Author Topic: Οι 4 λόγοι που τα κατάφερα!!!  (Read 4711 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitrisP

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Οι 4 λόγοι που τα κατάφερα!!!
« on: March 10, 2009, 11:10:11 AM »
Δύο μήνες χωρίς τσιγάρο! Και να φανταστεί κανείς ότι ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ...
Δεν ξέρω αν η μέθοδος η δική μου θα έπιανε σε άλλον άνθρωπο, αλλά εγώ τα κατάφερα για 4 λόγους:

1. Πρώτα ήρθε η αποφασιστικότητα. Χρησιμοποίησα τη δύναμη της θέλησής που έχω. Για να την ενισχύσω ακόμα περισσότερο, υποσχέθηκα στη σύντροφό μου ότι δεν θα ξανακαπνίσω. Κράτησα χαμηλούς τόνους απέναντι σε φίλους/οικογένεια, δεν το πολυ-ανακοίνωσα, δεν το συζήτησα με άλλους καπνιστές.
2. Με προτροπή της συντρόφου μου, ακολούθησα (με σύμφωνη γνώμη γιατρού φυσικά) τη θεραπεία με τα χάπια Champix. Η θεραπεία αυτή, έχει  μικρές παρενέργειες (μία αυξημένη αίσθηση υπνηλίας κυρίως) και είναι όντως αποτελεσμάτική στον περιορισμό των συμπτωμάτων της στέρησης. Το βασικό που μου προσέφερε η θεραπεία είναι ότι μου παρείχε βοήθεια - έστω και ψυχολογική- στην προσπάθειά μου, αισθανόμουν δηλαδή ότι είχα στήριξη, κάτι πολύ σημαντικό για τον πρώτο μήνα.
3. Η αγάπη μου για τη σύντροφό μου (μη καπνίστρια) και η θέλησή μου να απαλλαγώ και εγώ και να απαλλάξω εκείνη από τους βρώμικους καπνούς, ήταν το μεγαλύτερο κίνητρο σε όλη αυτή την προσπάθεια... Η στήριξή της ήταν μεγάλη υπόθεση σε όλη τη διάρκεια της θεραπείας.
4. Αυτοί είναι οι λόγοι που με έκαναν να καταφέρω να μην καπνίζω. Το βιβλίο του Θανάση με πήγε παραπέρα, στην ψυχολογική "αποτοξίνωση" που είναι ίσως δυσκολότερη απ' όλα! Είχα καταφέρει μεν να μην καπνίζω, αλλά ήμουν δυστυχισμένος με την ιδέα ότι έχω στερηθεί μία μεγάλη μου απόλαυση για πάντα... Το βιβλίο με έκανε να ανακαλύψω την παγίδα του τσιγάρου, τις ψευδαισθήσεις του καπνιστή, μου έδωσε μία νέα νοοτροπία που με "ξεκόλλησε" από το καπνιστικό μου παρελθόν.



Offline Konstantina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
(No subject)
« Reply #1 on: March 10, 2009, 11:42:22 AM »
Έτσι και'γω Δημήτρη. Αρχικά έκοψα το κάπνισμα με την ίδια φαρμακευτική αγωγή, διαισθάνθηκα όμως πολύ γρήγορα (2-3 μερες μετα τη διακοπή) ότι σύντομα η προσπαθεια μου θα ήταν ανεπιτυχής. Τοτε ανακάλυψα την ηλεκτρονική έκδοση του  βιβλίου, ακριβως σε μια προσπαθεια μου να κρατηθώ από κάπου. Η μόνη διαφορά μας είναι ότι εσύ το ανακάλυψες αργότερα, όποτε το αίσθημα λύπης που ενιωθες, το βίωσες για  περισσότερο καιρό.  Πραγματικά το ποσο επιδρά το βιβλίο στη ψυχολογία ειναι φοβερο. Αλλάζει παντελώς το τρόπο που βλέπεις το καπνισμα.  Καλή συνέχεια να έχουμε

Offline motochris

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #2 on: March 10, 2009, 11:44:52 AM »
Γειά σου Δημήτρη και συγχαρητήρια !!!

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες γιατί κι εγώ ακριβώς με την ίδια
"μέθοδο" το έκοψα πριν από ένα μήνα.
Το μόνο συστατικό που δεν περιείχε η δική μου "συνταγή" ήταν η υπόσχεση, διότι δεν το είχα πιστέψει ότι θα ήταν τόσο εύκολο  !!!

Κράτα γερά  :victory:

Χ_
4+ χρόνια "καθαρός" !!!

Offline DimitrisP

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #3 on: March 10, 2009, 12:03:50 PM »
Κωνσταντίνα, Χρήστο χαίρω πολύ για τη γνωριμία...  ::cool::

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #4 on: March 14, 2009, 05:00:18 PM »
Quote
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΘΥΣΙΑ ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΑΣ! ΔΕΝ ΠΑΡΑΧΩΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΛΑΥΣΗ. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΖΟΜΑΙ ΠΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!
::cool::  =yes!= =yes!= που το έχετε πετύχει!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!