Author Topic: Ευχαριστα νεα  (Read 1623 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ksan8oula

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
Ευχαριστα νεα
« on: June 04, 2008, 05:40:14 PM »
Επιτελους, ειμαι σε θεση πια να πω,οτι το καπνισμα για μενα ειναι παρελθον.
Δυσκολευτηκα αρκετα αλλα η επιμονη μου με βοηθησε να φτασω στο ποθητο αποτελεσμα.
Ζηταω απο ολους, οσους περασατε το σταδιο της απεξαρτησης,  ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΤΕ.
Μου παρουσιαστηκαν διαφορα σωματικα και δε ξερω αν ανοικουν στα συμπτωματα αποτοξινωσης απο το τσιγαρο.
Ειναι 10 μερες τωρα που το εχω κοψει αλλα δεν ειμαι  και τοσο καλα.
Ταχυπαλμιες,κοπωση.τρεμουλο,αρνητικες σκεψεις και υπνιλια.
Το τσιγαρο δε το ζηταω και ουτε μου λειπει.Τι ειναι ομως ολα αυτα ?????
Νιωθω αρρωστη ...και μια πιεση στο στηθος που με φοβιζει!!!!!
Τωρα ξερω τι θα μου απαντησετε  :-x

THELW ZWH STA XRONIA MOY KAI XRONIA STHN ZWH MOY

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #1 on: June 04, 2008, 11:35:03 PM »
Αρχικά μπράβο που έχεις ήδη ξεκινήσει. Λογικό είναι να έχεις συμπτώματα από τη διακοπή και για να πω την αλήθεια κι εγώ είχα υπνηλία κατά τη διάρκεια της μέρας αλλά δεν κοιμόμουν καλά τις πρώτες νύχτες της διακοπής, είχα ένα κενό στο στήθος και καμιά φορά το νιώθω ακόμα παρόλο που έχουν περάσει σχεδόν 30 μέρες. Πιστεύω φυσιολογικά είναι όλα αυτά, θα σου πουν και οι υπόλοιποι βέβαια.

Δημήτρης

Offline dhmhtrhs42

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #2 on: June 05, 2008, 12:30:35 AM »
Μαρία και  από  μένα  ένα  μεγάλο  ΜΠΡΑΒΟ  και  καλή  αρχή  :)
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 0
.
« Reply #3 on: June 05, 2008, 02:35:33 AM »
Γεια σου και από μένα, σου γράφω γιατί πέρασα από το στάδιο που περνάς και κατανοώ πλήρως την κατάσταση σου.
Εγώ είμαι καθαρός 2 μήνες πλέον, είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με τα δικά σου και πέρασαν σιγά σιγά σταδιακά.
Μην απογοητεύεσαι είσαι πολύ κοντά στην επιτυχία, και σε μια ζωή καθαρή χωρίς καρκινογόνους καπνούς και βρώμικα τασάκια, κοιμήσου πολλές ώρες αν αυτό σου ζητά ο οργανισμός σου, κι εγώ το έκανα το είχα ανάγκη , θα περάσει και θα νοιώσεις δικαιωμένη.
Όπως είπε και ο Θανάσης όταν του έθεσα και εγώ στις αρχές τις “παρενέργειες” της διακοπής του καπνίσματος, δεν πρέπει να νομίζουμε ότι από ένα ωραίο πρωί θα ξυπνήσουμε και δεν θα ξέρουμε τι είναι τσιγάρο, θέλει τον χρόνο του και σιγά σιγά θα πάψει να υπάρχει και από την σκέψη μας.
Κουράγιο, αυτό που θα σου πω εγώ που έχω 2 μήνες, αξίζει η προσπάθεια σου, μην σταματάς πολέμησε το κοίταξε τα θετικά, όπως η γεύση που είναι καλύτερη πρόσεξε το η όσφρηση αν θέλησης να μυρίσεις θα νοιώσεις την άνοιξη και το καλοκαίρι όπως δεν το ένοιωσες πριν κ.τ.λ.π.
Όσο για τις ταχυκαρδίες, τους εφιάλτες, και τα υπόλοιπα θα περάσουν δεν είναι τίποτα.
Καλή δύναμη είμαστε μαζί σου.. :victory:  
Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #4 on: June 05, 2008, 10:24:37 PM »
ksan8oula συγχαρητήρια!
Είναι πολύ ευχάριστο που σιγά σιγά ξεμπλέκεις από την άσκοπη δηλητηρίαση που δεν προσφέρει τίποτα.

Ταχυπαλμιες,κοπωση.τρεμουλο,αρνητικες σκεψεις και υπνιλια.
Το τσιγαρο δε το ζηταω και ουτε μου λειπει.Τι ειναι ομως ολα αυτα ?????
Νιωθω αρρωστη ...και μια πιεση στο στηθος που με φοβιζει!!!!!
Μου φαίνεται απίθανο τα συμπτώματα αυτά να προέρχονται από τη διακοπή του καπνίσματος. Αν μου τα ανέφερες για τις πρώτες 5-6 μέρες ίσως. Όχι όμως τόσες μέρες μετά. Στις πρώτες μέρες τέτοια συμπτώματα οφείλονται στη διαταραχή του νευρικού συστήματος που προκαλείται από τα τελευταία σου τσιγάρα. Μια διαταραχή που, εφόσον το έκοψες, δεν καταλαγιάζεται (αλλά και ούτε αναδημιουργείται!) από καινούργια τσιγάρα.

Από εκεί και πέρα η ζωή συνεχίζεται. Μπορεί το σώμα μας να πονά για χιλιάδες λόγους, στην συντριπτική πλειοψηφία τους ασήμαντους. Αν δεις ότι κάτι επιμένει ρώτα ένα γιατρό. Εγώ θα σε συμβούλευα να περιμένεις μερικές μέρες.

Είμαι κι εγώ λίγο φοβητσιάρης για την υγεία μου κατά καιρούς. Κατάλοιπο βλέπεις από την εποχή που ήμουν σκλαβωμένος και περίμενα με φόβο τις συνέπειες... Χαλάρωσε. Κάθε μέρα θα είσαι και καλύτερα.

Αυτή η κίνηση ελευθερίας που έκανες είναι μία ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ κατάθεση στο βιβλιάριο της υγείας και της μακροημέρευσής σου. Μάλλον ποτέ δε θα μάθεις πόσο οφελήθηκες, αλλά το τελευταίο που πρέπει να ανησυχείς αυτήν την περίοδο είναι η .. υγεία σου!! Έκανες τόσα πολλά γι αυτήν!

Γι αυτό θα στο ξαναπώ: Χαλάρωσε, όπως χαλαρώνει ο στρατιώτης μετά τη μάχη. Ότι και να σου συμβεί, όσο κι αν πονάς οπουδήποτε, μην του δίνεις παραπάνω σημασία από όσο πρέπει. Αν κάτι γίνει έντονο κι επίμονο, απλά τσέκαρέ το σε ένα γιατρό. Εσύ το καθήκον σου το έκανες και με το παραπάνω απέναντι στον εαυτό σου.

σου εύχομαι τα καλύτερα και ένα χαρούμενο καλοκαίρι!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.