Author Topic: 26 ωρες και 41 λεπτα χωρις τζουρα.....  (Read 2074 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline n3xuz

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Γεια σας κι απο μενα.....Χαρης ονομαζομαι... 1 μερα περιπου κραταει η προσπαθεια μου και συνεχιζω...ολο το απογευμα περασα τον χρονο μου με πολεμο μυαλου και τσιγαρου..."θελω πολυ να κανω ενα....ενα μονο ενα...." Αυτη ειναι η μονη μου σκεψη... η μονη μου δικαιολογια...."ελα μωρε 25 χρονων εισαι, το κοβεις στα 26..." χαχαχαχαχα....δηλαδη οι σκεψεις και μονο με τρελαινουν...εχω βαρυ κεφαλι ολη μερα και εναν κομπο μεσα στο θωρακα σαν να λειπει κατι, σαν να θελω να καταπιω καπνο....τσαντιζομαι που το αρχισα και φοβαμαι για το τι θα ακολουθησει και αν θα καταφερω να διατηρησω την αποχη.....

Το αρχισα στα 20...και εκανα 1 πακετο τη μερα τα πρωτα χρονια ενω τα τελευταια 1-2 χρονια κανω 2 πακετα τσιγαρα τη μερα ή αλλιως εναν καπνο σε 2 μερες....

Ανησυχω για το τι θα κανω αν στις 30 μερες π.χ. νιωθω ακομα ετσι.......ουφφφφ......   :-x

Παρηγγειλα το βιβλιο και το περιμενω... εχω διαβασει το pdf αλλα τωρα στην φαση που ειμαι σκοτωνω.......  :?:
παω για υπνο γιατι με βλεπω να καπνιζω τον καναπε!!!! χαχαχαχαχα!!!! ευχηθητε μου καλη επιτυχια.....

Πρωτη μου προσπαθεια ειναι....!!! ελπιζω η τελευταια!   :victory:

Επιτελους.......το εκοψα...

Offline ΜΤ

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 1
Απ: 26 ωρες και 41 λεπτα χωρις τζουρα.....
« Reply #1 on: July 02, 2009, 09:33:07 AM »
Γεια σου Χάρη!! Καλωσόρισες!!
Μην απελπίζεσαι, όλοι κάποιες στιγμές έχουμε ζόρια, όλοι έχουμε δυσκολίες ... αλλά αξίζει να υπομείνεις ακόμα και ό,τι δεν μπορείς -προς το παρόν- να ελέγξεις. Περπάτα και μίλα, βοηθάνε ...

Να θυμάσαι πως τα τσιγάρα που ήδη έχουμε καπνίσει μας προξενούν αυτή την τρέλα, όχι όσα τώρα δεν καπνίζουμε.
Θα σε βοηθήσει σίγουρα η χάρτινη έκδοση, θα βρεις τρόπους αντιμετώπισης που να σου ταιριάζουν.

...."ελα μωρε 25 χρονων εισαι, το κοβεις στα 26..."
Σε μένα συνέβαινε όσος περισσότερος χρόνος περνούσε, τόσο περισσότερο να δυσκολεύομαι όταν το έκοβα. Κράτα γερά τώρα!!

Ανησυχω για το τι θα κανω αν στις 30 μερες π.χ. νιωθω ακομα ετσι.......ουφφφφ......   
Σε λιγότερες μέρες θα νιώθεις πολύ καλύτερα και πιο δυνατός!!   ::eye::

Πίστεψε στον εαυτό σου!!!

Καλή δύναμη Χάρη!!
Μαίρη

Offline Asithassa

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Receive: 1
« Reply #2 on: July 02, 2009, 12:22:28 PM »
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου!

Μην ξεχνάς: κάθε λεπτό που περνάει θα αισθάνεσαι καλύτερα. Ουσιαστικά είναι μια μάχη με το χρόνο, μέχρι να καθαρίσεις από τις τοξίνες.

Είναι εφικτό! :color:
Το τσιγάρο μου έριχνε στάχτη στα μάτια... Όχι πια!

Offline laki

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
« Reply #3 on: July 02, 2009, 03:39:59 PM »
Συγχαρητηρια και απο εμενα για την απόφαση που πηρες..!θα δεις πως οι πρωτες μερες ειναι δυσκολες και μετα τα πραγματα θα γινονται ολοενα και πιο ευκολα και πιο φυσικα.. Εγω θα σου ελεγα να προσεξεις να μην αμφισβητησεις την αποφαση σου. Καθε φορα που τριβιλιζει στο μυαλο μου μια τετοια ιδεα, λεω στον εαυτο μου : οι σκεψεις μου αυτες (πχ αχ να κανω ενα τωρα μονο..)  ειναι στην ουσια ψευδαισθησεις που μου εχουν φυτευτει τοσα χρονια απο τα ιδια τα τσιγαρα που καπνιζα. ΟΧΙ αλλα λοιπον..αυτο με βοηθησε πολυ στην αρχη...καλη συνεχεια!!!

Offline n3xuz

• Περαστικός
  • Thank You
« Reply #4 on: July 02, 2009, 05:54:53 PM »
Ευχαριστω παιδια......συνεχιζω δυναμικα.....!!! 2η μερα...
Επιτελους.......το εκοψα...

Offline x-plain

• Σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #5 on: July 02, 2009, 09:10:01 PM »
καλως ηρθες n3xuz!!  =yes!=

Στη χαρτινη εκδοση θα βρεις υλικο που θα σε βοηθησει παρα πολυ θα ξεδιαλυνει τις σκεψεις σου, θα κατανοησεις σε  βαθος ολα τα εμποδια και τις λαθος σκεψεις που εχουν οι καπνιστες να πολεμησουν οταν το διακοπτουν..που ειλικρινα αυτα τα διληματα και οι ανησυχιες απλα ΔΕΝ θα υπαρχουν. Δεν θα φοβασαι πως θα ειναι στον ενα μηνα! Θα νιωθεις χαρα , οχι φοβο ουτε αγωνια  ::eye::
Περασα παρα πολλες φορες αυτα που περασες εσυ..  :σφύριγμα::

Είναι πολυ καλο που παιρνεις γενναιες αποφασεις ..καλη επιτυχια!

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 2
« Reply #6 on: July 03, 2009, 12:05:05 AM »
ξαναδιαβασε το υλικο που εχεις...Κανονικα θα πρεπει να απαλλαγεις ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ...Αποτι λες ομως καταλαβαινω οτι δεν εχεις εμπεδωσει το νοημα οτι βασικο οπλο στην απαλλαγη σου ειναι το υποσυνειδητο σου...

Ξαναδιαβασε το λοιπον με προσοχη ομως.Αν θελεις παλι καπνο ξαναδιαβασε το κοκ...Μη το βιαζεις και μην σε πιανει ενθουσιασμος.Οταν θα πιασεις το νοημα θα το καταλαβεις.
Απλα θα χεις απαλλαγει ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ!!!

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 3
« Reply #7 on: July 03, 2009, 09:09:43 AM »
Χάρη
καλώς ήρθες και συγχαρητήρια για την απόφασή σου!!! =yes!= =yes!= =yes!=
Διάβασε το βιβλίο ή ξαναδιάβασε το pdf και θα δεις ότι, όταν το εμπεδώσεις καλύτερα, θα είναι όλα πιο εύκολα.  book2
Κι εμείς που λέμε ότι το κόψαμε εύκολα μη νομίζεις ότι δεν περάσαμε κανένα ζόρι (τουλάχιστον μιλάω για τον εαυτό μου!!!).  :wave:
Και το αναζήτησα, και το γλυκοκοίταζα και το φλέρταρα, αλλά στο τέλος ποτέ δεν το έκανα.
Και τώρα πια το σκέφτομαι σπάνια!!
Το αποτέλεσμα, λοιπόν, μετράει.
Καλή συνέχεια!!!  =thumb= =thumb=
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...

Offline Konstantina

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 3
« Reply #8 on: July 03, 2009, 10:03:00 AM »
Χάρη συγχαρητηρια και απο μένα!!! Θα τα καταφέρεις ... όπως και εμεις. Οι πρώτες μέρες είναι δύσκολες... αλλα θα περάσουν. Μην αμφισβητείς την αποφασή σου!!! Καλή δύναμη και περιμένουμε νέα σου. Εγώ πήρα και παίρνω μεγάλη βοήθεια από εδώ.  :victory:

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #9 on: July 04, 2009, 12:10:12 PM »
Γεια σου Χάρη!
Απ' ότι είδα τα μέλη του φόρουμ σου έκαναν σπουδαίες παρατηρήσεις και τους συγχαίρω γι αυτό! Εγώ πριν καν διαβάσω τι έχεις γράψει, μου έκανε λίγο άσχημη εντύπωση ο τίτλος.. Από μόνος του μαρτυρούσε ότι περνάς δύσκολες στιγμές... "26 ωρες και 41 λεπτα.."

Γενικά δεν πρέπει να μετράμε επίμονα μέρες και ώρες γιατί έτσι ενισχύουμε το ψέμα ότι αποχωριστήκαμε κάτι σημαντικό, κάτι που πραγματικά το έχουμε ανάγκη. Το κλειδί είναι να ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ βαθιά μέσα σου την αλήθεια, ότι δεν έχεις καθόλου ανάγκη το δηλητήριο για να απολαμβάνεις τη ζωή. Το κάπνισμα δεν είναι τίποτα άλλο από ένα πελώριο θανατηφόρο ψέμα. Όταν το κόβεις δεν έχεις να παλέψεις με τίποτα έντονα σωματικά συμπτώματα όπως πχ στην ηρωίνη, αλλά με μία πολύ ελαφριά σωματική πίεση που αισθητοποιείται ως ελαφρύ άγχος και ένα κενό αίσθημα στο στήθος σαν πείνα. Είναι τόσο ελαφριά αυτά τα συμπτώματα που πολλοί δεν τα καταλαβαίνουν καν. Τα ζούνε καθημερινά οι καπνιστές χωρίς πρόβλημα, ιδίως όταν καθυστερήσουν να καπνίσουν για διάφορους λόγους.

Τώρα αν αυτό το ελαφρύ αίσθημα ψυχικής πίεσης που κρατά λίγες μέρες το απαλλάξεις από το ΦΟΒΟ, τότε θα απαλλαγείς πανεύκολα. Αν όμως την ίδια αίσθηση τη συνοδεύσεις με φόβο (που παράγεται από πίστη σε ψευδαισθήσεις) τότε φίλε μου σε λυπάμαι γιατί θα περάσεις μεγάλα βάσανα.

Έτσι εξηγείται που ο ένας το κόβει και λέει "δεν υπέφερα καθόλου" και ο άλλος λέει ότι "ήταν το πιο βασανιστικό πράγμα στη ζωή μου". Μάλιστα ακόμα και το ίδιο άτομο, μπορεί να το κόψει και να υποφέρει, και μετά από 3 μήνες να ξαναπροσπαθήσει και να είναι όλα εύκολα και ευχάριστα.

Διάβασε και τη χάρτινη έκδοση γιατί έχει σημαντική βοήθεια που μάλλον σου χρειάζεται. Δεν ξέρω αν θα πετύχεις σε αυτή ή σε κάποια επόμενη προσπάθεια, ξέρω όμως ότι μπορείς σίγουρα να τα καταφέρεις χωρίς να υποφέρεις καθόλου!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.