Author Topic: παραγγελία στην evitamins.com & την iherb παρά τα capital control!  (Read 46338 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
admin: Σε συνέχεια του θέματος  Πώς να αγοράσω συμπληρώματα από iherb; δημοσιεύω εδώ τον τρόπο για παράκαμψη των κάπιταλ κοντρόλ. Παρακάτω δείχνω επεξηγηματικές εικόνες για αγορά από iherb, όμως ακριβώς με την ίδια διαδικασία μπορούμε να φορτίσουμε την paypal για αγορές από την evitamins.com


Παράκαμψη των capital control για την iherb!

Λοιπόν όποιος ψάχνει βρίσκει λένε, κι εγώ βρήκα.. τρόπο για παραγγελία στην iherb παρά τα capital control..!

Η παραγγελία μπορεί να γίνει μέσω paypal. Είναι ασφαλέστατος τρόπος πληρωμής, που πρόσφατα έγινε διαθέσιμος και για αγορές στην iherb και evitamins. Ακολουθήστε κατά γράμμα τη διαδικασία και σε λίγα λεπτά θα μπορέσετε να παραγγείλετε συμπληρώματα παρά τα capital controls!


ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

1) Αν δεν έχεις λογαριασμό στην paypal.com πήγαινε και άνοιξε έναν. Η εταιρία παρέχει ασφαλείς πληρωμές μέσω ίντερνετ και ως αντάλλαγμα παίρνει ένα μικρό ποσό ως προμήθεια για κάθε αγορά. Διαβάστε κανόνες, πλοηγηθείτε στη σελίδα. Αν έχετε ήδη λογαριασμό στην paypal φυσικά δε χρειάζεται αυτό το βήμα.

2) Ακολουθήστε τις οδηγίες της σελίδας Παράκαμψη του capital control για Paypal Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσετε να "φορτίσετε" το λογαριασμό σας στην paypal χωρίς πρόβλημα. Το μόνο κακό είναι ότι κρατάει η paypal προμήθεια 5% επί του ποσού που καταθέτεις. Έτσι κι αλλιώς βέβαια θα παρακρατούσε μία προμήθεια. Πέρα από αυτό το 5% δεν κρατάει τίποτα άλλο. Τα λεφτά είναι καθαρά και διαρκώς διαθέσιμα για αγορές σε διάφορα σάιτ (ebay κλπ, τώρα και από iherb).

Για iherb: (για evitamins.com όλα γίνονται αυτόματα, υπάρχει έτοιμη επιλογή για αγορά μέσω paypal)

3) Πηγαίνετε στην iherb και φτιάξτε το καλάθι σας όπως συνήθως. Όταν τελειώσετε πατήστε κανονικά "proceed to checkout"


Όμως μετά αντί να προχωρήσετε στην αγορά, πατήστε change στην κάρτα σας. (Δηλαδή του λέμε να αλλάξουμε κάρτα με την οποία θα πληρώσουμε).



4) Όταν το πατήσουμε μας πηγαίνει σε μία οθόνη στην οποία για πρώτη φορά φαίνεται η δυνατότητα πληρωμής με paypal (στο υπόλοιπο σάιτ της iherb ήταν κρυμμένη!).


Επιλέγουμε λοιπόν την πληρωμή μέσω paypal (την οποία όπως είπαμε από πριν έχουμε φορτίσει με χρήματα από την πιστωτική ή χρεωστική μας με τον τρόπο που λέει το βήμα 2)

Μετά όλα κανονικά, μας πηγαίνει στη σελίδα paypal όπου ολοκληρώνουμε τη διαδικασία της αγοράς.

Μετά από αυτό απλώς περιμένουμε το δέμα μας... :)



Εμένα που έχω ήδη λογαριασμό στην paypal κ στην iherb μου παίρνει μόλις 2 λεπτά να κάνω τη διαδικασία. Τώρα αν κάποιος δεν είναι γραμμένος πουθενά, και απλώς έχει μία πιστωτική ή χρεωστική κάρτα, ε θα του πάρει λίγο περισσότερο να εξοικειωθεί με iherb (οδηγίες στην 1η δημοσίευση του παρόντος θέματος) και με paypal.




υ.γ. Η μέθοδος του βήματος 2, για φόρτιση με χρήματα του paypal τώρα κ σε βίντεο:  :P

https://www.youtube.com/watch?v=K8x3MOvjeK4


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline angelmus

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #1 on: October 17, 2015, 12:15:59 AM »
Γεια χαρά! Είμαι νέος στο Φόρουμ και σε όλα αυτά τα ενδιαφέρον θέματα με την διατροφή τα συμπληρώματα και τις βιταμίνες.
Αποφάσισα να κάνω χτες αργά, μια μικρή αγορά από την IHERB για να δοκιμάσω πως
λειτουργεί το site, πως πληρώνω, σε πόσες μέρες κάνει να αποσταλεί στην Κρήτη , έτσι ώστε να συνεχίζω και μελλοντικά τις αγορές μου από εκεί, γιατί εκτός από καλές τιμές φαίνεται και αξιόπιστο με πολύ μεγάλη ποικιλία .

Όλα καλά , παρήγγειλα
http://eu.iherb.com/Doctor-s-Best-Best-Vitamin-C-1000-mg-120-Veggie-Caps/38048   και
http://eu.iherb.com/Nature-s-Answer-Periobrite-Natural-Toothpaste-Cool-Mint-4-oz-113-4g/5162
H τιμή μαζί με μεταφορικά ήταν 19, 77 ευρώ. Πλήρωσα χωρίς καμία δυσκολία μέσω PayPal η οποία από ότι φαίνεται δεν κράτησε κάποιο ποσό για την υπηρεσία της,
Όλα καλά μέχρι εδώ. Με ενημερώσανε το μεσημέρι, δεν είχαν περάσει πολλές ώρες από την παραγγελία, ότι το δέμα μου έχει σταλεί με FEDEX GLOBAL MAIL.!!!!
Και εδώ είναι το θέμα μου. Αγοράζω από το εξωτερικό 10 χρονιά περίπου, και χειρότερη εταιρία – υπηρεσία από την FedEx δεν υπάρχει. Όσοι έχουν παραλάβει με FedEx γνωρίζουν ότι τα δεματά περνάνε σχεδόν πάντα τελωνείο και ζητάνε αστρονομικά ποσά για να τα εκτελωνίσουν. Αν ήξερα ότι θα μου το έστελναν με FedEx δεν θα παράγγελνα.
Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν η herb στέλνει πλέον με FedEx γιατί αν θυμάμαι καλά από τα posts που έχω διαβάσει, όλοι είχαν γράψει ότι έχουν παραλάβει με usps air mail. Αν κάποιος έχει παραλάβει με FedEx χωρίς προβλήματα και παρατράγουδα εκτελωνισμού.?
Έχω στείλει και email  στην  iherb ζητώντας να μου ξαναστείλουν το δέμα με usps και περιμένω απάντηση. Τέλος το δέμα με FedEx δεν έχει ούτε tracking number για να γνωρίζω
Τουλάχιστον που βρίσκεται το δέμα. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων και χαίρομαι που βρίσκομαι εδώ!

Offline stefanos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #2 on: October 17, 2015, 09:07:44 AM »
Γεια σου , angelmus!!! Μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την iherb. Ολες οι παραγγελίες έρχονταν στο ταχυδρομείο μου μετά απο 15-20 ημέρες. Εχω παραγγείλει 6 φορές από την iherb και όλα πήγαν καλά.

Offline stefanos

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 11
  • Gender: Male
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #3 on: October 17, 2015, 09:09:55 AM »
Θανάση,ευχαριστώ για την πληροφορία!!!  ::cool:: Θα το δοκιμάσω!!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #4 on: October 17, 2015, 04:28:10 PM »
Quote
Όλα καλά , παρήγγειλα
http://eu.iherb.com/Doctor-s-Best-Best-Vitamin-C-1000-mg-120-Veggie-Caps/38048   και
http://eu.iherb.com/Nature-s-Answer-Periobrite-Natural-Toothpaste-Cool-Mint-4-oz-113-4g/5162
H τιμή μαζί με μεταφορικά ήταν 19, 77 ευρώ. Πλήρωσα χωρίς καμία δυσκολία μέσω PayPal η οποία από ότι φαίνεται δεν κράτησε κάποιο ποσό για την υπηρεσία της,
Όλα καλά μέχρι εδώ. Με ενημερώσανε το μεσημέρι, δεν είχαν περάσει πολλές ώρες από την παραγγελία, ότι το δέμα μου έχει σταλεί με FEDEX GLOBAL MAIL.!!!!

για σου angelmus, το δέμα σου αν είχε μόνο αυτά, θα ήταν πολύ μικρό. Μέχρι τα 1,8 κιλά που επιτρέπει μπορούσες να βάλεις κ άλλα πράγματα. Το λέω γιατί κάθε δέμα κοστίζει λίγο σε μεταφορικά, τώρα είναι 3,5 € (έχει προσφορά) αλλά σε άλλη περίπτωση είναι κάπου 7€ αν δεν κάνω λάθος.

Τώρα για το θέμα του τρόπου αποστολής, κάποιο λάθος θα έγινε. Όταν πας να παραγγείλεις, σου δίνει επιλογές με ποιον τρόπο θέλεις να σου έρθει το δέμα. Αλλά για Ελλάδα είναι όλες απανεργοποιημένες εκτός από το απλό ταχυδρομείο... Δεν καταλαβαίνω τι λάθος έγινε και στο έστειλαν έτσι. Καλά έκανες κ τους έστειλες μέιλ. Ανάμενε και βλέπεις. Πιστεύω θα το λύσουν.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline angelmus

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #5 on: October 18, 2015, 03:19:54 PM »
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις αν και δεν εχω καταλαβει ακομα αν η iherb εστελνε παντα με fedex. Σας παραθετω την απαντηση που ειχα
απο την iherb στο ηλεκτρονικο μου ταχυδρομειο σημερα το πρωι...

" Thank you for choosing iHerb. Upon checking, I apologize that your order is already shipped and we are not able to modify the shipping. Also, please note that we only have FedEx airmail shipping method for shipping orders to Greece."

Οποτε μαλλον η' η iherb εστελνε παντα με fedex η' το κανει απο εδω και μπρος.?
Πιστευω να ειναι ετσι και να μην εχω και εγω και αλλοι θεμα στο τελωνειο, γιατι η fedex δεν αστειευεται με παραγγελιες απο Αμερικη!
Θα ξαναγραψω εδω οταν εχω νεοτερα η' οταν λαβω την παραγγελια.
Καλη συνεχεια!

Offline tsiblinio

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 3
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #6 on: October 29, 2015, 09:06:56 PM »
Ετσι ειναι "συντεκνε" οπως τα λες...μην ανησυχεις ομως... 30/9 περασα "αερα "μια παραγγελια λιγο πιο κατω απο τα 50 αμερ. φραγκα. 1/10 με ενημερωσαν οτι τα εστειλαν με την  εταιρεια που αναφερεις ...
Shipped via:
FedEx-GlobalMailLt
 
Estimated Delivery:
October 08, 2015 - November 05, 2015
 
Tracking:
Unfortunately, FedEx-GlobalMailLt does not have a tracking system.
Σε 2 εβδομαδες ο ταχυδρομος τα ειχε στην πορτα μου ( Αν. Μακεδονια)...
Στο μνμ ομως επιβεβαιωσης που μου εστειλαν αμεσως μετα την παραγγελια με ενημερωναν οτι...
Order Details
Date of order:
September 30, 2015 15:27
 
Ship via:
Airmail
 
Estimated Delivery:
October 13, 2015 - November 10, 2015
Τωρα τι κουλο (η κουζουλο για σενα ) ειχε γινει δεν καταλαβα ποτε μου....το θεμα ειναι οτι ολα εξελιχθηκαν ομαλα...
Εχω μονο μια αμφοβολια για την περιπτωση του τελωνειου , οταν αφορα δεματα απο αμερικη που ερχονται βορεια η νοτια Ελλαδα ( τα πρωτα πιανουν Θεσ/νικη ενω τα 2α Αθηνα αν γνωριζω σωστα...).
Αυτα τα λιγα. Ελπιζω να βοηθησα...
Τους χαιρετισμους μου στην ομορφη Κρητη...

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #7 on: November 16, 2015, 04:11:45 PM »
Παιδιά καλησπέρα σε όλους.Παιδιά παράγγειλα πριν μερικές ημέρες κάποιες βιταμίνες από την iherb όπως έχω κάνει 4 φορές στο πρόσφατο σχετικά παρελθόν και διαβάζοντας τις τελευταίες καταχωρήσεις εδώ σχετικά με τον τρόπο αποστολής πήγα στα μηνύματα της iherb στο email μου και πρόσεξα ότι μου τις έχει στείλε με την Fedex και τρελάθηκα γιατί εγώ μέχρι την τελευταία φορά τις παρέλαβα από ταχυδρομείο χωρίς κανένα πρόβλημα εκτελωνισμού και η συνολική παραγγελία είναι 48,98$ και αν μου ζητήσει η Fedex τέλη και έξοδα εκτελωνισμού δεν θα τις παραλάβω και θα στείλω email παραπόνων στην iherb γιατί στις επιλογές αποστολής για Ελλάδα έχει μόνο μία και μέχρι την τελευταία φορά έπαιρνε τις παραγγελίες μου με ειδοποίηση με χαρτί από τα ΕΛΤΑ.Τι γίνεται ρε παιδιά ξέρει σίγουρα κανείς?μπλέξαμε και θα χάσουμε τα 48,98$?γιατί εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ έξοδα εκτελωνισμού η οτιδήποτε άλλο έξοδο από το σύστημα που γνώριζα μέχρι σήμερα από την iherb?

Offline gatopardos

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 3
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #8 on: November 16, 2015, 04:17:21 PM »
Κύριε angelmus τι έγινε με την παραγγελία σας γιατί ανησυχώ τα μάλα με το θέμα της αποστολής μέσω Fedex?Ευχαριστώ.

Offline nira

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
Απ: παραγγελία στην iherb παρά τα capital control!
« Reply #9 on: November 21, 2015, 03:13:04 PM »
Φιλε gatopardos μην ανησυχεις παραγγειλα πριν απο 3 εβδομαδες απο iherb και μου ηρθαν κανονικα με ταχυδρομειο μεσω ειδοποιησης ,οπως ηταν δηλαδη .Απλα συνηθως εκαναν 10-14 ημερες τωρα εκαναν 23 καλλιο αργα παρα ποτε!!!!!!!!!!!