Author Topic: καλώς σας βρήκα  (Read 1028 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline antifum

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
καλώς σας βρήκα
« on: November 25, 2008, 04:20:22 PM »
Είμαι ο Κωστής απο τα Χανιά εκπαιδευτικός, 49 χρόνων παντρεμένος και έχω ένα γιό 18 χρόνων
Δεν έχω καπνίσει ποτέ αλλά το θέμα του τσιγάρου μέ έχει απασχολήσει πάρα πολύ
Δυστυχώς το γεγονός ότι καπνίζει η γυναίκα μου έχει δημιουργήσει πάρα πολλά προβλήματα στη σχέση μας και δυστυχώς μετά απο 28 χρόνια (γνωριμία και γάμο )εξακολουθεί να προβληματίζει.
Στο σχολείο η κατάσταση είναι τραγική, είμαι σε συνεχή αντιπαράθεση με τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς και διοικητικούς διοτι παρουσιάζουμε μιά παρακμιακή εικόνα τριτοκοσμικού εκπαιδευτηρίου.
Πώς να πείσεις τα παιδιά όταν οι δασκάλοι είναι με ένα τσιγάρο στο χέρι
Πρόσφατα σε κάποιο σύλλογο αναγκάστηκα να πώ πως θα φέρω τηλεοπτικό συνεργείο απρόοπτα για να δεί ο κόσμος σε τι χώρο μας εμπιστεύεται τα παιδιά του.
Δεν πάει άλλο να έρχονται 10 παιδιά στην αρχή του χρόνου και να καπνίζουν 2 και στο τέλος του χρόνου να καπνίζουν 8-9 αφού μέχρι και στα γραφεία είχαν το θάρρος να κρατούν τσιγάρο καλυπτώμενοι απο την ασυλία που τους παρέχουν οι καπνιστές καθηγητές και την απάθεια των υπολοίπων για τηναποφυγή συγκρούσεων μεταξύ των.
Ποτέ δεν χαλάρωσα αλλα το οπλοστάσιο των ενεργειών μου ήταν πολύ φτωχό και περιορισμένο μόνο στις επιπτώσεις .
Δεν μπορούσα να αντιμετωπίσω την άποψη περι χαλαρότητας παρηγοριάς έμπνευσης κλπ
Μέχρι που έπεσε στα χέρια μου το βιβλίο του Θανάση κανοντας αναζήτηση του θέματος στο διαδύκτιο.
Δεν ξέρω τί χαρά πήραν όσοι έκοψαν το τσιγάρο αλλά τολμώ να πώ πως ίσως η δική μου ήταν μεγαλύτερη γιατι τώρα πλέον ήξερα πώς να κινηθώ.
Σε επόμενη επαφή μαζί σας θα συνεχίσω γιατί κάτι πρέκυψε και πρέπει να αποχωρήσω

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΕ *ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ*

Offline antifum

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
συνέχεια
« Reply #1 on: November 26, 2008, 03:14:46 PM »
Έτσι λοιπόν αφού ξεκοκάλισα το πρώτο κομμάτι των 98 σελ. αρκετές φορές έγινε μια επανεκκίνηση στο μυαλό μου ,οι σκέψεις μου οδηγούνται με  νευρώνες από ατσάλι . Ξεθωριασμένες μου συνήθειες όπως ο αθλητισμός μπήκαν χωρίς καν προσπάθεια σε ημερήσια διάταξη , το βραδινό φαγητό που με δυσκόλευε στον ύπνο κόπηκε , η διάθεσή μου  ανέβηκε στα ύψη, τα  ρούχα μου τώρα μπαίνουν σε διαφορετικό σώμα , το σχετικά λίγο αλκοόλ δεν με ελκύει πια και όλα αυτά  είναι λίγα για να περιγράψω τον έλεγχο που ασκώ σε όλο μου το είναι.
Παράγγειλα 4 βιβλία από το e-shop και αφού το διάβασα 2 φορές και πριν κοιμηθώ  ξεφυλλίζω μερικές σελίδες για να εμπεδώσω την παραμικρή λεπτομέρεια εκτόνωσα τη διάθεσή μου για ενημέρωση προς πάντες.
Πρώτα από όλα συνέταξα  ανακοίνωση προτροπής για διακοπή από την παγίδα για το σχολείο  άμεσα επηρεασμένη από τα όσα έμαθα από το βιβλίο , έχω κάνει σε πρώτη φάση 100 cd με το αρχείο pdf του Θανάση για κάθε ενδιαφερόμενο μαθητή αλλά και κάθε γνωστό που βλέπω στη φυλακή του τσιγάρου.
Έχω  εκτυπώσει το αρχείο σε αρκετά αντίτυπα για κάποιους που δεν χειρίζονται υπολογιστή και έχω και τα βιβλία σε περίπτωση που δω  πως κάποιος θέλει να εμβαθύνει περισσότερο  
Η ζωή μου έχει μπει σε άλλη τροχιά και η ικανοποίησή μου είναι   τέτοια γιατί μέσα από το βιβλίο βρήκα μαζεμένη γνώση σε απλή κατανοητή μορφή που βοήθησε να αναδομήσω αρκετά πράγματα για τον εαυτό μου   αλλά άρχισα να βλέπω  με άλλο μάτι και τους παγιδευμένους .
Ευτυχώς δεν έκανα το λάθος του Θανάση να αρχίσω το κάπνισμά για να αποδείξω πως μπορώ να το κόψω κάτι όμως που τον οδήγησε να φτιάξει αυτή την  υπέροχη δουλειά και να βοηθήσει τόσο πολύ στην απαλλαγή από το ύπουλο φονιά.  
                        Κωστής

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #2 on: November 26, 2008, 05:35:47 PM »
=yes!=  :)

Αυτό που κάνεις (με τα cd και τις φωτοτυπίες για το σχολείο) το θεωρώ πάρα πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να με ενημερώσεις για την πορεία του. Θα ήθελα πολύ να μάθω αν έχει αντίκρυσμα στους μαθητές, αν το κόψανε κάποιοι (δυσκολούτσικο αυτό!) ή αν λιγόστεψαν αυτοί που το αρχίζουν. Επίσης θα ήθελα να μάθω τις εντυπώσεις των μαθητών και την άποψη των συναδέλφων σου για τις πρωτοβουλίες σου. Εκτός από πολύ ωφέλιμο, αυτό που κάνεις το βλέπω και σαν ένα πολύ ενδιαφέρον πείραμα. Συμπεράσματα από τέτοιες πρωτοβουλίες μπορούν να με βοηθήσουν πολύ.

Για παράδειγμα μέσα στο επόμενο έτος θα έχω έτοιμο ένα PDF που θα απευθύνεται στον κάθε μαθητή. Είναι δύσκολο έργο, πρόκληση μεγάλη το να κερδίσω το ενδιαφέρον των μαθητών αλλά θα κάνω ότι μπορώ.

Θα ήθελα λοιπόν ανά κάποιους μήνες να μου γράψεις αν σου επιτρέπει ο χρόνος σου τα συμπεράσματά σου σχετικά με τις αντικαπνιστικές σου πρωτοβουλίες.

Σε ευχαριστώ πολύ και για τη μεγάλη συμβολή σου στην προσπάθεια του skeftomai.gr

Σου στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!
 :victory:  :victory:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline antifum

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
(No subject)
« Reply #3 on: November 26, 2008, 09:27:29 PM »
Θανάση γειά σου
Θέλω να ξέρεις πως είμαι πολύ χαρούμενος για αυτή τη πρώτη επαφή μαζί σου επειδή θεωρώ πως άνθρωποι σαν εσένα ενεργούν σαν φυσικο εμπόδιο στη χιονοστιβάδα της σύγχρονης παράνοιας.
Φυσικά και θα σε έχω ενήμερο για την κατάσταση η οποία πάει απρόσμενα καλά τουλάχιστον όσον αφορά την εικόνα αλλά και το ενδιαφέρον συναδέλφων που δέν περίμενα
Δειλά αλλα σταθερά μου ζητάνε στοιχεία , πήραν θάρρος και κάποιοι που ήταν αμέτοχοι αλλα το μεγαλυτερο κέρδος και ικανοποίηση είναι όταν έρχονται παιδιά  και μου λένε με ικανοποιήση ότι επιτέλους κάτι γίνεται ακόμα και καπνιστές  
Θα σου στείλω με mail την ανακοινωση που έκανα στο σχολείο για το καπνισμα αλλά και σημείωμα προτροπης προς συναδέλφους για να μου πεις τη γνώμη σου
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αν και νομίζω πώς δεν κάνω κάτι πάνω απ το αυτονόητο τη προστασία δηλαδή των παιδιών που μας  εμπιστεύονται οι γονείς τους.
νάστε καλά όλοι σ αυτή την παρέα της ελπίδας[/u]

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #4 on: November 29, 2008, 10:20:54 AM »
Ωραία! ::cool::  Τα πρώτα σημάδια είναι θετικά.
Στείλε όποτε μπορέσεις την ανακοίνωση να δω τι έχεις γράψει.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.