Author Topic: Μακάρι να μπορούσα να επηρεάσω όλους τους καπνιστές ...  (Read 15477 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline motochris

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
Γειά χαρά σε όλους (καπνιστές και μη)!

Επιτέλους τα κατάφερα κι εγώ και φυσικά είμαι πολύ χαρούμενος γι αυτό.
Θα προσπαθήσω να περιγράψω την εμπειρία μου για τη διακοπή του καπνίσματος,
όσο πιο απλά και κατανοητά γίνεται. Όπως γράφει και το θέμα "μακάρι να καταφέρω
να επηρεάσω πολλούς".

Σε γενικές γραμμές ακολούθησα παράλληλα 3 "μεθόδους" και αποδείχτηκαν 100%
αποτελεσματικές:

1. Φυσικά η 1η ήταν η ανάγνωση του συγκεκριμένου βιβλίου, η οποία οφείλω να ομολογήσω
ότι έκανε και την περισσότερη "δουλειά". Αν κι εγω αγόρασα την χάρτινη έκδοση του
βιβλίου, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι αυτό δεν είναι απαραίτητο. Δηλαδή όπως λέει και
ο ίδιος ο συγγραφέας οι πρώτες 100 σελίδες αρκούν για να συνειδητοποιήσει κάποιος τα
πάντα γύρω από το κάπνισμα.

2. Το επόμενο βήμα ήταν να αλλάξω προσωρινά μάρκα τσιγάρων. Η ιδέα μου μπήκε από το
ίδιο το βιβλίο (σελ. 60 περί γεύσης του τσιγάρου) και πραγματικά αποδείχτηκε ότι
βοήθησε κι αυτό κατά μεγάλο ποσοστό. Συγκεκριμένα εγώ κάπνιζα καπνό και για το
διάστημα της προσπάθειας διακοπής, άλλαξα σε κανονικά τσιγάρα με λιγότερη νικοτίνη.
Ξέρω ότι πολλοί από σας θα πείτε ότι αυτό το σενάριο δεν "παίζει", αλλά σκεφτείτε
ότι 1ον ξεκινάτε μία προσπάθεια και 2ον ότι είναι 1000 φορές καλύτερο να μην σας
αρέσει για λίγες μέρες η γεύση απ το να το στερηθείτε τελείως !

3. Το τελευταίο βήμα ήταν η θεραπεία με το γνωστό "χάπι" που κυκλοφορεί στα φαρμακεία.
Δεν αναφέρω το όνομα του αλλά απ όσο γνωρίζω είναι το μοναδικό που υπάρχει. Το χάπι σε
γενικές γραμμές δεν περιέχει νικοτίνη όπως τα υπόλοιπα βοηθήματα διακοπής και λέει
ότι δρα ως υποκατάστατο νικοτίνης. Αν και το βιβλίο δεν το αναφέρει καθόλου, πιστέυω
ότι είναι διαφορετικό από όλα τα άλλα βοηθήματα. Και μόνο το γεγονός ότι δεν περιέχει
νικοτίνη νομίζω ότι είναι στην ίδια λογική με ολόκληρη τη θεωρία του βιβλίου ότι
σκοπός μας είναι να "απεξαρτητοποιηθούμε" από την καθυστερημένη ενόχληση της νικοτίνης.
Ε λοιπόν απο εμπειρία πλέον σας λέω ότι το χάπι τελικά κάνει αυτό ακριβώς!!! Δηλαδή
κάνει αυτές τις περίπου 3 πρώτες ημέρες της διακοπής ακόμα πιο εύκολες!!!
Για να σας πείσω ότι πραγματικά κάνει δουλειά, σας περιγράφω απλά πως λειτουργεί.
Ξεκινάει λοιπόν η θεραπεία με λήψη χαπιών (2/ημέρα) και ταυτόχρονα καπνίζουμε κανονικότατα. Μετά από περίπου 2 εβδομάδες και αφού το χάπι έχει κάνει εσωτερικά
αυτά που υπόσχεται και στο φυλλάδιο οδηγιών, έρχεται η στιγμή που λέτε ας δοκιμάσω
σημερα να μην καπνίσω. Και τι νομίζετε ότι συμβαίνει ? ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η
ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΣΑΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ. Διότι η ενόχληση που μάθαμε όλοι από το
βιβλίο δεν είναι καθόλου έντονη πλέον.
Για να εξηγούμαι όμως σας λέω ξεκάθαρα ότι το χάπι έχει κάποιες παρενέργειες, οι
οποίες αναγράφονται πλήρως στο φυλλάδιο οδηγιών και καλό είναι να σας το γράψει
γιατρός (για να μην πω απαραίτητο).
Όμως όπως είδα να γράφουν σε κάποια Φόρουμ όσοι το δοκίμασαν, καλύτερα 2 εβδομάδες
από τη ζωή μας με κάποιες μικρές παρενέργειες παρά μια ολόκληρη ζωή με τσιγάρο.

Τέλος, αν το θέμα το διαβάσει ο συγγραφέας θα ήθελα να σχολιάσει τη χρήση του
φαρμάκου καθώς θα έχει σίγουρα περισσότερες πληροφορίες από μένα. Σε καμία
περίπτωση δεν θέλω να διαφημίσω το χάπι απλά σε μένα δούλεψε πολύ καλά.
Επαναλαμβάνω όμως ότι την ώθηση μου την έδωσε το βιβλίο, από το οποίο μου έμεινε
το εξής σαν συμπέρασμα:
"Οι καπνιστές δεν είμαστε χαζοί απλά παγιδευμένοι"

Ευχαριστώ


4+ χρόνια "καθαρός" !!!

Offline ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ ΔΑΣΥΛΑ

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 7
  • Gender: Female
(No subject)
« Reply #1 on: March 04, 2009, 11:20:35 PM »
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Κι εγώ ακριβώς με τον ίδιο τρόπο έκοψα το κάπνισμα, χρησιμοποιόντας θα έλεγα τα ίδια 3 συστατικά που γράφεις, απλά όχι με την ίδια σειρά. Δηλαδή, εγώ ήδη είχα ξεκινήσει τα χάπια, χάρη στα οποία και αρχικά σταμάτησα να καπνίζω, στη συνέχεια διάβασα το ψηφιακό βιβλίο και ολοκλήρωσα την προσπάθεια δαβάζοντας και την χάρτινη έκδοση. Σίγουρα χρειάζεται κάποια βοήθεια αυτός που θέλει να σταματήσει το κάπνισμα, και καλό είναι που υπάρχει κάποιος να τους σκέφτετε (βλ.Θανάσης :) )
ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ!

Offline motochris

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #2 on: March 05, 2009, 11:03:47 AM »
Χαίρομαι ακόμα περισσότερο γιατί διαπιστώνω ότι η "μέθοδος"
λειτουργεί. Μακάρι να την ακολουθήσουν πολλοί καπνιστές!
4+ χρόνια "καθαρός" !!!

Offline Konstantina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
(No subject)
« Reply #3 on: March 05, 2009, 02:25:26 PM »
motochris, έκοψα και εγω το κάπνισμα αρχικά με χάπια. Ένιωσα όμως ότι πάρα πολύ γρήγορα θα αποτύχαινα.... δε ξέρω γιατί είχα αυτή την αίσθηση. Στη προσπαθεια μου να βρω από κάπου να κρατηθώ,  ανακάλυψα την ψηφιακή έκδοση του βιβλίου και την επομένη μέρα αγόρασα τη χάρτινη.
Η αποψή μου είναι ότι το φαρμακευτικό σκεύασμα σίγουρα βοηθάει ως προς την ένταση των συμπτωμάτων των πρώτων ημερών. Απαλύνει τα συμπτώματα στέρησης ή,  κατά τον συγγραφέα, της καθυστερημένης ενόχλησης. Νομίζω ότι το μικρούλη φόβο τον αντιμετωπίζει επαρκώς. Το προβλημα όμως για μένα δεν είναι ο μικρούλης φόβος αλλά ο μεγάλος τρόμος. Εκεί νομίζω ότι το σκεύασμα δεν κάνει τίποτα. Γι αυτό και είχα την αίσθηση ότι θα αποτύχαινα με τη διακοπή.  Εκεί είναι που κάνει δουλειά το βιβλίο. Στην αντιμετώπιση του μεγάλου τρόμου  εγώ προσωπικά βρήκα δύναμη από το βιβλίο.

Offline motochris

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #4 on: March 05, 2009, 06:11:23 PM »
Γειά σου Κωνσταντίνα,

το πιθανότερο είναι ότι έχεις δίκιο. Δηλαδή την σηματνικότερη δουλειά την
κάνει το βιβλίο. Μάλλον εμένα μου φάνηκε ότι και το χάπι είναι αρκετά
βοηθητικό επειδή έκανα αντίστροφα τη διαδικασία διακοπής απ ότι εσύ.

Χαίρομαι πάντως που το αποτέλεσμα είναι το ίδιο και για τους 2 μας !
4+ χρόνια "καθαρός" !!!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #5 on: March 06, 2009, 01:49:51 AM »
Γεια σου Χρήστο και θερμά συγχαρητήρια και από μένα για το επίτευγμά σου αλλά και για την ερευνητική σου διάθεση! Θα σου πω και τη δική μου άποψη πάνω στο θέμα που έθιξες.

Κατ' αρχήν αναφέρεσαι στο Zyban; Μάλλον αυτό πρέπει να εννοείς. Αυτό είναι ένα αντικαταθλιπτικό που δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πιστεύω ότι δεν αξίζει. Οι έρευνες έχουν δείξει μία αποτελεσματικότητα μεταξύ 15 και 30%, η οποία πάντα γινόταν μεταξύ καπνιστών αποφασισμένων να το κόψουν. Υπάρχουν και έρευνες που δείχνουν χαμηλότερα ποσοστά.

Αν είχαμε να κάνουμε με ένα ναρκωτικό όπως η ηρωίνη, το οποίο έχει εντονότατα ψυχοσωματικά συμπτώματα τις πρώτες μέρες αποχής, μου φαίνεται λογικό να υπήρχε κάποια ανακούφιση και βοήθεια με τη λήψη ενός φαρμάκου. Όμως στην περίπτωση του καπνίσματος, όπως έχω αναφέρει στο βιβλίο, η καθυστερημένη ενόχληση είναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πρόβλημα που πρέπει να μας απασχολήσει. Είναι πολύ ελαφριά. Εγώ όταν κάπνιζα 3 πακέτα τη μέρα, μπορούσα άνετα να μείνω άκαπνος εκτός από τις 8 ώρες βραδυνού ύπνου και άλλες 12 μέχρι αργά το απόγευμα που ξεκίναγα και κάπνιζα σα φουγάρο.

Επίσης θυμάμαι ότι άλλες φορές το κοβα για 3 μέρες και δε με πείραζε καθόλου, μου ήταν ευχάριστο, και άλλες φορές που τρύπωνε μέσα μου η αμφισβήτηση της απόφασης, ΥΠΕΦΕΡΑ λες και μου κάνανε το χειρότερο βασανιστήριο! Σε πληροφορώ ότι και τις 2 φορές είχα να αντιμετωπίσω ακριβώς την ΙΔΙΑ (χημικώς προκαθορισμένη) καθυστερημένη ενόχληση.

Η διακοπή του καπνίσματος είναι πάρα πολύ ευαίσθητη ως προς τον ψυχολογικό παράγοντα. Αν πείσω κάποιον ότι ΗΔΗ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ επειδή πήρε ένα καλό χάπι, ή επειδή κατάργησε τις ψευδαισθήσεις, ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, τότε οι πιθανότητές του αυξάνονται πολύ. Νομίζω αυτό συνέβη σε εσένα.

Ίσως θα μπορούσα να δεχτώ την ιδέα των χαπιών, ακόμα και των υποκαταστάτων νικοτίνης, όχι τόσο ως "αντικειμενική βοήθεια", αλλά ως μία ακόμη άσκηση επιρροής του υποσυνείδητου, σαν αυτές που έχω στο βιβλίο, όπως το "χάπι ενόχλησης". Υπό αυτην την έννοια θα μπορούσαν να είναι ωφέλιμα στην απόπειρα διακοπής τα φάρμακα. Αλλά... είναι βλαβερά στην υγεία ρε παιδιά. Γιατί να δηλητηριαζόμαστε από τη στιγμή που υπάρχουν ίδιες ή και καλύτερες ασκήσεις επιρροής στο υποσυνείδητο;

Πολλά εκατομμύρια δολάρια θα είχαν σωθεί αν οι επιστήμονες που καταπιάνονται με την εύρεση του "μαγικού χαπιού" είχαν από νωρίς καταλάβει ότι το να κόψεις το κάπνισμα είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ και χωρίς βιβλία ή φάρμακα, αλλά ακόμα πιο εύκολο είναι να ξανακυλήσεις. Τι μπορεί να σου κάνει το φάρμακο για ένα ξανακύλισμα που εμφανίζεται ένα μήνα μετά τη διακοπή; Τι θα σου κάνει το φάρμακο όταν χωρίσεις ή χρεοκοπήσεις ή τρακάρεις και ενώ δεν υπάρχει ίχνος νικοτίνης μέσα σου εδώ και μήνες, ξαφνικά θέλεις να καπνίσεις σαν τρελός;

Το κλειδί στη διακοπή του καπνίσματος είναι η κατάργηση του ΨΕΜΑΤΟΣ συνειδητού και υποσυνείδητου. Γι αυτό και τώρα τελευταία βλέπω σε διάφορα φάρμακα να λέγεται ότι:

"τα αποτελέσματα αυξάνονται θεαματικά όταν το Χ φάρμακο συνδυάζεται και με ψυχολογική υποστήριξη".

Παρακάτω δίνω 2 λινκς για όσους έχουν χρόνο κι ενδιαφέρον για περισσότερη μελέτη.

http://whyquit.com/pr/051906.html το οποίο έχει στο τέλος του λινκς για πολλά άλλα ενδιαφέροντα άρθρα, και

http://ezinearticles.com/?Stop-Smoking- ... id=1923973

Μπράβο σου που το κοψες, όποιος και να ήταν ο τρόπος. Εδώ είναι η περίπτωση που λέμε "το αποτέλεσμα μετρά"! Πρόσεξε να μην ξανακυλίσεις και συνέχισε με την ίδια καλή ψυχολογία!  :victory:
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #6 on: March 06, 2009, 02:03:20 AM »
Θα μου επιτρέψεις όμως να αλλάξω τον τίτλο της δημοσίευσής σου από αυτό που έχεις σε:
"Ζyban και άλλα φάρμακα", ή κάτι παρόμοιο.

Ο λόγος είναι για το μελλοντικό επισκέπτη, να καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται και να βρίσκει ευκολότερα αυτό που τον ενδιαφέρει. Θα τον αφήσω προς το παρόν έτσι τον τίτλο για να μη μπερδευόμαστε και σε κανα δεκαήμερο τον αλλάζω.  :)
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Konstantina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
(No subject)
« Reply #7 on: March 06, 2009, 08:38:30 AM »
Νομίζω ότι αναφέρεται στο champix, το οποίο δεν είναι αντικαταθλιπτικό αλλα χορηγείται για τη διακοπή του καπνίσματος και μόνο. Δε περιέχει νικοτίνη και λειτουργεί στους νικοτινικούς υποδοχείς.  Εχεί εξαιρετικά αποτελέσματα με μεγάλα ποσοστά επιτυχίας (1 χρόνος σημείο αναφοράς), σύμφωνα με τα όσα ακούγονται στα επιστημονικά φόρουμ, όπως μου είπε ο πνευμονολόγος. Νομίζω ότι το zyban δε χορηγείται πλέον

Offline motochris

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #8 on: March 06, 2009, 09:50:58 AM »
Καλημέρα κι από μένα,

ευχαριστώ αρχικά για τις απαντήσεις σας !
Όντως λοιπόν αναφέρομαι στο Champix και όχι στο zyban (το οποίο δεν το γνωρίζω).
Όπως αναφέρει και η Κωνσταντίνα πρόκειται για θεραπεία που έχει ως καθαρό στόχο τη διακοπή του καπνίσματος. Δεν ήθελα να το αναφέρω αρχικά για να μην κάνω διαφήμιση ή κάτι τέτοιο αλλά μιας και αναφέρθηκε παραθέτω ένα Λινκ που μπορείτε να βρείτε το φυλλάδιο οδηγιών του φαρμάκου :

http://www.pfizer.gr/media/champix_fc_tabs.pdf

καθώς και αυτό:

http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDF ... 99-el1.pdf

Σχετικά με τον τίτλο της Δημοσίευσης, συμφωνώ ότι μπορεί να μην είναι και πολύ "πετυχημένος" απλά από τη χαρά μου που το έκοψα τόσο έυκολα, σκέφτηκα ότι θα προσεγγίσει τους αναγνώστες. ΌΜΩΣ όπως και να τον διαμορφώσεις, θα προτιμούσα να μην αναφέρεται στο χάπι διότι όπως έγραψα αρκετές φορές την ουσιαστική βοήθεια την πήρα από το βιβλίο και αυτή είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ στην επιτυχία μου.

Απλά έχω την αίσθηση (μετά από πολλά χρόνια με τσιγάρο στο χέρι) ότι οι
3-4 πρώτες ημέρες διακοπής αντιστοιχούν στο 50% της συνολικής προσπάθειας. Τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν κατάφερα ποτέ να αντέξω
τέτοιο διάστημα χωρίς τσιγάρο. Ούτε καν τις ώρες που ανέφερες !
Ε, λοιπόν μόνο σ αυτό νομίζω ότι βοήθησε το χάπι. Η καλή ψυχολογία
που παρατηρείς σε μένα οφείλεται στο skeftomai.gr !!!!!!!

Χρήστος
4+ χρόνια "καθαρός" !!!

Offline Konstantina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 3
(No subject)
« Reply #9 on: March 06, 2009, 11:57:06 AM »
motochris, νομίζω συμφωνούμε ως προς τη δράση του φαρμάκου. Πιστεύω ότι βοηθάει αποτελεσματικά στα συμπτώματα των πρώτων ημερών. Τα απαλύνει και σε βοηθάει να συνεχίσεις. Απο εκει και πέρα .... δε νομίζω ότι βοηθάει σε βάθος χρόνου