Author Topic: ΒΙΒΛΙΟ ΑΝΑΓΝΩΣΤΩΝ - σχολιάστε / ρωτήστε ό,τι θέλετε από Γλυκό Ένστικτο  (Read 14924 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Σε αυτό το θέμα μπορείτε να γράψετε ΕΛΕΥΘΕΡΑ οποιοδήποτε σχόλιο ή διευκρίνηση για το νέο βιβλίο και και τη Sapiens Diet.

Παρακαλώ να είστε σύντομοι και περιεκτικοί, ώστε να διαβάζεται το θέμα άνετα από το μελλοντικό αναγνώστη. Ερωτήσεις που έχουν ήδη απαντηθεί ή που δεν ακολουθούν τους κανόνες δημοσίευσης θα διαγράφονται κατά καιρούς, έτσι ώστε να παραμένει το θέμα πιο ευκολοδιάβαστο.

Αν επιθυμείτε να φτιάξετε πιο προσωπική και εκτενή δημοσίευση και πιο αναλυτική απάντηση από το συγγραφέα, ανοίξτε ένα θέμα στο Η ιστορία σου με τη Sapiens Diet ή μία ερώτηση στο Απορίες αναγνωστών της Sapiens Diet. Αυτοί οι δύο τελευταίοι πίνακες ενδέχεται κατά καιρούς να είναι προσβάσιμοι μόνο σε VIP μέλη.


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Andreas_W

  • Hero Member
  • Σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
1ο ποστ :P

διάβασα σήμερα το βιβλίο και μου δημιουργήθηκαν 2 απορίες που αφορούν παχύσαρκους που θέλουν να χάσουν πολλά κιλά (όπως εγώ).

1) αναφέρεις σε κάποιο σημείο ότι στο δεκατιανό μπορεί να φας ένα γενναίο κομμάτι τυρί, και θέλω να ρωτήσω το εξής είναι καλή επιλογή ή να προτιμήσω τους ξηρούς καρπούς/αυγό;

2) κυριαρχεί λίπος ή υδατάνθρακας. Το πλάνο που ακολουθώ εγώ είναι σαλάτα -> κρέας/λίπος -> υδατάνθρακας.
   α) συνδυασμός λίπους/υδατάνθρακας έχει να κάνει με το συνολικό γεύμα από την αρχή μέχρι το τέλος του ή μόνο ένα κομμάτι του (δλδ μάσημα ταυτόχρονα και των 2);
   β) θέλοντας να χάσω πολλά κιλά να περιορίσω το λάδι που θα βάλω στην σαλάτα; Και αν στους υδατάνθρακες έχω βραστές πατάτες να τις φάω χωρίς λάδι ή με ελάχιστο;

Παρόλο που κατανοώ πως είναι το λίπος δεν ξέρω αν βάζω όσο λάδι πρέπει στη σαλάτα,  στο κρέας(μαγειρεμένο) και στις πατάτες, γιατί νιώθω σαν να ξεφεύγω στις ποσότητες.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Quote
1) αναφέρεις σε κάποιο σημείο ότι στο δεκατιανό μπορεί να φας ένα γενναίο κομμάτι τυρί, και θέλω να ρωτήσω το εξής είναι καλή επιλογή ή να προτιμήσω τους ξηρούς καρπούς/αυγό;
Γεια σου Ανδρέα.
Ξηροί καρποί ή αυγό ίσως είναι λίγο προτιμότεροι. Ένα πράγμα που δεν έχω γράψει είναι πως σε κάποιους (λίγους) τα γαλακτοκομικά τους εμποδίζουν να χάσουν κιλά. Σε κάποιον που κάποια στιγμή σταματά να χάνει κιλά ό,τι κι αν κάνει, του προτείνω για 2 εβδομάδες να κόψει τα γαλακτοκομικά για να δει τι θα γίνει. Όμως αυτό είναι σχετικά σπάνιο. Το ψάχνω ακόμα το θέμα κ θα επανέλθω. Μέχρι να επανέλθω όμως, τονίζω ότι τα γαλακτοκομικά είναι μία χρυσή τροφή, που βοηθά στο αδυνάτισμα και την υγεία, όταν καταναλώνονται ως μέρος ενός ισορροπημένου διαιτολογίου.

Με το θέμα του λαδιού.
Μην το τσιγκουνεύεσαι, το χρειάζεται ο οργανισμός σου. Τώρα στις πατάτες βάλε μερικές κουταλιές της σούπας, εννοείται όσο λιγότερο τόσο καλύτερο. Σε λιπαρά φαγητά δε χρειάζεται οικονομία στο (ιδίως ωμό) ελαιόλαδο.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline xristin@

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Γλυκό ένστικτο
« Reply #3 on: May 09, 2015, 10:04:51 AM »
Καλημέρα παιδια! Χθες αγόρασα το καινούργιο βιβλίο του Θανάση, γλυκό ένστικτο, και σήμερα σίγουρα θα το τελειώσω. Μα ποσα πράγματα δεν ήξερα και μου άνοιξε για ακόμη μια φορα τα μάτια ο Θανάσης. Οπως είχε γίνει και με το κάπνισμα. Ειλικρινά σ'ευχαριστω μέσα απο την καρδιά μου! Μου άλλαξες της ζωή με το κάπνισμα κι ειμαι σίγουρη πως το ίδιο θα γίνει και τωρα.. Να είσαι καλα! Παιδια το προτείνω ανεπιφύλακτα! Φιλια σε όλους! Καλημέρα..

Offline Andreas_W

  • Hero Member
  • Σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Καλημέρα, θα θελα μια λύση για την εξής κατάσταση:

"όλη η μέρα από το πρωί έχει πάει καλά, με κάποιο χυμό λαχανικών (δικό μου), και λίγα αμύγδαλα, ή ένα αυγό/γιαούρτι αν έχει προηγηθεί άσκηση και είμαι σε λιπόθυμη κατάσταση (χαχαα), έρχεται 7-8 η ώρα και τρώω πολύ, πάει λοιπόν 10-11 η ώρα και με πιάνουν (μια στο τόσο) κάτι cravings είτε με πείνα είτε χωρίς"

Ποιες είναι οι καλύτερες επιλογές να φάω κάτι εκείνη την αργή ώρα ας πούμε 10.30-11 το βράδυ; Μέχρι στιγμής την μία φορά έφαγα μερικές ελιές, και άλλες φορές έχω φάει μερικές σταφίδες.

υ.γ. το craving που αναφέρω (μεταφραζόμενο ως "λαχτάρα") είναι το μη-ελεγχόμενο που θα το κάνεις λες και δεν κάνεις διατροφή, ο τρόπος που θα με πιάσει δηλαδή μπορώ να τον παρομοιάσω με επιθυμία πχ για τσιγάρο 1,5 μέρα αφού το έκοψα σε κατάσταση που το τραβάει απόλυτα, δεν ξέρω αν με πιάνεις :P

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Quote
"όλη η μέρα από το πρωί έχει πάει καλά, με κάποιο χυμό λαχανικών (δικό μου), και λίγα αμύγδαλα, ή ένα αυγό/γιαούρτι αν έχει προηγηθεί άσκηση και είμαι σε λιπόθυμη κατάσταση (χαχαα), έρχεται 7-8 η ώρα και τρώω πολύ, πάει λοιπόν 10-11 η ώρα και με πιάνουν (μια στο τόσο) κάτι cravings είτε με πείνα είτε χωρίς"

Ποιες είναι οι καλύτερες επιλογές να φάω κάτι εκείνη την αργή ώρα ας πούμε 10.30-11 το βράδυ; Μέχρι στιγμής την μία φορά έφαγα μερικές ελιές, και άλλες φορές έχω φάει μερικές σταφίδες.

καλημέρα :)

κάνεις καλή διαλειμματική νηστεία, που έχει οφέλη, τα οποία δεν ακυρώνονται με λίγες παραπάνω μπουκιές το βράδυ. Αν σε πιάσει λαχτάρα σημαίνει ότι ίσως δεν έφαγες πολύ θρεπτικό γεύμα. Σήμερα που μετά την προπόνηση θα φάω ένα μεγάλο μπούτι από αλανιάρη κόκορα (μαζί με την πέτσα εννοείται) + σαλάτα, λίγο πατάτες, αμφιβάλω αν θα με πιάσει πείνα αργότερα...

Όπως και να 'χει όμως αν σε πιάσει λαχτάρα, πράξε κατά βούληση.. Βασικά φάε, ό,τι θες εκτός σιταριού, ζάχαρης. Πχ. λιόσπορο με σταφίδες, ή ό,τι άλλο θέλεις. Αν έχει προηγηθεί προπόνηση δεν είναι κακό να φας τις ώρες που ακολουθούν. Έχεις κάνει ήδη αρκετή δουλειά με την πρωινή νηστεία. Απαγορευτικό θα ήταν αν διαπίστωνες ότι σου χαλά τον ύπνο.
Ελπίζω να βοήθησα.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Andreas_W

  • Hero Member
  • Σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Κάθε πρωί στύβω ένα λεμόνι, το πίνω και στη συνέχεια πίνω λίγο νερό... μπορεί μακροπρόθεσμα να κάνει κακό στο στομάχι μου;

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Κάθε πρωί στύβω ένα λεμόνι, το πίνω και στη συνέχεια πίνω λίγο νερό... μπορεί μακροπρόθεσμα να κάνει κακό στο στομάχι μου;
Όχι δε μπορεί, ίσα ίσα που βοηθά στην υγεία όλου του πεπτικού σωλήνα. Τώρα αν κάποιος έχει ήδη πρόβλημα στο στομάχι, ενδέχεται να βλάπτει, γι αυτό θα πρέπει να λάβει την άδεια του γιατρού του.

Μία σελίδα με ενδιαφέρουσες απαντήσεις σε παρόμοια ζητήματα είναι αυτή.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline pelagia

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Female
Εμένα πάντως μου έφερε απίστευτη καούρα. Δεν είχα ξανανιώσει τέτοιο πράγμα. Πονούσα τόσο πολύ, που νόμιζα ότι κάτι καρδιακό έχω γιατί η καούρα έφτανε μέχρι την πλάτη. Έπινα περίπου 15 μέρες νερό με λεμόνι το πρωί  νηστική, και κατέληξα στο γιατρό να παίρνω χάπια.
Να ενημερώσω ότι δεν είχα πριν πρόβλημα γαστροοιφαγικης  παλινδρόμησης.  Έχει περάσει από τότε 1,5 χρόνος και δυστυχως μου εχει μείνει κουσούρι. Βέβαια σε μικρότερη ενταση αλλά περιστασιακά πρεπει να παιρνω τα χαπια μου. Το λεμόνι πια δεν το δεχεται το στομαχι μου, ούτε σε σούπα, ούτε στην σαλάτα σε μικρή ποσότητα που εγω παλιότερα το λάτρευα και το εβαζα σχεδον παντού. Μακάρι να μην το είχα κανει λοιπον. Οπότε απο την εμπειρια μου θελω να πω ότι ναι μπορεί να σου φερει προβλήματα το λεμόνι με νερό το πρωί.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
ενδιαφέρον Πελαγία, πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα. Θα έπρεπε να το σταματήσεις αμέσως μόλις ένιωθες τα πρώτα συμπτώματα όμως. Σε κάθε τι, υπάρχει η μερίδα ανθρώπων που έχουν δυσανεξία, αλλεργία ή οποιαδήποτε άλλη ασυμβατότητα.

Πρόσφατα διάβαζα (κ δεν το πίστευα), για τη χλωρέλλα (ένα φύκι παρόμοιο με σπιρουλίνα), που την έχω για θεϊκό τρόφιμο και με έχει ωφελήσει πολλαπλά τα τελευτάια χρόνια, ότι σε κάποια άτομα δημιουργεί βαριά συμπτώματα, εμετούς, λιποθυμίες, και αρκετά άλλα! Τι να πει κανείς.. μόνη άμυνα είναι να σταματάμε αμέσως μία πρακτική που δε μας κάνει να νιώθουμε καλά. Το λεμόνι με όχι κρύο νερό κάθε πρωί πάντως έχει ωφελήσει πολύ κόσμο, γι αυτό και έγινε και μόδα και το προτείνουν πλέον αρκετοί. Η μαρτυρία σου πάντως είναι σημαντική..
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!