Author Topic: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ  (Read 10548 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #10 on: September 08, 2015, 09:50:16 AM »
Τέλεια!

η διαλειμματική νηστεία είναι πολύ δυνατό εργαλείο για στόχους υγείας και ευεξίας, και όσα έγραψα στο βιβλίο είναι μόνο εισαγωγικά. Υπάρχουν πολλά να διευκρινιστούν και να αναλυθούν για το θέμα (στο μέλλον).

 =thumb=
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline kgardas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
  • TryHard
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #11 on: October 16, 2015, 04:09:20 PM »
Άντε και την ξεπεράσαμε την εικοσάρα στην απώλεια κιλών!

Σημερινό ζύγισμα και έφτασα τα 93 κιλά. 23 κιλά περίπου απώλεια σε διάστημα 7 περίπου μηνών. Πάρα πολύ καλά θα έλεγα.
Πλέον δεν ζυγίζομαι κάθε εβδομάδα όπως έκανα πριν και αυτό όχι γιατί κουράστηκα, βαρέθηκα ή οτιδήποτε άλλο αρνητικό ως προς την συνέχιση. Έχει γίνει πλέον κομμάτι μου αυτός ο τρόπος διατροφής και θεωρώ οτι δεν έχει ημερομηνία λήξης. Απλά έτσι είναι το πρόγραμμα μου κάθε μέρα. Το ακολουθώ και πιστεύω οτι ο οργανισμός μου από μόνος του ξέρει ποιο θα είναι το φυσιολογικό μου βάρος και εκεί θα σταματήσει. Δεν με ενδιαφέρει πραγματικά το χρονικό όριο ή κάποιος συγκεκριμένος στόχος.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #12 on: October 21, 2015, 09:37:26 AM »
20 κιλά είναι τεράστια διαφορά και αν αναλογιστείς ότι δεν έγινε με επίπονες θυσίες και πείνα και κυρίως, δεν υπάρχει η τάση της "επιστροφής" στα 100+ κιλά με τη διατροφή που κάνεις τώρα. Όλα αυτά μαζί είναι ένα τεράστιο προσωπικό επίτευγμα που αξίζει συγχαρητηρίων. Και φυσικά πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, ανάλογα με το τι θέλουμε και πόσο πολύ το θέλουμε.

Το ότι έχεις ισσοροπήσει και έχεις κάνει τρόπο ζωής το νέο τρόπο διατροφής είναι το καλύτερο σημάδι της μελλοντικής επιτυχίας στο σημαντικότερο στόχο, αυτόν στον οποίο υστερούν άλλα προγράμματα διατροφής: Τη συντήρηση όσων κέρδισες.

Καθώς περνούν οι μήνες και επιμένοντας όσο κ όποτε μπορείς στο διατροφικό πρόγραμμα, είμαι σίγουρος ότι τα αποτελέσματα θα είναι ακόμη πιο ικανοποιητικά.

 =thumb=
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline g

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #13 on: October 21, 2015, 10:00:44 AM »
Μπράβο kgardas! Μπράβο και πάλι μπράβο. Τελικά ακόμα και μ' αυτόν τον τρόπο διατροφής, που, θεωρώ, ότι είναι  ο πιο έυκολος για να χάσει κανείς κιλά, χωρίς να έχει την πείνα και το στρές της επιτυχίας/αποτυχίας, πάλι είναι επίτευγμα το να την κρατήσεις και να την υποστηρίξεις. Θέλει χρόνο ν' ασχοληθείς για να την κατανοήσεις καλά, θέλει χρόνο για να την προσδαρμόσεις στα δεδομένα και τον χαρακτήρα σου, θέλει χρόνο για να βάλεις καινούργιες τροφές στην καθημερινότητά σου (κεφίρ, συνταγές διάφορες, κλπ), θέλει χρόνο για να την επεκτείνεις και να τη συνδυάσεις με άθληση, κλπ. Τελικά είναι επένδυση όπως και ναχει.
Επίσης αν προσπαθήσεις να την εφαρμόσεις σε παιδιά, όπως κάνουμε εμείς, χρειάζεται πολύ χρόνος στην κουζίνα γιατί πρέπει να υπάρχουν πάντα συμβατά γλυκά σε εφεδρεία για να ελαχιστοποιείς την πιθανότητα να τα παρατήσουν.
Καλή συνέχεια kgardas. Είμαι σίγουρος ότι με την αντιμετώπιση που έχεις η περαιτέρω βελτίωση είναι θέμα χρόνου πια.

Γ

Offline kgardas

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 1
  • Gender: Male
  • TryHard
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #14 on: October 21, 2015, 04:11:52 PM »
Θανάση και Γιάννη σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και φυσικά εύχομαι και εγώ όλοι μα όλοι που βρίσκονται στην προσπάθεια να τα καταφέρουν. Θα σταθώ σε αυτό που είπες Γιάννη το οποίο και εγώ υποστηρίζω:

Θέλει χρόνο ν' ασχοληθείς για να την κατανοήσεις καλά, θέλει χρόνο για να την προσδαρμόσεις στα δεδομένα και τον χαρακτήρα σου, θέλει χρόνο για να βάλεις καινούργιες τροφές στην καθημερινότητά σου (κεφίρ, συνταγές διάφορες, κλπ), θέλει χρόνο για να την επεκτείνεις και να τη συνδυάσεις με άθληση, κλπ. Τελικά είναι επένδυση όπως και ναχει.

Κάθε πλάνο διατροφής πρέπει να το προσαρμόσεις στα προσωπικά σου δεδομένα και τον χαρακτήρα σου. Εδώ είναι για εμένα το δυνατό σημείο της SD, ότι έχει αυτή την ευελιξία να προσαρμοστεί στα δεδομένα του καθενός, κάτι που άλλου τύπου διατροφές δυστυχώς δεν σου το παρέχουν ως δυνατότητα ή τα περιθώρια ευελιξίας να είναι τόσο μικρά που θα σε αναγκάσουν να πρέπει να αλλάξεις εσύ σημαντικά πράγματα του τρόπου ζωής σου. Αυτά για εμένα είναι προγράμματα τα οποία θα αποτύχουν (έχω δοκιμάσει αρκετά στο παρελθόν).

Για τα παιδιά Γιάννη με ενδιαφέρουν αν έχεις βρει εναλλακτικές συνταγές, γιατί έχω και εγώ 2 γιους 5 ετών και προσπαθούμε με την γυναίκα μου να τους καθοδηγήσουμε και να εφαρμόζουμε γενικά σωστούς τρόπους διατροφής. Η ζάχαρη και παιδιά είναι ένα θέμα και παρόλο που τα δικά μου δεν την ζητάνε (δεν τρώνε γλυκά συνήθως ή αν φάνε είναι σε περιοδικότητα ένα γλυκάκι ανα εβδομάδα ή 2 εβδομάδες) καλό θα είναι να υπάρχει εναλλακτική διαθέσιμη στο σπίτι.

Offline g

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
Απ: Προσωπικό Ημερολόγιο, Ημέρα....Χ
« Reply #15 on: October 22, 2015, 08:15:20 PM »
Τα παιδιά είναι δύσκολη υπόθεση όταν πρόκειται για το φαγητό. Βέβαια τα δικά σου είναι μικρά και μπορείς ακόμη να "υποδεικνύεις" κανονικά τι θα τρώνε χωρίς πολλές - πολλές εξηγήσεις και να τα "ξεγελάς" δίνοντάς τους αυτά που θεωρείς σωστά. Νατ
Το πρόβλημα είναι όταν αρχίσουν το σχολείο, τα πάρτυ γενεθλίων, τα κεράσματα στο σχολείο και βλέπουν τα άλλα παιδάκια τι τρώνε και μαθαίνουν ότι οι πολλοί δεν τρώνε αυτά που τρώνε οι γονείς του.
Για την κόρη μας, 11 χρονών, μεγάλο κίνητρο και ζωντανό παράδειγμα σταθήκαμε εμείς που μας είδε πολύ άνετα και γρήγορα να χάνουμε κιλά. Και βέβαια ήθελε και η ίδια να χάσει κιλά. Έκανε μια προσπάθεια μιας εβδομάδας, τη σταμάτησε, και μετά 1 μήνα ξανάρχισε μέχρι σήμερα, έχασε 5 κιλά και βλέποντας το αποτέλεσμα θέλει να συνεχίσει τη διατροφή. Το ζήτημα είναι ότι κάθε μέρα τρώει κάτι γλυκό έστω και λίγο, απ' αυτά που κάνει η Νατάσα. Ταχινοσοκολάτα, μερέντα με λιωμένη μαύρη σοκολάτα 70%, βούτυρο και αλεσμένο αμύγδαλο, μπισκότα με ταχίνι, σουσάμι, αλεύρι αμυγδάλου, σοκολατόπιτες, κρέμες με άνθος αραβοσίτου, παστέλι σπιτικό με μέλι μόνο, κλπ. Στο θέμα Συνταγές, υποθέμα Υγιεινά γλυκά συμβατά με την SD μπορείς να διαβάσεις τις συνταγές που έχει δημοσιεύσει με το "ψευδώνυμο" natasha. Επίσης μια καλή πηγή για συνταγές είναι τα site αυτών που δεν τρώνε γλουτένη και ιδίως τα αγγλικά/αμερικάνικα και αυτών με την ωμοφαγία, καρποφορία, χορτοφαγία και κάνεις προσαρμογές στα στάνταρτ της SD όπως νομίζεις.
Γενικώς πιστεύω ότι δύο καλά tips για τα παιδιά είναι:
1) Να μην ενθαρρύνεις τα ΜΗ-SD τρόφιμα (που πρακτικά σημαίνει να μην τα βάζεις στο σπίτι σου) αλλά ούτε και να τα αποθαρρύνεις έντονα ώστε να μην δημιουργήσει το κόμπλεξ της ενοχής όταν θελήσει να τα δοκιμάσει ή όταν βλέπει τους άλλους να τα τρώνε.
2) Να παρατηρείς ποια SD φαγητά- γλυκά τους αρέσουν και να τα ενθαρρύνεις προς τα εκεί με προσπάθεια επέκτασης του γούστου τους. Η κόρη μας μετά από 3 μήνες πλήρους SD διατροφής άρχισε να τρώει και να δοκιμάζει φαγητά που παλιότερα το' χα πάρει απόφαση ότι θα τα' τρωγε γύρω στα 18 της.
Καλή συνέχεια
Γ.