Author Topic: ..και παλι απο την αρχη.....  (Read 1706 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline laki

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
..και παλι απο την αρχη.....
« on: September 09, 2009, 10:05:18 PM »
 :(φτου λοιπον και ξανα παλι απο τη αρχη...δειλα δειλα το ξαναξεκινησα στην αδεια μου στα μεσα του αυγουστου και εδω και 10 μερες δυστυχως καπνιζω κανονικα.. :(
θελω να πιστευω οτι ειναι τα τελευταια που θα κανω..εχω και νευρα με τον εαυτο μου... :?:δεν το πιστευω οτι η ολη η προσπαθεια μου πηγε χαμενη... :(
θελω να ξαναδιαβασω το βιβλιο και ελπιζω να πανε ολα καλα και να ξεμπερδευω γρηγορα...
..την συμπαρασταση σας φιλοι μου...

Offline Asithassa

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Receive: 1
Απ: ..και παλι απο την αρχη.....
« Reply #1 on: September 10, 2009, 05:14:52 PM »
Μη στενοχωριέσαι και μην είσαι αυστηρός με τον εαυτό σου. Όλα θα πάνε καλά. Θα μπορούσε να συμβεί στον καθένα.
Μη σε πάρει από κάτω. Πιες κανένα τσαγάκι πράσινο, χαλάρωσε και ... μην αγχώνεσαι. Σε μερικές μέρες θα ...συνέλθεις και θα προσπαθήσεις με πιο ήρεμο μυαλό.  =yes!=
Το τσιγάρο μου έριχνε στάχτη στα μάτια... Όχι πια!

Offline George

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
« Reply #2 on: September 10, 2009, 08:05:42 PM »
Καλησπέρα
Για πόσο καιρό το είχες διακόψει?
One is Always too Many but thousands never enough!

Offline laki

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
« Reply #3 on: September 10, 2009, 11:26:02 PM »
σας ευχαριστω ολους πολυ....ειναι πραγματικα πολυτιμη καθε βοηθεια και συμβουλη..καπνιζα περιπου μια δεκαετια ενα πακετο την ημερα.Φανατικη καπνιστρια δηλαδη..Το εκοψα μαζαιρι το Πασχα, μολις διαβασα ενα μερος απο το βιβλιο του Θαναση.4 μηνες δηλαδη περιπου..και ειχα αφησει οσους με ηξεραν αφωνους,οπως και τον εαυτο μου επισης...τωρα ομως τους εχω απογοητευσει, οπως και τον εαυτο μου επισης...θελω πολυ να τα καταφερω..θυμαμαι ποσο ωραια ηταν χωρις αυτην την συνηθεια τους 4 αυτους μηνες της διακοπης..

Offline kleovoulosrodios

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
« Reply #4 on: September 11, 2009, 12:00:16 AM »
Δε χάθηκε τίποτα,
ίσα ίσα που μαθαίνουμε απ'το παρελθόν μας και βελτιώνουμε το μέλλον μας.
Καλύτερα να μη δίνεις πολύ σημασία στους άλλους. Νομίζω ότι μόνο εσένα αφορά το κάπνισμα

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #5 on: September 14, 2009, 12:08:19 AM »
Γεια σου :)

Μην απογοητεύεσαι. Έχω δικαίωμα να στο λέω γιατί έφτασα τις 400 απόπειρες για να τα καταφέρω. Πάρε τις ανάσες σου και ξαναδοκίμασε χρησιμοποιώντας όσα έμαθες από το ξανακύλισμά σου. Τώρα είσαι πάλι παγιδευμένη, αλλά ξέρεις περισσότερα. Συγχώρεσε 100% τον εαυτό σου. Η παγίδα είναι πανίσχυρη. Θα σου πω περισσότερα όταν θα έχω χρόνο. Προς το παρόν σου στέλνω ένα καινούργιο απόσπασμα από την καινούργια έκδοση του βιβλίου, που έχω τοποθετήσει στο κεφάλαιο του ξανακυλίσματος.

3η χρυσή συμβουλή  Το μυστικό της ευτυχίας
Μου πήρε πάρα πολύ καιρό για να το καταλάβω. Παλιότερα νόμιζα ότι ευτυχία είναι το να έχει κάποιος χρήματα (δηλαδή αυτοκίνητο, σπίτι τηλεόραση και τα λοιπά υλικά αγαθά), υγεία, στόχους στη ζωή, έναν καλό σύντροφο, μερικούς καλούς φίλους. Πίστευα ότι αιτία δυστυχίας είναι το να δίνουμε υπερβολικό βάρος σε κάτι από τα παραπάνω, παραμελώντας τα υπόλοιπα. Δηλαδή θεωρούσα την ΑΝΙΣΣΟΡΟΠΙΑ των συστατικών της ευτυχίας ως αιτία δυστυχίας. Όμως αυτή η θεωρία παρουσίαζε προβλήματα. Υπήρχαν κάποιες ενοχλητικές ερωτήσεις.

Παράδειγμα: Ένας ανάπηρος άνθρωπος που ξεκάθαρα στερούνταν σε μόνιμη βάση τον παράγοντα “υγεία”, δεν είχε δικαίωμα να είναι ευτυχής; Κάποιος φτωχός δε μπορούσε να είναι ευτυχής; Απ' ότι φαίνεται, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τα πάντα (χρήμα, αγάπη, υγεία, φίλους) αλλά είναι δυστυχισμένοι. Από την άλλη υπάρχουν άνθρωποι που φαίνεται να έχουν ελάχιστα και όμως είναι ευτυχισμένοι. Πώς εξηγείται αυτό; Ποιο είναι το μυστικό των ευτυχισμένων;

Τυχαία μια μέρα άκουσα κάπου τον όρο “θεία ευχαριστία” και αυτό κινητοποίησε μέσα μου μια αλυσίδα σκέψεων, που τελικά μου αποκάλυψαν το μυστικό της ευτυχίας, το οποίο θα μοιραστώ μαζί σας. Είναι κάτι που χωρίς να το καταλάβουμε το εφαρμόζουμε και μας κάνει ευτυχισμένους, αλλά επίσης χωρίς να το καταλάβουμε μερικές φορές παραμελούμε, με αποτέλεσμα να δυστυχούμε. Ας μην το καθυστερώ όμως άλλο. Ιδού το μυστικό της ευτυχίας.

Ευτυχία = Ευγνωμοσύνη.

Ευτυχισμένος είναι ο ευγνώμονας. Αν θυμηθείτε όλες τις στιγμές που νιώσατε ευτυχισμένοι, θα διαπιστώσετε ότι πάντα νιώθατε ευγνώμονες, είτε στην τύχη σας, είτε σε άλλους παράγοντες όπως στους γονείς σας, σε κάποιο πρόσωπο, στον εαυτό σας, στο Θεό. Δηλαδή ήταν οι στιγμές που ΕΚΤΙΜΟΥΣΑΤΕ πολύ κάτι που είχατε, έστω και πολύ μικρό.

Δυστυχώς αυτό δεν είναι εύκολο να το καταλάβουμε. Όταν αποκτήσουμε κάτι, πχ. ένα καινούργιο αυτοκίνητο, ξεχνούμε ότι αιτία της ευτυχίας μας είναι το αίσθημα ευγνωμοσύνης που νιώθουμε γι αυτό που μας συμβαίνει, και νομίζουμε ότι αιτία της ευτυχίας μας είναι “το αυτοκίνητο”. Έτσι αναζητούμε επιπλέον ευτυχία θέτοντας ως στόχο ένα σκάφος, ή ένα μεγάλο σπίτι. Κι όμως δεν ήταν το αυτοκίνητο που μας έκανε ευτυχισμένους, αλλά το γεγονός ότι ΕΚΤΙΜΗΣΑΜΕ μετά από πολύ καιρό αυτό που έχουμε στη ζωή.

Θα μπορούσαμε να νιώσουμε το ίδιο ευτυχισμένοι και με το παλιό μας αυτοκίνητο, δε χρειαζόταν καινούργιο. Αρκεί να αναλογιζόμασταν ότι αναρίθμητοι άνθρωποι που ζήσανε 50 χρόνια πριν από εμάς δεν είχαν πρόσβαση σε αυτοκίνητο, αλλά και ότι σήμερα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των κατοίκων της Γης δεν έχουν αυτοκίνητο. Όλοι αυτοί θα ήταν τρισευτυχισμένοι αν είχαν το παλιό μας σαραβαλάκι, το οποίο απαρνηθήκαμε για να πάρουμε καινούργιο. Μετά από λίγο καιρό, ίσως και λίγες μέρες, το καινούργιο αυτοκίνητο δε μας προσφέρει τίποτα στην ευτυχία μας, γιατί λέμε ότι “το έχουμε συνηθίσει”.

Οι πολύ πλούσιοι έχουν την δυνατότητα όταν συνηθίσουν κάτι να αγοράσουν αμέσως κάτι άλλο για να νιώσουν πάλι ευτυχισμένοι. Όταν πια δε θα έχει μείνει τίποτα να αγοράσουν γιατί θα τα έχουν πάρει όλα, τότε θα ανακαλύψουν το χιλιοειπωμένο ρητό ότι “το χρήμα δε φέρνει την ευτυχία”. Πολλοί είναι οι πλούσιοι άνθρωποι, που σε αυτό το σημείο αρχίζουν να νιώθουν μόνιμα πολύ δυστυχισμένοι.

Το ίδιο και με όσους αγαπούν την υγιεινή ζωή και νιώθουν δυστυχία που δεν την ακολουθούν, θα κόψουν το κάπνισμα και θα νιώσουν καλύτερα, αλλά και πάλι μετά από λίγες εβδομάδες η ζωή τους θα έχει ένα κενό, θα νιώθουν ότι δε βρήκαν ακόμη την ευτυχία. Έτσι θα αρχίσουν αθλητισμό, μετά θα βελτιώσουν τη διατροφή τους. Όμως και πάλι, μόλις “συνηθίζουν” τη νέα αλλαγή, θα αρχίσουν να νιώθουν ένα κενό. Δε θα νιώθουν ευτυχισμένοι. Πώς άλλωστε να είναι ευτυχισμένοι αν δεν είναι ΕΥΓΝΩΜΟΝΕΣ;

Φανταστείτε να μένατε παράλυτος από τη μέση και κάτω σε ατύχημα και μετά από μερικούς μήνες να σας λέγανε ότι ανακαλύφθηκε από την επιστήμη ο τρόπος για να θεραπευθείτε. Πόσο ευτυχισμένους θα σας έκανε αυτό; Εμένα θα με έκανε πάρα πολύ ευτυχισμένο για πολύ καιρό. Ίσως και για όλη μου τη ζωή. Δε θα είχα ανάγκη και πολλά πράγματα για να νιώθω ωραία. Και μόνο η ανάμνηση ότι σώθηκα από την διά βίου αναπηρία και μπορώ να περπατάω, θα μου έφτανε για να μου αρέσει η ζωή μου. Γιατί όμως να χρειαστεί να μείνω παράλυτος για να νιώσω τόσο ευγνώμονας; Θα μπορούσα να το κάνω απλά μέσω της σκέψης!

Εκτιμήστε αυτό που έχετε, αν θέλετε να είστε ευτυχισμένοι. Ευχαριστήστε όποιον είναι υπεύθυνος για οτιδήποτε καλό σας συμβαίνει. Ανακαλύψτε κάθε μέρα λόγους για τους οποίους θα μπορούσατε να είστε ευγνώμονες, δηλαδή ευτυχισμένοι.

Μια μέρα ήμουν στην τουαλέτα και καθώς έπλενα το πρόσωπό μου έκανα μια πολύ απαισιόδοξη σκέψη. Μετά αναρωτήθηκα εκεί, μέσα στο στενό δωματιάκι της τουαλέτας, αν θα μπορούσα να εκτιμήσω καλύτερα αυτά που έχω στη ζωή. Η ματιά μου πέφτει αρχικά στη βρύση και διαπιστώνω αμέσως πόσο τυχερός είμαι που έχω τρεχούμενο καθαρό νερό σε δύο δωμάτια του σπιτιού. Μέχρι πριν μερικές δεκαετίες τραβάγανε νερό από το πηγάδι ή τη βρύση του χωριού. Το μπάνιο γινόταν με κουβάδες! Μετά κοιτάω πίσω μου και βλέπω κάτι για το οποίο ένιωσα ακόμα πιο τυχερός. Έχω αποχέτευση! Ο homo sapiens υπάρχει στη Γη εδώ και 200.000 χρόνια, αλλά μόνο τα τελευταία 100 χαίρεται το αγαθό της αποχέτευσης. Δεν είναι μακριά η εποχή που οι δρόμοι ευρωπαϊκών μεγαλουπόλεων ήταν γεμάτοι ακαθαρσίες. Μιλάμε τόσο πολύ για το διαδίκτυο και πόσο τυχεροί είμαστε που το έχουμε, αλλά έχω φτάσει να θεωρώ το δίκτυο αποχέτευσης εξίσου σημαντικό για την ανάπτυξη του πολιτισμού.

Αν έχετε τρεχούμενο νερό, αποχέτευση, ένα αυτοκίνητο, υπολογιστή, ένα κινητό τηλέφωνο, καλή υγεία και δυο καλούς φίλους, ανήκετε στην ΕΛΙΤ των πιο τυχερών ανθρώπων του πλανήτη. Ακόμη και σήμερα λίγοι τα έχουν αυτά. Αναλογιζόμενοι το παρελθόν, μπορείτε να θεωρείτε τον εαυτό σας πλουσιότερο από τον πλουσιότερο άνθρωπο του κόσμου που έζησε πριν 50 χρόνια και πίσω. Είστε εκατοντάδες φορές πλουσιότεροι από το βασιλιά Λουδοβίκο τον 14ο, που θεωρείται από τους πιο λαμπρούς βασιλιάδες που έχουν περάσει από την Ευρώπη.
Ας ρίξουμε όμως μια ματιά τι σκέφτεται ένας πάμπλουτος άνθρωπος που διαθέτει όλα τα παραπάνω αγαθά. Σκέφτεται το εξής: “Πόσο θα ήθελα να γίνω κάποτε πλούσιος! Πόσο ευτυχισμένος θα ήμουν αν το κατάφερνα!”

Έτσι αρχίζει να παίζει στο χρηματιστήριο, αγοράζει λαχεία, επενδύει σε ακίνητα με σκοπό “να γίνει κάποτε πλούσιος”. Το αποτέλεσμα είναι να τα χάνει όλα και τελικά να καταλήγει πραγματικά φτωχός... Αυτό έγινε στην Ελλάδα μια φορά με το χρηματιστήριο και μία ακόμη φορά με τα ακίνητα. Λόγω ΑΧΑΡΙΣΤΙΑΣ (ανικανότητας να νιώσουμε ΧΑΡΑ) χάσαμε τα πάντα. Σας προσκαλώ για περισσότερα στο θέμα του πλούτου, να διαβάσετε το ψηφιακό μου βιβλίο “πλούτος, τι είναι και πώς να τον αποκτήσετε” που μπορείτε να κατεβάσετε στο Skeftomai.gr.

Το ίδιο συμβαίνει και για το θέμα της υγείας. Πάρα πολλοί τραυματισμοί έχουν συμβεί λόγω υπερπροπόνησης, γιατί μία προπόνηση λίγο ελαφρύτερη που υπακούει στους κανόνες ασφαλείας, δεν φαίνεται ικανοποιητική, δεν εκτιμάται. Από την άλλη, πολλοί δεν αρχίζουν καν να γυμνάζονται, για τον ίδιο λόγο! Δεν εκτιμούν ιδιαίτερα αυτό που θα κερδίσουν θέτοντας το σώμα τους σε κίνηση. Δεν έχουν την υπομονή που απαιτείται για να κερδίσουν χειροπιαστά αποτελέσματα. Τρέχουν 5 λεπτά σε ένα διάδρομο και αντί να ενθουσιαστούν με αυτό και να θέσουν ως στόχο της επόμενης προπόνησης τα 8 λεπτά, αντίθετα απογοητεύονται συγκρίνοντας τον εαυτό τους με τον “σφίχτη” δίπλα τους που τρέχει για 40 λεπτά χωρίς διακοπή.

Τα ίδια θα μπορούσα να πω για το θέμα των γονιών μας και το πόσο καλύτεροι θα μπορούσαν να είναι στο μεγάλωμά μας. Το ίδιο και για το θέμα των φίλων μας, του συντρόφου μας στη ζωή, των παιδιών μας, της δουλειάς μας. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στη ζωή μας μπορεί να γίνει πηγή ευτυχίας αν αποκτήσουμε μία στάση ευγνωμοσύνης για αυτό που μας έχει δοθεί ή έχουμε κερδίσει.

Αλλά σε ποιον να είμαστε ευγνώμονες; Άλλοι είναι στο Θεό, άλλοι “στην τύχη τους”, άλλοι στους γονείς τους, στο σύμπαν, στον εαυτό τους, σε ένα πρόσωπο. Στην πράξη όλοι είμαστε ευγνώμονες σε ένα συνδυασμό των παραπάνω και στον καθένα αλλάζουν οι “δοσολογίες”. Εγώ προσωπικά είμαι  συχνά ευγνώμων στο Θεό γι αυτά που απολαμβάνω στη ζωή.

Πρέπει να είστε προσεκτικοί με το ποιον ευγνωμονείτε για όσα σας συμβαίνουν, γιατί αν αυτός σας διαψεύσει ή σας προδώσει, δε θα μπορείτε να νιώσετε ευτυχισμένοι (δηλαδή ευγνώμονες), για αρκετό καιρό. Η καλύτερη λύση αν κάποιος μας προδώσει είναι να τον συγχωρέσουμε, αν είναι μέσα στις δυνάμεις μας, ή να αδιαφορήσουμε γι αυτόν αν δε μπορούμε να τον συγχωρέσουμε. Όχι να τον εκδικηθούμε. Η εσωτερική πικρία και το επίμονο μίσος είναι το αντίθετο της ευγνωμοσύνης και της αγάπης, άρα σίγουρη συνταγή δυστυχίας.

Αλλά για μια στιγμή. Διαβάζετε ένα βιβλίο για τη διακοπή του καπνίσματος. Τι δουλειά έχουν όλα αυτά με το θέμα μας;

Τα περισσότερα ξανακυλίσματα γίνονται ακόμα και μετά από μήνες, επειδή οι άνθρωποι νιώθουν μέσα τους ένα κενό, νιώθουν λίγο άδεια τη ζωή τους. Δε γνωρίζουν το μυστικό της ευτυχίας. Έτσι μπαίνουν στον πειρασμό να ανάψουν το ανόητο τσιγάρο ξανακυλίσματος. Σύντομα ανακαλύπτουν ότι και σε αυτό το τσιγάρο αλλά και στα εκατοντάδες επόμενα που το ακολουθούν, η ζωή τους έγινε πολύ χειρότερη με τους καπνούς. Τότε είναι που εκτιμούν την καθαρότητα και την αξία που είχε η ζωή τους πριν ξανακυλήσουν. Είναι όμως αργά.

Γιατί ξανακυλά κάποιος στο κάπνισμα; Διότι δεν εκτίμησε αυτό το καταπληκτικό πράγμα που είχε καταφέρει.  Γιατί δεν ήταν ευγνώμων για το γεγονός ότι ξέφυγε από τη θανατηφόρο παγίδα. Γιατί δεν ήταν ευγνώμων για το ότι διαθέτει αποχέτευση! τηλέφωνο! δύο πόδια! υγεία! Στις φτωχές χώρες υπάρχουν άνθρωποι περασμένης ηλικίας, πάμφτωχοι, με κινητικά προβλήματα, που όμως είναι ευτυχισμένοι και χαμογελαστοί. Ευχαριστούν το Θεό που τους αξιώνει να αναπνέουν και να χαίρονται κάθε μέρα τις μικρές απολαύσεις της ζωής, όπως για παράδειγμα το φαγητό. Είναι τόσο ικανοί στο “σπορ” της ευτυχίας, που μόνο σε μεγάλη αρρώστια και σωματικό πόνο νιώθουν δυστυχισμένοι!

Από την άλλη εμείς οι μοσχαναθρεμμένοι δε μπορούμε να νιώσουμε ευγνώμονες, δε μπορούμε να εκτιμήσουμε όσα έχουμε στη ζωή. Το γιατί μας συμβαίνει αυτό ας το αφήσουμε γιατί είναι μεγάλο θέμα. Μπορούμε όμως κατευθείαν να γίνουμε πιο ευτυχισμένοι αν αρχίσουμε μέσω υγιών σκέψεων να εκτιμούμε όσα έχουμε.

Και στην περίπτωση της διακοπής του καπνίσματος, υπάρχουν πάρα πολλά οφέλη, που αν τα αναλογιστούμε θα πρέπει να τρελαθούμε από τη χαρά μας που ξεφύγαμε από αυτή την άθλια παγίδα. Όποτε δω μία εικόνα καπνίσματος με συμπάθεια ή ζωντανέψει μέσα μου μία ψευδαίσθηση, αμέσως το ψέμα εξαφανίζεται από μέσα μου από μία σαρωτική θύελλα ευγνωμοσύνης γι αυτά που έχω κερδίσει ως μη καπνιστής. Γι αυτό μου αρέσει πολύ ακόμα και σήμερα να συναντιέμαι με καπνιστές.

Οι καπνιστές που ξανακυλάμε είμαστε όπως ο ανάπηρος που δεν εκτιμούσε ιδιαίτερα το περπάτημα πριν το χάσει. Όμως ο ανάπηρος ίσως δικαιολογείται που δεν εκτιμούσε το περπάτημα πριν το χάσει, διότι για πρώτη φορά το έχασε. Από την άλλη εμείς οι πρώην καπνιστές έχουμε ήδη δοκιμάσει τον γκρίζο μουντό κόσμο του καπνίσματος, άρα θα έπρεπε να εκτιμούμε περισσότερο αυτά που χαιρόμαστε τώρα ως μη καπνιστές.*

Αν θέλετε να είστε συνδεμένοι με την πραγματικότητα, νιώστε ευγνώμονες, γιατί η αλήθεια είναι ότι η ζωή είναι ωραία ακόμα και υπό δύσκολες συνθήκες. Δεν ξέρω που θα το πείτε το “ευχαριστώ” σας, όμως όταν νιώσετε την ευτυχία σας να απειλείται και τη ζωή σας να γίνεται άγευστη, νιώστε ευγνώμονες. Αν δεν το κάνετε, σας περιμένει πραγματική δυστυχία και ζημιά (πχ. ένα ξανακύλισμα στο κάπνισμα, μία ρήξη με το σύντροφό σας ή με τους γονείς σας), η οποία θα σας διδάξει με καταναγκαστικό και επώδυνο τρόπο ότι θα έπρεπε να είσαστε ευγνώμονες για αυτό που είχατε. Χρησιμοποιήστε τη σκέψη σας προς όφελός σας. Σκεφθείτε θετικά και αισιόδοξα. Η ζωή είναι ωραία. Οι αρνητικές σκέψεις είναι μπούρδες!

* Το μυστικό της ευτυχίας είναι μία από τις πολλές ιδέες που θα αναφέρονται σε ένα μελλοντικό βιβλίο που θέλω να γράψω για το θέμα της ευτυχίας. Είμαι από τώρα ευγνώμων στο Θεό, (δηλαδή ευτυχισμένος!), για την περίπτωση που θα μου δώσει χρόνια ζωής και έμπνευση για να ολοκληρώσω κάποτε αυτό το βιβλίο.

** Σε περίπου 10 μέρες θα συμμετέχω κι εγώ πιο ενεργά στο φόρουμ. Ευχαριστώ πολύ όσους με τα πολύ εύστοχα σχόλιά τους βοηθούν όσους χρειάζονται βοήθεια.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline g

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
« Reply #6 on: September 14, 2009, 09:34:03 AM »
Πάλι "έγραψες" μεγάλε!! Μεταφορικά και στην κυριολεξία!!!  :)

Πραγματικά ήταν η τελευταία αιτία ξανακυλίσματος (ίσως και η βαθύτερη), η τελευταία ψευδαίσθηση, αυτή η έλλειψη ευγνωμοσύνης, το άγχος της ευτυχίας. Μετά την κατάρρευση όλων των άλλων ψευδαισθήσεων δεν μένει άλλο πάτημα στο τσιγάρο παρά μόνο αυτή η αίσθηση κενού που περνάει πότε πότε από το μυαλό μας και σε μερικούς "σκαλώνει" και συνδέεται με την έλλειψη τσιγάρου (και τώρα πως θα ζήσουμε χωρίς τσιγάρα;).

Αλλά και  η τοποθέτησή σου για τη γενικότερη στάση ευγνωμοσύνης ήταν καταπληκτική!

Μπράβο!! Μπράβο!!  ::cool:: ::cool::

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #7 on: September 15, 2009, 06:47:46 PM »
Σε ευχαριστώ για το σχόλιο Γιάννη! Χαίρομαι που σου αρέσει.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 3
« Reply #8 on: September 16, 2009, 08:52:56 AM »
Όντως υπέροχο το κείμενο Θανάση!!!
Είναι σίγουρο ότι με ένα καινούριο βιβλίο θα εκτιμήσουμε πολλά πράγματα πολύ περισσότερο!!

laki
μην απογοητεύεσαι τόσο πολύ!! Σε πολλούς έχει συμβεί (σε μένα, πάντως, σίγουρα). Ούτως ή άλλως έχεις αποδείξει στον εαυτό σου ότι ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!!!  =yes!= =yes!= =yes!=
Όρισε μία νέα ημερομηνία, διάβασε ξανά το βιβλίο και ξεκίνα την καινούρια σου ζωή!! Αυτή τη φορά, θα ξέρεις από πρώτο χέρι ότι "ένα τσιγάρο σε κάνει και πάλι καπνιστή". Άρα, θα το σκεφτείς πολύ περισσότερο πριν το ανάψεις!!
Καλη επιτυχία!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...