Author Topic: Hello!  (Read 3450 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nana

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Hello!
« on: October 08, 2008, 08:11:50 PM »
Admin: Δεν ξέρω για ποιον λόγο, αλλά 3 δημοσιεύσεις της Νανάς περίπου στη μέση της συζήτησης βγήκαν με αλαμπουρνέζικους χαρακτήρες, οπότε τις διέγραψα, όπως διέγραψα και κάποιες σύντομες απαντήσεις στις δημοσιεύσεις αυτές. Οι υπόλοιπες δημοσιεύσεις αφέθηκαν ως έχουν.

Geia sas,
Eimai h Nana. Eimai 28 xronon kai kapniso apo ta 19.  Kapniso peripou 1 paketo thn hmera. Otan douleuo h eimai anxomenh den thelo pote na kapniso, panta to anazhtao sto poto h otan gurizo spiti na xalaroso. Meno sto Londino edo kai 10 xronia(spoudasa, kai douleuo). Pleon sthn Agglia to kapnisma apogoreuetai se kleistous xorous. Auto mou aresei. Noiotho polu perierga, an kai kapnistria akoma, otan erxomai sthn Ellada kai vlepo na kapnizoun pantou!
Den aistanthika pote os tora na psaxo gia  kapoio vohthima diakophs tou kapnismatos. oute na kano prospatheia na to kopso. Exo rixei pollous kavgades me ton suntrofo mou gia to kapnisma alla panta me pismone oste na mhn bo kan sthn skepsh tou na to kopso. Prin apo liges meres, gurizontas apo Ellada, hmastan me ton suntrofo mou ston papasothriou oste na promitheuto tis koutes ta tsigara mexri ton Dekembrio(os gnoston sthn Agglia ta tsigara einai akrivotera, kai oloi ta fernoume apo Ellada) kai ekei epese to mati mas sto vivlio. Me ena n polu gluko tropo mou to phre (to anafero auto giati os tora evriske panta ton pio akatallhlo tropo  proseggishs tou thematos). To xekinhsa extes, den to exo teleiosei akoma(eimai sto 5 kefalaio) alla eixa thn periergeia na bo sto site. To vivlio sthrizetai se ereunes kai exei mia logikh pou thn katalavaino… exo arxisei na flertaro me thn idea na kano thn proth mou prospatheia na to kopso.  

Sygnomh pou grafo me latinikous xarakthres eimai sthn douleia kai den exo ellhnika.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #1 on: October 09, 2008, 12:10:28 AM »
Γεια σου Νανά!
Είδες καμιά φορά πώς ένα τυχαίο γεγονός μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή; Φλερτάρεις με την ιδέα να το κόψεις και αυτό είναι ότι πρέπει για να πάρεις διαζύγιο από το στυγερό δολοφόνο που ως τώρα σου παρουσιαζόταν ως ο "φίλος" που καίγεται για σένα.. :)

Έχεις αρχίσει να αλλάζεις. Ελπίζω να συνεχίσεις αυτήν την πορεία έως ότου τελικά σου είναι εύκολο να αποδράσεις!

Εύχομαι να τα καταφέρεις!

Σημ. για τα Greeklish: Μπορείς να πας σε αυτήν τη σελίδα: http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
Και το κείμενο που έγραψες στα greeklish να στο κάνει στα ελληνικά. Αν ξαναγράψεις δοκίμασέ το.

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #2 on: October 10, 2008, 11:49:53 PM »
καλως ορισες στην παρεα μας...

Ο συνροφος σου σου εκανε το καλυτερο δωρο που σου κανανε ποτε...Πρεπει
να σε αγαπαει πολυ για να σε θελει πιο ζωντανη για περισσοτερο καιρο!!!

Offline Petros Electron

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 3
(No subject)
« Reply #3 on: November 04, 2008, 03:05:31 PM »
Καλώς όρισες Νανά στην παρέα!. Καλή αρχή εύχομαι στην προσπάθεια σου και όλα θα πάνε καλά. =yes!=  :victory:
"Όταν μεν είσαι μόνος σου, να είσαι μετριόφρονας, όταν δε είσαι με άλλους, να είσαι ειλικρινής." ΠΛΑΤΩΝ (427 – 345 π.Χ.) [/b]

Offline Nana

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #4 on: November 10, 2008, 03:19:44 PM »
Δεύτερη μέρα χωρίς τσιγάρο και ήδη νοιώθω ελεύθερη. Έχω βεβαια έναν πονοκέφαλο. Όταν με πιάνει όρεξη για τσιγάρο κάθομαι και φτιάχνω ένα puzzle που ξεκίνησα, έτσι ώστε να ξεχνιέμαι. Σήμερα πρώτη μέρα στο γραφείο και ήδη έχω πει όχι στους συναδέλφους που καπνίζαμε μαζί για το "10.30 διάλειμμα για τσιγάρο" (δεν είμαι έτοιμη να πάω μαζί τους και να μην καπνίσω). Λες τελικά να τα καταφέρω?Προς το παρόν μ’αρεσει που κάνω την προσπάθεια!

Offline Nana

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #5 on: November 12, 2008, 06:32:25 PM »
Τεταρτη μέρα ελευθερίας. Είναι η χειρότερη μου μέρα! Δεν θέλω να καπνίσω αλλα δεν έχω όρεξη να δουλέψω η να φάω η να μιλήσω. Κάνω τα πάντα μηχανικά. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Offline Σταυρούλα

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
(No subject)
« Reply #6 on: November 12, 2008, 09:05:49 PM »
Το οτι δεν εχεις ορεξη μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και όχι της διακοπής. Όλοι έχουμε χάλια μέρες.Πιστεύω ότι καλό θα ήταν να προσπαθησεις να αποσυνδέσεις θετικά ή αρνητικά ή ουδέτερα συναισθήματα με το τσιγάρο.
Χαλαρά, δεν τρέχει τίποτα.
Ολα θα πάνε καλά.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #7 on: November 13, 2008, 10:36:29 AM »
Συγχαρητήρια για την Απόφασή σου Νανά!:victory: :victory:
Το οτι δεν εχεις ορεξη μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και όχι της διακοπής. Όλοι έχουμε χάλια μέρες.Πιστεύω ότι καλό θα ήταν να προσπαθησεις να αποσυνδέσεις θετικά ή αρνητικά ή ουδέτερα συναισθήματα με το τσιγάρο.
Συμφωνώ απόλυτα με τα λεχθέντα της Σταυρούλας. Κόβωντάς το δεν σταματούν τα προβλήματα της ζωής. Όλα συνεχίζονται κανονικά.

Δεύτερη μέρα χωρίς τσιγάρο και ήδη νοιώθω ελεύθερη. Έχω βεβαια έναν πονοκέφαλο.
.....
Τεταρτη μέρα ελευθερίας. Είναι η χειρότερη μου μέρα! Δεν θέλω να καπνίσω αλλα δεν έχω όρεξη να δουλέψω η να φάω η να μιλήσω. Κάνω τα πάντα μηχανικά. Είναι φυσιολογικό αυτό?
Λοιπόν το νευρικό σου σύστημα είναι διαταραγμένο από τα πολλά χρόνια καθημερινής δηλητηρίασης και τώρα επανέρχεται τάχιστα στην πρότερη υγιή κατάσταση. Καμιά φορά συμβαίνει αυτή η διαδικασία να είναι σκληρή μιας και υπάρχει η καθυστερημένη ενόχληση της νικοτίνης. Πονοκέφαλος, αυπνίες είναι συμπτώματα που θα περάσουν μέσα σε λίγες ημέρες.

Αυτό που λες ότι κάνεις τα πάντα "μηχανικά" έχει μία καλή πλευρά, το γεγονός ότι είσαι κουλ. Η κουλ νοοτροπία (η "ουδέτερη" όπως θα την έλεγα καλύτερα) είναι καλή για τις πρώτες μέρες. Από το να έχεις έντονες ψυχικές διακυμάνσεις νομίζω ότι είναι καλό να περνάς με ηρεμία αυτό το μικρό "ψυχολογικό κρυολόγημα".

Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις υπομονή. Σε διαβεβαιώ ότι κάθε εβδομάδα θα είναι καλύτερη από την προηγούμενη. Θα μπορούσες να έχεις και καλύτερη νοοτροπία, αλλά έστω κι έτσι μπορείς να πετύχεις το στόχο σου μια χαρά.

Δεν έχεις χάσει ΤΙΠΟΤΑ διακόπτοντας τη δηλητηρίαση, γιατί δεν κέρδιζες τίποτα όσο ήσουν παγιδευμένη. Κάνε υπομονή. Σύντομα θα γίνει φανερό πόσο πόσο σωτήρια ήταν η απόφασή σου.

Δεν ξέρω κι αν έχεις χρόνο για αθλητισμό, άλλα μην ξεχνάς να θέτεις το σώμα σου σε κίνηση, έστω περπατώντας συνολικά μισή ώρα τη μέρα. Διάβασε και εφάρμοσε τις πρακτικές συμβουλές του βιβλίου. Τη πρώτη εβδομάδα μπορούν να κάνουν τη ζωή σου λίγο πιο άνετη.

σου εύχομαι ολοκληρωτική νίκη!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline Nana

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #8 on: November 13, 2008, 07:55:33 PM »
Σας ευχαριστω για την βοηθεια. Απο την 2η μερα κατεβαινω στον προηγουμενο σταθμο απο το σπιτι μου και περπαταω 20 λεπτα επιπλεον. Υποσχεθηκα στον εαυτο μου οτι τωρα, που δεν εχω καμια δικαιολογια, θα πηγαινω και πιο συχνα στο γυμναστηριο.... Σημερα ακολουθησα και τους συναδελφους "στο διαλειμμα των 15.00". δεν μενοχλησε καθολου που δεν καπνιζα,σαν να μην το μυριζα... περιεργο  δεν ειναι ? πριν απο 5 μερες ημουνα στην θεση τους και σημερα δεν μενοιαζε που δεν ημουνα!

Offline Petros Electron

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 3
(No subject)
« Reply #9 on: November 13, 2008, 08:12:16 PM »
Μπράβο Νανά!! Συνέχισε έτσι!  =yes!=  :victory:
"Όταν μεν είσαι μόνος σου, να είσαι μετριόφρονας, όταν δε είσαι με άλλους, να είσαι ειλικρινής." ΠΛΑΤΩΝ (427 – 345 π.Χ.) [/b]