Author Topic: Θανάση εισαι η τελευταια μου ελπίδα!  (Read 4371 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline athinapap

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 3
  • -Receive: 0
  • Gender: Female
     Η δίκη μου ιστορία με τα περιττά κιλά ξεκινάει απο τα 26 μου χρονια οταν έβαλα καποια παραπάνω κιλά και απο τοτε παιδεύομαι με δίαιτες και διατροφές. Το αποκορύφωμα ηταν η διακοπή του καπνίσματος ,με τη βοήθεια φυςικα του βιβλίου του Θαναςη οπου έβαλα 10 κιλά και μετα απο εγκυμοσύνη ,θηλασμό κλπ δεν λενε να φύγουν. Βεβαια πλεον οι αντοχές εχουν στερέψει και ειχα αποφασίσει οτι θα εμενα για παντα ετσι ώσπου επιτελους διαπίστωσα οτι βγήκε το βιβλιο για το αδυνάτισμα. Δεν ξερω γιατι το ειδα τόσο αργά ενω έμπαινα κατα διαστήματα στο site και δεν ειχα δει κατι. Δεν εχω τελειώσει το βιβλιο ειμαι στο 2ο μέρος της ψυχολογίας αλλα εχω ήδη ξεκινήσει την αποχή απο τη ζάχαρη και το αλεύρι .
Το δικό μου πρόβλημα ειναι οτι ξεκινάω δυναμικά αλλα μετα απο καποιο διάστημα με πιάνουν οι πείνες και θελω να φάω τα παντα.Συνηθως αυτο εχει να κανει με τον κύκλο της περιόδου μου.Εκει πιςτευω θα με βοηθησει το ψυχολογικό κομμάτι του βιβλίου αλλα και η παρεα εδω. Κανω αεροβική άσκηση 2φορες τη βδομαδα.Αυτο που με φοβίζει για την εξέλιξη της SD ειναι οτι ισως βαρεθώ τη μονοτονία στις επιλογές του φαγητού μου.
    Ευχομαι ο Θανασης να κανει αλλη μια φορα το θαύμα του και να καταφέρω να φτάσω στον στόχο μου και να παραμείνω φυσικα!



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Θανάση εισαι η τελευταια μου ελπίδα!
« Reply #1 on: February 06, 2016, 10:31:20 AM »
Quote
Το δικό μου πρόβλημα ειναι οτι ξεκινάω δυναμικά αλλα μετα απο καποιο διάστημα με πιάνουν οι πείνες και θελω να φάω τα παντα.Συνηθως αυτο εχει να κανει με τον κύκλο της περιόδου μου.

Αθηνά, αυτό που αναφέρεις είναι κλασικό σύμπτωμα της δίαιτας περιορισμού των θερμίδων που προτείνει κατανάλωση "των πάντων αλλά με μέτρο". Έχοντας η δίαιτα αυτή μέσα σιτάρι και ζάχαρη, δηλαδή τροφές που προάγουν την πείνα, και όταν συνδυάζονται με ένα τρίτο στοιχείο, την πείνα, τότε δημιουργείται ένας πολύ κακός συνδυασμός που οδηγεί αναπόδραστα σε βουλιμίες και ξεσπάσματα, έστω και μετά από μήνες. Έτσι τις περισσότερες φορές ακυρώνονται τα θεαματικά κέρδη και απλώς το σώμα και η ψυχολογία ταλαιπωρείται χωρίς μόνιμα αποτελέσματα.

Αντίθετα με την SD, θα διαπιστώσεις μία πιο αργή δράση, αλλά ό,τι κερδίζεις θα είναι μόνιμο, ενώ θα αποφύγεις και τον εφιάλτη της πείνας, ενώ βελτιώνεται και η υγεία.

Τώρα, αν μετά από την δίμηνη αποχή απ' το στάρι, θέλεις να πατήσεις "γκάζι" και να προσθέσεις και λίγη πείνα στην προσπάθεια, εκεί είναι που μπορείς να έχεις και θεαματικά αποτελέσματα.

Την πείνα μπορείς να την τοποθετήσεις στρατηγικά σε συγκεκριμένες στιγμές της μέρας με τη μορφή διαλειμματικής νηστείας, είτε με τη μορφή low carb ημερών. Αλλά αυτά τα προτείνω αφού πρώτα επικεντρωθείς στην αποχή από το σιτάρι και τη ζάχαρη.

Πρόσθεσε αν μπορείς μία φορά ακόμα άσκηση την εβδομάδα, και τις μέρες που δεν ασκείσαι κάνε κανέναν περίπατο... Σημαντικό για να μη βαρεθείς την SD είναι οι συνταγές, που έτσι κι αλλιώς υπάρχουν πολλές στο ίντερνετ, αλλά θα προσθέσουμε κι άλλες εδώ στο φόρουμ μελλοντικά.

   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!