Author Topic: Whey, πρωτεΐνη ορού, (γαλακτοπρωτεΐνη) - Oδηγός αγοράς  (Read 64642 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
γεια σου φίλε μου,
αυτό που ζητάς είναι αυτά τα προϊόντα που δημοσίευσα ήδη στο 2ο μήνυμα αυτού του θέματος..

Προσπάθησε να μην παραλείπεις το μεταπροπονητικό γεύμα. Η whey είναι ενα καλό συμπλήρωμα για μετά την προπόνηση, αλλά μία ώρα μετά πρέπει να λάβεις ένα μεγάλο χορταστικό γεύμα. Whey χρειάζεσαι μόνο αν γυμνάζεσαι βαριά, γιατί αλλιώς αν έχεις ένα λεπτό σώμα (λίγα κιλά) και γυμνάζεσαι ελαφριά, τότε η έξτρα πρωτεΐνη καταλήγει στην τουαλέτα... (ακριβό κατούρημα το λένε κάποιοι), αφού ταλαιπωρήσει λίγο τα νεφρά σου..

Εκτός από τη whey επικεντρώσου στην ποιότητα της πρωτεΐνης της τροφής σου. Τρώγε μόνο σπιτικά αυγά και κοτόπουλα για παράδειγμα. Το γιαούρτι το πρόβειο είναι καταπληκτική πηγή πρωτεΐνης γιατί συνοδεύεται και από βακτήρια που κάνουν τέλειο συνδυασμό με τα άλλα συστατικά. Πολύ περισσότερα για το θέμα της μεταπροπονητικής διατροφής γράφω αυτόν τον καιρό στο βιβλίο που θα έχω έτοιμο στις αρχές του έτους.
Καλή συνέχεια και καλές προπονήσεις!  ::cool::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline lefteris

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Γεια σου Θαναση διαβασα ολο το θεμα σου για την whey και μου αρεσε πολυ μπορω να πω....ειναι καιρο τωρα που το εχω διαβαση και εκανα την κινηση να παραγγειλω απο την iherb μια πρωτεινη την Natural Factors, Whey Factors (Unflavored).ολα καλα πηγαν με την παραγγελια αν και μου την δεινει που δεν μπορεις να παρεις δυο μαζι γιατι υπερβενεις τα κιλα....και θα ηθελα να σε ρωτησω αν οντος ειναι καλητερες απο αυτες εδω στα μαγαζια της αθηνας.....γιατι ειδα οτι το ποσοστο που δεινει σε αυτη τη whey ειναι 18g πρωτεινης ενω σε αλλες με φανταχτερές συσκευασίες οπως ειπες και εσυ δεινουν 25με30g πρωτεινες...και ειμαι λιγο σκεπτηκος.ευχαριστω εκ τον προτερων......

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
γεια σου Λευτέρη,

καλή επιλογή έκανες για αγορά και κάνεις και μία χρήσιμη ερώτηση που πρέπει να απαντηθεί.


Quote
ειδα οτι το ποσοστο που δεινει σε αυτη τη whey ειναι 18g πρωτεινης ενω σε αλλες με φανταχτερές συσκευασίες οπως ειπες και εσυ δεινουν 25με30g πρωτεινες...και ειμαι λίγο σκεπτικος.

Το πόσο πρωτεΐνη θα έχει κάθε δόση είναι κάτι που καθορίζεται ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ από την κάθε εταιρία, ανάλογα με τη δόση προϊόντος που "προτείνει". Πχ. μπορεί μία εταιρία να έχει προϊόν τίγκα στα γλυκαντικά και μόνο 50% πρωτεΐνη, αλλά να σου προτείνει ως δόση ΕΝΑ ΦΛΥΤΖΑΝΙ ! Έτσι βγαίνει ως 'πρωτεΐνη ανά δόση 50 γρ!!!". Από την άλλη, αυτή που σου προτείνω εγώ έχει εξαιρετικά μεγάλο ποσοστό πρωτεΐνης (80%), αλλά (πάλι αυθαίρετα, αλλά πιο σοφά) προτείνει ως δόση μία μικρή μεζούρα των 20 γραμμαρίων με συνολικά 16 γραμμάρια πρωτεΐνη.

Αυτό χρησιμοποιείται ως διαφημιστικό τρικ, κ το διαβάζουμε εμείς κ λέμε: Αα η 1η πρωτεΐνη είναι πιο δυνατή! και πιο συμφέρουσα κλπ ενώ συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.

Αν θέλεις περισσότερη πρωτεΐνη, απλά πάρε 2 μεζούρες από αυτήν που αγόρασες...

Όμως να τονίσω και κάτι ακόμα..

Εγώ, που χρησιμοποιώ την ίδια πρωτεΐνη, παίρνω ΜΙΣΗ μεζούρα, και μόνο μετά από την προπόνηση. Δεν περιμένω από αυτούς να μου προτείνουν αυθαίρετα τεράστια ή μικρή ποσότητα. Ξέρω πόσο χρειάζομαι. Γιατί το κάνω αυτό:

Διότι το σώμα είναι σχεδιασμένο να λαμβάνει πρωτεΐνη με τον τελειότερο τρόπο από τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ τροφές, όχι από τις επεξεργασμένες, ακόμα κι αν πρόκειται για την whey που είναι γενικά υγιεινή τροφή. Οι πραγματικές πρωτεϊνούχες τροφές, όπως πχ. ένα γιαούρτι, τα αμύγδαλα, το κρέας, τα αυγά, παραδίδουν με τέλειο ρυθμό στο αίμα τα αμινοξέα (κάπου 5 γρ. ανά ώρα) και σε μεγάλα γεύματα μπορούν να το κάνουν για πάρα πολλές ώρες μετά την λήψη τους. Άρα, και για πολλούς άλλους λόγους, προτιμώ πραγματικές ανεπεξέργαστες τροφές για τη λήψη πρωτεΐνης.

Τώρα, ειδικά για την ώρα μετά από μία δυνατή προπόνηση, κατ' εξαίρεση θα πάρω whey που είναι ταχύτατα αφομοιώσιμη, μαζί με μελάσα ή μια χούφτα σταφίδες (για γρήγορο υδατάνθρακα). Μόνο για τότε, έχει το πλεονέκτημα η γαλακτοπρωτεΐνη και πάλι δε μπορεί να λειτουργήσει μόνη της, αλλά μισή ως μία ώρα αργότερα πρέπει να ακολουθείται από ένα δυνατό γεύμα που θα έχει και την αποφασιστική αναβολική επίδραση στο σώμα.

Από προσωπικούς πειραματισμούς και πολλά που έχω διαβάσει, έχω καταλήξει ότι η μεταπροπονητική whey δε χρειάζεται να είναι πάνω από 10 γραμμάρια, δηλαδή κάπου μισή μεζούρα από την πρωτεΐνη που παράγγειλες. Παραπάνω πρωτεΐνη, αν ακολουθεί και γεναίο γεύμα είναι άχρηστη και απλώς επιβαρρύνει το σώμα. Σημειωτέον εγώ είμαι 82 κιλά, κάποιος που είναι 100 κιλά και μυώδης θα χρειαζόταν σίγουρα διπλάσια ποσότητα από τα 10 γραμμάρια που προτείνω, αλλά και πάλι πολύ λιγότερη από αυτή που προτείνεται από τις εταιρίες.

Τέλειο γεύμα πρωτεΐνης είναι και μία χούφτα αμύγδαλα, ένα πρόβειο γιαούρτι. Η whey έχει ένα πλεονέκτημα μόνο στο διάστημα μετά την προπόνηση. Περισσότερα για τους μύθους γύρω από την πρωτεΐνη και τη διατροφή για σωματική ανάπτυξη γράφω στο νέο βιβλίο που θα είναι έτοιμο σε 3 μήνες το αργότερο.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline lefteris

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
νασε καλα θαναση με καληψες πληρως......ευχαριστω

Offline lefteris

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
να σε ρωτησω κατι τελευταιο θαναση......δε γινεται κατι να παραγγελνω 2μαζι γιατι δε με αφηνει λογου βαρος και ετσι καθε φορα πληρωνω εξοδα πακεταρισματος?

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
δυστυχώς απ' ό,τι φαίνεται, δε γίνεται...
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline apollon

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλησπέρα!

Θα ήθελα την άποψή σας για την whey που χρησιμοποιώ.Προβληματίστηκα από αυτά που γράφετε γιατί είναι isolate, παρ' όλα αυτά πληροί όλα όσα αναφέρετε στη πρώτη σελίδα (grass fed,χωρίς τεχνητά γλυκαντικά κλπ).

Πρόκειται για την bluebonnet whey protein isolate.Την παίρνω και εγώ από το iherb και είμαι πολύ ευχαριστημένος καθώς νιώθω ότι πίνω κάτι πολύ φυσικό χωρίς να μου προκαλεί κάποια στομαχική διαταραχή.Και είναι γευστικότατη.Οι concentrate νομίζω δημιουργούν κάποια "αέρια" :oops:

Την έχετε δοκιμάσει; Εγώ πιστεύω ότι είναι εξαιρετικό προϊόν αλλά ήθελα να μου πείτε και εσείς επειδή είναι isolate.Αναφέρει πάντως ότι η επεξεργασία της γίνεται σε χαμηλή θερμοκρασία όπως στις concentrate.

Επίσης την προτιμώ από άλλες γιατί έχει λεκιθίνη ηλιοτρόπιου αντί σόγιας καθώς αποφεύγω οτιδήποτε περιέχει σόγια.Από αυτές που αναφέρετε στη πρώτη σελίδα δυστυχώς μόνο η tera's organic whey έχει λεκιθίνη ηλιοτρόπιου και η source naturals που δεν έχει καθόλου λεκιθίνη (υποπτεύομαι ότι θα έχει κάποιο θέμα στην ανάμιξη αφού δεν έχει λεκιθίνη).

Ααα να μη ξεχνάμε υπάρχει και ελληνική πρωτείνη από αιγοπρόβειο γάλα η whey pro80i.Επειδή την έχω δοκιμάσει φαίνεται πολύ καθαρή και αγνή αν και από γεύση είναι ψιλοχάλια.Αν δεν είχε τη λεκιθίνη σόγιας ίσως και να τη προτιμούσα!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
καλημέρα Apollon,

Την ξέρω τη bluebonnet την είχα δοκιμάσει παλιά. Πράγματι φαίνεται από κάθε άποψη καλό προϊόν και σε καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά της. Οπότε συμφωνώ με την επιλογή σου. Αυτό που λες για αέρια στις Concentrate δεν το γνωρίζω αλλά κάθε οργανισμός διαφορετικός, δεν αποκλείεται σε κάποιους να προξενούν τέτοιο πρόβλημα.

Σ' ευχαριστώ που μου θύμισες την αιγοπρόβεια ελληνική πρωτεΐνη. Την ξανακοίταξα κ βλέπω ότι έχει καλή τιμή. Όσο για τη γεύση που είναι δύσκολη, αυτό για μένα είναι πλεονέκτημα, ένδειξη ότι δεν έχει προστεθεί κάποιο βελτιωτικό γεύσης μέσα. Παλιά που την είχα δει δε θυμάμαι γιατί την είχα απορρίψει. Τώρα που την ξαναείδα μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή. Το γίδινο γάλα είναι το ανώτερο όλων και εξ ορισμού grass fed! Το πρόβειο, λιγότερο grass fed αλλά επίσης πολύ καλύτερο από το αγελαδινό. Οπότε η πρωτεΐνη από αιγοπρόβειο γάλα, αν έχει παραχθεί σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες είναι σίγουρα ένα από τα καλύτερα προϊόντα. Και ένα ακόμα σημαντικό είναι ότι είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟ.

Έχω βαρεθεί να προτείνω ξένα προϊόντα... :( γι αυτό όταν βρίσκω ελληνικό σε καλή τιμή, το προτείνω ανεπιφύλακτα!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline tsiblinio

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 3
Προσφατα πηρα αυτη http://www.theproteinworks.com/whey-protein-80-sf-2599.html χωρις λεκιθινη σογιας , αγευστη (36 ευρω τελικη τιμη την 2κιλη) αλλα ακομα δεν την δοκιμασα. Εμαθα ομως οτι oi     http://gonutrition.com/  , http://www.myprotein.com/home.dept   καθως και η παραπανω  η εταιρεια ουσιαστικα αποτελουν παρεμφερη προιοντα με παρομοια (πιθανον) υψηλη ποιοτητα. Για την my protein μπορω κ μιλαω εκ πειρας μιας και την καταναλωνω εδω κ 1 τουλαχιστον χρονο.

Offline apollon

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλησπέρα Θανάση

Η bluebonnet και εγώ πιστεύω ότι είναι εξαιρετική.Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις μαζική παραγγελία λόγω τελωνείου και η τιμή της αν την πάρεις από Ευρώπη είναι για γέλια.Επίσης το iherb σε εμένα καθυστερεί ΠΟΛΥ.Είχα σταματήσει για λίγο καιρό να παίρνω και τώρα που ξαναπήρα έχει 3,5 βδομάδες και ακόμα να έρθει.
Οι συμπυκνωμένες πιστεύω ότι είναι λίγο πιο δύσκολες στο στομάχι λόγω λακτόζης.

Η δική μας αιγοπρόβεια πρωτεϊνη είναι σίγουρα εξαιρετική.Αντίστοιχες που έχω δει στο εξωτερικό είναι τουλάχιστον στη διπλάσια τιμή για την ίδια ποσότητα.Απλά επειδή η whey είναι κάτι που καταναλώνουμε σχεδόν καθημερινά πρέπει η γεύση να είναι τουλάχιστον ανεκτή.Όταν την είχα πάρει έβαζα και λίγο nesquik μέσα για να κόβει τη γεύση και παλεύονταν κάπως.Ίσως να τη ξαναδοκιμάσω!

@tsiblinio Όταν τη δοκιμάσεις πες μας πώς είναι.Καιρό τώρα ψάχνω whey καλή που να βγαίνει σε μεγάλη ποσότητα να μην αγοράζω κάθε λίγο και λιγάκι.Πάντως στα συστατικά γράφει και σουκραλόζη που δεν είναι φυσικό γλυκαντικό.