Author Topic: Είμαι ενθουσιασμένοοοοοοοοοοος!!!  (Read 6662 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline g

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
Έχω στα χέρια μου το βιβλίου από 19 Απριλίου, οκτώ μέρες τώρα, και ξεκίνησα από τις 20 Απριλίου την πλήρη αποχή από σιτάλευρο και ζάχαρη αμέσως μόλις διάβασα τις πρώτες 40 σελίδες όπου περιγράφεται το διατροφικό σκάνδαλο που λεγεται "μομντέρνο σιτάρι".
1η παρατήρηση: ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ! Γαμώτο μου κι αν δεν προσπάθησα παλιότερα ν' απέχω από τα γλυκά! Με τίποτα. το μυαλό εκεί. Τώρα που έκοψα και το αλεύρι μαζί είναι τόσο έυκολο. Μου φαίνεται απίστευτο.
Φυσικά καταλαβάινω ότι είναι η αρχή και έχω αρκετό δρόμο μπροστα μου όμως δεν πειράζει, ο ενθουσιασμός είναι ενθουσιασμός και αυτό θέλω να μοιραστώ μαζί σας.
2η παρατήρηση: Αισθάνομαι τόσο καλά!! Ξεπρησμένος, χωρίς να πεινάω, χωρίς ανυπομονησία όταν κάθομαι στο τραπέζι, χωρίς άγχος για το φαγητό. Λές και σταμάτησε να με κυνηγάει κάποιος... Και με αυξημένη ενέργεια.
3η παρατήρηση: 1 κιλό μείον ήδη από το πρώτο επταήμερο.

ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙΑΙΑΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΑΙ!!!!!!!!!!!! =yes!= =yes!= =yes!= =yes!=

Θα επανέρθω με περισσότερες λεπτομέρειες.



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Είμαι ενθουσιασμένοοοοοοοοοοος!!!
« Reply #1 on: April 28, 2015, 06:48:55 PM »
χαχα!

ωραίος ο Γιάννης!

Περιγράφεις με τον καλύτερο τρόπο το θαύμα της SD!! Φυσικά δε θα το ζήσουν όλοι το ίδιο έντονα, αλλά σε βάθος χρόνου η βελτίωση της ποιότητας ζωής και η απώλεια κιλών είναι εγγυημένη για κάθε έναν!

Χαίρομαι που σου είναι εύκολο, για κάποιους θα είναι δύσκολο για τις πρώτες ημέρες, όμως η προσαρμογή αργά ή γρήγορα έρχεται και μετά απομένουν μόνο τα πλεονεκτήματα!

Συνέχισε έτσι δυναμικά! Ενημέρωνέ μας πώς πηγαίνει και για τυχόν προβλήματα και απορίες, εδώ είμαστε!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline g

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
Απ: Είμαι ενθουσιασμένοοοοοοοοοοος!!!
« Reply #2 on: April 29, 2015, 11:33:11 AM »
Άλλο ένα κιλάκι μείον. Σύνολο 2, χε χε. Σήμερα πρωΐαν μετά σλιπακίου και φανελακίου. Η κατρακύλα άρχισε. Ζήτω η κατρακύλα!
ΥΓ. Ten more to go.

Γιάννης

Offline g

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
Απ: Είμαι ενθουσιασμένοοοοοοοοοοος!!!
« Reply #3 on: May 11, 2015, 03:39:32 PM »
Δαγκώνω το κομμάτι αβοκάντο (με λίγο λεμόνι) που πήρα στη δουλειά και σκέφτομαι "πόσο πιο υγιεινά να φάω; Θα σκάσω από υγεία!". Το χαίρομαι πολύ. Εχω ήδη φάει ένα πρόβειο γιαούρτι και κανά δύο -τρία μικρά μήλα. Έχω κολλήσει στα 2.5 κιλά μείον από την 21 Απριλίου που ξεκίνησα. Δεν αγχώνομαι γιατί ξέρω ότι θα τα χάσω τα 12 κιλά που έβαλα στόχο.

Γιάννης

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Είμαι ενθουσιασμένοοοοοοοοοοος!!!
« Reply #4 on: May 12, 2015, 10:44:19 AM »
Πολύ ωραία πας Γιάννη!

Οι πρώτες εβδομάδες δεν έχουν ως πρώτο στόχο τη γρήγορη απώλεια κιλών, αλλά να απελευθερωθεί το σώμα από τις τροφές δυνάστες και να προσαρμοστεί περισσότερο στην καύση λίπους, αντί ζάχαρης.

Υπάρχουν δίαιτες που μιλάνε για απώλεια 5 κιλών τη βδομάδα και λένε αλήθεια, πράγματι μπορεί να το καταφέρνουν, όμως το κάνουν παραβιάζοντας τους μηχανισμούς του σώματος, το οποίο ΠΑΝΤΑ επανέρχεται δριμύτερο για να καταστρέψει ό,τι πετύχαμε με ανθυγιεινό τρόπο.

Η απώλεια κιλών που προτείνω εγώ είναι κάπου 4 κιλά το μήνα, εκτός αν κάποιος είναι παχύσαρκος, οπότε έχει περιθώριο για μεγαλύτερη απώλεια. Ό,τι χάνεις όμως με SD, το αποχαιρετάς για πάντα, δεν επανέρχεται αν ξεχαστείς και κάνεις κάποια παρασπονδία..

Επίσης στο δίμηνο πρόγραμμα της SD, ο 2ος μήνας είναι αυτός που κάνει την περισσότερη δουλειά. Έχοντας οπλιστεί το σώμα με τα απαραίτητα, μπορούμε με υγεία και χωρίς επίπονες πείνες, να λάβουμε πιο δραστικά μέτρα.

Εδώ είμαστε και θα τα λέμε για το 2ο μήνα, που έχω περισσότερα να σας πω, σε σχέση με τον 1ο.
 ::cool::
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline g

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
Βρήκα μήκυτα κεφίρ από γείτονα!
« Reply #5 on: June 13, 2015, 11:49:01 AM »
Σήμερα μου έδωσε ένας γείτονας κεφίρ μήκυτα και ξεκινώ να κάνω άμεσα.  =yes!= =yes!=
Έτσι όπως μου τα εξήγησε είναι πολύ απλή η παρασκευή του. Το μόνο να προσέχω να μην ακουμπήσει σε μεταλικό αντικείμενο, τα σουρωτήρια, το τάπερ, το εργαλείο (σπάτουλα, κουτάλι) να είναι όλα μη-μεταλικά, δηλ. πλαστικά, γυάλινα ή σιλικόνης.
Θα σας κρατώ ενήμερους.

ΥΓ. Και για να μην ξεχνιόμαστε: 5 κιλά μείον μέχρι στιγμής. (σε 7 εβδομάδες).

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Είμαι ενθουσιασμένοοοοοοοοοοος!!!
« Reply #6 on: June 13, 2015, 03:38:02 PM »
πολύ ωραία Γιάννη! Ξεκίνα τα πειράματα. Το κεφίρ είναι υπερτροφή.

Υπάρχουν κάποιοι μύθοι σχετικά με το κεφίρ. Ένας από αυτούς είναι ότι δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με μεταλλικά αντικείμενα. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Αν μου πεις να μην γίνεται η ζύμωση σε ένα μεταλλικό σκεύος, θα σου απαντήσω ότι μάλλον δεν ισχύει, αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Εμένα το σκεύος στο οποίο βάζω το κεφίρ είναι γυάλινο και αεροστεγές (αυτά με το λάστιχο). Αν μου πεις όμως να μην έρχεται καθόλου σε επαφή ούτε για δευτερόλεπτα, πχ. με ένα μεταλλικό κουτάλι, ή ένα μεταλλικό σουρωτήρι κλπ, αυτό είναι σίγουρα μύθος.

Ένα πράγμα που "αγαπά" ο μύκητας είναι το σκοτάδι. Βάλε το σκεύος λοιπόν είτε σε ένα ντουλάπι είτε στο ψυγείο (όταν δε θέλεις παραγωγή). Όχι πάνω στον πάγκο να τον βλέπει το φως.

Όσο για την ώρα ωρίμανσης, είναι αρκετοί οι παράγοντες, όχι μόνο αν είναι χειμώνας ή καλοκαίρι. Ένας άλλος σημαντικός είναι πόσο μύκητα έχεις και πόσο γάλα έχεις ρίξει. Αυτά σιγά σιγά θα τα ξεχωρίζεις με το μάτι, εμπειρικά. Ξεκίνα χωρίς άγχος τα πειράματά σου και θα τον βρεις το δρόμο.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline g

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
Απ: Είμαι ενθουσιασμένοοοοοοοοοοος!!!
« Reply #7 on: September 06, 2015, 11:50:24 AM »
Γεια σας,

μετά από 4,5 μήνες SD έχω χάσει 10,5 κιλά με στόχο τα 17. Αρχικά είχα βάλει στόχο 12 αλλά τροποποιήθηκε στα 17, θα δούμε μέχρι τέλος. Τώρα είναι τα "δύσκολα" κιλά και χρειάζεται να εφαρμόσω κάποια από τα "κόλπα" ενώ μέχρι στιγμής απλά έτρωγα και έπινα. Και περπατούσα μέρα παρά μέρα.
Η διαλειμματική μου είναι πολύ εύκολο να την εφαρμόσω και αυτό κάνω. Αλλά μόλις πιω λίγο αλκοόλ (οι έξοδοι το καλοκαίρι είναι πιο συχνές) κολλάει το πράμα.
Περιμένω με προσμονή τα links αλλά μάλλον και ο Θανάσης τροποποίησε τους αρχικούς του στόχους. Ελπίζω να μην αργήσει πολύ.
Τον Οκτώβριο σκέφτομαι να αρχίσω γυμναστήριο (για πρώτη φορά στη ζωή μου). Επίσης άρχισα να δοκιμάζω ΗΙΙΤ εμβόλιμα στο περπάτημα. Δηλαβή κάνω ένα τετράλεπτο ΗΙΙΤ τρεξίματος με προοπτική να γίνουν 2 έως 3 καθώς προχωράω.
Κι ο καιρός είναι ακόμα για μπάνιο...
Καλό φθινόπωρο σε όλους!
Γ.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Είμαι ενθουσιασμένοοοοοοοοοοος!!!
« Reply #8 on: September 08, 2015, 11:06:23 AM »
καλό φθινόπωρο!

η HIIT είναι πολύ καλή προσθήκη σε ένα πρόγραμμα άσκησης με περπάτημα. Το μόνο που λείπει από το περπάτημα, που κατά τ' άλλα είναι τέλεια άσκηση, είναι η ένταση, που με σύντομο τρόπο προσφέρει η HIIT..
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!