Author Topic: 35 ΜΕΡΕΣ <<ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΓΑΜ...ΝΟ>>  (Read 5373 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline salonikistas

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
35 ΜΕΡΕΣ <<ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΓΑΜ...ΝΟ>>
« on: November 21, 2008, 03:55:16 AM »
Καλησπέρα σε όλους,

Ήρθε η μέρα να σας γράψω και γω.
Πέρασαν κιόλας 5 βδομάδες.
Είμαι 27 ετών και καπνίζω απο τα 16 μου 25-30 τσιγάρα τη μέρα.
Δυσκολότερες μέρες η 30η & 31η λόγω προσωπικού προβλήματος πολύ αγχωτικού.
Όταν λέω δυσκολότερες μέρες δεν εννοώ τίποτα σύνδρομα στέρησης κ.λ.π. απλά το σκεφτόμουν κανα δυο φορές την ημέρα.
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ
Έχω ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό την ποδηλασία και είχα μεγάλη βελτίωση.Κάθε φορά που βελτίωνα τον χρόνο μου σε μια διαδρομή σκεφτόμουνα μέσα μου ¨καλά τα πας .....σκέψου και να μην κάπνιζες.¨
Μια φορά είχα προσπαθήσει να το κόψω πριν 6 χρόνια.
Όχι για να το κόψω πραγματικά(πίστευα οτι αυτό δεν μπορώ να το κάνω)
αλλά απο περιέργεια για να δω πόσο θα αντέξω.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:
απο τις 8 το πρωί που ξύπνησα κάπνισα στις 1 το μεσημέρι.

Δεν ξαναπροσπάθησα ποτέ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΗΣΩ αυτό το πράγμα που λέγεται τσιγάρο.Τόσο μακάκας ήμουνα.
Μία μέρα ήμουνα σ΄ενα φορουμ ποδηλατικό και κάποιος είχε βάλει ένα λινκ με το βιβλίο.Είχε βάλει και τίτλο κόψτε το κάπνισμα πανεύκολα.
Δεν τα πιστεύω αυτά αλλά ήμουνα στη δουλειά και δεν είχα τί να κάνω και διάβασα την ηλεκτρονική μορφή.
Με το που τελείωσα το διάβασμα δεν ξέρω τί μ΄έπιασε.
Σηκώνομαι και πετάω τσιγάρα και αναπτήρα.
Περνάνε 2 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα.Δεν είχα πιεί όμως κανένα καφέ.
Λέω δεν μπορεί να είναι τόσο εύκολο.Θα ειναι γιατί δεν ήπια καφέ.
Πάω για καφέ με σκοπό να δω αν θα αντέξω χωρίς τσιγάρο.κανένα πρόβλημα.
Το ίδιο έκανα με το,ποτό, ταβέρνες , μπουζούκια κ.λ.π.
κανένα πρόβλημα.

Το μόνο σύμπτωμα που είχα μετά την 2η μέρα ήταν οτι δεν είχα όρεξη να πολυμιλάω.Είχα γίνει λίγο αντικοινωνικός ομολογώ κάτι που όμως κράτησε περίπου 4 μέρες.Μετά όλα καλά.
Απο την 5η μέρα είδα βελτίωση στο αναπνευστικό μου κατα την διάρκεια του ποδηλάτου.Στην αρχή νόμιζα οτι είναι η ιδέα μου αλλά όταν έβλεπα τους χρόνους μου σε υψηλής έντασης κομμάτια κατάλαβα οτι τουλάχιστον είχε φύγει το μπούκωμα.
Ένας άνθρωπος που δεν αθλείται δεν ξέρω πότε καταλαβαίνει διαφορά στο αναπνευστικό του αλλά πιστέψτε με ένας αθλητής το καταλαβαίνει πρίν κλείσει την πρώτη εβδομάδα.
Την προηγούμενη εβδομάδα είχα ένα σοβαρό πρόβλημα (απο τα δυσκολότερα που μου έχουν συμβεί στα 27 μου χρόνια) κι όμως το ξεπέρασα χωρίς τσιγάρο .Αυτό ήταν που με έκανε ναπιστέψω πραγματικά
οτι έχω τελειώσει οριστικά με το γαμ...νο το τσιγάρο.
Εγώ ο φλώρος .Η κότα .Ο δειλός  που φοβόμουνα ακόμα και σαν ιδέα το να το κόψω το έκοψα χωρίς καμία δυσκολία γιατί με τη βοήθεια του <<ΘΑΝΑΣΗ>> απλά επαναπρογραμμάτισα το υποσυνείδητο μου.
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΓΚΙΑ ???
ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ????

Να με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο αλλά 35 μέρες είναι αυτές.
Έπρεπε να τις βγάλω απο μέσα μου.

Υ.Γ. Αύριο πάω να αγοράσω τη χάρτινη έκδοση του  βιβλίου.Όχι για να το διαβάσω.Εμένα δε μου χρειάζεται γιατί δεν είμαι πλέον καπνιστής.
Να το κάνω δώρο στην αδερφή μου θέλω.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΒΑΣΙΛΗΣ.

ΘΑΝΑΣΗΗΗΗΗΗ??????? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #1 on: November 21, 2008, 08:29:32 AM »
Καλως ορισες στην αντικαπνιστικη παρεα και συγχαρητηρια για την απαλλαγη σου αο το καπνισμα!!!

Ειμαι τη ς αποψης οτι αφου θα παρεις το βιβλιο καλο θα ειναι να το διαβασεις
γιατι εχει κεφαλαια που θα σε βοηθησουν να διατηρησεις την απαλλαγη σου.

Μην ξεχναμε οτι>>>

ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ!!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #2 on: November 21, 2008, 05:54:47 PM »
Βασίλη είσαι παλικάρι! =worship=
Μπράβο σου βρε! Ιστορίες σαν τη δική σου μου δίνουν πολύ μεγάλη δύναμη να συνεχίσω να βελτιώνω το βιβλίο. Και τυχαίνει αυτές τις μέρες να ασχολούμαι ακριβώς με αυτό το πράγμα. Τη βελτίωσή του βιβλίου, έτσι ώστε να είμαι έτοιμος για νέα έκδοση μιας και προβλέπω ότι μετά από λίγους μήνες θα μου έχουν τελειώσει τα αντίτυπα.

Είναι πολύ ενδιαφέρον πόσο μπορεί για το ίδιο πρόσωπο να είναι τη μία μέρα δύσκολο και την άλλη εύκολο να αποδράσει. Η δική σου απόδραση ήταν χαρακτηριστικό παράδειγμα αυθόρμητης διακοπής που έγινε ακριβώς την πιο κατάλληλη στιγμή.

Μιας και έχεις προχωρήσει τόσο, το μόνο που θα σου πρότεινα να διαβάσεις από το βιβλίο είναι το κεφάλαιο του ξανακυλίσματος και αυτό μόνο αν ποτέ νιώσεις πειρασμό για ξανακύλισμα.

Οι αθλητικές σου επιδόσεις θα βελτιωθούν σημαντικά! Έκανες κίνηση ματ μεγάλε. Θα χωνεύεις καλύτερα, θα αναπνέεις καλύτερα, θα κοιμάσαι καλύτερα. Επίσης θα έχεις μεγαλύτερη αντοχή απέναντι σε πιθανό τραυματισμό. Επειδή έχω κι εγώ κάποια σχέση με αθλητισμό σε διαβεβαιώνω ότι ορατές, χειροπιαστές βελτιώσεις δε θα δεις μόνο τις πρώτες ημέρες και εβδομάδες αλλά και σε κλίμακα μηνών. Πιστεύω ότι με καλή προπόνηση, διατροφή και επαρκή ξεκούραση μπορείς να κάνεις προσωπικά ρεκόρ που πριν λίγο καιρό δεν τα φανταζόσουν.

Πάντα επιτυχίες σου εύχομαι σε κάθε στόχο!
  ::cool::

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline x-plain

• Σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #3 on: November 24, 2008, 12:35:30 PM »
Αχχχχ ποσο χαιρομαι να ακουω τετοια.
Να σου πω..ποσο μου θυμιζεις εμενα..σε μερικα σημεια του ποστ.. =thumb=

Offline Petros Electron

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 3
(No subject)
« Reply #4 on: November 24, 2008, 05:47:54 PM »
Μπράβο Βασίλη..!. Συνέχισε έτσι!  ::eye::
"Όταν μεν είσαι μόνος σου, να είσαι μετριόφρονας, όταν δε είσαι με άλλους, να είσαι ειλικρινής." ΠΛΑΤΩΝ (427 – 345 π.Χ.) [/b]

Offline salonikistas

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #5 on: November 29, 2008, 08:29:04 PM »
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Πλέον είμαι σίγουρος οτι δεν θα ξανακαπνίσω.
Βλέπω τους άλλους που καπνίζουν και με αηδιάζει πάρα πολύ όχι ο καπνός
αλλα η στάχτη και τα σβησμένα αποτσίγαρα που βλέπω μέσα στα τασάκια.
Και κάτι ακόμα που δεν θα έπρεπε να μου συμβαίνει μιας και έχω περίπου ενάμιση μήνα μόνο που το έκοψα.
Έχω αρχίσει να αντιπαθώ τους καπνιστές και ειδικά αυτούς που δεν σηκώνουν κουβέντα περί διακοπής του καπνίσματος.

Offline michalis

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #6 on: December 03, 2008, 08:36:27 PM »
Μπράβο σου φίλε μου! Ελπίζω και εγώ να λέω τα ίδια σε λίγο καιρό! Όσο για την άποψη σου για αυτους που παραμένουν καπνιστές θα έλεγα ότι σωστή η σκέψη σου, αλλά σωστότερο θα ήταν να τους κοιτούσες με αγάπη. Όπως κοιτάς κάποιον άρρωστο και όχι όπως κοιτάς έναν βρωμιάρη. Γιατί ο καπνιστής είναι ένας άρρωστος που καταντάει βρωμιάρης και όχι ένας βρωμιάρης που καταντάει άρρωστος.

Offline salonikistas

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #7 on: December 04, 2008, 04:21:27 PM »
Ναι  Μιχάλη συμφωνώ.
Δεν τα είπα κακοπροαίρετα αυτά που είπα για τους καπνιστές.
Απλά είπα αυτό που μου βγαίνει τώρα.Φυσικά και δεν έχω διαπληκτιστεί με κανένα καπνιστή και ακολουθώ τις συμβουλές του Θανάση στην αντιμετώπιση τους.
Απλά είπα το πως σκέφτομαι τώρα σαν εμπειρία και για τους υπόλοιπους για να δουν πόσο μπορεί κάποιος να αλλάξει έστω και μέσα σε ενάμιση μήνα χωρίς τσιγάρο.
 Πάντα φιλικά

Βασίλης.

Offline salonikistas

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #8 on: April 17, 2009, 07:24:41 PM »
6  μήνες χωρίς..................

Ούτε που θυμάμαι πώς ήταν όταν κάπνιζα.
Τώρα όταν μυρίζω τον καπνό των άλλων απορώ πώς το έβαζα στο στόμα μου τόσα χρόνια.

Offline ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΔΑΣΥΛΑ

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 7
(No subject)
« Reply #9 on: April 17, 2009, 10:11:19 PM »
Τα λόγια είναι περιττά, απλά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ  =yes!=  =thumb=
ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ!