Author Topic: Γειά σας από Χαλκιδική  (Read 6369 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline A7PILOT

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 13
  • Gender: Male
Γειά σας από Χαλκιδική
« on: April 28, 2015, 09:03:51 PM »
Καλησπέρα σας
Θανάση περίμενα πολύ αυτό το βιβλίο....!!!!
Το πήρα Σάββατο και δεν "προλαβαίνομαι"....!!!!!
Οπως και στο προυγούμενο βιβλίο τα έχεις όλα "στη σειρά".... Γκρεμίζεις στεγανά......
1000+1 ΜΠΡΑΒΟ....!!!!!! Σε εμπιστεύομαι ΑΠΟΛΥΤΑ και θα σε ακολουθήσω και σε αυτά το μονοπάτια..!!!!
Ερώτηση... Που θα βρώ κεφίρ????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....!!!!!!!!!!
Γιώργος



Offline A7PILOT

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 13
  • Gender: Male
Απ: Γειά σας από Χαλκιδική
« Reply #1 on: May 01, 2015, 11:26:05 PM »
Καλησπέρα
99,1  απο 100.... και θεωρώ δεδομένο ότι θα δω πάλι το 8 μπροστά αλλά αυτή τη φορά θα παραμείνει.....
Βάλε ΣΤΟΧΟ λέει ο δάσκαλος.... =worship= =worship= =worship=
Λίγα λόγια για μένα....
Σαν πιλότος μαχητικών αεροσκαφών πάντοτε ήμουνα μέσα στα επιτρεπόμενα όρια .... με 1,82 ύψος ,max 85 κιλά και άνεση στο τεστ Cooper..., παρά το γεγονός ότι δυστηχώς τότε κάπνιζα..... :oops: :oops: :oops:.
http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?topic=490.msg3840;topicseen#new
Οταν αποστρατεύτηκα, παρά το γεγονός ότι συνεχίζω να δουλεύω πάρα πολύ στον ελαιώνα μου (Ελαιώνας Αεροπόρου),  "αφέθηκα" και έφτασα τα 106..... Μέχρι τον περασμένο Ιούνιο που μου έγινε από την Πολεμική Αεροπορία και την Πατρίδα, η μεγαλύτερη τιμή που μπορεί να γίνει σε αεροπόρο εν ζωή....Κλήθηκα να ξαναπετάξω μετά από 18 χρόνια αποστρατείας το αγαπημένο μου μαχητικό Α7Corsair, και να γίνω ένας από τους τελευταίους Κουρσάρους  που θα το προσγειώσουν για πάντα σε παγκόσμιο επίπεδο...!!!!!  Αλλά πως να μπεί ένας σαπιοκοίλας σαν και μένα μέσα στη Formula 1 ????? Κι όμως τι σου κάνει η δύναμη της θέλησης και η προσήλωση στο ΣΤΟΧΟ...Εχασα 18 κιλά σε 4 μήνες, με εξαντλητική δίαιτα , πολύ σκληρή προπόνηση, πέρασα με σχετική άνεση όλα τα test και στις 17 Οκτωβρίου 2014 ΞΑΝΑΠΕΤΑΞΑ σε προσωμείωση πολεμικής αποστολής με το Α7Corsair....!!!!!
Και μετα???? Ξανά μεζεκλίκια, ξανά "βούτες", ξανά πίτες , ξανά γλυκά κουταλιού και ....ξανά 100..... Και να πεις ότι μου λείπει κάτι...??? Οσα ζητάει ο Θανάσης στο βιβλίο του τα ΠΑΡΑΓΩ ΕΓΏ....!!!!!  Αγουρέλαιο Χαλκιδικής Π.Ο.Π., ελιές Χαλκιδικής, αυγά από αλανιάρες κότες που δεν χωράνε στις αυγοθήκες, κοτόπουλα, κουνέλια, κρασί, τσίπουρο, ζαρζαβατικά και φρούτα ότι πεθυμήσει η ψυχή σου.....!!!!! Και κατσικίσιο τυρί και γάλα από φίλο τσομπάνη.....
Απλά μου έλειπε ο τρόπος..... και επειδή είμαι "μαθηματικός"  τύπος , ο Θανάσης με το βιβλίο τα έβαλε όλα σε μία σειρά...!!!!
Εκεί που θα έχω κάποιο πρόβλημα είναι στις στριφτές χορτόπιτες και στα γλυκά κουταλιού....Θα δοκιμάσω με αλεύρι αμυγδάλου (που θα το βρώ???) και με μέλι αντί για ζάχαρι στα αγριόσυκα και τα καρυδάκια..... Θα ενημερώσω για συνταγές μόλις έχω αποτέλεσμα.....
By the way που λέμε εμείς στη Χαλκιδική... για τους Θεσσαλονικείς φίλους που δεν έχουν τρόπο να βρούν αγνά προιόντα , ας μου στείλουν ένα e-mail για να τους βοηθήσω.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Γειά σας από Χαλκιδική
« Reply #2 on: May 04, 2015, 05:30:09 PM »
Γιώργο, ομολογώ ζήλεψα!!  :color:

Μου αρέσουν πολύ τέτοιες ενασχολήσεις, με περιβόλια, αγνά προϊόντα, εκτροφή ζώων κλπ. Αν δεν είχα μπλέξει με τις χρονοβόρες εργασίες που με θέλουν 10 ώρες τη μέρα μπροστά στον υπολογιστή, με τέτοια πράγματα θα ασχολιόμουν.. Οι άνθρωποι που παράγουν καθαρή τροφή πιστεύω πρέπει να ενθαρρύνονται στο έργο τους από όλους μας. Ευτυχώς βέβαια έχω βρει εδώ τα πάντα..

Προτείνω, αφού προσφέρεσαι και ο ίδιος..


όποιο μέλος ζει εκεί κοντά και δε μπορεί να βρει αγνά προϊόντα να επικοινωνήσει μαζί σου για αγορά ή υποδείξεις για το πού να απευθυνθεί.

Για κεφίρ στείλε μου τη διεύθυνσή σου σε προσωπικό μήνυμα και θα σου στείλω ένα γυάλινο βάζο με αρκετό κεφίρ μέσα σε γίδινο γάλα. Θα το βάλω κατάψυξη λίγες ώρες και θα το στείλω σε όχι πολύ ζεστή μέρα, αν και δεν έχει ανάγκη.. για ταξίδι 3 ημερών ακόμα και μέσα στη ζέστη δεν παθαίνει τίποτα. Εργάζομαι στις τελευταίες λεπτομέρειες του δικτύου ανταλλαγής και θα είναι χαρά μου να είσαι ο πρώτος που θα λάβεις.

Για αλεύρι αμυγδάλου, είναι δυστυχώς ακριβούτσικο... και παρά τα ενθουσιώδη σχόλια που έχω ακούσει, δεν έχω δοκιμάσει ο ίδιος, γιατί τόσα χρόνια ερευνώ τον "επιούσιο άρτο", για τον οποίο θα σας γράψω περισσότερα στο τέλος του καλοκαιριού.

Εδώ είναι τα αποτελέσματα της αναζήτησης στην iherb για almond flour (αλεύρι αμυγδάλου) http://www.iherb.com/search?kw=almond+flour#p=1 και εδώ οδηγίες για παραγγελία από iherb, αν δεν έχεις ξαναψωνίσει.

Τα γλυκά του κουταλιού, είναι σχετικά καλή επιλογή, γιατί δεν συνοδεύονται από λίπος. Όχι όμως για ένα δυνατό πρόγραμμα αδυνατίσματος. Άρα όταν πετύχεις κάποιους στόχους, μπορείς να τα ξαναεντάξεις με μέτρο στη διατροφή σου ως επιδόρπια.

Στείλε μου διεύθυνση σε πμ (προσωπικό μήνυμα) και θα στείλω κεφίρ τις επόμενες ημέρες. Οι υπόλοιποι που θέλετε κάντε λίγη υπομονή να στήσουμε το δίκτυο ανταλλαγής!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline A7PILOT

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 13
  • Gender: Male
Απ: Γειά σας από Χαλκιδική
« Reply #3 on: May 07, 2015, 08:08:56 AM »
Καλημέρα σας
98..... :) :) :)
Μερικές φορές δεν με συγχωρώ....!!!!! Τόσο πολύ μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου?????
Τι πιό "κουφό" να λές κάθε μέρα "καλημέρα" στον φίλο σου τον τσομπάνη, και μετά να πηγαίνεις στο SurerMarket και να αγοράζεις γάλα....
Θανάση ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ......
Γιώργος

Offline A7PILOT

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 13
  • Gender: Male
Απ: Γειά σας από Χαλκιδική
« Reply #4 on: May 10, 2015, 12:12:23 AM »
Καλησπέρα
Μόλις πριν λίγο ήπια για πρώτη φορά κεφίρ που έφταξα μόνος μου απο κατσικίσιο γάλα....
Εχει μια ελαφρώς όξινη γεύση, είναι παχύρευστο και πολύ δροσιστικό...!!!!!
Θανάση 1000+1 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...!!!!!!!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Γειά σας από Χαλκιδική
« Reply #5 on: May 10, 2015, 05:59:10 PM »
Τέλεια!

χαίρομαι που έφτασε καλά. ευτυχώς κρατάει καλά εκτός ψυγείου. Είναι πράγματι πολύ δροσιστικό το καλοκαίρι.

Κάνε τα πειράματά σου και μέσα στο καλοκαίρι θα σου δείξω με βίντεο κάποια μυστικά που θα απογειώσουν τις "κεφιροπαραγωγικές" σου ικανότητες!!  ::eye::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline A7PILOT

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 13
  • Gender: Male
Απ: Γειά σας από Χαλκιδική
« Reply #6 on: May 27, 2015, 10:42:05 PM »
Καλησπέρα :wave: :wave:
96...!!!! και συνεχίζω...!!!!!!!!! χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ζόρι....μάλλον θα έλεγα ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!!!!!! =yes!= =yes!=
Θάνάση νάσαι πάντα γερός και δυνατός.... =worship= =worship=
Περιμένω να μας πεις πως βελτιώνουμε το κεφίρ και το κεφούρτι...!!!!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Γειά σας από Χαλκιδική
« Reply #7 on: May 28, 2015, 11:40:29 PM »
τέλεια Γιώργο!!!

Συνέχισε έτσι δυναμικά. Οι οδηγίες του 2ου μήνα είναι που θα κάνουν ακόμη περισσότερη δουλειά.

Βέβαια αυτό το πρόγραμμα του 2μηνου είναι ενδεικτικό. Πχ. μπορείς να επεκτείνεις τον 1ο μήνα όσο θες και μόλις νιώσεις δυνατός να κάνεις πράγματα από τον 2ο.

Σιγά σιγά ξεκίνα να ακούς το σώμα σου, που όλο και συχνότερα θα σου λέει ότι πεινάς.. λιγότερο! Η πείνα αυτού που απέχει από σιτάρι - ζάχαρη είναι πολύ λιγότερο βασανιστική από τις λιγούρες που πιάνουν έναν άνθρωπο με ζαχαροκίνητο μεταβολισμό.



Admin: Γιώργο επειδή η ερώτησή σου μου φάνηκε ότι μπορεί να αφορά και άλλους, τη μετέφερα ως ξεχωριστό θέμα στις "απορίες αναγνωστών"
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline A7PILOT

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 13
  • Gender: Male
Απ: Γειά σας από Χαλκιδική
« Reply #8 on: June 15, 2015, 11:52:40 PM »
Γειά σας από Χαλκιδική

1. Ενημέρωση

α. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι ο μήκυτας κεφίρ που μου έστειλε ο Θανάσης έχει πολλαπλασιαστεί και μπορώ να στείλω σε 1-2 άτομα που επιθυμούν.... Στείλτε με π.μ.

β. Εάν υπάρχουν κάποιοι φίλοι-φίλες που επιθυμούν "σπαθόλαδο" ή "κεραλοιφή σπαθόχορτου" που φτιάχνουμε εδω στον "Ελαιώνα του Αεροπόρου"  παρακαλώ στείλτε με π.μ. διότι είναι η εποχή που ανθίζει.....και θα το ξαναβρείτε τον Ιούνιο του 2016.... Τι είναι το σπαθόχορτο ???? Το ΑΠΟΛΥΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ για στομάχι , καψίματα απο λάδι, ήλιο αλλά και ολα τα κοψίματα και τις πληγες του δέρματος...... πλέον των καταθλίψεων.... Περισσότερα  http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?topic=636.0

2.Ερώτηση

Θανάση πότε θα ανεβάσεις τις οδηγίες για το κεφούρτι ????? γιατί .....δεν τόχω φίλε μου καλέ.....πολύ νερουλό....ή χάνω το περισσότερο αν βάλω αραιή "τσαντίλα".... Φυσικά και δεν το πετάω αυτό που τρέχει.... το πίνω και το φχαριστιέμαι.....!!!!!!