*

Κατεβάστε εδώ δωρεάν νέο ebook SD-ΕΠΙΘΕΣΗ (version 1.24) (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).
Κατεβάστε εδώ δωρεάν τo ebook "πώς να απαλλαγείτε από το κάπνισμα πανεύκολα! (version 5.2)  (μόνο για εγγεγραμμένα μέλη του φόρουμ).

Author Topic: Αν καπνίζεις ενώ "γνωρίζεις" ζεις μια συνεχή εσωτε  (Read 2648 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Katerina (who?)

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Ονομάζομαι Κατερίνα και καπνίζω από τα 14 μου... Τώρα, είμαι 26. Τα πρώτα χρόνια κάπνιζα τουλάχιστον 2 πακέτα/μέρα, ενώ τώρα περίπου 1 πακέτο/μέρα.

Πρώτα απ' όλα, έχω ανάγκη να πω πως... είμαι παράλογα τρομοκρατημένη αυτή τη στιγμή! Νιώθω σαν μικρό παιδί και αρκετά άβολα. Δεν ξέρω καν γιατί έκανα εγγραφή στο φόρουμ. Όμως, πήρα το θάρρος να "μιλήσω" κι εγώ για αυτό το βάσανο (του να είσαι καπνιστής χωρίς στην ουσία να το θέλεις) διαβάζοντας αυτό το βιβλίο και κάποια άρθρα της σελίδας.

Προσπαθώ (ή τουλάχιστον ελπίζω...) να σταματήσω να καπνίζω από τότε που ξεκίνησα να καπνίζω...!!! Πάντα ήμουν αντικαπνίστρια, πάντα το απεχθανόμουν! Ο λόγος που το ξεκίνησα είναι αρκετά διαφορετικός από τους κοινούς. Τότε, βιώνοντας οικογενειακά προβλήματα ΗΘΕΛΑ (βλακωδώς) να κάνω κακό στον εαυτό μου. Ήξερα τί έκανα. Έκανα και άλλες απερίσκεπτες πράξεις.Μετά όμως, όταν "αγάπησα" τον εαυτό μου και ωρίμασα λίγο κατάλαβα ότι το να αρχίσω το κάπνισμα ήταν ό,τι πιο ηλίθιο μπορούσα να κάνω. Το άλλο κακό ήταν ότι εγώ δεν αηδίασα καθόλου, δε ζαλίστηκα, ούτε έβηξα στο πρώτο μου τσιγάρο. Μου ήταν οικείο. Δεν ξέρω γιατί.

Έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια έρευνες, ξενόγλωσσα βιβλία, άρθρα, κτλ μήπως και βρω το "μυστικό". Όλα ήταν υπέροχα, εκφράζανε αλήθειες, μα... κανένα αποτέλεσμα. Μετά από λίγες μέρες τα ξεχνάς όλα. Ακόμη, σχεδόν όλα κρίνουν τον καπνιστή, επιβάλλουν τη διακοπή, παραφορτώνουν με πληροφορίες το μυαλό και αγχώνουν... Κάτι που σε προκαλεί να αμυνθείς, τελικά, απέναντι στο ανάγνωσμα κι όχι στο κάπνισμα! Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ είναι ότι ο συγγραφέας "ξεγυμνώνεται" στον αναγνώστη. Παραδέχεται την αθλιότητα που έζησε ως καπνιστής, μιλάει γι' αυτή με παραδείγματα χωρίς να ντρέπεται και κρίνει πρώτα τον εαυτό του. Δεν κρίνει τους καπνιστές. Έτσι, διαβάζοντάς το, μου δόθηκε κι εμένα η ευκαιρία να κρίνω κι εγώ τον εαυτό μου. Να... με συμπονέσω κι όχι να με μισήσω. Να ελπίζω λίγο περισσότερο.

Ίσως είμαι υπερβολική, θα μπορούσα να γράψω ατέλειωτες σειρές, μα η απέχθεια γι' αυτό που κάνω στον εαυτό μου, το περιβάλλον και τους γύρω μου είναι τεράστια. Καθημερινά, θυμώνω με τον εαυτό μου που δεν τα καταφέρνει να σταματήσει να καπνίζει. Το ότι ΟΛΟΙ οι δικοί μου άνθρωποι καπνίζουν το κάνει ακόμη πιο δύσκολο, όχι γιατί "παρασύρομαι" αλλά γιατί δεν τους είναι εύκολο να καταλάβουν (τα σχόλια κ οι παιδιάστικες αντιδράσεις των φανατικών καπνιστών σε κάποιον που προσπαθεί να το κόψει είναι τουλάχιστον αποθαρρυντικά κ εκνευριστικά). Μακάρι η ανάγνωση του πλήρους βιβλίου και η συμμετοχή σ' αυτό το φόρουμ να με βοηθήσει ψυχικά να κόψω το κάπνισμα κάτι που σίγουρα θα αλλάξει εντελώς η ζωή μου!

Χίλια συγνώμη αν κούρασα με την έκταση του κειμένου.

Offline dhmhtrhs42

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #1 on: June 05, 2008, 12:03:55 AM »
Κατερίνα  κατ' αρχάς  θέλω  να  σε  καλοσωρίσω  στην  παρέα  μας .Διάβασα  με  προσοχή  αρκετές  φορές  το  κείμενο σου  και  ειλικρινά  δεν  βρήκα  κανένα  λόγο  να  αισθανθείς  τρομοκρατημένη γιατί  έκανες  κάτι  που  το  ήθελες , μιά κατάθεση  ψυχής , σε  ανθρώπους  που  πίστεψε  με  βίωσαν  ή  βιώνουν  ακόμη  παρόμοιες - μπορεί  και  χειρότερες - καταστάσεις  απο  την  δική  σου . Δέν  είμαι  κριτής των  αποτελεσμάτων , ούτε  των  λόγων  που  μας  οδήγησαν  στο   να  φτάσουμε  να  γίνουμε  κάποτε  στην  ζωή  μας  δέσμιοι  του  τσιγάρου . Θέλω  όμως  να  σε  διαβεβαιώσω  πώς  όλοι  μας  νοιώσαμε  την  ίδια  απέχθεια  και  αντιπάθεια  για  αυτό  που  σε  βασανίζει .
Το  ότι  το  βιβλίο  του  Θανάση  λειτούργησε  και  σε  σένα θετικά είναι  ακριβώς  γιά   τον  ίδιο  λόγο  που  βρεθήκαμε  όλοι  εδώ , μιά  παρέα , με  ένα  κοινό  σκοπό  και  όραμα ,να  αλληλοβοηθηθούμε , πάντα  με  την  καθοδήγηση  του  συγγραφέα ο  οποίος  όπως  σωστά  λές  ... δεν  μας  αποπήρε  όντας  και  αυτός  γνώστης  της  ουσίας  του  προβλήματος .Δεν  θέλω  να  αισθανθείς  ποτέ  αν  μπορείς  ότι  εδώ , στο  Φόρουμ , θα  πρέπει  να  σηκώσεις απέναντι  μας ( παίρνω  το  θάρος  και  μιλάω  και  για  τα  υπόλοιπα  μέλη )  κανενός  μορφής  άμυνας  ή  ασπίδας  γιατί  εδώ  κυριολεκτικά  κάνουμε  ακριβώς  το  αντίθετο , προσπαθούμε  μέσα   απο  τα  πραγματικά  βιώματα  μας  να  βοηθήσουμε  ειλικρινά  ο  ένας  τον   άλλο . Γράφεις  συνειδητά  αυτά  που  αισθάνεσαι  και  ελπίζω  να  συνεχίσεις  να  μας  γράφεις  γιατί  δείχνεις  αξιόλογο  άτομο  και  αξίζεις  να  μάς ... κουράζεις  με  τα  κείμενα  σου . Χαιρετώ
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

• Σχολιαστής
  • Thank You
.
« Reply #2 on: June 05, 2008, 02:58:20 AM »
Κατερίνα γεια σου και από μένα, εγώ ήμουν πάρα πολύ φαν του καπνίσματος, είμαι ο μεγαλύτερος αντικαπνιστής εδώ και δυο μήνες που το έχω κόψει πανεύκολα.
Αφού διάβασες την χάρτινη έκδοση του βιβλίου, το μόνο που μένει είναι πότε εσύ θα αποφασίσεις να είσαι αντικαπνίστρια, και να απαγόρευσης τους γύρω σου να σε δηλητηριάζουν με τους καρκινογόνους καπνούς τους.
Εγώ το κατάφερα, οποίος έρχεται στο σπίτι μου καπνίζει  στην κουζίνα κάτω από τον αποροφητήρα η στο μπαλκόνι.
Επίσης βρήκα τον τρόπο για τα πειράγματα ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΣΟΥ  καπνιστών.
Το έκανα με τους δικούς μου, τους λέω πόσο τους λυπάμαι που καπνίζουν ακόμα,
και χάνουν όλα τα οφέλη της ζωή χωρίς τσιγάρο, και δεν θα πιστέψεις το υφάκι που παίρνουν….. :γέλιο:   :γέλιο:
Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ

Offline Katerina (who?)

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #3 on: June 05, 2008, 10:07:21 AM »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...   =thumb=   Αυτό πρέπει να κάνω. Αν και δεν είμαι σίγουρη για το πόσο καλά θα αντιδρούν σε κάτι τέτοιο! (το λιγότερο:  :mad: )
  Πάντως, θα έχει πλάκα! Και στο κάτω-κάτω αυτοί που μ'αγαπούν πραγματικά δε θα πρέπει να θυμώσουν ή να παρεξηγηθούν και πολύ, έτσι;

Offline Katerina (who?)

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
.
« Reply #4 on: June 05, 2008, 10:22:45 AM »
Τέλεια νέα!!!
  Μόλις μου στείλανε SMS (?) από το κατάστημα που παράγγειλα το βιβλίο ότι έφτασε!!!   =yes!=

Πηγαίνω ΑΜΕΣΩΣ να το πάρω και δε θα σταματήσω να διαβάζω μέχρι να το τελειώσω σήμερα! (Είπα ότι έχω "πρόβλημα" και με τα βιβλία; Δεν το είπα. Μόλις πιάσω ένα στα χέρια μου, ειδικά αν είναι και καλό βιβλίο, "αρρωσταίνω" αν δεν το διαβάσω ΟΛΟ! Ακόμη κι αν είναι τεράστιο.)

Όταν το ολοκληρώσω θα μπορώ κι εγώ να συμμετέχω πιο εύκολα στις συζητήσεις.
  --> Και ελπίζω να πάρω τη μεγάλη ΤΕΛΙΚΗ απόφαση και να μπορώ να λέγομαι κι εγώ πρώην καπνίστρια!

I'll be back!

Offline dhmhtrhs42

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #5 on: June 05, 2008, 05:38:06 PM »
Ά , ώστε  είσαι  και ... βιβλιοφάγος .Μπράβο  σου , γιατί  η  γνώση  χαρίζει  το  δικαίωμα  της  επιλογής . Μήν  αφήνεις  τον  φόβο  να  φωλιάσει  μέσα  σου , η  κάθε  σκέψη  παίρνει  την  υπόσταση  που  εμείς  της  δίνουμε .Και  εγώ  αν  διαβάσεις  την  ιστορία  μου  ήμουνα  ένας  συνειδητοποιημένος  αντικαπνιστής   που  έπεσα  στην  παγίδα  του  ενός  τσιγάρου  μετά  απο  5  ολόκληρους  μήνες  αποχής . Αλλά  δεν  το  έβαλα  κάτω ... ξανασηκώθηκα ( άχ  οι   άτιμες  οι  παγίδες  :γέλιο: ).Τώρα  πλέον  κοιτάζω  μπροστά  μόνο , το  παρελθόν  είναι  παρελθόν  και  απο  αυτό  πρέπει  να  κρατάμε  μόνο  τα  διδάγματα  όσο  και  άν  μας  πόνεσαν . Διάβασε  το  βιβλίο  καλά  και  τα  ξαναλέμε ... we  wait  you !
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline katia

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #6 on: June 05, 2008, 07:31:41 PM »
Καλή επιτυχία Κατερίνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D  :D
Όσο ζω ελπίζω!!!!!!

Online Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 165
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #7 on: June 05, 2008, 11:47:14 PM »
Κατερίνα καλωσήλθες!
Είναι πολύ ενδιαφέροντα όσα γράφεις. Νιώθω την ενέργεια που βγαίνει από μέσα σου. Νιώθω την αδιαπραγμάτευτη θέλησή σου για ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Μου θυμίζεις κι εσύ (όπως και άλλα μέλη του φόρουμ) τη διάθεση που είχα όταν άρχιζα να γράφω το βιβλίο. Ήταν ένα μείγμα ενθουσιασμού, αγανάκτησης και έξαψης! Σε έναν κόσμο ωχαδερφισμού και αδιαφορίας, είναι καλό να εμφανίζονται άνθρωποι που να κάνουν τις δικές τους μικρές επαναστάσεις. Κι εσύ είσαι ένας από αυτούς.

Μη δίνεις σημασία στο τι λένε οι άλλοι, γιατί όπως θα διαβάσεις και στο βιβλίο, η απόπειρα για ελευθερία είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ υπόθεση. Εσύ θα λάβεις τα οφέλη της υγείας και όλα τα άλλα δώρα αν νικήσεις. Οι άλλοι δε θα πάρουν τίποτα από αυτά! Ίσα ίσα που αν είναι καπνιστές θα εισπράξουν μόνο ... δόσεις μοναξιάς από την απόδρασή σου, καθώς θα απομένουν όλο και πιο μόνοι στη φαινομενικά ανέμελη αλλά καταστροφική τους πορεία.

Μόνο μετά από καιρό θα λάβεις την "έγκρισή τους" και τα συγχαρητήριά τους. Άστους λοιπόν προς το παρόν. Μην τους σκέφτεσαι ΟΥΤΕ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ!

Το βιβλίο δεν είναι ανάγκη να το κατεβάσεις μονορούφι σε μία ημέρα. Καλύτερα να δώσεις λίγες μέρες καιρό στον εαυτό σου για να χωνέψει τη νέα γνώση.

Είμαστε μαζί σου. Διάλεξε την κατάλληλη στιγμή. Μόνο εσύ ξέρεις ποια είναι αυτή!
Σου εύχομαι να γυρίσεις σελίδα στη ζωή σου σημειώνοντας μία λαμπρή ΝΙΚΗ!

Θανάσης.

Γλυκό Ένστικτο, νέο βιβλίο για αδυνάτισμα και ευεξία. Περισσότερα εδώ.

Offline Katerina (who?)

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #8 on: June 09, 2008, 02:35:24 PM »
Το ολοκλήρωσα!
  Δεν το περίμενα ότι θα μου πάρει τόσες ώρες να το διαβάσω! Δεν το διάβασα "μονορούφι" όπως άλλα βιβλία. Πράγματι, ήθελα να σκεφτώ κάθε κεφάλαιο που ολοκλήρωνα, να εμπεδώσω και να "χωνέψω" την πραγματικότητα. Κάθε φορά, έκανα πολύωρα διαλείμματα, συνεχίζοντας τις δουλειές μου, νιώθοντας παράξενα μα και ανακουφισμένη. Μου λύθηκε μια απορία που με έτρωγε τόσα χρόνια στην προσπάθειά μου να καταλάβω "γιατί καπνίζω ενώ το απεχθάνομαι όσο τίποτα;!". ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Και συγχρόνως τόσο λογικό!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια Δημήτρη και Κάτια!!! Νιώθω σαν ένα μικρό παιδάκι που αναζητά τα "μπράβο" για την προσπάθειά του και επιτέλους τα ακούει...! Σας εύχομαι τα καλύτερα και να ζήσετε κι εσείς όπως πραγματικά ποθείτε! Χωρίς δηλητήρια!
  Εύχομαι ΟΛΟΙ οι άνθρωποι να συνειδητοποιήσουν τί συμβαίνει με το κάπνισμα και τί υπουλη παγίδα είναι!

Κύριε Θανάση, σας ευχαριστώ πολύ για τη δυνατότητα που μου δώσατε! Είναι εμφανές ότι δουλέψατε πολύ για να συγκεντρώσετε τόσες γνώσεις σε ένα βιβλίο. Ειλικρινά σας ευχαριστώ. Εγώ και το... "αίσθημα", ήμασταν έτοιμοι να πάμε σε ΨΥΧΟΛΟΓΟ (!) για να κόψουμε το κάπνισμα! Είχαμε αρχίσει να τα χάνουμε από αγανάκτηση! Αφού το ολοκλήρωσα, θα του το δώσω να το διαβάσει κι αυτός (μ'έχει ζαλίσει να του το δώσω!), ενώ ήδη σκοπεύω να δωρίσω ένα αντίτυπο στον αδερφούλη μου! Είτε διακόψει κάποιος το κάπνισμα είτε όχι, είναι πάρα πολύ σημαντικό να έχει επίγνωση του τί ακριβώς κάνει και του τί πραγματικά συμβαίνει.

Ακόμη δεν ξέρω αν το έχω κόψει... Είναι όλα φρέσκα στο μυαλό μου. Αλλά σίγουρα έχει ήδη αλλάξει κάτι! Κι αυτό είναι ΥΠΕΡΟΧΟ

Offline katia

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #9 on: June 09, 2008, 03:24:43 PM »
Κατερίνα μου εσύ είσαι ένας πραγματικός βιβλιοφάγος!!!! =worship= Χαίρομαι που πήρες όλες αυτές τις απαντήσεις που έψαχνες! Τώρα δούλεψε τα στο μυαλό σου και εμείς είμαστε εδώ για σένα, για όλα τα μπράβο του κόσμου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Πίστεψε με κι εγω όταν ακούω μπράβο γίνομαι πιο μικρή και από τον 6χρονο γιο μου!!!! ::eye::
Όσο ζω ελπίζω!!!!!!