Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190263 times)

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Offline DOUMAS

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Δεν ξερω φιλε μου πως βλεπεις την κινητικοτητα και με τι διαισθηση περιμενεις να σου ερθουν οι παραγγελιες απο την i herb.
Εγω περιμενα 2 και αυτες τις μπλοκαρανε στο τελωνειο ζητωντας εγριση ΕΟΦ .Δηλ. σε απλα λαικα φεξε μου και γλυστρησα....
Μονο και μονο που μπλεκεις με ο τερας της γραφειοκρατιας τελειωσες.
Τις επομενες 2-3 μερες θα παω στον ΕΟΦ και ειμαι διατεθειμενος για ολα τα παραραγουδα....
Θα ενημερωσω  για λεπτομερη εξελξιξη οσων συμβουν μηπως ολοι ενωμενοι βρουμε μια λυση.

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
παράγγειλα και εγω απο iherb και σήμερα μου ήρθε το χαρτί από το τελωνείο......

Τέλος πάντων πηρα την ΕΟΦ και μου είπαν πως χρειάζομαι να τους στείλω μέσο φαξ το τιμολόγιο της αγοράς (όπου η iherb δεν μου έδωσε και βρίσκεται μέσα στο πακέτο!)  Είπαν πως το τελωνείο τους έστελνε το τιμολόγιο αλλα το σταμάτησαν πριν 5 μέρες και τώρα γίνεται χαμός στην ΕΟΦ (200 άτομα έχουν πάρει τηλέφωνο την εοφ τις τελευταίες 2 μέρες!).


Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Παντός εκτύπωσα  την απόδειξη της παραγγελίας iherb και θα το στείλω αυριο μέσο φαξ στην ΕΟΦ και άμα τους κάνει....αλλιως τότε περιμένουμε και ότι πει το τελωνείο.


Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
netwatcher εμενα μου ηρθαν τα γραμματακια απο τα ελτα και για τις 2 παραγγελιες σημερα!Δεν γραφει για χρηματα τιποτα μονο απαιτειται εγκριση απο τον ΕΟΦ.

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Και εμένα έτσι μου ήταν το γραμμα. Μόνο έγκριση θέλουμε...

Γνωρίζεις τίποτα περί το θεμα;

Offline tsakvas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 8
Νομίζω ότι αυτά που αναφέρει ο Θανάσης για τον φίλο του που πλήρωσε 3 και 22 ευρώ δεν αφορούν συμπληρώματα διατροφής αλλά άλλα είδη εμπορίου, στα συμπληρώματα δεν περνά ούτε ένα κουτάκι βιταμίνης C των  5 ευρώ. Σήμερα επιτέλους έπειτα από 3 μέρες και αρκετές ώρες πάνω στο τηλέφωνο επικοινώνησα με τον ΕΟΦ.....αυτοί όπους μου είπαν χρειάζονται να τους στείλω με γράμμα (όχι φαξ η email) τα κάτωθι: α)Υπεύθυνη δήλωση  β)Αίτηση  γ)Τιμολόγιο η απόδειξη αγοράς  δ) τα προσπέκτους των συμπληρωμάτων για να δούν τα συστατικά....σε παρατήρηση μου ότι αυτά πωλούνται σε  μπουκαλάκια χωρίς χαρτιά, κουτιά κτλ. μου είπε να στείλω ένα χαρτί, π.χ την ετικέτα του μπουκαλιού που να δείχνει τι περιλαμβάνουν. Αφού τα συγκεντρώσω τα στέλνω σε φάκελο στον ΕΟΦ και αναμένω την απάντησή τους.....αφού λάβω κάποια μέρα την πολυπόθητη απάντηση την στέλνω συστημένη στο τελωνείο......τώρα το τελωνείο θέλει όλη αυτή η βαβούρα να γίνει μέσα σε 10 μέρες λες και είμαι ο superman.....οι ίδιοι όμως παντελώς βραδυκίνητοι μου στείλανε την ειδοποίηση μετά από 1,5 μήνα από την άφιξη των προϊόντων στην Αθήνα, τι να πει κανείς......από εκεί και πέρα εγώ το κάνω περισότερο από περιέργεια για να δω πόσο θα μου κοστίσει η όλη διαδικασία, τα συμπληρώματα που πήρα ήταν κατά 50 ευρώ πιο φθηνά απ'ότι εδώ, αν μου ζητήσουν παραπάνω από αυτή την τιμή θα αρνηθώ την παραλαβή τους.

Offline stefanos kap

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
Καλά επίτηδες τα κάνουνε; Παντός πάλι αύριο θα τους πάρω και θα δω. Επίσης, θα τους πειράξει το γεγονός ότι ειμαι 18;

Offline DOUMAS

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Λοιπον οι πρωτες εμπειριες
Αφου δεν σηκωναν τα τηλεφωνα απο το πρωι στον ΕΟΦ και τα Γ.Ε.Τ.Α. αποφασισα να παρω μια 2ωρη αδεια απο την δουλεια μου για μεταβω στο ΕΟΦ στην μεσογειων ...δεν αντεξα.
Η πρωτη απαντηση, τα τηλεφωνα τα σηκωνουμε μετα τις 12 για ωρες κοινου που ειναι μεχρι στις 15.
Η ουρα 10 ατομα .Ωρα μεταβασης 13:15 .Μετα αυξηθηκε ραγδαια.
Kαποιος φιλος που περιμενε με ενημερωσε οτι χρειαζεται αιτηση και υπευθυνη δηλωση να κατατεθουν στο πρωτοκολο ωστε να μην περιμενω αδικα  .
Χρειαζονται επισης και τα τιμολογια αγορας τα οποια θα τα σφραγισει η υπηρεσια.
Ρωτησα το πρωτοκολο και με περισση αγνοια με παρεπεμψαν στην υπευθυνη που εξω απο το γραφειο της   ηταν οι πολιτες που περιμεναν.
Εγω αρχισα να σχολιαζω με ενταση την απαραδεκτη κατασταση με την γραφειοκρατια και απαιτουμενες  μερες που πρεπει να θυσιασει κανεις μιας αφου  ειχαμε ολοι αγνοια του θεματος .
Απο τις φωνες βγηκε εξω η υπευθυνη κυρια που ζητησε μαλιστα την κατανοηση μας και αναγνωρισε το μεγαλο δικιο μας.
Ανεφερε προς ολους την διαδικασια που πρεπει να ακολουθηθει και ηταν οντως οπως την ειχε εξηγησει το παλληκαρι.
α)Υπευθυνη δηλωση που αναφερει την  δεσμευση για προσωπικη χρηση και αλλα τινα .Αναγραφονται στο εντυπο.
β)Συμπληρωση αιτησης που αναφερει :Παρακαλω να μου χορηγησετε αδεια εκτελωνισμου για τα αναφερομενα.
Προφανως περιγραφεις τα προιοντα που χρειαζοναι την αδεια.Προσωπικα ειχα εκτυπωσει απο ην i herb ολα τα προιοντα ξεχωριστα με α συστατικα τους για καθε ενδεχομενο .Δεν ξερω αν χρειαζεται κατι τετοιο λεπτομερως γιατι τελικα λογω ελλλειψης ων τιμολογιων της εταιριας δεν μπορεσα να καταθεσω ολα τα δικαιολογητικα ωστε να ενημερωθω πληρως  και να ξεμπερδεψω .Πρεπει να ξαναπαω με ολα συμπληρωμενα και ολα ενδεχομενως τα υπολοιπα .
γ)Τιμολογια της εταιριας με το ποσον εξοφλησης .Αν εχετε παραγγελει απο την i herb πηγαινετε το βελακι  στο λογαριασμο σας και θα βρειτε το Οrders (παραγγελιες) .Εκει θα δειτε  οτι εχετε παραγγειλει μεχρι τωρα οπου  διπλα ακριβως σε καθε πακετο  υπαρχουν τα πορτοκαλι κουτακια με τις λεπτομερειες της παραγγελιας.Κανετε κλικ σε αυτα  και στην νεα σελιδα θα βρειτε στην δεξια μερια την ενδειξη Printer Friendly .Κανετε κλικ και βρισκετε τα τιμολογια για εκτυπωση.
Αυτα τα τιμολογια θα σφραγιστουν απο την υπηρεσια.
Η κυρια εμενα προσωικα μου ειπε οτι δεχεται και το e mail που μας στελνει η i herb με το κοστος της παραγγελιας...μην σας παρω στο λαιμο μου ομως...
Μεσα σε ολα ειπε οτι παραπανω απο 5 προιοντα δυσκολο να εγκριθουν...
Μετα απο 2-3 μερες οι απαντησεις που δεν ξερω ανα σταλουν απο αυτους στο τελωνειο η θα πρεπει να ξαναπαμε......θα σας το πω .
Ελαβα επισης μια απαντηση και εδω ειναι η εκπληξη απο το Γ.Ε.Τ.Α. επισυναπτοντας μου  το σχετικο ΦΕΚ για τον εκτελωνισμο προιοντων οπως τα συμπληρωματα .Μου το εστειλαν αναποδα...χαχα
Υπαρχει μια περιεργη παραγραφος που εμπλεκει το χημειο και την αναφερω και δεν ξεω ποσο μας αφορα .
<Η μη υπαρξη .κατα περιπτωση απαγορευμενων ουσιων θα αναφερεται στο δελτιο του χημειου ,το οποιο ουτως η αλλως θα πρεπει να ζητειται απο τα τελωνεια >.
Εδω το ΦΕΚ:https://mail.google.com/mail/u/0/?ui=2&ik=ce78b7db70&view=att&th=15e29006cb7d56c7&attid=0.1&disp=safe&zw
Αυτα εως ωρας .Θα παω μεθαυριο να καταθεσω τα δικαιολγητικα και ενημερωνω παραυτα.

Offline netwatcher

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 8
  • -Receive: 8
  • Gender: Male
@peter28 οι ειδοποιήσεις ανέφεραν ΕΟΦ ή στο είπαν όταν πηγές ΕΛΤΑ;

@stefanos kap αίτηση και υπεύθυνη δήλωση δεν τα έστειλες στον ΕΟΦ; Σε ενημέρωσαν που θα στείλουν την απάντηση;

@DOUMAS περίεργος είμαι πως θα εξελιχθεί.

Guys, όσοι κάνετε την οποία κίνηση ενημερώνετε plz (όπως ήδη κάνετε) με όσες περισσότερες λεπτομέρειες τι και πως για να βοηθηθούν όλοι όσοι παρακολουθούν το τοπικ.

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
το γραφει ξεκαθαρα netwatcher οτι απαιτειται απο ΕΟΦ εγκριση!Εγω απο αυριο θα ασχοληθω οποτε οτι ειναι το γραφω εδω αν και τα ειχα ξεγραψει τα 73 ευρω εγω.