Author Topic: Το έχω αποφασίσει .. θα τα καταφέρω ο κόσμος να χαλάσει  (Read 2449 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ANNIK

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλημέρα,
Είμαι η Άννα και καπνίζω ακόμα.
Ξεκίνησα το κάπνισμα από τα 16 μου και σήμερα είμαι 33 ετών.
Δεν έκανα ποτέ καμία προσπάθεια να κόψω το τσιγάρο εκτός από τις εγκυμοσύνες μου.
Έχει λίγο καιρό που το σκέφτομαι και το δουλεύω στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Τυχαία έπεσα πάνω στη σελίδα αυτή ψάχνοντας πληροφορίες για το κάπνισμα και με κίνησε τρομερά το ενδιαφέρον ο τρόπος προσέγγισης του όλου θέματος. (είμαι από τα άτομα που δεν μου αρέσει το μπλα μπλα του τύπου θα πεθάνεις.... σου κάνει τόσο κακό... δεν σκέφτεσαι τα λεφτά... κλπ.) Είχα ανάγκη από άλλου είδους προσέγγιση, είχα ανάγκη να καταλάβω όλα αυτά που με κρατάνε ακόμα δέσμια, είμαι άτομο που δεν θα προσπαθήσω αν δεν πεισθώ πραγματικά.

Την προηγούμενη εβδομάδα τύπωσα το ηλεκτρονικό κομμάτι του βιβλίου .... και προς μεγάλη μου έκπληξη το ρούφηξα πραγματικά μέσα σε λίγες ώρες.

Είδα ήδη τον εαυτό μου να σκέφτεται τόσο διαφορετικά. Την Παρασκευή που μας πέρασε παράγγειλα το βιβλίο από τα e-shop. Το Σάββατο μου ήρθε μήνυμα ότι το βιβλίο ήρθε και έτρεξα να το πάρω. Διάβασα μέχρι την σελίδα 156 και σήμερα το απόγευμα πιστεύω να το τελειώσω.
Για πρώτη φορά στην καπνιστική ζωή μου πιστεύω πραγματικά ότι είναι τόσο πολύ πιο εύκολο από ότι θα μπορούσα να φανταστώ να το κόψω. Ήδη πριν από κάθε τσιγάρο νιώθω πραγματικά ότι δεν το χρειάζομαι πια και την ώρα που το καπνίζω καταλαβαίνω την απαίσια γεύση του. Δεν πρόκειται να προσπαθήσω όμως πριν τελειώσω το βιβλίο και το εμπεδώσω πραγματικά και κάνω όλες αυτές τις ασκήσεις που υποδεικνύεις. Πιστεύω ότι θα γίνει αυτό μέχρι το τέλος του Ιουνίου.

Δεν βιάζομαι να ξεκινήσω γιατί απλώς θέλω να έχω όλα τα όπλα και τα πλεονεκτήματα στα χέρια μου και κυρίως στο μυαλό μου. Είμαι τόσο ενθουσιασμένη που με το ζόρι κρατιέμαι να μην το κόψω τώρα. Θέλω και την δική σας στήριξη, σχόλια και παρατηρήσεις. Ελάτε όλοι μαζί να κάνουμε την ζωή μας καλύτερη και πιο εύκολη.

Γερά με τσαμπουκά... :victory:
Φιλιά σε όλους
Αννα

Συγνώμη για τα λάθη μου.

Offline tgatzis

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #1 on: May 19, 2008, 01:09:48 PM »
Καλωσόρισες στην παρέα μας Άννα. Εδώ που έμπλεξες θα έχεις όση στήριξη θες και είμαι σίγουρος πως θα το κόψεις.
Εγώ κάπνιζα για 29 χρόνια σαν φουγάρο, διάβασα κατά τύχη το pdf και είναι η έβδομη μέρα μου χωρίς νικοτίνη και χωρίς να ζορίζομαι καθόλου. Πήρα το χάρτινο βιβλίο, δεν έκανα ακόμη καμιά άσκηση, με βοήθησε αποκλειστικά και μόνο η γνώση, η αλήθεια για την  νικοτίνη.
Προετοιμάσου, Χαλάρωσε και όταν νοιώσεις έτοιμη πέτα το στα σκουπίδια. Είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρεις!!!
ΜΟΝΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ!!!

Offline dhmhtrhs42

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 1
.
« Reply #2 on: May 19, 2008, 05:20:59 PM »
Γειά  σου  φίλη  Άννα .Κατ'  αρχάς  τα  πρώτα  σου  λόγια  και  η  δήλωση  σου  σαν  τίτλος  δείχνουν  ένα  αποφασιστικό  χαρακτήρα  που  δεν  πτοείται  εύκολα .Εμείς  θα  είμαστε  εδώ , αφού  ο  Θανάσης  δεν  μας χρεώνει  τίποτα  για  τά  τετραγωνικά  χώρου  που  τού  τρώμε  καθημερινά  :)   :wave:
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #3 on: May 19, 2008, 05:55:09 PM »
Γεια σου Άννα, πολύ σωστή απόφαση να μην βιαστείς για να είσαι πιο δυνατή στην προσπάθειά σου μετά. Θα τα καταφέρεις όπως και πολλοί άλλοι, είμαι σίγουρος.

Offline ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

• Σχολιαστής
  • Thank You
.
« Reply #4 on: May 19, 2008, 07:54:42 PM »
Καλώς όρισες Άννα στην παρέα μας . Εγώ κάπνιζα 26 χρόνια και είμαι καθαρός 40 μέρες περίπου.
Το βιβλίο του Θανάση είναι μια σπουδαία βοήθεια.
Μπορείς να καπνίσεις το τελευταίο σου τσιγάρο όταν εσύ το αποφασίσεις,
 "απολαμβάνοντας" το για μια ζωή, τελευταία φορά……παρατηρώντας οτι δεν προσφέρη τίποτα.
Ήμαστε εδώ για να σε στηρίξουμε και να μας στήριξης, να τα καταφέρουμε για μια ζωή χωρίς τσιγάρο. :wave:  
Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ

Offline ANNIK

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #5 on: May 20, 2008, 08:03:05 AM »
Καλημέρα σε όλους  :shock: άρχισε να πείθεται το υποσυνείδητο λέτε ???
Κοντεύει η ώρα που θα αλλάξω την ζωή μου.
Άντε καλή επιτυχία σε όλους μας.

Offline katia

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #6 on: May 20, 2008, 10:16:58 AM »
Καλή επιτυχία Αννα!!!!!!!!!!!!!Χαίρομαι που διαβάζω την διάθεση που νοιώθεις να αλλάξει η ζωή σου!!Είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις!!!Καλή επιτυχία!!!!!  :wave:
Όσο ζω ελπίζω!!!!!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #7 on: May 20, 2008, 06:15:21 PM »
Άννα καλωσήλθες!  :γέλιο:

Βέβαια μόνο εσύ είσαι υπεύθυνη να αποφασίσεις τη στιγμή. Ότι και να σου γράφω ακυρώνεται αν πχ έχεις ένα τεράστιο πρόβλημα στη ζωή σου ή δουλεύεις κάθε μέρα 12 ώρες και δε μπορείς να βρεις λίγο χρόνο για τον εαυτό σου.  

Ήδη πριν από κάθε τσιγάρο νιώθω πραγματικά ότι δεν το χρειάζομαι πια και την ώρα που το καπνίζω καταλαβαίνω την απαίσια γεύση του.
Μου αρέσει που αποτυπώνεις τόσο καθαρά στο μυαλό σου την αίσθηση του καπνίσματος. Πότε είναι η κατάλληλότερη στιγμή να αποφασίσουμε αν το θέλουμε ή όχι στη ζωή μας; Μα φυσικά τη στιγμή που το κρατάμε στο χέρι μας! Όλοι εδώ μέσα που απαλλαχτήκαμε, έχουμε κρατήσει πεντακάθαρα στο μυαλό μας την απαίσια αίσθηση της δηλητηρίασης. Μπορεί πλέον να μην έχουμε την καθημερινή απαίσια αίσθηση του καπνίσματος, αλλά μπορούμε και κρατάμε το πείσμα μας επειδή ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ. Θυμόμαστε ότι δεν προσφέρει τίποτα, ενώ με αργό τρόπο αφαιρεί τα πάντα...

Άννα σου εύχομαι καλή επιτυχία! Θα τα καταφέρεις πανεύκολα! Μη φοβάσαι τίποτα!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #8 on: May 20, 2008, 10:10:16 PM »
καλως ορισες και απο εμενα...

θα ΑΠΑΛΑΧΤΕΙΣ απο το τσιγαρο ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ!!!

χαρη στη ΒΙΒΛΟ του θαναση εχω απαλλαγει εδω και 7 εβδομαδες...

Offline dhmhtrhs42

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #9 on: May 21, 2008, 08:14:33 PM »
Γειά σου  και  πάλι  Άννα  , χαίρομαι  με  τις  ερωτήσεις  που  διατυπώνεις  και  τους  προβληματισμούς  σου  πάνω  στο  θέμα  τσιγάρο - υποσυνείδητο .Εγώ  θα  προσπαθήσω  να  απλοποιήσω  λίγο  τα  πράγματα και  μάλλον  να  επεκτείνω  λίγο  τις  σκέψεις  σου  σχετικά  με  τον  ρόλο  του  υποσυνείδητου   και  πόσο  μπορεί  αυτό  να  πεισθεί  ή  όχι .Φαντάσου  λοιπόν  το  υποσυνείδητο  σαν  τον  πέμπτο  τροχό  μιάς  άμαξας  ( στην  απλή  γλώσσα  η  ρεζέρβα ) , ο  ρόλος  του  κατα  κύριο  λόγο  είναι  υποστηρικτικός - διορθωτικός των  συνειδητών  πράξεων  μας  και  παραμένει  συνήθως  στην  αφάνεια  έως  να  αποφασίσει  να  συνδράμει  στις  καταστάσεις  του  συνειδητού - στην  πραγματικότητα  δηλαδή .Το  θέμα  αν  μπορεί  να  πεισθεί  ή  όχι  για  το  τί  πρέπει  να  κάνει εξαρτάται  σε  μεγάλο  βαθμό  απο  τα  δεδομένα  που λαμβάνει  απο τις  συνείδητες  πράξεις  μας , συχνότητα - επανάληψη - τροποποίηση - προγραμματισμό  μιάς  πράξης  μας .Ουσιαστικά  διενεργεί  απο  μόνο  του  ένα ... κρυφό γκάλοπ  για  την  σπουδαιότητα  ή  την  αξία  κάθε  συνειδητής  μας πράξης  και  κάποια στιγμή   βγάζει  τα  αποτελέσματα - ενεργεί , σύμφωνα  με  τήν  μεγαλύτερη  βαθμολογία που έχει .Όπως  καταλαβαίνεις  λοιπόν  στο ... χέρι  μας  είναι  να  το  πείσουμε  σωστά  δίνοντας  του  συνεχόμενα  την  ίδια  βαθμολογία  με   τις  πράξεις μας .Πολλές φορές  για  να  ακολουθήσεις  ένα  μονοπάτι  για  ένα  στόχο  δεν  απαιτείται  κάτι  πολύ  δύσκολο  απλώς  η  παραμονή   σου μέσα  σε  αυτό .Ελπίζω  να  μην  σε ζάλισα  :wave:
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON