον μου διότι έχω ακετά ξανακυλίσματα. Θα είμαι λοιπόν καθημερινά στο forumγια να παρακολουθώ τις συμβουλές σας και φυσικά θα διαβάζω καθημερινά κάποιες σελίδες από το βιβλίο.    

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 3
Απ: παραμύθια
« Reply #1 on: September 16, 2009, 08:44:25 AM »
Καλημέρα, santos!!  :wave:
Καλώς ήρθες στην παρέα μας και συγχαρητήρια για την απόφασή σου!!!  =yes!= =yes!= =yes!= =yes!=
Όντως, είναι τρομερή η αίσθηση να μην χρειάζεται να κόψεις όλες τις ασχολείες που κάνεις με το παιδί σου για να βγεις στο μπαλκόνι για τσιγάρο. Το έχω βιώσει. Περίμενε και λίγες μέρες να δεις πόσο βρωμάει το σιχαμένο και θα καταλάβεις τι μύριζε το παιδί σου όταν το έπαιρνες αγκαλιά μετά από ένα τσιγάρο.  :?: :?:
Μην σε στεναχωρεί το "ξανακύλισμα". Σε πολλούς έχει συμβεί. Το βασικό είναι η νέα αρχή που κάνεις. Εγώ θα σου πω τι με είχε βοηθήσει: Είχα εστιάσει στο "τσιγάρο του μη ξανακυλίσματος". Κάθε φορά, λοιπόν, που σκεφτόμουνα να κάνω "έλα, μωρέ, ένα μόνο, για την παρέα" σκεφτόμουνα ότι δεν ήθελα να ξανακυλήσω. Το είχα βιώσει στο παρελθόν. Όντως ένα τσιγάρο έφτανε για να το ξαναρχίσω συστηματικά.
Πλέον, 14 μήνες μετά, οφείλω να ομολογήσω ότι νιώθω τελείως "μη καπνίστρια". Δλδ ζήτημα αν μία φορά το μήνα θα το σκεφτώ, με ενοχλεί πλέον αφόρητα και νιώθω... πολύ ευτυχισμένη.
Μιας και ο άντρας μου, δε, καπνίζει σαν το φουγάρο, χαίρομαι στην ιδέα ότι ο γιος μου θα έχει τουλάχιστον ένα καλό παράδειγμα στην οικογένεια... τη μαμά του!!!  :P :P :P :P
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...

Offline santos

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Receive: 0
« Reply #2 on: September 23, 2009, 09:30:19 PM »
Εχασα και πάλι τη μάχη, για πολλοστή φορά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, δεν έχω καταλάβει. Είμαι αρκετα λυπημένη και απογοητευμένη, μόλις χωνέψω την ήττα μου θα μαζέψω πάλι τα κομμάτια μου και θα ξαναρχίσω, αν και όλον αυτόν το χρόνο που προσπαθώ (11 μήνες-20 προσπάθειες) κούρασα την οικογενειά μου με συνεχείς αλλαγές στο πρόγραμμά μας και δεν ξέρω πόσο αυτοί θα αντέξουν . Νομίζω πως δεν μπορώ να σας γράψω ξανά έτσι θα ήθελα νας συγχαρώ όλους για αυτό που καταφέρατε και για αυτό που προσφέρετε. Ισως κάποια μέρα τα καταφέρω οριστικά και εγώ, ίσως να είναι σύντομα, ίσως αύριο, ίσως μεθαύριο το μόνο σίγουρο είναι πως θα προσπαθώ. Ευχαριστώ.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #3 on: September 23, 2009, 10:07:02 PM »
Μου θυμίζεις πολύ τον εαυτό μου.  Έχεις πολύ καλά στοιχεία. Ένα από αυτά είναι η επιμονή σου. Σε λίγο καιρό θα είμαι σε θέση να σου προσφέρω πολύ μεγάλη βοήθεια.
Ετοιμάζω αυτόν τον καιρό ένα κείμενο που απευθύνεται σε αυτούς που προσπαθούν αλλά αποτυχαίνουν. Θα δοθεί εδώ στο σάιτ σε 2 εβδομάδες περίπου. Δε μπήκε στη νέα έκδοση του βιβλίου γιατί δε θέλω να γίνεται στο βιβλίο πολύς λόγος για το ενδεχόμενο αποτυχίας.

Μην απογοητεύεσαι.
Όπως έλεγε και ο ιδρυτής της Nike:
Το σημαντικό για να πετύχεις είναι να τα καταφέρεις την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά.

Οι αποτυχίες είναι ο προθάλαμος από τον οποίο αναγκαστικά περνούν όλοι οι επιτυχημένοι σε οτιδήποτε. Όσοι επιμένουν, πετυχαίνουν.
 ::eye::

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.