*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: Hello!  (Read 3477 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #10 on: November 20, 2008, 10:15:49 AM »
Χαίρομαι για τις μικρές σου κατακτήσεις. Σε περιμένουν πολλές ακόμα, όπως σε περιμένουν και κάποιες δύσκολες στιγμές.

Αν ξεκινήσεις γυμναστήριο θα χαρώ πολύ αν μας γράψεις τη μεταβολή των επιδόσεών σου τις πρώτες εβδομάδες (ώρα που κάνεις διάδρομο, βάρος που σηκώνεις σε μία άσκηση κλπ)

συνέχισε έτσι! ::cool::

Γλυκό Ένστικτο, νέο βιβλίο για αδυνάτισμα και ευεξία. Περισσότερα εδώ.

Offline Nana

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #11 on: November 21, 2008, 01:48:17 PM »
Έχω χάσει το πόσες μέρες είμαι χωρίς "Αυτό". Προς το παρόν όμως δεν νοιώθω καμια διαφορα... ούτε περισσότερες αντοχές νοιώθω να έχω. Φαντάζομαι ότι χρειάζεται χρόνος. Tο μονο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να συγκεντρωθώ να διαβάσω στο σπίτι είτε για τη δουλειά η για το διδακτορικό. Παλιότερα ήτανε η καλύτερη μου, ήμουνα πιο παραγωγική στο σπίτι από ότι στο γραφείο και έτσι πολλές φορες δούλευα από το σπίτι για να βγάλω τη δύσκολη δουλειά.Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ πλέον. Ξέρω ότι αυτό είναι "ψεδαισθηση" αλλα μήπως ξέρετε πως μπορώ να το ξεπεράσω? :(

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
(No subject)
« Reply #12 on: November 21, 2008, 06:11:23 PM »
Γεια σου Νανά,
σχετικά με το θέμα της συγκέντρωσης:

1) Κάνε διαλείμματα! Τώρα που δεν καπνίζεις μπορεί να παρασύρεσαι και να κουράζεσαι υπερβολικά. Οργάνωνε την εργασία - μελέτη σου σε 40λεπτα ή 50λεπτα και μόλις τελειώσει κάθε ένα από αυτά, κάνε ένα γενναιόδωρο διάλειμμα. Εγώ το είχα κάνει αυτό με μεγάλη επιτυχία.

2) Αν δεν αθλείσαι σου προτείνω να αρχίσεις να το κάνεις. Ή έστω να αρχίσεις να περπατάς περισσότερο.

3) Ποιοτικός ύπνος και καλή διατροφή. Είναι σημαντικά για την πνευματική εργασία που κάνεις.

4) Καφές ή ακόμα καλύτερα τσάι. Βοηθούν πολύ στη συγκέντρωση (λόγω καφεΐνης) όταν απαιτείται έντονη.

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν.. Σίγουρα μπορείς να σκεφτείς και άλλες ιδέες.

Να είσαι σίγουρη ότι το τσιγάρο δε βοηθά ΚΑΘΟΛΟΥ σε οποιαδήποτε πνευματική εργασία. Το εξηγεί και το βιβλίο αλλά και το επιβεβαιώνουν καθημερινά όλοι όσοι το κόβουν. Μόνο τις πρώτες εβδομάδες μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα μέχρι να προσαρμοστεί ο οργανισμός.

Μην κάθεσαι και σκέφτεσαι τέτοια πράγματα. Αν έχεις πρόβλημα συγκέντρωσης, χαλάρωσης, ή οποιοδήποτε άλλο, ΜΗΝ το συνδυάζεις με το θέμα του καπνίσματος. Σκέψου το πρόβλημά σου όπως θα το σκεφτόταν ο μη καπνιστής.

Ένας μη καπνιστής όταν έχει πρόβλημα συγκέντρωσης σκέφτεται το κάπνισμα; Όχι βέβαια.. Δεν έχει καμία σχέση. Δεν υπάρχει περίπτωση η δηλητηρίαση να σε κάνει καλύτερη σε οτιδήποτε!

τα λέμε!

Offline Nana

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #13 on: February 20, 2009, 05:09:33 PM »
Εχουν περασει  κοντα 4 μηνες που εχω παρει την αποφαση οτι δεν θα καπνιζω και συνεχιζω... το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εγω δεν βλεπω διαφορα... για παραδειγμα, Καποιοι λενε οτι εχουν περισσοτερες αντοχες. Εγω εχω τις ιδιες. Αλλοι λενε οτι βλεπουν διαφορα στο δερμα τους. Εμενα κανενας δεν μου το ειπε, ουτε εγω το βλεπω. Ουτε κιλα εβαλα που κυριως οι γυναικες παραπονιουνται.
Αυτο τι σημαινει?

Offline g

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
(No subject)
« Reply #14 on: February 21, 2009, 04:25:10 PM »
Νανά, διαβάζοντας από την αρχή την περίπτωσή σου μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής σκέψεις.
Πιστεύω ότι το θέμα του κοψίματος του τσιγάρου έχει να κάνει με το λόγο ή τους λόγους που θέλουμε να το κόψουμε.
Εγώ π.χ. είχα από καιρό παρατηρήσει λαχανιάσματα σε σκάλες τα οποία με εκνεύριζαν αφάνταστα, σωματικό κρασάρισμα σε "φιλικά" μπάσκετ μετά από 20 λεπτά παιξίματος, κλπ. Γενικά στο μυαλό μου τα τελευταία χρόνια είχα την εικόνα του εαυτού μου ότι έφθινε μέρα με τη μέρα με κύριο υπαίτιο το τσιγάρο και τα καθημερινά τσιγάρα να συσσωρεύονται αθροιστικά, επώδυνα και εγώ να μην έχω τρόπο διαφυγής. Κοινώς παγιδευμένος.
Ε, λοιπόν μέσα σ΄αυτό το πλαίσιο, ήταν φυσικό όταν βρήκα το βιβλίο του Θανάση να το θεωρήσω μιας πρώτης τάξεως διέξοδο και το κόψιμο του τσιγάρου να το αισθάνομαι ότι μου πρόσθεσε 400% παραπάνω ενεργητικότητα και θετική ψυχολογία.
Εσύ όμως Νανά, απ΄αυτά που διαβάζω, ο κύριος λόγος που το έκοψες είναι ο πολύ γλυκός τρόπος που σου το πλάσαρε ο σύντροφός σου αφού είχαν προηγηθεί στο παρελθόν και αρκετοί καβγάδες για αυτό το θέμα.
Καταλήγοντας λοιπόν, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν νιώθω ότι ο λόγος που το έκοψες είναι κατάδικός σου αλλά σα να "έκανες τη χάρη" στον αγαπημένο σου, πράγμα που το θεωρώ πολύ γλυκό εκ μέρους σου αλλά μακροπρόθεσμα δε θα σε κρατήσει μακριά από το τσιγάρο.
Εσύ η ίδια δεν είχες ανησυχίες, προβληματισμούς για το κακό που σου κάνει το τσιγάρο, κλπ ή τουλάχιστον δεν τα περιγράφεις σε καμμιά σου δημοσίευση.
Το ότι έμεινες μακριά από το τσιγάρο 4 μήνες και ισχυρίζεσαι ότι δεν έχεις δει διαφορές στις αντοχές σου δύο πράγματα μπορεί να σημαίνουν:
1)ότι έχεις λυσσάξει να βρεις μια καλή δικαιολογία για να καπνίσεις ή
2) ότι η ζωή σου σαν καπνίστρια, πριν το κόψεις, δεν έβαζε το σώμα σου σε ιδιαίτερα απαιτητικές στιγμές καταπόνησης, δεν έκανες το παραμικρό άθλημα οπότε συνεχίζοντας το ίδιο τρόπο ζωής και μετά το κόψιμο είναι φυσικό να μην δεις ορατή διαφορά.
Μπορεί να είναι και συνδυασμός των δύο παραπάνω.
Τέλος πάντων όλη η παραπάνω ανάλυση ελπίζω να σε βοηθήσει κάπως, αν, εννοείται, έχει κάποια βάση σε σένα και σε καμμιά περίπτωση δε σημαίνει ότι επειδή το έκοψες για λάθος λόγους είναι λάθος η όλη σου προσπάθεια.
Σημαίνει απλά ότι πρέπει να τη βάλεις σε σωστή βάση και να συνεχίσεις ακάθεκτη για να είσαι για πάντα νικήτρια!!
Καλή συνέχεια.
Γιάννης

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
.
« Reply #15 on: February 22, 2009, 04:43:23 AM »
δύο πράγματα μπορεί να σημαίνουν:
1)ότι έχεις λυσσάξει να βρεις μια καλή δικαιολογία για να καπνίσεις ή
2) ότι η ζωή σου σαν καπνίστρια, πριν το κόψεις, δεν έβαζε το σώμα σου σε ιδιαίτερα απαιτητικές στιγμές καταπόνησης, δεν έκανες το παραμικρό άθλημα οπότε συνεχίζοντας το ίδιο τρόπο ζωής και μετά το κόψιμο είναι φυσικό να μην δεις ορατή διαφορά.
Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με αυτήν την υπόθεση του Γιάννη. Βέβαια εσύ Νανά ξέρεις καλύτερα και μπορείς να το επιβεβαιώσεις ή να το διαψεύσεις, εγώ όμως θέλω να σου πω και κάτι άλλο:

Όταν σταματάς να καπνίζεις ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ! Απλώς σταματάς να καταστρέφεσαι. Σταματάς να χάνεις. Δεν κερδίζεις. Όταν συχνά λέμε ότι "κερδίσαμε τόσα χρόνια ζωής και τόσες χιλιάδες ευρώ", είναι σωστό αυτό, αλλά δεν ακριβολογούμε.

Και ξέρεις κάτι; Θεωρώ το ΝΑ ΜΗ ΧΑΝΕΙΣ πολύ σημαντικότερο από το να κερδίζεις. Και πολύ συχνά δεν το καταλαβαίνουμε αυτό.

Παράδειγμα: Θυμάμαι στο χρηματιστήριο πριν τη μεγάλη του πτώση, που όσοι έτυχε και είχαν πολλά λεφτά στα χέρια τους πήγαν και τα επένδυσαν σε μετοχές. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι έλεγαν "τι να τα κάνω αν τα έχω σε ένα βιβλιάριο; πρέπει να κάνω κάποια προσπάθεια να κερδίσω." Όμως δεν είχαν καταλάβει ότι εξίσου σημαντικό αν όχι σημαντικότερο από το να κερδίσεις είναι το να μη χάνεις.

Γι αυτό λοιπόν μη χολοσκάς για το τι κέρδισες. Σου το λέω εγώ ότι δεν κέρδισες τίποτα από τη διακοπή του καπνίσματος. Όμως αυτά που ΔΕΝ ΕΧΑΣΕΣ είναι πέρα από τη φαντασία σου.

4 μήνες; Μια χαρά τα πας! Μην προβληματίζεσαι για τίποτα.
 ::cool::   ::cool::

Offline Nana

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #16 on: February 23, 2009, 01:45:59 PM »
Σας ευχαριστω για τα σχολια σας. Διαφωνω ομως το οτι το εκοψα για αλλους και οχι για μενα. Ο λογος ητανε οτι ηθελα να δω εαν μπορω να το κανω. Δεν  ειχα δοκιμασει ποτε να το κοψω, πριν διαβασω το βιβλιο. Το οτι το εχω καταφερει νομιζω οτι ειναι επειδη το ηθελα και οχι επειδη μου το επιβαλλανε, εστω και με γλυκο τροπο.
Δεν σκεφτομαι να το ξαναρχισω. Ειναι κατι με το οποιο τελειωσα. Δεν με ενδιαφερει πλεον. Απλα ο προβληματισμος μου ητανε οτι δεν νοιωθω διαφορα. Θα συμφωνησω μαζι σου Γιαννη στο ότι σαν καπνίστρια, δεν γυμναζομουνα πολυ και συνεχίζοντας τον ίδιο τρόπο ζωής και μετά το κόψιμο είναι φυσικό να μην βλεπω ορατή διαφορα. Το οτι πρεπει να γυμναζομαι περισσοτερο το γνωριζω και ειναι ο επομενος μου στοχος...αλλα δεν ειναι τοσο απλο στη δικη μου περιπτωση και ο λογος δεν ειναι η τεμπελια! Αλλα δεν ειδα διαφορα ουτε σε κατι αρνητικο, στο να βαλω κιλα... προσεχα δεν λεω, εφτιαξα και ενα puzzle την πρωτη εβδομαδα, αλλα σαν να μην αλλαξε τιποτα...
Παντως ισως οντως να μην χρειαζεται να βρω τι κερδιζω ειδικα οταν ξερω τι δεν χανω και αυτο το εχω μαθει!

Offline g

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
(No subject)
« Reply #17 on: February 23, 2009, 11:07:28 PM »
Χαίρομαι που έκανα λάθος για το αν είναι δικοί σου ή όχι οι λόγοι που το έκοψες.
Κι απ' ότι λες είναι τελειωμένο θέμα για σένα.

Δε θα μπορούσε να' ναι καλίτερα!! :)
See ya...