Author Topic: Νέο μέλος!  (Read 1328 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Xristina

• Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Νέο μέλος!
« on: April 12, 2008, 02:23:26 AM »
Γειά σας κι από μένα!είμαι η Χριστίνα κι είμαι 24 χρονών..καπνίζω από τα 16 μου..Διάβασα το ηλεκτρονικό βοήθημα κι ειλικρινά εντυπωσιάστηκα από τον τρόπο προσέγγισης του θέματος..Είναι αρκετός καιρός που το'χω διαβάσει και ομολογώ ότι μ'έβαλε σε πολλές σκέψεις..Ανήκω στην κατηγορία αυτών που πιστεύουν ότι οι άλλοι μπορεί να τα καταφέρουν αλλά όχι εγώ..Μέχρι τώρα δεν είχα κάνει κάποια σοβαρή απόπειρα να ελευθερωθώ...Τις τελευταίες τρείς μέρες παλεύω..Όλα πάνε καλά μέχρι το βράδυ..Νομίζω πως ο λόγος που μετά από ολόκληρη μέρα καταστρέφω κάθε προσπάθεια είναι ότι δεν αντέχω στην ιδέα να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς τσιγάρο!Υπάρχει τρόπος να το κόψω κι εγώ;πραγματικά μ'έχει πιάσει απελπισία..Θέλω πολύ να τα καταφέρω...Συγχαρητήρια σ'όλους σας και καλή συνέχεια στον αγώνα σας..ελπίζω σύντομα να έχετε καλά νέα κι από μένα..και κυρίως συγχαρητήρια στον συγραφέα που μας άνοιξε τα μάτια και τον δρόμο για μια καλύτερη ζωή!!!

Offline voula

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
(No subject)
« Reply #1 on: April 12, 2008, 10:46:18 AM »
Χριστινα καλημερα   :?: . Ειμαι σιγουρη οτι σε λιγες μερες θα ακουσουμε κι από σενα τα καλα νεα  :victory:

Offline Θανάσης Αποστόλου

• Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • Thank You
  • -Given: 182
  • -Receive: 163
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #2 on: April 13, 2008, 10:00:27 AM »
Γειά σου Χριστίνα!
Αυτά που γράφεις αν και σύντομα είναι πολύ περιεκτικά.

Ανήκω στην κατηγορία αυτών που πιστεύουν ότι οι άλλοι μπορεί να τα καταφέρουν αλλά όχι εγώ..

Έχω διαπιστώσει ότι 80% των καπνιστών ισχυρίζονται ότι ανήκουν στο 10% των καπνιστών που τους είναι σχεδόν αδύνατο να το κόψουν... Τη βλέπεις την αντίφαση; Επίσης έχω παρατηρήσει και κάτι άλλο:

70% των νέων καπνιστών ισχυρίζονται ότι σίγουρα θα το κόψουν στα επόμενα χρόνια κάτι που φυσικά δε συμβαίνει.

Ποιο είναι το κοινό στοιχείο ανάμεσα στους δύο παραπάνω εσφαλμένους ισχυρισμούς; Χρησιμοποιούνται και οι δυο από τον καπνιστή ως δικαιολογίες για να ... συνεχίσει να καπνίζει.

Αλλά γιατί να θέλει τόσο πολύ να κάνει κάτι τόσο βλαβερό, βρώμικο και πανάκριβο; Λόγω του τεχνητού φόβου που δημιουργείται από την παραπλάνηση του υποσυνείδητου. Είναι η διαδικασία που διάβασες στο ψηφιακό βιβλίο.

Μέχρι τώρα δεν είχα κάνει κάποια σοβαρή απόπειρα να ελευθερωθώ...Τις τελευταίες τρείς μέρες παλεύω.
Άρα δεν είναι περίεργο που δυσκολεύεσαι. Πολλοί από εμάς χρειάζονται εμπειρία για να τα καταφέρουν. Νομίζω είσαι κι εσύ έτσι. Ήδη έχεις αρχίσει να αποκτάς εμπειρία στο θέμα, που θα σου φανεί πολύτιμη όταν κάνεις την τελική σου απόπειρα.
ο λόγος που μετά από ολόκληρη μέρα καταστρέφω κάθε προσπάθεια είναι ότι δεν αντέχω στην ιδέα να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς τσιγάρο!
Εδώ κάνεις μία τέλεια περιγραφή αυτού που ονομάζω "μεγάλο τρόμο". Ενός βασανιστικού αισθήματος που οφείλεται σε ΨΕΜΑΤΑ βαθιά εγκατεστημένα μέσα μας.

Εδώ στο φόρουμ αποφεύγω να διαφημίζω το χάρτινο βιβλίο, αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να το αποκτήσεις. Εκεί θα βρεις επιπλέον βοήθεια για να πετύχεις το στόχο σου.

Ένα που έχω να σου προτείνω να κάνεις αν δεν πάρεις το βιβλίο είναι η Πρόβα διακοπής. Είναι μία ιδέα μου για τη μείωση του φόβου που προκαλεί σε έναν άνθρωπο το ενδεχόμενο διακοπής. Έχει ως εξής:

Προσποιείσαι ότι το κόβεις. Βγαίνεις για καφέ ή πας στη δουλειά και χωρίς να ανακοινώσεις τίποτα σε κανέναν, απλώς .. δεν καπνίζεις. Προβάρεις δηλαδή το μελλοντικό εγχείρημά σου. Καθώς περνούν οι ώρες αφουγκράζεσαι τον εαυτό σου. Πονάς πουθενά; Συμβαίνει τίποτα άλλο τρομερό; Είναι τόσο δυσβάσταχτη η καθυστερημένη ενόχληση νικοτίνης; Όλη αυτή η διαδικασία σε επανασυνδέει με την πραγματικότητα, η οποία είναι ότι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ να φοβηθείς από τη διακοπή. Διάρκεια της άσκησης: Ελεύθερα, όσο θέλεις. Κάνε τη για μισή ώρα, για 8 ώρες, για 5 μέρες! όσο θέλεις.. :)

Να σου πω τι διαισθάνομαι; Σε βλέπω ήδη ως μη καπνίστρια! Απλώς δεν ξέρω πότε ακριβώς θα το πετύχεις. Έχω αυτήν τη διαίσθηση για σένα γιατί νιώθω τη θέλησή σου.

αν πετύχεις κάτι καλό θα ήθελα να μας ενημερώσεις!  
:wave:

Το νέο μου βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε! Περισσότερα εδώ.

Offline deimos

• έμπειρος σχολιαστής
  • Thank You
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #3 on: April 13, 2008, 11:24:33 PM »
μην το φοβασαι...κοφτο το ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ...Εγω το χω κοψει καπου 17 μερες τωρα...(ρεκορ για μενα)

Offline Μιχάλης

• τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
.
« Reply #4 on: April 19, 2008, 12:15:19 PM »
γεια σου Χριστινα... εχω 23 μερες να καπνισω και νιώθω υπέροχα. νιώσε και εσύ ελεύθερη και μη φοβάσαι να ζήσεις  :)
ΥΟ