*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ............  (Read 2396 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline x-plain

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #10 on: October 29, 2008, 09:24:23 PM »
Quote from: "perivleptos"

Το ξέρω το συναίσθημα....το έκανα και εγώ παλια σε φίλους που το είχαν κόψει γιατί τους ζήλευα....Ζήλευα που αυτοί μπορούσαν και εγω όχι....

Αυτό λοιπόν πρέπει να σου δίνει ακόμη περισσότερη δύναμη....

Μπράβο !!!!! Συνέχισε ....και στα δύσκολο κάνε και μια προσευχούλα (ΚΥΡΙΕ, ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ, ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ) ...ως θαύμα η διάθεση θα εξαφανιστεί!!!!!

Να κανω μια παρατηρηση μονο. Ειλικρινα απορω γι αυτο συναισθημα.
Ποτε μου δε ζηλεψα εναν πρωην καπνιστη..Ισα ισα τους θαυμαζω παιρνοντας παραδειγμα απο αυτους χαιρομαι γιατι μου δινει μια ελπιδα οτι γιατι οχι; μπορει κι εγω να τα καταφερω.

Βεβαια ειναι αρκετα παραξενο! Τι κινητρο να εχουν με τι συμπεριφορα αυτη;
Οποτε το λογικο συμπερασμα ειναι η ζηλια.. :?:

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #11 on: October 30, 2008, 09:32:55 AM »
Πολύ καλό εκ μέρους σου που ως καπνίστρια θαύμαζες τους πρώην καπνιστές αντί να τους ζηλεύεις, αλλά συνήθως υπάρχει και μία μορφή αντιπαλότητας. Γιατί;

Και οι καπνιστές και οι πρώην νιώθουν λίγο πιεσμένοι. Οι πρώτοι γιατί συνεχίζουν την αυτοκτονία σε αργή κίνηση χωρίς να μπορούν να την ανακόψουν και οι δεύτεροι γιατί μπορεί να μπαίνουν που και που σε πειρασμό. Έτσι όταν οι άνθρωποι κινούνται σε συνθήκες δυσφορίας εύκολα δημιουργούνται αισθήματα ενόχλησης του ενός από τη στάση του άλλου. Κάθε ομάδα αναζητά τα δικά της στηρίγματα, τα δικά της επιχειρήματα που θα στηρίξουν τις επιλογές της.

Υπάρχει μία αόρατη ένταση μεταξύ των δύο ομάδων. Το ότι είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι δεν αφήνει αυτήν την ένταση να πάρει διαστάσεις ανοικτού πολέμου, όμως δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει!

Καλό για εμάς τους πρώην καπνιστές είναι να μη συνεισφέρουμε στην ένταση. Και μόνο με το να ζούμε σε πληρότητα τη ζωή μας χωρίς τους δηλητηριώδεις καπνούς, βάζουμε τους καπνιστές σε έντονο προβληματισμό.

Εκεί που πρέπει να επιλέγουμε τη σύγκρουση είναι μόνο στο θέμα του παθητικού καπνίσματος. Είναι δικαίωμά μας να αναπνέουμε καθαρό αέρα.
Κατεβάστε το δωρεάν βιβλίο σας εδώ!

Offline michalis

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #12 on: December 03, 2008, 09:40:25 PM »
Το ξαναδιάβασα και σε άλλα θέματα ότι υπάρχει ζήλεια από φίλους που συνεχίζουν να καπνίζουν. Ευτυχώς και δόξα τω θεώ εμένα καπνιστές και μη καπνιστές φίλοι στηρίζουν την απόφαση μου. Ειδικά οι καπνιστές φίλοι με ζηλεύουν, αλλά με καλό τρόπο. Δηλαδή θέλουν να με μιμηθούν και να το κόψουν! Κάποιοι είδη το έχουν μειώσει αρκετά. Ίσως επειδή δεν τους πιέζω καθόλου να το κόψουν, αλλά ούτε και τους παινεύομαι που το έκοψα. Ποτέ δεν τους μιλάω για τις συνέπειες αλλά μόνο για το υποσυνείδητο που σε εμάς τους νεολέους αρέσουν και πολύ τα μυστήρια, τα υποσυνείδητα μηνύματα, τα περίεργα της ψυχολογίας! Έτσι τους ιντριγκάρω να το προσπαθήσουν και αυτοί!

Πάντως Αργυρώ αυτό που έκανες είναι φοβερό! Μετά απο την μισή σου ζωή ως εξαρτημένη το έκοψες! Μπράβο σου!