*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: Κλυμένη  (Read 1828 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Clymene

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Κλυμένη
« on: August 16, 2008, 02:40:02 AM »
Καλησπέρα!
Είμαι η Κλυμένη,25 ετών και ζω στην Αθήνα.Τα τελευταία 7 χρόνια καπνίζω περίπου 2-2.5 πακέτα την ημέρα.Πολλές φορές έχω αηδιάσει με τον εαυτό μου γι αυτό που περνάω,δεν έχω όμως ακόμα το θάρρος να ξεφύγω...
Μόνο μια φορά προσπάθησα σοβαρά να το κόψω,αυτό έγινε φέτος το χειμώνα όταν γυρνωντας με 40 πυρετό απο τη δουλειά αισθάνθηκα απέραντο τρόμο επειδή συνειδητοποίησα ότι έμεινα απο τσιγάρα....Το ταξί είχε μόλις φύγει και το κοντινότερο περίπτερο ήταν γύρω στο 15λεπτο περπάτημα.Στην αρχή είπα να πάω μετά όμως με λυπήθηκα....και ήταν πολύ άσχημο το συναίσθημα αυτό.Σκέφτηκα...κοίτα τα χάλια σου..θα τρέξεις παρόλα αυτά μέσα στο κρύο για τα τσιγάρα σου.Έτσι το έκοψα,για μια βδομάδα.Μετά..άναψα το "τσιγάρο του ξανακυλίσματος" όπως πολύ σωστά το ονομάσατε και η συνέχεια είναι γνωστή σε όλους..Διάβασα το βιβλίο σου Θανάση (πιστεύω να μην παρεξηγείς τον ενικό) και το βρήκα ιδιαίτερα διαφωτιστικό.Οι περισσότερες από τις ψευδαισθήσεις είναι δυστυχώς κτήμα μου.Ιδαίτερα αυτή της "έμπνευσης" μέσω της νικοτίνης...ίσως λόγω επαγγέλματος.Είμαι μουσικός και εργάζομαι νύχτα σε κλειστούς χώρους τίγκα στον καπνό φυσικά.Στη δουλειά κάνω το 70% των τσιγάρων μου.Καπνίζω ακόμα και πάνω στην πίστα,στα διαλλείματα μεταξύ των τραγουδιών.Τέλοσπάντων...ο κύριος λόγος που σας είπα την ιστορία μου,είναι γιατί θέλω να ζητήσω τη συμβουλή σας.Αυτή την περίοδο αισθάνομαι 100% ότι θέλω να απαλλαγώ.Ήδη έχω χρόνιο άσθμα και βρογχίτιδες με ταλαιπωρούν κάθε τόσο.Όμως η περίοδος αυτή είναι αρκετά άσχημη,τόσο όσον αφορά στα προσωπικά,αλλά και σε άλλα ζητήματα.Είναι κατάλληλη η στιγμή να το επιχειρήσω; Ξέρω ότι ιδανική περίοδος δε θα υπάρξει ποτέ,μήπως όμως η διστακτικότητα μου σημαίνει ότι δεν είμαι πραγματικά έτοιμη και χρειάζομαι μια ....επανάληψη  ::βοήθεια:: του βιβλίου;
Ευχαριστώ που με ακούσατε!Ελπίζω όταν τα ξαναπούμε να έχω περάσει στην απέναντι όχθη!

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #1 on: August 18, 2008, 01:30:41 AM »
Γειά σου και καλωσόρισες! Πίστεψε με σε καταλαβαίνω απόλυτα. Έκανα την ίδια δουλειά με σένα και κάπνιζα πάρα πολύ. Με ταλαιπωρούσαν επίσης άσθμα, χρόνιες βρογχίτιδες κλπ. Ο Θανάσης θα σε κατατοπίσει καλύτερα αλλά πίστεψέ με, αν θέλεις να απαλλαγείς, θα απαλλαγείς. Το βιβλίο καλό είναι να το ξαναδιαβάσεις, πολλές φορές, όσες χρειαστεί. Αν έχεις πολλά προβλήματα πάντως, μάλλον καλό είναι να περιμένεις. Εγώ βαδίζω κιόλας στον 4ο νομίζω μήνα αποχής από την αυτοκτονία.

Offline Clymene

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
(No subject)
« Reply #2 on: August 24, 2008, 09:09:11 PM »
Καλησπέρα!!
Καταρχήν θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την απάντηση..συνάδελφε!Η αλήθεια είναι ότι σήμερα τη διάβασα καθώς έλειπα διακοπές!Μαλλον το έχει η μοίρα των μουσικών να καπνίζουν σα φουγάρα..και καλα καλλιτέχνες..τρομάρα μας  :γέλιο:
Λοιπόν,την ημέρα του πρώτου ποστ..εγένετο το θαύμα!!Ενώ κάπνιζα αρειμανίως ως συνηθως,απλά το έσβησα και δεν άναψα άλλο!Έχει περάσει μόνο μια εβδομάδα πάνω κάτω,αλλά το ξέρω ότι όλα θα πάνε καλά!!!
Θα ήθελα ακόμα μια φορά να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Θανάση για τη φοβερή βοήθεια που προσφέρει!Ευχαριστώ και όλους εσας γιατί διαβάζοντας τα ποστ σας βοηθήθηκα και βοηθιέμαι ακόμα!
Θα τα ξαναπούμε!
Πάω να ετοιμαστώ για τη δουλειά..κι αυτή τη φορά στο τσαντάκι εκτός απο κλειδια-λεφτά -κινητό θα έχω μόνο το κραγιόν μου!! ::eye::  ::eye::
φιλια!
Κλυμένη

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #3 on: August 27, 2008, 11:57:51 AM »
γεια και απο μενα

Μπραβο για την αποφαση ζωης που ελαβες και ευχομαι να απαλλαγεις μονιμα

απο την αηδιαστικη φυλακη της νικοτινης...

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #4 on: August 27, 2008, 11:51:52 PM »
Quote from: "Clymene"
Καλησπέρα!!
Καταρχήν θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την απάντηση..συνάδελφε!Η αλήθεια είναι ότι σήμερα τη διάβασα καθώς έλειπα διακοπές!Μαλλον το έχει η μοίρα των μουσικών να καπνίζουν σα φουγάρα..και καλα καλλιτέχνες..τρομάρα μας  :γέλιο:

Πιστεύω πως μας το έχουν περάσει στο υποσυνείδητο. Δεν εξηγείται αλλιώς πως οι περισσότεροι απο μας καπνίζουν, πίνουν πολύ και μακριά από μας, πολλοί κάνουν και χειρότερα. Σε αυτούς τους μήνες που πέρασαν στις πρόβες έχω παρατηρήσει ότι η φωνή μου έχει βελτιωθεί ως προς την αντοχή άρα ανεβαίνει και λίγο πιο ψηλά. Δεν ξέρω πως θα 'ναι όταν θα πάω για δουλειά από τον Οκτώβριο, αλλά θα το εράσω κι αυτό.

Υ.Σ. Τι είδος τραγουδάς και σε τι μαγαζί;

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #5 on: September 07, 2008, 04:37:32 PM »
Καλώς ήλθες Κλυμένη!
Το ταξί είχε μόλις φύγει και το κοντινότερο περίπτερο ήταν γύρω στο 15λεπτο περπάτημα.Στην αρχή είπα να πάω μετά όμως με λυπήθηκα....και ήταν πολύ άσχημο το συναίσθημα αυτό.
Όντως αυτή ήταν μία δυνατή εμπειρία και αρκετά διαφωτιστική στο να μας δείξει ότι αυτό που ονομάζουμε "συνήθεια" τελικά είναι κοινή χρήση ναρκωτικού. Έχω κι εγώ ανάλογες εμπειρίες.

Θα σου πω μόνο ότι πριν αρκετά χρόνια έχω κάνει ταξίδι μίας ώρας με το αμάξι μέσα σε βροχή, στις 3.30 το βράδυ για να βρω να αγοράσω καρκινογόνους καπνούς. Στο ταξίδι άλλης μίας ώρας για να επιστρέψω, κάπνισα 3 τσιγάρα και ήταν όλα αηδιαστικά. Σε εκείνες τις στιγμές ένιωσα όπως εσύ.. Είπα μέσα μου "καλά ρε μ@..κ@ δεν καταλαβαίνεις ότι έχεις πέσει θύμα ΑΠΑΤΗΣ;;;"
Όμως δεν ήμουν ακόμη σε θέση να κατανοήσω πώς λειτουργούσε η παγίδα.

Ο τρόπος που το έκοψες και τις 2 φορές που περιέγραψες είναι πολύ καλός. Χωρίς άγχος και αρνητισμό, άφησες να σιγοβράζει μέσα σου. Χωρίς να το ξέρεις προετοίμασες το υποσυνείδητό σου για μία εύκολη διακοπή. Άρκεί όμως αυτό;

Πρέπει να είσαι θωρακισμένη απέναντι στο ξανακύλισμα με τον τρόπο που περιγράφει το βιβλίο, να μην αμφισβητείς ποτέ την απόφασή σου, και να μην αφήνεις ψέματα που πίστευες όταν ήσουν παγιδευμένη να υπάρχουν ακόμη μέσα σου.

Δεν είναι θυσία η απόδραση από την παγίδα. Είναι έφοδος στη ζωή!

Αναρωτιέμαι πώς πάει η τελευταία σου προσπάθεια. Πες μας τα νέα σου όποτε ευκαιρήσεις.  

:victory:
Κατεβάστε το δωρεάν βιβλίο σας εδώ!

Offline Clymene

• νέο μέλος
  • *
  • Thank You
.
« Reply #6 on: September 10, 2008, 01:44:39 AM »
Καλησπέρα και καλο χειμώνα!!
Δυστυχως δεν ειμαι πολύ φαν του ίντερνετ γι αυτό βλέπω τα νέα του φόρουμ μετα από μέρες!!!Καταρχήν να σου πω Θανάση ότι ο τρόπος που περιέγραψες την αντίσοιχη εμπειρία σου ήταν τόσο παραστατικός,που σκεφτόμουν πραγματικά το σκηνικό......νυχτα,και έναν αντρα να μονολογεί καπνίζοντας μέσα σε ένα αμάξι... :D
Υ.Γ ...Συνάδελφε,είμαι σίγουρη ότι θα δούμε διαφορά και στη δουλειά.
Για να σου απαντήσω έστω και καθυστερημένα,έντεχνο και λαικό τραγουδάω.Αυτή την περίοδο σε μπουάτ!  Εσυ?

φιλια και καλο βράδυ σε όλους
Κλυμένη

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #7 on: September 10, 2008, 02:00:15 AM »
Α, να σαι!
Ωραία. Χαίρομαι που είναι όλα οκ με την προσπάθεια.

Ξέρεις, όταν "φτάνουμε στο τσακ" όπως ανέφερες, είμαστε σαν τα μικρά παιδιά που προσπαθούν να περάσουν από τον κόσμο του μπουσουλήματος στον κόσμο του ... περπατήματος. Μαθαίνοντας να περπατάνε δεν είναι λίγες οι φορές που πέφτουν και καμιά φορά μπορεί να πληγώσουν και τα γόνατά τους. Όμως συνεχίζουν την προσπάθεια σαν να μην τρέχει τίποτα.

Σαφώς είναι πέσιμο, είναι αποτυχία μας το γεγονός ότι αμφισβητήσαμε την απόφασή μας. Αυτό θα μας πιέσει ψυχολογικά, θα μας βασανίσει έστω για λίγα λεπτά. Αλλά ας παραδειγματιστούμε από τα παιδιά που σηκώνονται και συνεχίζουν την προσπάθεια!

Ακριβώς αυτό πρέπει να κάνουμε κι εμείς αν ποτέ στραβοπατήσουμε. Σηκωνόμαστε και συνεχίζουμε.  :) Αυτό που έχω παρατηρήσει σε αρκετά άτομα είναι ότι αν έρθουν στο παρά 5 να τα παρατήσουν, και ξεπεράσουν με επιτυχία τη δύσκολη στιγμή, τότε συνεχίζουν με απρόσμενα μεγαλύτερη δύναμη.

Μη μασάς λοιπόν, είσαι σε πολύ καλό δρόμο!
Κατεβάστε το δωρεάν βιβλίο σας εδώ!

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #8 on: September 10, 2008, 05:43:04 AM »
Όπως είπε κι ο "καθοδηγητής" από πάνω, μη μασάς. Τα εμπόδια απλά τα πηδάμε. Καλή συνέχεια. Όσο για τη δουλειά...αλλάζουν οι αντοχές, πίστεψέ με.

Υ.Σ.: Αυτή την περίοδο δεν δουλεύω γιατί είμαι στο πτυχίο με τη σχολή και απλά ΔΙΑΒΑΖΩ :-x . Κι εγώ με έντεχνο και λαϊκό "ζούσα" αλλά έχω ασχοληθεί πολύ με το ρεμπέτικο. Το είχα μοιράσει λοιπόν, λίγο μπαράκι με κιθάρα και λίγο ταβέρνα, τραπεζάκι και δεκαετία '30. Έχω δοκιμάσει κι άλλα όμως.