Author Topic: Καλώς σας βρίσκω  (Read 3486 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline b.

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
Συμπληρώθηκε ο πρώτος χρόνος...
« Reply #10 on: April 23, 2010, 11:55:35 AM »
Γεια σε όλους!
Πέρασα από το φόρουμ να σας πω ένα γεια και καλή συνέχεια.
Επίσης να σας πω ότι έχω πλέον κλείσει τον πρώτο χρόνο άκαπνη (εδώ και μια δυο βδομάδες) και τον γιόρτασα δεόντως με κεράσματα και ευχές από φίλους και συναδέλφους.
Σκεφτείτε ότι τα τσιγάρα μου όταν το έκοψα στοίχιζαν 3,20 ευρώ το πακέτο και τώρα στοιχίζουν 3,90. Ούτε που πήρα χαμπάρι τις αυξήσεις στην τιμή του πακέτου. Ξαφνικά είδα ένα πακέτο από τα πρώην τσιγάρα μου με την τιμή 3,90 και ξαφνιάστηκα.
Τι απελευθέρωση!
Θανάση, σε ευχαριστώ και πάλι. (Δε θα κουραστώ να το λέω).
Σε νιώθω φίλο μου.

Υ.Γ. Προς τους καπνιστές που παλεύουν με την απόφαση να το κόψουν: Δεν χρειάζεται ούτε τη μισή προσπάθεια και αποφασιστικότητα και πειθαρχία από αυτήν που νομίζουμε ότι θα χρειαστεί.
Και μια συμβουλή μπόνους: Μην περιμένετε να βρεθείτε σε μια ιδιαίτερα καλή φάση της ζωής σας για να το κόψετε. Ίσα ίσα: σε στιγμές πολύ ζορισμένες και δύσκολες και σε στιγμές που νιώθουμε ότι δεν έχουμε έλεγχο στα γεγονότα που μας συμβαίνουν, τότε είναι που μπορούμε να διοχετεύσουμε την αποφασιστικότητά μας και τη δύναμή μας σε κάτι που εξαρτάται εκατό τοις εκατό από εμάς. Και ξαφνικά, υπάρχει ένας τομέας στη ζωή μας, για τον οποίο η κάθε μέρα που περνάει είναι μια κερδισμένη ημέρα. Μεγάλη υπόθεση. Ακόμα και ο καιρός που περνάει (που συνήθως είναι εχθρός, γιατί συμβολίζει μία ακόμα μέρα κατά την οποία δεν ανταποκριθήκαμε πλήρως στις υποχρεώσεις μας, δεν τακτοποιήσαμε τις εκκρεμότητές μας κτλ) είναι ένας σύμμαχος. Η κάθε μέρα γίνεται μία ακόμα μέρα κατά την οποία δεν ανάψαμε τσιγάρο.
Καλή επιτυχία...

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Καλώς σας βρίσκω
« Reply #11 on: April 27, 2010, 10:21:43 AM »
Βίκυ γεια σου!
Θα συμφωνήσω απόλυτα με την συμβουλή που δίνεις στο τέλος του μηνύματός σου. Αν κάποιος νιώθει ότι "το χει", μπορεί να κάνει την προσπάθεια, ακόμα κι αν βρίσκεται σε δύσκολη περίοδο.

Είναι εξαιρετικό το ότι έχεις κλείσει ένα χρόνο και μου αρέσει που ακόμη το χαίρεσαι και το ΕΚΤΙΜΑΣ αυτό που έχεις πετύχει, πράγμα που σου δίνει χαρά. Είναι σύνηθες μόλις κάποιος συμπληρώσει κάποιο καιρό να μην εκτιμάει τόσο αυτό που πέτυχε, να ξεχνά από τι γλύτωσε και πόσο βελτίωσε τη ζωή του.

Να συνεχίσεις να μας λες ένα "γεια" στις επετείους σου!
πάντα επιτυχίες!  :victory:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline b.

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
« Reply #12 on: May 31, 2012, 02:10:18 PM »
Γεια σε όλους!
Πέρασα από το φόρουμ για να σας πω ένα γεια. Έχουν περάσει τρία χρόνια και ενάμισης μήνας περίπου από το τελευταίο μου τσιγάρο και, παρότι δεν γιορτάζω πλέον με τυμπανοκρουσίες τις άκαπνες επετείες μου (συνήθως τις ξεχνάω εντελώς), συνεχίζω να θεωρώ ότι η διακοπή του καπνίσματος είναι ένας από τους παράγοντες που βελτιώνουν την ποιότητα της ζωής μου.
Έχουν αλλάξει πολλά στη ζωή μου από τότε που έκοψα το τσιγάρο: παντρεύτηκα, μετακόμισα, έκανα παιδί και όλα αυτά τα χαίρομαι πολύ περισσότερο ως μη καπνίστρια. Ιδίως το γεγονός ότι στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού δεν ένιωθα καμία απολύτως στέρηση με έκανε να νιώθω τεράστια ευγνωμοσύνη για το Θανάση και το έργο του. Καθώς επίσης και το γεγονός ότι σκύβω πάνω από το προσωπάκι του παιδιού μου χωρίς τις αναστολές που θα είχα αν ένιωθα άσχημα για την αναπνοή μου.
Όσον αφορά την εξοικονόμηση χρημάτων: πλέον δεν ξέρω πόσο στοιχίζει ένα πακέτο από τα τσιγάρα που κάπνιζα. Μόλις έκανα μια γρήγορη αναζήτηση στο google και συμπεραίνω ότι μάλλον στοιχίζει 4 ευρώ. Κι επειδή κανόνιζα άνετα ενάμιση πακέτο τη μέρα, μιλάμε για εξοικονόμηση της τάξης των 6.870 ευρώ. Διόλου αμελητέο...
Μακάρι να κάνω και κάτι για να φτιάξω λίγο το σώμα μου, γιατί και περιττά κιλά έχω και εντελώς αγύμναστη είμαι.
Καλή επιτυχία στις προσπάθειες όλων σας.
Θανάση, ένα ακόμη ευχαριστώ για την προσφορά σου.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #13 on: May 31, 2012, 06:09:12 PM »
3 χρόνια?!!? προσκυνώ τη Βίκυ!!  =worship=
Σε καλή μεριά και τα λεφτά! :γέλιο:   όχι μόνο αυτά που κέρδισες ήδη, αλλά τα πολύ περισσότερα που έρχονται...  Ελπίζω όλοι οι επισκέπτες του φόρουμ να βγουν τόσο κερδισμένοι, έστω κι αν χρειαστεί κάποιος κόπος!  ::cool::

:victory:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.