Author Topic: Χαιρετώ Κι Εγώ...  (Read 3506 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Deanakos

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Χαιρετώ Κι Εγώ...
« on: November 23, 2008, 10:38:19 PM »
Χαιρετώ και ελπίζω πως αποχαιρετώ και το κάπνισμα.
Ονομάζομαι Κωνσταντίνος είμαι 22 ετών και καπνίζω απο τα 15 μου. Το ξεκίνησα ένα καλοκαίρι που δούλεψα σε ένα club. Αν και εκείνη την εποχή έπαιζα ακόμα μπάσκετ δεν μπόρεσα να το αποφύγω. Απο τότε δεν έχω κάνει καμία προσπάθεια να το κόψω. Γενικά όσο καιρό καπνίζω (τα τελευταία 4 χρόνια καπνό κατα κύριο λόγο) δεν έχω υπερβεί τα 20-25 τσιγάρα την μέρα. Άλλες εποχές χτυπούσα ταβάνι (25) κι άλλες φορές ήμουν 5-10 την μέρα. Μέσα μου θέλω πάρα πολύ να το κόψω αλλά ποτέ δεν έβρισκα την θέληση. Σπουδάζω Πληροφορική και ασχολούμαι πολλές ώρες με τον υπολογιστή και το τσιγάρο το νιώθω απαραίτητο οτιδήποτε κι αν κάνω στον υπολογιστή. Ακόμα και μερικές φορές τον τελευταίο καιρό που έχω βάλει μια τυπική γυμναστική στην ζωή μου(λόγω ευεξίας που ομολογουμένως νιώθεις με την γυμναστική) δεν μπορώ να το περιορίσω. Το αποφάσισα όμως μιας και πριν κάποιους μήνες άθελα μου βοήθησα έναν φίλο να το κόψει στελνωντάς του το βιβλίο. Το αποφάσισα και για πολλούς άλλους λόγους εκτός απο την υγεία μου. Αυτά προς το παρόν.

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #1 on: November 23, 2008, 11:22:39 PM »
Σας παρουσιάζω τον άνθρωπο που μου έστειλε το βιβλίο, τον συμφοιτητή και φίλο Ντίνο που έφτασε η ώρα και για τον δικό του αγώνα. Κρίμα που δεν είμαι κοντά για να στηρίξω από εκεί αλλά κι από εδώ θ τα καταφέρουμε. Καλη δύναμη φίλος.

http://http://skeftomai.gr/forum/viewtopic.php?t=187

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #2 on: November 25, 2008, 08:26:49 AM »
Γεια σου Ντίνο!
ωστέ εσύ είσαι ο αποστολέας του βιβλίου στον Jimmy ε? Ωραία. Τώρα από ότι φαίνεται έφτασε η ώρα να στείλεις κι ένα δυνατό μήνυμα ζωής στον εαυτό σου...

Πριν προχωρήσεις στην απόφασή σου πρέπει να έχεις ξεκαθαρίσει καλά τι θέλεις. Επίσης πρέπει να διαλέξεις μία κατάλληλη στιγμή. Και όταν λέω κατάλληλη στιγμή, εννοώ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, όχι τις εξωτερικές συνθήκες. Εκείνη τη στιγμή είτε παθιασμένα είτε ακόμη καλύτερα με απόλυτη ηρεμία, πρέπει να είσαι εντελώς σίγουρος για την επιτυχία σου χωρίς καμία σκιά αμφιβολίας.

Όσο για τον υπολογιστή, σε πληροφορώ ότι κι εγώ περνάω άπειρες ώρες καθημερινά μπροστά στο μηχάνημα. Να φανταστείς όταν μπαίνω στο σπίτι μερικές φορές πρώτα ανάβω το pc και μετά τα φώτα. :victory:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline Deanakos

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
(No subject)
« Reply #3 on: December 08, 2008, 11:26:01 PM »
Είμαι ο Ντίνος και είμαι καλά. Έχω να καπνίσω περίπου 2 βδομάδες (έχω σταματήσει να μετράω τις μέρες) και νιώθω καλά. δεν έχω ξαναγράψει απο τότε που έγραψα πρώτη φορά και ήθελα να γράψω όταν θα νιώθω πως εχω αρχίσει να απελευθερώνομαι. Έχω αρχίσει να το νιώθω λοιπόν αυτό. Βέβαια ακόμα μερικες φορές μου παίζει παιχνίδια το μυαλό μου αλλά το παλεύω. Οι 3 πρώτες μέρες (ειδικά η 3η) ήταν κόλαση. Μετά αρχισα να συνηθίζω και να γουστάρω που νιώθω υγιής. Η οσφρησή μου και η γεύση μου έχουν βελτιωθεί και πραγματικά πλέον απολαμβάνω το φαγητό,το οξυγόνο και όλες τις μυρωδιές. Αυτά προς το παρόν. Όλα πάνε καλά και αισιοδοξώ για τα καλύτερα...

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
(No subject)
« Reply #4 on: December 09, 2008, 03:06:06 PM »
Μπράβο Κωνσταντίνε

Πολύ ωραία η πορεία σου και να σαι σίγουρος ότι οποιαδήποτε ταλαιπωρία περνάς (που προέρχεται από παροδική αμφισβήτηση της απόφασής σου), είναι ασυγκρίτως μικρότερη από τα προβλήματα υγείας και την κακή ποιότητα ζωής που θα είχες αν συνέχιζες να είσαι εγκλωβισμένος στην παγίδα της νικοτίνης.

Έχεις ακόμα δρόμο, αλλά νομίζω ότι τα δυσκολότερα πέρασαν. Μην επαναπαύεσαι όμως.

συνέχισε έτσι!  =thumb=

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #5 on: December 09, 2008, 08:56:50 PM »
ωραιος...

κρατα γερα...

:victory:  :victory:

Offline Deanakos

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
(No subject)
« Reply #6 on: January 08, 2009, 10:22:43 PM »
Καλή χρονιά σε όλους με υγεία, ειρήνη και ευημερία εύχομαι!!!

Μετά απο 40κάτι μέρες χωρίς τσιγάρο όλα πάνε καλά. Μέσα στις διακοπές των χριστουγέννων βέβαια πέρασα μερικές δύσκολες καταστάσεις με αυτο το θέμα. Συνέβησαν κάποια πράγματα τα οποία "σήκωναν τσιγάρο". Όμως ο Ντίνος που έχει διαβάσει και το χαρτινο βιβλίου του Τσιγαροκτόνου δεν άφησε το "διαβολάκι" της νικοτίνης να τον εξαπατήσει.

Αλλά το πιο σημαντικό που θα ήθελα να μοιραστώ με όλους είναι η αντιμετώπιση ορισμένων φίλων καπνιστών. Έχοντας γνωστοποιήσει την αποφασή και την επιτυχημένη ως τώρα προσπάθεια διακοπής του καπνίσματος σε αυτούς, υπήρξαν φορές (σε ταβέρνες ή καφετέριες) που πήγα να ξανακυλίσω. Ευτυχώς όμως υπήρξαν πραγματικοί φίλοι και δεν με άφησαν να καπνίσω το "ανόητο τσιγάρου του ξανακυλίσματος". Έτσι αυτή την στιγμή είμαι ακόμα καθαρός. Μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων έρχεται άλλη μια "μάχη", αυτή της εξεταστικής.

Κλείνοντας θα ήθελα να κάνω μια πρόταση. Υπάρχει πολύς κόσμος που θέλει πραγματικά να κόψει το τσιγάρο αλλά δεν διαβάζει βιβλία. Κι είναι κρίμα να μην μπορεί να πάρει αυτή την πολύτιμη γνώση που προσφέρει το συγκεκριμένο βιβλίο. Θα πρότεινα λοιπόν το βιβλίο να μετατραπεί σε κάτι οπτικοακουστικό (σαν ντοκυμαντέρ) έτσι ώστε να μπορέσουν και άνθρωποι που δεν διαβάζουν να ενημερωθούν για αυτό το θέμα.  

Όλα καλά λοιπόν κι ελπίζω ακόμα καλύτερα στο μέλλον. Χαιρετίσματα.

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
.
« Reply #7 on: January 10, 2009, 10:16:28 AM »
Ντίνο έχεις τα θερμά μου συγχαρητήρια!!

Αν φτάσει κανείς στην κόψη του ξυραφιού να ξανακαπνίσει και δεν το κάνει, το γεγονός είναι άσχημο νέο που δείχνει λίγο αδύναμη απόπειρα, ενώ είναι και ψυχοφθόρο. Πρόσεξε όμως, έχω παρατηρήσει ότι όποιοι βγαίνουν νικητές από τέτοιες δοκιμασίες, μετά μπορούν να συνεχίσουν με απρόσμενα μεγάλα αποθέματα δύναμης.

Βλέπω αυτό το πράγμα να επιβεβαιώνεται και σε σένα. Μόνο θα σε ήθελα περισσότερο άφοβο και αποφασιστικό. Αν από τώρα φοβάσαι την εξεταστική περίοδο, θα ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο.

Κάπνισμα στην εξεταστική;; Μπλιάχ! Να βρωμάς ολόκληρος, να χάνεις χρόνο, να χάνεις ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ που τόσο την χρειάζεσαι, να ξυπνάς το πρωί με την ξυνίλα στο στόμα, να στεναχωριέσαι κάθε βράδυ σκεφτόμενος "ορίστε έκανα τόσα τσιγάρα πάλι, τι κατάλαβα;"

Άσε φίλε, τα ξέρω καλά. Αν ήτανε θα σου έλεγα "κάνε τη θυσία, για να σώσεις την υγεία σου". Δεν κάνεις όμως καμία θυσία αποχωριζόμενος το δηλητήριο.

Και με τσιγάρο και χωρίς θα νιώσεις ΣΙΓΟΥΡΑ στιγμές στεναχώριας, αφόρητης βαρεμάρας, πίεσης, χαράς και ανακούφισης.

Τελευταία συμβουλή: Πάρε το μυαλό σου μακριά από το θέμα και ασχολήσου με άλλα ζητήματα. Το κεφάλαιο αυτό έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για σένα. Βγες έξω πιες το κρασάκι σου, ευχαριστήσου την παρέα σου και μη χολοσκάς με ανύπαρκτα διλήμματα.

καλό διάβασμα και καλή χρονιά! :victory:

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #8 on: January 10, 2009, 01:54:27 PM »
Ρε φίλε, την προηγούμενη εξεταστική την βγάλαμε μαζί με σένα να καπνίζεις κι εμένα να είμαι στον πρώτο προς δεύτερο μήνα διακοπής, μια χαρά ήταν. Καθαρότερο μυαλό και λιγότερο άγχος. Τώρα είναι η σειρά σου. Μερικές μερούλες θα είμαι κι εγώ εκεί να σε στηρίξω, μην μασάς!

Offline Deanakos

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
(No subject)
« Reply #9 on: January 12, 2009, 09:50:19 PM »
Όλα πάνε καλά για μένα σε σχέση με το τσιγάρο. Γράφω για να γνωστοποιήσω στους χρήστες μας οτι δημιούργησα group στο facebook για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε ακόμα περισσότερο κόσμο. Για όσους έχουν facebook και ενδιαφέρονται να ενισχύσουν την προσπάθεια γίνετε μέλη εδώ...http://www.facebook.com/groups/edit.php ... &members=1