Author Topic: Πού να αγοράσω φθηνά και ποιοτικά συμπληρώματα Διατροφής;  (Read 190441 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
μας εφτιαξες την διαθεση Μιραντα!!!

Offline Miranta1

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 7
  • Gender: Female
Συγκρατημενη αισιοδοξια...
Εαν κ το επομενο το παραλαβω με τον ιδιο τροπο...τον παλιο....τοτε σημαινει πως βρηκε τροπο η iherb να μη βγαζει "ματι".  :)

Offline raphael

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Εμένα πάλι μόλις μου ήρθε ειδοποίηση από το τελωνείο για το δεύτερο από τα τρία πακέτα που είχα παραγγείλει (δεν ξέρω ποιο). Υπενθυμίζω πως και οι τρεις παραγγελίες (επίτηδες στα 50, 25 και 19 ευρώ) έγιναν στις 9 Σεπτεμβρίου και σε 6 μέρες είχαν φτάσει όλες Ελλάδα (tracking). Στις 24 Σεπτεμβρίου, δηλαδή 15 μέρες μετά την αρχική παραγγελία, παρέλαβα ανεμπόδιστα το πακέτο των 25 ευρώ (τους ξέφυγε).

Η ειδοποίηση για το δεύτερο πακέτο ήρθε πριν από λίγες μέρες κι έγραφε επάνω 4 Οκτωβρίου (δηλαδή έφυγε με πολύ μεγάλη καθυστέρηση από εκεί). Έστειλα με mail την υπεύθυνη δήλωση και ακόμα περιμένω το ειδοποιητήριο από το ταχυδρομείο για να πληρώσω την λυπητερή και να την παραλάβω. Αναμονή.

Από την τρίτη παραγγελία, απολύτως τίποτα. Έχει περάσει ενάμισης μήνας. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι δηλαδή.

ΥΓ. Δεν νομίζω πως το iHerb θ'αλλάξει κάτι στις ετικέτες ειδικά για την Ελλάδα, δεν είναι καθόλου εύκολο διαδικαστικά και δεν έχουν και λόγο να το κάνουν. Δεν είναι στον τρόπο σκέψης τους άλλωστε και η προτεραιότητά τους ως σοβαρή Αμερικάνικη εταιρεία είναι να είναι πάντα νομότυποι και σύμφωνοι με τους κανόνες κάθε κράτους (και φυσικά της Ε.Ε.). Άλλωστε, δεν νομίζω πως παίζει και κάποιο ρόλο για τους τελωνειακούς. Αν κάνουν κάποια διαλογή, σίγουρα την κάνουν με κριτήριο την τιμή.

Offline Miranta1

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 7
  • Gender: Female
Την παραγγελια την εκανα 17 Σεπτεμβριου...κ την ελαβα σημερα ...Ευχομαι να μην παρεπεσε κ το δικο μου....

Offline senpai

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,έχω να προτείνω ένα ακόμη ευρωπαϊκό κατάστημα συμπληρωμάτων όχι ισάξιο του iherb βέβαια αλλά έχει τα βασικά.
Είναι το https://www.myprotein.gr.


Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
Εγω στο myprotein.gr που εψαξα εκτος απο καποιες περιπτωσεις βρηκα πολλα αρνητικα
1)Μετα απο υπολογισμους σε mg που εκανα ειναι ακριβο στα περισσοτερα.
2)προτιμω καψουλες παρα σκονη(που πιο πολυ εχει) γιατι εχεις απωλειες στην απορροφηση
3)Δεν εχει πολλα προιοντα οπως τα αγαπημενα μου PYCNOGENOL,BROMELAIN,BOSWELIA,SELENIUM,ASWAGANDA,AHCC,MODUCARE,EPICOR,ΜΑΥΡΟ ΚΥΜΙΝΟ,COQ10

Offline giannis mtrs

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 5
  • Gender: Male
Πόσο οικτροί και άθλιοι εκεί στα ΕΛΤΑ; Έχει φτάσει από τις 29 Σεπτέμβρη στην Ελλάδα δέμα από iherb,αξίας κάτω των 20 ευρώ (πειραματική παραγγελία) και ακόμη να παραλάβω μια ειδοποίηση ή ίχνη ύπαρξης του δέματός μου. 2 συμπληρώματα είχε μέσα,που αρχική είχαν 32 ευρώ,αλλά με rewards + loyalty credits κατέβηκε στα 19,3 περίπου.  Λογικά πρέπει να περάσει ελεύθερα,αλλά και τελωνείο να κόλλησε (πράγμα που δε θα δεχτώ καθώς έχω όλες τις απαραίτητες αποδείξεις της αξίας του δέματος) είναι απαράδεκτο έναν μήνα μετά να μην έχω σημεία ζωής σε κάτι που πλήρωσα.
Αισχροί και απαράδεκτοι και τριτοκοσμικοί. Δε ξέρω πως να αντιδράσω!

Offline raphael

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 6
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Εγώ μόλις παρέλαβα το δεύτερο από τα τρία δέματα, μετά της λυπητερής του φυσικά (~27 ευρώ, δηλαδή +50% της αξίας της παραγγελίας).

Παρεπιπτόντως, ο κανόνας με τα τρία προϊόντα ανά συσκευσία το πολύ (αλλιώς τρέχε Ε.Ο.Φ.) είναι για να εισπράττουν τα 15άρια (πέραν του Φ.Π.Α., υπάρχει και η πάγια χρέωση των 15 ευρώ ανά δέμα για τον "εκτελωνισμό"). Με αυτόν τον τρόπο εξασφαλίζουν πως δεν θα παραγγείλει κάποιος π.χ. 7 τεμάχια στο ίδιο δέμα για να χρεωθεί ένα 15άρι, αλλά θα αναγκαστεί να το σπάσει σε τρεις παραγγελίες (πληρώνοντας 15 + 15 + 15 = 45 ευρώ).

Φίλε  giannis mtrs, τα loyalty credits και τα rewards μάλλον δεν παίζουν ρόλο, μιας και στο πακέτα το iHerb αναγράφει την αρχική τιμή των προϊόντων, χωρίς τις εκπτώσεις. Οι τελωνειακοί απλά μετατρέπουν το άρθροισμα σε ευρώ και προσθέτουν 24% Φ.Π.Α. συν άλλα 15 ευρώ "έξοδα εκτελωνισμού". Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά σ'εμένα αυτό γίνεται πάντως.

Λογικά αν το σταματήσουν, θα σου έρθει λογαριασμός 32 x 24% + 15 = 22.68 ευρώ. Δεν σε συμφέρει να παραγγέλνεις 2 κομμάτια πάντως, γιατί "τρως" όλο το 15άρι έτσι κι αλλιώς.

Όσο για την καθυστέρηση, εγώ περιμένω άλλο ένα πακέτο πραγματικής αξίας 19 ευρώ, που το tracking μου λέει πως έχει φτάσει Ελλάδα από 15 Σεπτεμβρίου. Μάλλον στο τελωνείο δίνουν προτεραιότητα στα πιο ακριβά πακέτα, ίσως γι'αυτό καθυστερεί και το δικό σου.

Offline vagos

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Καλησπέρα σας.
Παρακολουθώ τη συζήτηση σας και είπα να αναφέρω κάποια πράγματα που ίσως σε μερικούς φανούν χρήσιμα.
My 2 cents επί του θέματος....

Συμπληρώματα από Αμερική, από Αυγουστο μέχρι τώρα έχω κάνει μέσω ebay 5 παραγγελίες από διάφορους πωλητές και δεν έχει σταματήσει ΟΥΤΕ ΕΝΑ στο τελωνείο. Όλα ελεύθερα. Και προϊόντα με κόστος από 10 μέχρι 50 ευρώ, από βιταμίνες μέχρι πρωτεΐνη κιλού.
Άρα υπάρχει στοχοποίηση σε συγκεκριμένα καταστήματα και δέματα.
Δέμα όμως από iherb έφυγε από USA 12/8 και έφτασε Ελλάδα 18/8. Ακόμα περιμένω...
Σε 2 από τις 6 παραγγελίες που έχω κάνει από Κίνα το τελευταίο δίμηνο με χρεώσανε 3 ευρώ την καθεμία, αλλά ήταν μικρές (10 δολλάρια η καθεμία) και δεν αφορούσαν συμπληρώματα/καλυντικά.

Παραγγελίες συμπληρωμάτων από Ευρώπη δε σταματάνε τελωνείο, δεν πληρώνετε δασμούς & φόρους. Δεν είναι φάρμακα. Από eshop που έχει και φάρμακα over the counter, μόλις έβαλα Ελλάδα για shipping δεν με άφηνε να τα προσθέσω στο καλάθι. Όλα τα άλλα ελεύθερα. Η διακίνηση αγαθών είναι  ΕΛΕΥΘΕΡΗ στις χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης! Ψωνίστε άνετα! Έχω κάνει ομαδική παραγγελία μέχρι 500 ευρώ συμπληρώματα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Offline peter28

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 7
  • -Receive: 5
Συμφωνω απολυτα μαζι σου vagos!