Author Topic: Θα τα καταφέρω!!!  (Read 7662 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #10 on: May 13, 2008, 02:03:54 AM »
Βασίλη να ξέρεις ότι αν συντηρείς έστω και ένα τσιγάρο καθημερινά μέσα στη ζωή σου, μπορεί να ωφελείς πολύ την υγεία σου για όσο το κάνεις, αλλά συνεχίζεις να είσαι κανονικός καπνιστής. Μάλιστα υπάρχει ο κίνδυνος έχοντας ένα ή λίγα τσιγάρα καθημερινά σε σχέση με όσα κάπνιζες, να αρχίσει να σου φαίνεται πιο ελκυστικό κάτι που δεν του αξίζει να φαίνεται ελκυστικό.

Δηλαδή αν και τα τσιγάρα σου μειώνονται, αυξάνεται η αιτία του καπνίσματος, οι ψευδαισθήσεις. Αντί να αποκτάς μία απόσταση ασφαλείας λίγων ημερών από την αναπόφευκτη καθυστερημένη ενόχληση (που σήμερα αρκετά σε ταλαιπώρησε), τη συντηρείς στη ζωή σου με το λιγοστό σου κάπνισμα.

Βέβαια πρέπει από την άλλη να τονίσω ότι αποκτάς ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΕΜΠΕΙΡΊΑ. Ήδη χωρίς να το συνειδητοποιείς κάνεις μία άσκηση που προτείνω για την επιρροή του υποσυνείδητου που λέγεται "πρόβα διακοπής". Θα τη διαβάσεις όταν λάβεις το βιβλίο.

Δηλαδή φίλε μου αυτό που θέλω να πω είναι ότι είσαι σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ, αλλά πρόσεξε μην καταναλώσεις όλη την ενέργειά που σου έδωσε το βιβλίο απλά για να το μειώσεις μερικές μέρες...

Επίτηδες δε σου έγραψα τίποτα στο προηγούμενο σχόλιό μου γιατί αντιλήφθηκα μία δυναμική, έναν ωραίο αυθορμητισμό που δεν ήθελα να χαλάσω λέγοντάς σου "πρόσεξε το Χ ή το Ψ θέμα, περίμενε να διαβάσεις και το χάρτινο βιβλίο πριν προσπαθήσεις κλπ". Είπα μέσα μου: "άστον να δούμε τι θα γίνει. Αν καπνίσει έστω και λίγο, τότε θα του γράψω κάποια πράγματα".

Διάβασε και το χάρτινο μιας και το παράγγειλες. Προσπέρνα στα γρήγορα όσα ήδη έχεις διαβάσει, ρίξε μια καλή ανάγνωση ως τη σελίδα 207 και μετά είσαι έτοιμος για να το κόψεις εύκολα! Εγώ ξέρω με απόλυτη σιγουριά ότι μπορείς, μόνο εσύ όμως ξέρεις αν το θέλεις πραγματικά.

καλή επιτυχία!   =thumb=

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline tgatzis

• Σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #11 on: May 13, 2008, 11:16:25 PM »
Το πήρα το βιβλίο και θα αρχίσω τη μελέτη απόψε.
Σήμερα πήγε καλύτερα η μέρα, δεν κάπνισα καθόλου αλλά μπορώ να πω ότι δεν το πολυσκεφτόμουν κιόλας. Αυτό που μου το θύμιζε ήταν οι συνάδελφοί μου που είχαν συνηθίσει να βλέπουν στο γραφείο μου ένα γεμάτο τασάκι με αποτσίγαρα.
Θανάση, θέλοντας και μη, μίλησα σε αρκετούς για το βιβλίο σου, και μάλιστα το μοιράζω με το στικάκι μου, γιατί η εικόνα που είχαν οι γνωστοί μου για μένα ήταν με ένα τσιγάρο μονίμως στα δάχτυλα, να σβήνω το ένα και να ανάβω αμέσως το άλλο. Το διασκεδάζω μάλιστα λίγο γιατί χθες δεν με πολυπίστεψαν, σήμερα όμως δυο απ΄ αυτούς ήρθαν μόνοι τους και μου ζήτησαν το βιβλίο να το διαβάσουν.
Πάντως αντικατέστησα το τσιγάρο του καφέ με κουλουράκι. Τώρα το βράδυ ζορίζομαι λίγο αλλά θα το ξεπεράσω με το διάβασμα.
Δεν ξέρω πάντως πόσο βοήθησε η σκέψη (αυτό απαντώ και σε όσους με ρωτάνε) ότι δεν έκοψα το τσιγάρο αλλά απλώς σταμάτησα να καπνίζω για λίγο καιρό. Έτσι όταν έχω έντονα τα συμπτώματα της νικοτίνης το ξεπερνάω λέγοντας στον εαυτό μου ότι μπορώ να καπνίσω όποτε θέλω, αλλά γιατί να το κάνω τώρα, ας τ΄ αφήσω για αργότερα.
Πάντως φοβερή η ιδέα σου για το φόρουμ εδώ πέρα, γιατί διαβάζοντας και γράφοντας εδώ βοηθιέσαι αφάνταστα και στηρίζεσαι στον αγώνα για απεξάρτηση από τη νικοτίνη...
ΜΟΝΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ!!!

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
(No subject)
« Reply #12 on: May 13, 2008, 11:21:45 PM »
Βασίλη τα νέα σου είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!
Διάβασε το φόρουμ και το βιβλίο και περιμένω να μου πεις τη συνέχεια της υπέροχης περιπέτειας που ζεις. Μια περιπέτεια που τα έχει όλα. Κίνδυνο, ευχάριστες στιγμές, κακουχίες και ελπίζω ένα ευτυχές τέλος!

Offline dhmhtrhs42

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #13 on: May 14, 2008, 12:22:14 AM »
Βασίλη  γειά  σου  και  πάλι .Επειδή  εδώ  έχουμε  να  κάνουμε  με  έναν ... παμπόνηρο   εχθρό  , την  νικοτίνη , πρέπει  να  ακολουθήσουμε  αναγκαστικά  όλοι  μας  το  ίδιο  σίγουρο  μονοπάτι  το  οποίο  μεταμορφώνεται  σε  ένα  μεγάλο  και  ασφαλή  δρόμο  μακριά  απο  το  τσιγάρο  και  τον  οποίο  θα  ανακαλύψεις  διαβάζοντας  το  καταπληκτικό  χάρτινο  βιβλίο . Το  να  κερδίσεις  μιά  μάχη  πολλές  φορές  δεν  είναι  θέμα  τακτικής  μόνο  αλλά   έξυπνης   στρατηγικής  και  κατάλληλων  αποφάσεων  στον  σωστό  χρόνο .Περιμένουμε  νέα  σου που  βλέπω  ήδη  ότι  θα  είναι  ευχάριστα  :). Καλό  διάβασμα .
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline tgatzis

• Σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #14 on: May 14, 2008, 07:59:42 PM »
Σίγουρα Δημήτρη έχουμε να κάνουμε με ένα παμπόνηρο εχθρό αλλά βλέπω τελικά ότι δεν ζορίζομαι υπερβολικά όπως νόμιζα.
Τελικά η γνώση του αντιπάλου είναι πολύτιμος σύμμαχος όπως υποστηρίζει ο Θανάσης.
Όπως έγραψα στην αρχή δεν σκόπευα να το κόψω - είμαι απ΄ τους μανιώδεις καπνιστές που δεν πίστευαν ότι θα μπορούσαν ποτέ να ξεφύγουν αναίμακτα και εύκολα απ΄τη νικοτίνη και την πίσσα - η ιδέα μου μπήκε στο μυαλό διαβάζοντας το pdf. Είπα ας κάνω μια δοκιμή όχι για να το κόψω αλλά να δω πως είναι αν δεν καπνίσω για λίγες μέρες. Χθες και προχτές ζορίστηκα, σήμερα βλέπω ότι είναι κάπως καλύτερα, πίνω καφέ χωρίς να πεθαίνω για τσιγάρο (το θέλω βέβαια αλλά όχι όπως προχτές και χθες). Βέβαια αν περάσουν μερικές μέρες και μου φύγει αυτή η έντονη επιθυμία δεν πρόκειται να ξανακουμπήσω τσιγάρο ούτε για αστείο.
Διάβασα εψές ένα μέρος του βιβλίου μέχρι τη σελίδα 137 "Η αντικαπνιστική προσευχή" (το ξεκίνησα απ΄ την αρχή) και απόψε θα διαβάσω το υπόλοιπο. Είναι όντως καλό στήριγμα και αυτό σκέφτομαι όταν μου έρχεται η επιθυμία για νικοτίνη.
ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΨΙΛΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΣΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ!!!

Offline katia

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #15 on: May 15, 2008, 09:57:51 AM »
Μπράβο Βασίλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Υπέροχα νέα!!!!!!!!!!!!!!!!! :D  :D  :victory:
Όσο ζω ελπίζω!!!!!!

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #16 on: May 15, 2008, 04:39:47 PM »
κρατα γερα...

Offline dhmhtrhs42

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #17 on: May 15, 2008, 04:57:42 PM »
Βασίλη φαίνεται  τελικά ότι ... αντλείς σωστά  όλα  τα  θετικά  μηνύματα  του  Φόρουμ  και  διαβάζεις  το  βιβλίο  όπως  πρέπει , ελπίζω   και εκεί  να  υπογραμμίζεις  τα  σημεία  κλειδιά  που  θα  ξεκλειδώσουν  μετά  απο  πολλές  αναγνώσεις  ότι  πραγματικά  έχεις  αποφασίσει  :wave:
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline tgatzis

• Σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #18 on: May 15, 2008, 10:42:42 PM »
Σας ευχαριστώ παιδιά, κρατώ γερά, αλλά τό ΄χω ρίξει στο φαΐ και φοβάμαι πως θα γίνω διπλάσιος...

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
(No subject)
« Reply #19 on: May 16, 2008, 01:43:32 AM »
Δεν πειράζει.
Τρώγε άφοβα κι ας παχύνεις λίγο. Όταν ξεμπερδέψεις με το τσιγάρο θα έχεις τόση δύναμη που με μια απλή απόφαση θα μπορέσεις να επανέλθεις στα κιλά σου. Θα σου δώσω κάποιες συμβουλες για να περιορίσεις το πρόβλημα σημαντικά:

1) Περπάτα πολύ. Έτσι θα νιώθεις πολύ καλύτερα, θα επιταχύνεις την αποτοξίνωσή σου και θα καις και θερμίδες!

2) Τρώγε όσο θες, αλλά ΚΑΘΑΡΑ φαγητά, όχι σκουπίδια. Ως σκουπίδια εννοώ κυρίως τα γλυκά (συνδιασμός λίπους - ζάχαρης, ότι χειρότερο) και τα πολύ βαριά γεύματα με παχιές σάλτσες, κρεατικά κλπ. Φάε όσο θες φαγητό. Πχ. όσπρια, ντολμαδάκια, χωριάτικη σαλάτα, γεμιστά, ψαράκι και γενικά οτιδήποτε ανήκει στην μεσογειακή δίαιτα και απέφυγε κυρίως τα γλυκά. Εννοείται όσο μπορείς, μην αγχωθείς κιόλας με το θέμα της διατροφής..

3) Τρώγε μικρά γεύματα και μην παραλείπεις το πρωινό.

Έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα της διατροφής κι αν πάρω φόρα θα βαρεθείς να διαβάζεις, γι αυτό σταματώ εδώ. Πιθανότατα τις ξέρεις αυτές τις συμβουλές, αλλά σε περίπτωση που δεν τις έχεις κατά νου προσπάθησε να τις εφαρμόσεις. Θα σε οφελήσουν.