Author Topic: Γεια σας!  (Read 10663 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
Γεια σας!
« on: May 07, 2008, 12:55:23 AM »
Γεια σας, με λένε Δημήτρη και είμαι 23 ετών. Είμαι φοιτητής Πληροφορικής και στον ελεύθερο μου χρόνο ασχολούμαι με τη μουσική και τις πολεμικές τέχνες.  

Αν και ασχολήθηκα από μικρός με τον αθλητισμό(έτσι μου 'πανε να λέω, τεμπελάκος ήμουνα) αυτό δεν βοήθησε στο να αποφύγω το κάπνισμα. Δυστυχώς στην ηλικία των 13 το άρχισα όπως και πολλοί άλλοι για μαγκιά! Έχω κάνει αρκετές προσπάθειες να το κόψω με μεγαλύτερη διάρκεια 7-8 μηνών πριν χρόνια. Πιστεύω πως δεν άντεχα καθαρά εξαιτίας των παιχνιδιών του μυαλού μου, πάντα το πίστευα αυτό. Κάθε μέρα, κάθε ώρα, λεπτό και δευτερόλεπτο το μυαλό μου γυρνούσε στο τσιγάρο, σαν το τελευταίο πρεζάκι που θέλει τη δόση του. Δεν κάπνισα ποτέ, πέρα από λίγες φορές, πάνω από ένα πακέτο τη μέρα. Τον περισσότερο καιρό κάπνιζα 8-10 τσιγάρα τη μέρα και την περίοδο που κάπνιζα καπνό γύρω στα 6 τσιγάρα. Το τσιγάρο δυστυχώς το έχω συνδέσει με κάποιες πολύ προσωπικές στιγμές καθώς και με την περίοδο που δούλευα. Έπαιζα μουσική σε μαγαζιά. Αυτό σήμαινε πρόβες με αλκόολ και τσιγάρο και μετά στη δουλειά τα ίδια. Όταν σταμάτησα τη δουλειά μείωσα τον αριθμό των τσιγάρων που κάπνιζα και παρατήρησα πως ένα χρόνο αφού σταμάτησα να δουλεύω, σε μία εμφάνιση που κάναμε σε ένα μαγαζί, στις πρόβες αλλά και εκείνο το βράδυ κάπνισα τα ίδια τσιγάρα με ένα χρόνο πριν, περίπου 1 πακέτο. Από  την επόμενη μέρα με κάποιο μαγικό τρόπο κάπνιζα πάλι 8-10 τσιγάρα.

Αυτή την περίοδο πιστεύω πως θα τα καταφέρω. Τα προβλήματα που μου δημιούργησε το τσιγάρο(άσθμα, χρόνια βρογχίτιδα, πρόβλημα στο πεπτικό) καθώς και ο θάνατος του παππού μου από καρκίνο στον πνεύμονα είναι αρκετά για να προχωρήσω δυνατά. Γυμνάζομαι 4 φορές την εβδομάδα για περίπου 2 ώρες και πιστεύω πως βοηθάει πολύ. Το βιβλίο που διάβασα με βοήθησε αρκετά για να πάρω πάλι την απόφαση. Θα σας ενημερώνω για την εξέλιξη. Τα λέμε!

Offline dhmhtrhs42

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #1 on: May 07, 2008, 11:53:48 PM »
Γειά  σου  φίλε . Εύχομαι  καλή  αρχή  και  δύναμη στην  νέα  σου  ζωή  χωρίς  τσιγάρο .
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #2 on: May 08, 2008, 04:49:24 AM »
Quote from: "ΔΗΜΗΤΡΗΣ42"
Γειά  σου  φίλε . Εύχομαι  καλή  αρχή  και  δύναμη στην  νέα  σου  ζωή  χωρίς  τσιγάρο .

Ευχαριστώ! Έφυγε και η δεύτερη μέρα, πολύ δύσκολα αλλά πέρασε!

Offline katia

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #3 on: May 08, 2008, 10:18:35 AM »
Καλή σου επιτυχία Jimmy Pee!!!!Θα περάσουν οι μέρες χωρίς να το καταλάβεις. Ειδικά στην ηλικία που είσαι και με όλα τα ενδιαφέροντα που μας ανέφερες μάλλον έχεις πάρα πολλά για να γεμίσεις τη μέρα σου και αυτό θα κάνει τη διακοπή ακόμη πιο εύκολη!!!!Συνέχισε γερά!!!!!!!!! :wave:
Όσο ζω ελπίζω!!!!!!

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #4 on: May 08, 2008, 04:56:09 PM »
Quote from: "katia"
Καλή σου επιτυχία Jimmy Pee!!!!Θα περάσουν οι μέρες χωρίς να το καταλάβεις. Ειδικά στην ηλικία που είσαι και με όλα τα ενδιαφέροντα που μας ανέφερες μάλλον έχεις πάρα πολλά για να γεμίσεις τη μέρα σου και αυτό θα κάνει τη διακοπή ακόμη πιο εύκολη!!!!Συνέχισε γερά!!!!!!!!! :wave:

ΕΥΤΥΧΩΣ έχω πάρα πολλά να κάνω και όντως βοηθά στο να ξεχνιέμαι.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #5 on: May 08, 2008, 08:08:12 PM »
Γεια σου Δημήτρη!

Από ότι είδα ξεκίνησες κι όλας τη νέα σου ζωή. Ωραία! Η σχέση σου με τον αθλητισμό σε κρατά σε επαφή με τη σωστή νοοτροπία. Δεν ξέρω πόσο δυνατά γυμνάζεσαι αλλά πρόσεξε αυτήν την περίοδο τον τραυματισμό. Το λέω γιατί φαντάζομαι ότι νιώθεις μια δυνατή δόση ενέργειας λόγω της αποτοξίνωσής σου, η οποία ίσως σε οδηγήσει σε υπερβολικές προπονήσεις.

Γενικά ο αθλητισμός είναι μία τέλεια διέξοδος, αλλά να ξέρεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις και χωρίς αυτόν, για τον απλούστατο λόγο ότι δε χρειάζεται "παρηγοριά", γιατί δε θυσιάζεις τίποτα κόβωντας το τσιγάρο!

Σε αυτές τις πρώτες μέρες της καθυστερημένης ενόχλησης θα νιώσεις μια αναπόφευκτη πίεση, αλλά στους μήνες και τα χρόνια που ακολουθούν, σε περιμένουν τεράστιες αμοιβές από τη γεναία απόφασή σου.

Τα γεγονότα που αναφέρεις (με τον παππού σου κλπ) είναι ένας τέλειος βατήρας για το άλμα της εκκίνησής σου. Φυσικά εκτός από ένα καλό άλμα εκκίνησης, ένας κολυμβητής χρειάζεται και να κολυμπήσει γρήγορα και με αντοχή.. Ε εκεί νομίζω ότι οι γνώσεις που απέκτησες από το βιβλίο θα ενισχύσουν τις δυνάμεις σου!

Καλή επιτυχία φίλε μου!

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #6 on: May 08, 2008, 08:50:02 PM »
Ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη. Έχεις δίκιο για την προπόνηση αλλά μίλησα με το δάσκαλο για την απόφασή μου και με ελέγχει. Να πω και μια επιπλέον πληροφορία. Οι γονείς μου δεν καπνίζουν όπως και ο μικρότερος αδερφός μου. Ο πατέρας μου άρχισε το τσιγάρο στο στρατό με παρότρυνση κάποιου παλαιότερου στην πρώτη του σκοπιά και 3-4 χρόνια μετά το έκοψε. Και οι δύο γονείς μου έχουν συμμετάσχει σε αντικαπνιστικές εκστρατείες και ήταν λίγο βαρύ γι' αυτούς που κάπνιζα(άρχισα κιόλας να χρησιμοποιώ παρελθοντικό χρόνο, μ' αρέσει).

Offline Jimmy Pee

• SD Hero
  • τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
(No subject)
« Reply #7 on: May 10, 2008, 01:47:17 PM »
Συνεχίζω γερά. Δεν έχω πέσει με τα μούτρα στο φαγητό αλλά σίγουρα κάτι λίγο παραπάνω άρχισα να τρώω. Υπερένταση μου περισσεύει να δώσω σ' όποιον θέλει αλλά με τη γυμναστική και λοιπές ασχολίες κάπως χαλαρώνω. Εχτές πέρασα κι ένα δύσκολο τεστ. Βρέθηκα στο γλέντι ενός συλλόγου και κρατήθηκα, άντεξα μέσα σε όλους αυτούς τους καπνιστές. Βέβαια χρειάστηκε 2 φορές να βγω έξω να πάρω αέρα. Τις περισσότερες προσπάθειές μου τις κατέστρεφα σε τέτοιες καταστάσεις.

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #8 on: May 10, 2008, 02:35:23 PM »
Ωραία! Γι αυτό που έκανες υπάρχει αμοιβή. Ποια είναι αυτή; Αυτοπεποίθηση! Χτες επέδειξες ΘΑΡΡΟΣ, όταν οι συνθήκες έγιναν αντίξοες. Όσες μονάδες θάρρους επιστράτευσες, σου έρχονται ως αντάλλαγμα ακριβώς ίδιες μονάδες αυτοπεποίθησης τις οποίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο μέλλον. Δηλαδή σε μία νέα παρόμοια περίσταση γλεντιού στο μέλλον, θα υποφέρεις πολύ λιγότερο ως και καθόλου.

Το ωραίο είναι ότι αυτές τις μονάδες αυτοπεποίθησης μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις όχι μόνο στη διακοπή του καπνίσματος αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα που απαιτεί αυτοπεποίθηση. Στο μέλλον θα δημοσιεύσω ένα άρθρο για το θάρρος και την επίδραση που έχει ως αξία στη ζωή μας.

Φυσικά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η εισπνοή των καπνών δεν είναι αυτή που μας κάνει να χαιρόμαστε ένα γλέντι. Η χαρά μας προέρχεται από την ίδια την ευχάριστη περίσταση! Οι καπνιστές δε χαίρονται μια γιορτή επειδή καπνίζουν, αλλά αντίθετα δεν μπορούν να χαρούν μια γιορτή αν δεν καπνίσουν!

Το ότι δυσκολεύτηκες μπορεί να σημαίνει ότι έχεις ακόμα λίγο δρόμο να διανύσεις, αλλά δείχνει ταυτόχρονα ότι ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ πάνω στον στόχο σου.
Κράτα σταθερή την πίστη σου σε αυτό που ώριμα ΕΠΕΛΕΞΕΣ για το Δημήτρη!
  =thumb=

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline dhmhtrhs42

• τακτικός σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #9 on: May 10, 2008, 05:23:10 PM »
Γειά  σου  και  πάλι  φίλε  μου . Ένα  μεγάλο  μπράβο :wave:
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON