Author Topic: Έτσι απαλλάχθηκα από το κάπνισμα...  (Read 13236 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline NEX

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Γεια σας, με λένε Νίκο και είμαι 35 χρονών, το σταμάτησα εδώ κι έναν μήνα (από ένα πακέτο καπνό 25γρ κατευθείαν στο 0).

Ξεκίνησα το κάπνισμα στα 20, αρχικά όποτε τύχει αλλά σε λίγους μήνες άρχισα να αγοράζω πακέτο κανονικά.

Στις 1 Απρ κατέβασα το βιβλίο από το skeftomai.gr, το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον. 11 Απρ στις έξι το απόγευμα έσβησα το τελευταίο μου τσιγάρο έχοντας διαβάσει μόνο το pdf - αρκετές φορές θα έλεγα. Το μόνο ουσιαστικό σύνδρομο στέρησης ήταν όταν πήγα να αγοράσω την χάρτινη έκδοση την ίδια μέρα δύο ώρες αργότερα (στις οχτώ), όταν αισθάνθηκα μια θολούρα / ιδρώτα για λίγα λεπτά. Το βιβλίο δεν το βρήκα, κι έτσι το αγόρασα τελικά την επόμενη μέρα.

Θανάση, ευχαριστώ για το βιβλίο σου μιας και πιστεύω ότι υπήρξε το ουσιαστικό έναυσμα για την απόφασή μου.

Σήμερα είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξανακαπνίσω ποτέ.

Πρέπει να ομολογήσω ότι ήταν καθοριστική και η επιρροή απο το βιβλίο του Allen Carr: The Easy Way to Stop Smoking. (Allen The Great!!!) το οποίο το διάβασα μετά από δύο εβδομάδες.

Και τα δύο βιβλία συνεχίζω να τα διαβάζω μέχρι και σήμερα με μεγάλο ενδιαφέρον, μια και κάθε φορά που τα διαβάζω πιστεύω ότι βοηθούν απίστευτα στην ψυχολογία (απίστευτο to brainwashing που έχουμε υποστεί).

Είχα προσπαθήσει και στο παρελθόν δύο φορές: το 1999 και στις αρχές του 2007.  Το 1999 τα είχα καταφέρει, αλλά δεν ήξερα το απλό πράγμα ότι "Το ΕΝΑ τσιγάρο είναι Ψευδαίσθηση" κι έτσι μετά από 1 μήνα έπεσα στην παγίδα. Το 2007 προσπάθησα "απεγνωσμένα" με nicotine gums, οπότε και τα παράτησα μετά από 3 βδομάδες.

Είναι ενδιαφέρον ότι το 1999 αποφάσισα να το κόψω (μαχαίρι φυσικά) για την απελευθέρωση από τη σκλαβιά (the addiction), πιστεύοντας μέσα μου ότι ήταν εφικτό να αποσυνδέσω το τσιγάρο από την καθημερινότητά σχετικώς εύκολα, πράγμα που το είχα καταφέρει έστω για λίγο.

Τώρα έχοντας «πείσει» και τους κουνιάδους μου (41 και 38) να διαβάσουν το βιβλίο (και στη συνέχεια μόνοι τους πήραν την απόφαση και το σταμάτησαν) συνεχίζω την αντικαπνιστική μου προσπάθεια…



Offline ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
.
« Reply #1 on: May 14, 2008, 10:23:17 PM »
Αγαπητέ Νίκο σε καλωσορίζω στην παρέα μας.
Το έκοψα κι εγώ την ίδια ημερομηνία περίπου και αισθάνομαι θαυμάσια.
Συνέχισε και μην φοβάσαι τίποτα, θα τα καταφέρουμε σίγουρα, καλή ασυνέχεια… :wave:  
Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ

Offline dhmhtrhs42

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #2 on: May 14, 2008, 11:30:17 PM »
Ένα μεγάλο  καλώς  ήρθες  αρχικά .Στο site  αυτό  τελικά υπερτερούν  και  με  διαφορά  τα  ΚΑΛΑ   ΝΕΑ .Το  τσιγάρο  θα  πρέπει  να  έχει  μπεί σε .... σοβαρό  προβληματισμό  σχετικά με  το  πόσο  καλά  κάνει  πλέον  την  καταστροφική  δουλειά  του ,μετά  απο  τόσους  οπαδούς  που  έχει  χάσει :) . Περιμένουμε  νέα  σου  Νίκο .
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON

Offline Jimmy Pee

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
(No subject)
« Reply #3 on: May 14, 2008, 11:44:52 PM »
Χαιρετώ άλλον έναν πολεμιστή που προβάλλει όρθιος μέσα από τους καπνούς.. ::eye::

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #4 on: May 15, 2008, 12:27:22 AM »
Νίκο χάρηκα πάρα πολύ με αυτά που μας έγραψες!
Πήρες πολύ δυναμικά τον έλεγχο της ζωής σου και τώρα σε περιμένουν μεγάλες ανταμοιβές που θα τις απολαμβάνεις για μια ζωή!

Ο Άλεν Καρ είναι ο παππούς του αντικαπνιστικού αγώνα. Πρόκειται για μία μεγάλη φυσιογνωμία και διεισδυτικό μυαλό. Με τα σημερινά δεδομένα μπορώ να βρω κάποιες αδυναμίες στο βιβλίο του, αλλά για τα δεδομένα της εποχής του (1985!!!!) έφερε τεράστια επανάσταση! Ήταν ο πρώτος που μίλησε για ψευδαισθήσεις την ώρα που οι "ειδικοί" προσπαθούσαν να το κόψουν στον κόσμο με φοβέρες από τις επιπτώσεις στην υγεία! Allen the Great λοιπόν!

Πολύ σωστά το κατάλαβες ότι το "ένα τσιγάρο" ή "μία βραδιά καπνίσματος" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Είναι ψευδαισθήσεις! Γιατί; Γιατί πάντα κουβαλάνε μαζί τους την απαίσια ολιγοήμερη καθυστερημένη ενόχληση νικοτίνης! Χαίρομαι που έχεις πλέον γνώση της παγίδας και πράτεις ανάλογα.

Σου δίνω ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ για την απόφασή σου να βοηθήσεις κι άλλους ανθρώπους. Συνέχισε έτσι!   :wave:
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline tgatzis

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #5 on: May 15, 2008, 11:39:07 AM »
Νίκο καλωσόρισες... είμαι και εγώ καινούριος εδώ στο φόρουμ, τρίτη μέρα χωρίς τσιγάρο και δεν ελπίζω πια, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα καταφέρω σαν εσάς να μην το ξαναπλησιάσω...
ΜΟΝΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ!!!

Offline NEX

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #6 on: October 19, 2008, 11:15:01 AM »
έχοντας περάσει πάνω από 6 μήνες χωρίς τσιγάρο, κάθε μέρα επιβεβαιώνω όλο και περισσότερο την απόλαυση της ελευθερίας ...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #7 on: October 19, 2008, 11:47:19 AM »
πέρασε εξάμηνο κιόλας ε;
 =worship=  
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #8 on: October 19, 2008, 07:51:35 PM »
μαζι  παμε..

δυνατα και αντικαπνιστικα!!!

Offline NEX

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Απ: Έτσι απαλλάχθηκα από το κάπνισμα...
« Reply #9 on: July 21, 2009, 09:23:48 PM »
15 μήνες ελεύθερος από τη σκλαβιά....