Author Topic: καλως σας βρηκα  (Read 3944 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline x-plain

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
καλως σας βρηκα
« on: October 21, 2008, 09:02:24 PM »
Καλως σας βρηκα λοιπον  :?:
σημερα πηρα το βιβλιο. Πηρα και μια λαχταρα νομιζα πως δεν υπηρχε... και θα εφευγα .. :-x
Ελπιζω να βοηθηθω. Ειλικρινα δεν ξερω αν θελω να το σταματησω ακομα..η αν πρεπει να το σταματησω..ο καιρος θα δειξει..

Offline Marina

• Συντονιστής
  • έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 3
.
« Reply #1 on: October 22, 2008, 12:42:44 PM »
x-plain
όλοι μας είχαμε συνδέσει πολλές στιγμές με το τσιγάρο.
Τελικά, όπως λέει και ο Θανάσης, είναι όλα ψευδαισθήσεις. Και το  καλύτεορ με αυτό το βιβλίο... καταλαβαίνει την ψυχολογία σου, σου δείχνει τον εύκολο τρόπο να απελευθερωθείς όταν θα είσαι έτοιμος. Στο τονίζει κι όλας. Όχι σήμερα, όχι αύριο, ΟΤΑΝ είσαι έτοιμη!!
Εγώ έχω να καπνίσω λίγο πάνω από 3 μήνες και είναι υπέροχη η αίσθηση της "άλλης πλευράς".
Τώρα πλέον καταλαβαίνω πως μύριζα μιας και το τσιγάρο μου μυρίζει, έχω απίστευτη αίσθηση ελευθερίας να μην χρειάζεται να βγω στο μπαλκόνι και την παγωνιά να ξυπνήσω και μου αρέσει να... την μπαίνω σε καπνιστές. Θέλοντας και μη... παραδέχονται ότι έχω δίκιο.
Κάθε μέρα ευχαριστώ το Θανάση για το δώρο που μου έκανε.
Μην ανησυχείς, λοιπόν, κι εσύ. Τις ίδιες ψευδαισθήσεις είχαμε όλοι. Και τώρα... συνδέω όλο και περισσότερες στιγμές χωρίς το τσιγάρο και τους δηλητηριώδεις καπνούς που μου πρόσφερε!!!
Καλή επιτυχία όταν αποφασίσεις ότι είσαι έτοιμη να το προσπαθήσεις!!
 :)  :)   :)  :)   :)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΖΩΗ!! ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΛΑΘΗ...

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #2 on: October 23, 2008, 08:27:46 AM »
γεια σου x-plain!

Αν αναρωτιέσαι για το αν είσαι έτοιμη, αυτό σημαίνει ότι δεν είσαι :wave:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline x-plain

• Σχολιαστής
  • Thank You
.
« Reply #3 on: October 23, 2008, 08:51:00 PM »
Παιδια ευχαριστω πολυ πολυ για τις απαντησεις.
Φανταζεστε τι ελπιδα και αισιοδοξια μου δινουν??  :victory:  

Offline x-plain

• Σχολιαστής
  • Thank You
Απ: καλως σας βρηκα
« Reply #4 on: May 04, 2009, 09:26:57 PM »
Περασαν τοσοι μηνες. Πολλα εγιναν, πολλες προσπαθειες εμειναν στη μεση, συσσωρευμενη απογοητευση.
Και θυμος.
Τι κανω λαθος?
Οκ, θα το ξεκινησω ξανα και ξανα απο την αρχη.
Το αστειο (να μην πω τραγικο..) ειναι οτι ξερω καποια στιγμη πως θα το σταματησω. Θυμωνω ομως που αφηνω τις βρωμερες μερες να περνανε και να ειμαι αμετοχη..Πειτε κατι για συμπαρασταση.
Γιατι ειδικα εγω νιωθω οτι το υποσυνείδητο μου ειναι τοσο ακαμπτο??  :?:

Offline ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΔΑΣΥΛΑ

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 7
« Reply #5 on: May 05, 2009, 08:05:25 PM »
Προφανώς σου έχει γίνει άγχος η διακοπή καπνίσματος, όσο και να το θες δεν παλεύεται ακόμα, προσωπική μου γνώμη. Μόνο όταν ηρεμήσεις και το θελήσεις πραγματικά, μόνο τότε θα νιώσεις έτοιμη και θα τα καταφέρεις. 
ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ!

Offline x-plain

• Σχολιαστής
  • Thank You
« Reply #6 on: May 05, 2009, 08:35:05 PM »
Ναι. Αυτο ειναι αληθεια. Οχι  τοσο αγχος..Αλλα μεγαλη αναγκη.

Offline laki

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
« Reply #7 on: May 05, 2009, 10:54:30 PM »

Γιατι ειδικα εγω νιωθω οτι το υποσυνείδητο μου ειναι τοσο ακαμπτο??  :?:

λοιπον..ειμαι νεο μελος εδω..ανακαλυψα το forum περιπου πριν 20 μερες, διαβασα το βιβλιο, και εχω να καπνισω απο το Πασχα..τα πραγματα μεχρι στιγμης πανε καλα..και εχουν γινει ολα σχετικα χωρις κοπο..απλα και φυσικα...
Σιγουρα δεν εχω ακομη την εμπειρια για να απαντησω στα λεγομενα σου , μονο που μου εκανε εντυπωση ( γιατι μου θυμισε πολυ εμενα ) αυτη η φραση σου : ¨γιατι ειδικα εγω..? ¨
Μα η απαντηση ειναι αυτονοητη..γιατι  εσυ εισαι εντελως διαφορετικη απο ολους τους υπολοιπους ..δεν σε εχω δει αλλα ειμαι σιγουρη  οτι εχεις κεραιες , πρασινα αυτια, ουρα και 3 ποδια.. ::eye:: :P
Μην με παρεξηγησεις..και εγω ετσι πιστευα...ελεγα σε ολους οτι ειδικα εγω δεν μπορω να κοψω το καπνισμα. Οτι εμενα μαρεσει που καπνιζω..ελεγα ¨αχχ τι ωραιο που ειναι το ατιμο με τον καφε, το ποτο κλπ...¨ Μια φορα που προσπαθησα να το κοψω, τα παρατησα αμεσως γιατι ειχα τρομοκρατηθει στην ιδεα οτι δεν θα ξανακαπνιζα.. :-x.
Μην θεωρεις οτι ειδικα για σενα τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα, γιατι πιστευω πως τοτε τα κανεις να φαινονται οντως πιο δυσκολα.Ενω δεν ειναι...Αφησε τον εαυτο σου ελευθερο να παρει τις νεες εντολες και θα δεις οτι η διακοπη του καπνισματος ειναι απλα μια διεκπεραιωτικη διαδικασια¨ Απλα κανε μια ¨απεγκατασταση¨ του προηγουμενου προγραμματος. Απλα. Χωρις βαρυγδουπες αποφασεις ,χωρις μεγαλα λογια. Αν ηρεμησεις και τα δεις λιγο απο μακρια τα πραγματα , θα αλλαξει και η οπτικη σου..
Δεν υποστηριζω οτι η διαδικασια διακοπης δεν εχει δυσκολιες..Αλλα σκεφτομαι οτι αν την καλλιεργω κι εγω με περισσοτερες και αναλυτικοτερες σκεψεις , τοτε σιγουρα αυτη μεγενθυνεται ασκοπως και αντε μετα να την συμμαζεψεις... :?: Αυτο τουλαχιστον βοηθησε εμενα, και τις πρωτες μερες και τωρα που συνεχιζω..
ΥΓ. Θαναση ειναι η πρωτη φορα που απαντω σε καποιο αλλο μελος. Οποιαδηποτε διορθωση χρειαζεται, μπορεις φυσικα να την κανεις

Offline ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΔΑΣΥΛΑ

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 7
« Reply #8 on: May 08, 2009, 01:58:41 PM »
Ναι. Αυτο ειναι αληθεια. Οχι  τοσο αγχος..Αλλα μεγαλη αναγκη.

Μην το καθυστερείς, αν είναι ανάγκη και μεγάλη μάλιστα, σφίξε τα δόντια και κάνε υπομονή. Σίγουρα δεν είναι ό,τι χειρότερο έχεις προσπαθήσει στη ζωή σου, θέληση θέλει και τσαμπουκά, στην αρχή θα έχεις εκνευρισμό, θα το ψάχνεις, θα σου φταίνε όλα, κλπ κλπ κλπ, μετά όμως θα νιώθεις τόσο καλά, μα τόσο καλά που δεν θα το πιστεύεις!
Προσπάθησε πάλι, αξίζεις μια καλύτερη ζωή...
ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ!

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
« Reply #9 on: May 09, 2009, 10:46:00 AM »
Δοκίμασε να αποδράσεις από την παγίδα με θετικά συναισθήματα κι όχι τόσο με την οργή που νιώθεις γι αυτό που σου συμβαίνει. Η οργή είναι πολύ καλή για μία δυναμική αρχή, αλλά όταν ξεφουσκώσει μας αφήνει ακάλυπτους.

Συγχώρεσε τον εαυτό σου για την αδυναμία που δείχνεις στο θέμα όλα αυτά τα χρόνια. Χωρίς να συγχωρέσεις τον εαυτό σου δε γίνεται πρόοδος.

Ανέλαβε το 100% της ευθύνης για τη μοίρα σου. Εφόσον ενηλικιωθήκαμε πρέπει να μη ρίχνουμε το φταίξιμο σε παράγοντες, γονείς, φίλους κλπ. Συγχώρεσε οτιδήποτε και οποιονδήποτε και κάνε μια νέα αρχή.

Ξεκίνα αθλητική δραστηριότητα. Η επίδρασή της είναι καταλυτική στην ψυχολογική και τη σωματική υγεία. Ιδίως στη διακοπή του καπνίσματος πάντα βοηθάει. Πρόσεξε τον τραυματισμό. Κάνε μικρά ανοδικά βήματα με επαρκή ξεκούραση. Κάθε εβδομάδα θα είσαι και δυνατότερη.

Μάθε να ξεκουράζεσαι. Κάνε διαλείμματα, χάζεψε, όπως χάζευες όταν κάπνιζες. Χαλάρωσε με μουσική της επιλογής σου. Η μουσική είναι υπέροχο πράγμα.

Ψάξε στις σελίδες του βιβλίου τι μπορεί να κάνεις λάθος  :eek: και διόρθωσέ το στην επόμενη φορά. Ένα κεφάλαιο που πρέπει να ξαναδιαβάσεις για παράδειγμα είναι αυτό του ξανακυλίσματος κατά τη γνώμη μου.

χαίρομαι που δεν το βάζεις κάτω. έτσι ήμουν κι εγώ. Ο κόσμος γύρω μου, οι φίλοι μου απορούσαν γιατί επιμένω τόσο πολύ με το θέμα, αφού "είναι αποδεδειγμένο ότι μόνιμα δεν υπάρχει περίπτωση να το κόψω" Τα χρόνια περνάνε και αρχίζω σιγά σιγά να τους διαψεύδω...  ::eye::

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.