Author Topic: H δική μου περίπτωση  (Read 7930 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline formulagr83

  • Hero Member
  • νέο μέλος
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 2
H δική μου περίπτωση
« on: April 28, 2015, 02:10:13 AM »
Χωρίς να έχω τελειώσει ακόμα το διάβασμα του βιβλίου (285 σελ), αποφάσισα για δικούς μου λόγους να ξεκινήσω ολοκληρωτικά την SD στις 4  ή 5 Μαΐου. Αυτό για να είμαι πιο οργανωμένος. Πρέπει να προμηθευτώ κότες, αυγά, βιολογικά λαχανικά, κατσικίσιο γάλα, κεφίρ κτλ. Χάρις στο βιβλίο έμαθα σε γενικά πλαίσια την έννοια λέξεων που δεν είχα υπ'όψιν. Όπως και μια άλλη ψυχή, μπέρδευα τους υδατάνθρακες με τους υδρογονάνθρακες! Κατανόησα πολλά πράγματα, μα συνειδητοποίησα ότι είναι και πάρα πολλά που δεν ξέρω ακόμη. Σιτάρι τρώω κανονικά μέχρις τις 4 Μαΐου, γιατί το βλέπω όπως στο βιβλίο με το κάπνισμα. Όταν τρώω σιτάρι, το βλέπω σαν το "χάπι νικοτίνης". Πρέπει να χάσω πολλά κιλά (τουλάχιστον 30). Το βιβλίο λέει να βάζουμε συγκεκριμένους στόχους. Εγώ όμως δεν ξέρω πόσο καιρό θέλει να χαθούν 30 κιλά. Αν χάσω τον πρώτο χρόνο 20 κιλά, νομίζω θα είναι καλά.
Αυτά προς το παρόν και θα επανέλθω.



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: H δική μου περίπτωση
« Reply #1 on: May 02, 2015, 12:29:54 PM »
γεια σου  formulagr !

Οι στόχοι σου είναι ρεαλιστικοί και απολύτως εφικτοί! Για το κεφίρ αν δε μπορέσεις αν βρεις, σκοπεύω να φτιάξω ένα δίκτυο ανταλλαγής, στο οποίο ο ένας να στέλνει στον άλλον, μέχρι να αποκτήσουμε όλοι. Θα το φτιάξω κάποια στιγμή μέσα στο Μάιο. Μέχρι να ξεκινήσεις τα πειράματα με το κεφίρ, σου προτείνω το ελληνικό αιγοπρόβειο γιαούρτι, που είναι το καλύτερο γιαούρτι που υπάρχει.

Quote
Όπως και μια άλλη ψυχή, μπέρδευα τους υδατάνθρακες με τους υδρογονάνθρακες!
  :γέλιο: :γέλιο:
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline formulagr83

  • Hero Member
  • νέο μέλος
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 2
Απ: H δική μου περίπτωση
« Reply #2 on: May 03, 2015, 08:59:24 PM »
Η αλήθεια είναι ότι το κεφίρ είναι λίγο δυσεύρετο. Αλλά σύντομα περιμένω απάντηση από γνωστό μου που λέει ότι θα βρει από γνωστό του. Ώσπου να ανεβάσεις Θανάση τα λινκς-παραπομπές, θα εφαρμόσω την συνταγή για κεφίρ από μια κυρία που ανέβασε βιντεο-συνταγή.

Offline formulagr83

  • Hero Member
  • νέο μέλος
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 2
Απ: H δική μου περίπτωση
« Reply #3 on: June 07, 2015, 03:11:01 AM »
1 μήνας και κάτι. Απώλεια βάρους 4 κιλά.

Δεν μπορώ να πω ότι πολύ είμαι ικανοποιημένος, δεδομένου ότι τα πρώτα κιλά θα έπρεπε να χαθούν πιο γρήγορα. Τέλος πάντων συνεχίζω.

Η ζωή μου πριν, ήταν ανά 3 μέρες delivery για βραδινό, καμία άσκηση, κανένας έλεγχος συνδυασμού τροφών, "μεταλλαγμένο" σιτάρι καθημερινά, λευκή ζάχαρη και αγελαδινό βιομηχανοποιημένο γάλα. Όλα τα προηγούμενα τα κατήργησα, γι αυτό και περίμενα καλύτερα αποτελέσματα. Να φανταστείτε το λεμόνι που πίνω κάθε πρωί πλέον, είναι από βιολογάδικο. Ας συνοψίσω τις σκέψεις μου λίγο καλύτερα όμως.

Το πρωί πίνω μόνο λεμόνι με νερό. Κατά τις 11-12 τρώω χωριάτικο αυγό ή ένα κομμάτι κεφαλοτύρι (80-100 γρ) τοπικής προέλευσης. Για μεσημέρι ξεκινάω με σαλάτα κατά βάση (μαρούλι, ρόκα, λάχανο ή ντομάτα), όλα από μπαχτσέ συγγενή μου. Κυρίως πιάτο έχω 3-4 φορές τη βδομάδα υδατάνθρακα (όσπρια, φασολάκια, ρεβύθια, αρακά κτλ).Μια φορά τη βδομάδα ψάρι, μια φορά χωριάτικο κοτόπουλο και την ημέρα αφθονίας κόκκνο κρέας, Η αλήθεια είναι ότι δεν τηρούσα και πολύ το συνδυασμό τροφών(συνδύαζα καμιά φορά υδατάνθρακα με λίπος περίπου ισόποσα). Το απόγευμα συνήθως μπανάνα πράσινη με κανέλα. Το βράδυ γιαούρτι πρόβειο τοπικό με στέβια και πιο μετά ψημένα αμύγδαλα. Τελευταία ξεκίνησα και το πολυπόθητο κεφίρ, χωρίς να είμαι σίγουρος αν το παρασκευάζω σωστά, μια και ο Θανάσης μας αργεί τα Links :οops!:
2 φορές τη βδομάδα γυμνάζομαι και τις υπόλοιπες απλά περπατώ περισσότερο.
Σε σύγκριση με αυτά που έτρωγα λοιπόν, θα έπρεπε να χάσω πολλά περισσότερα κιλά πιστεύω. Συνεχίζω, αλλά χωρίς να έχω την σιδερένια θέληση που λέμε. Είχα μερικές παρασπονδίες κατά τη διάρκεια του μήνα, λόγω εορτών ή κάτι αντίστοιχο, αλλά δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να με πάει αυτό τόσο πίσω.
Αυτά προς το παρόν και θα επανέλθω.

Offline Andreas_W

  • Hero Member
  • Σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Απ: H δική μου περίπτωση
« Reply #4 on: June 07, 2015, 12:59:56 PM »
Η γνώμη μου είναι η εξής:

Μιας και με τις καθαρές τροφές χάνεις σωστά κιλά δεν πρέπει να σ' απασχολεί ότι τον 1ο μήνα έχασες "μόνο" 4, επιπλέον βλέπω σαν στόχο λες ότι αν χάσεις τον 1ο χρόνο 20 κιλά θα είναι καλά, εγώ σε βλέπω σύνολο το πολύ σε 5-6 μήνες να χεις χάσει τα 20 κιλά που θες :)
Άλλωστε μέχρι να πάρει μπρος το σώμα θέλει περίπου 1 μήνα οπότε στη συνέχεια μπορεί να τα πας και καλύτερα...

Επιπλέον τι ώρα περίπου τρως το μεσημεριανό σου γεύμα; Αν το τρως 1-2, μόνο και μόνο να το μεταθέσεις 3-4 για αρχή θα σε βοηθήσει παραπάνω (αν το αντέχεις βέβαια δεν πρέπει να κάνεις στερήσεις γιατί μπορεί να σε κουράσουν όπως αναφέρεις).
Ακόμα αν δεν πεινάς στις 11 που τρως αυγό/τυρί μπορείς να μην το φας...εγώ για πχ θα το φάω αυτό κοντά στις 2 το μεσημέρι οπότε με κρατάει μέχρι τις 7-8 που θα φάω το μεγάλο γεύμα. Αυτό μπορεί να μην γίνεται κάθε μέρα...και 3 φορές την εβδομάδα να μην πεινάς και να μην το τρως ενώ τις άλλες το τρως είναι καλά, εξαρτάται από εσένα αυτό, πρέπει ειδικά μετά τον 2ο μήνα που θα χει "μάθει" στο σωστό τρόπο το σώμα σου να το ακούς.

Τέλος σιγουρέψου πως σίγουρα χορταίνεις με το γεύμα που κάνεις, δλδ να μην νιώθεις ότι έφαγες λίγο, γιατί αν τρώμε λίγο αυτό μας στερεί και σιγά σιγά αρχίζει να κουράζει η διαδικασία... Δηλαδή γενικά να μην περνάνε μέρες και εσύ να υπο-τρως.

Πρέπει να χουμε στο μυαλό μας ότι δεν κάνουμε δίαιτα (δλδ στέρηση ώστε να χάσουμε κιλά που είναι λάθος), αλλά διατροφή, μια διατροφή που μπορούμε άνετα να την ακολουθούμε σε όλη μας τη ζωή...τόσο άνετη θα πρέπει να είναι όταν θα έχουμε πλέον προσαρμοστεί. Κάθε μέρα εγώ προσωπικά νιώθω γεμάτος με αυτά που τρώω και δεν νιώθω ότι κάτι μου έλειψε.

Όπως είπα αυτή είναι η γνώμη μου αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσετε :)

Offline formulagr83

  • Hero Member
  • νέο μέλος
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 2
Απ: H δική μου περίπτωση
« Reply #5 on: June 08, 2015, 12:22:11 AM »
Κατ'αρχήν Andreas_W σε ευχαριστώ πολύ που κάθεσαι και μου απαντάς. Ψυχανεμίστηκες βλέπω ότι εγώ είμαι ένα από τα λίγα πραγματικά "στοιχήματα" εδώ στο φόρουμ της SD, λόγω των πολλών κιλών. Τα λόγια σου είναι ενθαρρυντικά.

Με την SD αναγκαζόμαστε να στερηθούμε τα εξής δια παντός: πίτες, πίτσες, αναψυκτικά, πιτόγυρα, κέικ, μπουγάτσες, παγωτά, κρουασάν, μακαρόνια, μπύρες, πατατάκια, γάλα αγελαδινό, κοτόπουλο βιομηχανοποιημένο κτλ κτλ κτλ. Όλα αυτά, εκτός του ότι είναι νόστιμα, έχουν το πλεονέκτημα ότι είναι εύκολα προσβάσιμα. Για τα φαγητά της SD θα πρέπει να έχει κανείς προνοήσει να παρασκευάσει από την προηγούμενη μέρα. Για τους ελεύθερους επαγγελματίες όπως εγώ και η γυναίκα μου, κάτι τέτοιο δυσκολεύει τα πράγματα. political comment alert: Η ζωή στην Ελλάδα είναι φτιαγμένη δυστυχώς για τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους. Πάμε παρακάτω. Το νόημα όλης της προηγούμενης παραγράφου είναι ότι εκ των πραγμάτων θα έχω τις διατροφικές παρασπονδίες μου.

Δυστυχώς τα κιλά δεν χάνονται αναλογικά, αλλά με φθίνοντα ρυθμό. Θα έπρεπε να είχα χάσει πχ πάνω από 8 αυτόν το μήνα, 4 τον επόμενο, 2 τον μεθεπόμενο κτλ. ή κάτι τέτοιο. Τα 20 κιλά που έθεσα για το έτος λαμβάνουν υπ 'όψιν τον φθίνοντα ρυθμό απώλειας βάρους αλλά συνυπολογίζουν και τις εκρήξεις βουλιμίας που θα προκύψουν κατά τη διάρκεια του έτους. πχ εορτές.

Συνήθως τρώω κατά τις 15:30 για μεσημέρι.Η αλήθεια είναι ότι δεν πεινάω πάντα εκείνη την ώρα, αλλά τρώω. Τι να κάνω όμως όταν κάποιο φαί δεν τρώγεται κρύο; Και πως θα πω νωρίτερα στη γυναίκα μου να το έχει έτοιμο στις 19:00; ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΝΑΩ ΣΤΙΣ 15:30;

Κάτι άλλο. Για βράδυ κοιμάμαι κατά τις 02:30-03:00. Επομένως το τελευταίο φαγώσιμο το καταναλώνω κατά τις 11:30-00:00. Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό.




   

Offline Andreas_W

  • Hero Member
  • Σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 10
  • Gender: Male
Απ: H δική μου περίπτωση
« Reply #6 on: June 08, 2015, 12:17:13 PM »
Να σου απαντήσω σε όλα ένα ένα, μιας και με είχαν απασχολήσει και εμένα αυτά τα πράγματα.

H SD για μένα έχει ένα κομμάτι δύσκολο και ένα κομμάτι εύκολο.
Το δύσκολο είναι η υπομονή που πρέπει να κάνει κάποιος 1-2 μήνες μέχρι να συνηθίσει τις καθαρές τροφές.
Το εύκολο είναι ότι μπορείς να τρως μεγάλες ποσότητες λίπους/κρέατος και γενικά μεγάλα γεύματα πλήρως χορταστικά.
Για παράδειγμα εγώ άνετα θα έτρωγα 3 μπριζόλες χοιρινές μεγάλες στο 7-8 γεύμα μου μετά από μια μεγάλη σαλάτα. Αυτό είναι το εύκολο. Το δύσκολο θα ταν να αποφύγω να φάω και πατάτες τηγανητές, όπως και το να φάω ένα γλυκό πχ μετά το φαΐ.
Συνεπώς θέλω να καταλήξω πως το σώμα σου συνηθίζει από κάποιο σημείο και μετά (συνήθως 2ο μήνα) και όσο πιο καθαρή διατροφή κάνεις με 0 παρασπονδίες, δλδ 0 αλεύρι+ 0 ζάχαρη, αλλά ναι στα 2-3 αφθονίας το μήνα με σωστές τροφές.
Έχοντας λοιπόν συνηθίσει, δλδ έχοντας κάνει ένα πιο υγιεινό περιβάλλον το σώμα σου δεν ζητάς πλέον κακές τροφές όπως τα "ωραία" που αναφέρεις.
Αυτό είναι το 1ο στοιχείο.
Το 2ο στοιχείο είναι πως δεν είπε κανείς ότι θα τα σβήσεις από τη ζωή σου (παρόλο που δεν θα τα θες τόσο), αν κάθε 15 μέρες φας ένα από αυτά που περιγράφεις δεν θα σε αποτρέψει από το να χάσεις κιλά, απλά θα σε κάνει να τα χάσεις λίγο πιο αργά. Εγώ προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι τέτοιες τροφές με μπλοκάρουν και ας έχω κάνει πολύ σωστή διατροφή μέσα στη μέρα οπότε ας πούμε ότι σε 1 μήνα θέλω να καταναλώσω 1 φρατζόλα ψωμί, αντί να τρώω 1 λεπτή φέτα κάθε μέρα για 30 μέρες, μια μέρα θα φάω ολόκληρη τη φρατζόλα και θα μου κάνει λιγότερο κακό. Σαν πχ το φέρνω, δεν τρώω ψωμί.
Να προσθέσω πως αν ήμουν αδύνατος και έτρωγα τα πάντα και δεν έπαιρνα κιλά θα το άλλαζα γιατί θα θελα να μουν πιο υγιής. Οπότε όταν κάποια στιγμή φτάσεις στα κιλά που θες να έχεις αν θες στο νου σου την ευεξία και την υγεία και να μην το ρίξεις μόνο στις κακές (εθίστηκες) τροφές.

Στο θέμα επιλογής τροφών και στην δυσκολία να εφαρμόσεις SD διατροφή έχω να σου πω το εξής...εγώ είμαι ακόμα φοιτητής, μένω με τους δικούς μου, δεν είμαστε άνετα οικονομικά... η συνέπεια είναι ότι δεν τρώω τίποτα βιολογικό, τίποτα από γείτονες κτλ κτλ (μένω Αθήνα). Τα πάντα που τρώω είναι "βιομηχανοποιημένα". Παρόλα αυτά έχω αποτελέσματα. Κάνω ότι μπορώ, πχ θα φάω γιαούρτι αιγοπρόβειο και θα αποφύγω το αγελαδινό, παρόλο που αν έχει φτιάξει η μάνα μου τζατζίκι από πλήρες (πλέον) αγελαδινό θα φάω από αυτό. Αν κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα είναι σίγουρα καλύτερο μια κότα από το γείτονα παρά το συσκευασμένο που τρώω εγώ, αλλά τι να κάνουμε; Δεν θα πεθάνουμε κιόλας...ότι μπορούμε κάνουμε.

Όσο αφορά το χάσιμο κιλών επίτρεψε μου να σου πω πως δεν έχεις απόλυτο δίκιο. Σε θερμιδικές συμβατικές δίαιτες των 5 γευμάτων είναι όπως τα λες (περίπου*).
Εδώ έχουμε κάτι άλλο, εδώ καθαρίζει ο οργανισμός και επιστρέφει στην κατάσταση που θα πρεπε να τον είχαμε, δηλαδή όπως έχουμε σχεδιαστεί. Φαντάσου να φτιάξεις ένα τέλειο περιβάλλον, αυτό το περιβάλλον θα προσπαθεί κάθε μέρα να εξαλείψει και το τελευταίο περιττό κιλό λίπους που έχεις. Επίσης υπάρχει η θεωρία (ίσως είναι λάθος) ότι όσο λιγότερο λίπος έχεις τόσο πιο εύκολα το χάνεις και όσο πιο πολύ έχεις τόσο πιο δύσκολα το χάνεις, αυτό προκύπτει από το ότι όσο λιγότερο λίπος έχεις τόσο πιο δύσκολα παίρνεις λίπος, όσο πιο πολύ έχεις όμως τόσο πιο εύκολα παίρνεις. Και λάθος να είναι το ότι έχασες τώρα 4 κιλά δεν αποκλείεται τον επόμενο μήνα να χάσεις 6!
Προσοχή όμως! Μην αποθαρρυνθείς αν τον επόμενο χάσεις πχ 4... εξαρτάται από το τι διατροφή έκανες και το πόσα κιλά είσαι. Το λέω αυτό γιατί θες να χάσεις μπόλικα κιλά όπως και εγώ...αν ήμασταν 88 και θέλαμε να πάμε στα 80 θα ταν διαφορετικά τα πράγματα...

Μια άλλη αντιμετωπίσιμη πρακτική δυσκολία της sd που αναφέρεις, μπράβο κιόλας γιατί το παίρνουμε λες και είναι αυτονόητο είναι στην οικογένεια η ώρα φαγητού.
Το 1ο που μπορείς να κάνεις είναι να πεις στην σύζυγο να κάνει και αυτή sd. χαχα δύκολο οκ.
Το 2ο που μπορείς να κάνεις, και είναι αυτό που κάνω και εγώ είναι το εξής... Το φαΐ είναι έτοιμο κατά τη 1-2 στο σπίτι. Βέβαια εγώ θα φάω 7-8, οπότε είναι πάντα κρύο. Αυτό που κάνω είναι να το βάλω να ζεσταθεί στον φούρνο στον αέρα. Και γίνεται μια χαρά.
Τώρα αν παίζουν ψητά κρέατα στα κάρβουνα 4/5 θα τα ζεστάνω αέρα (ναι αμαρτία το ξέρω) και 1/5 απλά θα τα φάω το μεσημέρι και θα γίνει και εκείνη η μέρα, ημέρα αφθονίας, μιας και το απόγευμα προς βράδυ θα ξαναφάω.
Είναι λάθος να φας γεύμα χωρίς να πεινάς. Και αυτό έχει μικρο έως μεγάλες συνέπειες στην ταχύτητα των αποτελεσμάτων σου.

Εγώ την sd την έχω στο μυαλό μου όπως την warrior diet του ori homfekler. Ένα στάδιο υποφαγίας (διαλειμματική νηστεία μέχρι το μεγάλο γεύμα) και ένα στάδιο υπερφαγίας στο μεγάλο γεύμα. Το αποτέλεσμα είναι πως στο στάδιο υποφαγίας το σώμα κάνει φυσική αποτοξίνωση και καύση λίπους μιας και το συκώτι είναι εξολοκλήρου εστιασμένο στο λίπος στο σώμα και όχι στο να μεταβολίζει κάποιο γεύμα στο στομάχι μας, και όταν έχουμε φτάσει στο ιδανικό σημείο πείνας (=> θα γίνει καλύτερη πέψη**) τρώμε με πραγματική πείνα ένα μεγάλο όπως πρέπει γεύμα.
Αυτό είναι που με χορταίνει εμένα τόσο σωματικά, όσο και ψυχικά. Πραγματικά αν με δει κάποιος το βράδυ έτσι όπως τρώω θα μου πει "πρόσεχε λίγο στη ζωή σου, τρως πολύ" χαχαχα.

Σχετικά με το ύπνο. Αρχικά αν μπορείς να κοιμάσαι στις 12-1 θα είναι πιο υγιεινό για σένα. Αν έχεις υποχρεώσεις πάω πάσο. Κατα τ'αλλα οι ώρες που απέχει το βραδινό σου γιαούρτι μέχρι τον ύπνο μου φαίνεται μια χαρά.

Επίσης θέλω να σου εστιάσω την προσοχή στις παρασπονδίες. Οι γιορτές που αναφέρεις αν και είναι ελέγξιμες δλδ μπορείς να μην φας ψωμιά και γλυκά και αναψυκτικά, αν γίνονται 1-2 φορές το μήνα είναι οκ. Απλά φρόντισε να γίνεται όποτε τυχαίνει και να μην το προκαλείς εσύ.
Πχ ένα καθημερινό βράδυ που είσαι σπίτι μην φας σουβλάκια, γιατί έτσι κ αλλιώς θα έρθει μια μέρα που θα γίνει μια γιορτή κάτι και θα φας τέτοιου είδους πράγματα.
Η άλλη παρασπονδία που κάνεις είναι ο συνδυασμός των τροφών και είναι και αυτός πολύ σημαντικός. Τον 1ο μήνα δεν υπάρχει τόσο θέμα μιας και είμαστε στο στάδιο προσαρμογής. Τον 2ο να είσαι πιο αυστηρός με τον εαυτό σου και να προσέξεις αυτό το πράγμα.
Το ότι η sd είναι εύκολη μετά τον 2ο μήνα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κοπιάσουμε τους πρώτους 2. Όχι υπερβολές, αλλά κάποιες θυσίες και κάποιος κόπος πρέπει να γίνει σίγουρα. Αν όμως θέλω πραγματικά να χάσω κιλά και να είμαι υγιής (που με νοιάζει το 2ο περισσότερο να σου πω την αλήθεια) θα τις κάνω τις θυσίες πανεύκολα!

Σορρυ για το μεγάλο κείμενο αλλά ήθελα να καλύψω όλα αυτά τα πράγματα.



*στις θερμιδικές δίαιτες όπου μετατρέπεις το σώμα σου σε μηχανή υπάρχει μια μέθοδος στην οποία δεν τρως στάνταρ 2000 θερμίδες τη μέρα και χάνεις χάνεις, γτ εκτός του ότι το 1ο μήνα θα χάσεις πολλά, το 2ο λίγο και το 3ο τίποτα επειδή θα μπλοκάρει το σώμα. Πχ καταναλώνω 4000 θερμίδες τη μέρα και είμαι 130 κιλά, πέφτω στις 3500 τη μέρα και χάνω, όταν σταματήσω να χάνω πέφτω στις 3000 και πάει λέγοντας, έτσι εκτός του ότι είναι πιο εύκολη η διαδικασία, χάνεις σίγουρα κιλά κάθε μήνα με λίγο μεγαλύτερο ρυθμό, παρόλο που τρως περισσότερο. Λάθος δίαιτα είναι αυτή απλά αναφέρω κάτι που είχα δοκιμάσει παλαιότερα.

**η πέψη είναι το Α και το Ω. όσο καλύτερη πέψη κάνεις τόσο πιο καλά θα απορροφήσει ο οργανισμός ότι χρειάζεται, τόσο πιο ποιοτικό θα γίνει αμέσως το γεύμα σου μέσα στο σώμα σου. Δεν μπορώ να το εξηγήσω καλά όμως έχει τεράστια διαφορά να φας ένα μεγάλο γεύμα χωρίς να πεινάς με το να το φας και να πεινάς πραγματικά.


Υ.Γ. Θέλω να προσθέσω 2 πράγματα!! (ναι ξέρω είναι σεντόνι ήδη το ποστ)

1) αυτά που λέω περι υπερφαγίας και υποφαγίας είναι θεωρώ το στάδιο μετά τον 1,5 μήνα του προγράμματος του Θανάση, αλλιώς όπως έχω ξαναπεί μπορεί να αποβούν αποτρεπτικά μιας και δεν έχουμε συνηθίσει.
2) η πείνα. Η πείνα που μπορεί να νιώσουμε στις 2 το μεσημέρι για παράδειγμα όμως σε 30λεπτά θα έχει εξαφανιστεί δεν είναι πραγματική πείνα. Η πραγματική πείνα είναι αυτή που όταν την νιώσουμε δεν θα φύγει.

Αυτά είχα να πω, ελπίζω να σε βοήθησα και να σε όπλισα ώστε να συνεχίσεις ακόμα πιο δυνατά!  :)

Offline formulagr83

  • Hero Member
  • νέο μέλος
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 1
  • -Receive: 2
Απ: H δική μου περίπτωση
« Reply #7 on: June 08, 2015, 10:37:06 PM »
Χίλια ευχαριστώ αδερφέ για όλες τις συμβουλές. Θα προσπαθήσω να εστιαστώ στη διαλειμματική νηστεία που λες και στον συνδυασμό τροφών, ο οποίος πιστεύω θα είναι ό,τι πιο δύσκολο. Κουράγιο λοιπόν και εδώ είμαστε να τα λέμε.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: H δική μου περίπτωση
« Reply #8 on: June 09, 2015, 07:09:50 PM »
πω πω σεντονάρα ο Αντρέας!!  :keyboard: και με αξιόλογες συμβουλές!  =thumb=  =thumb=

Θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ κάποια πράγματα, εκτός από τις συμβουλές του Ανδρέα, που επικροτώ.


Quote
Δεν μπορώ να πω ότι πολύ είμαι ικανοποιημένος, δεδομένου ότι τα πρώτα κιλά θα έπρεπε να χαθούν πιο γρήγορα. Τέλος πάντων συνεχίζω.

Αν βάλεις σε ένα ταψί μπροστά σου 4 κιλά σωματικού λίπους, θα δεις ότι (καθότι ελαφρύ) είναι... μεγάλη ποσότητα! Και φαντάσου ότι αυτό ήταν μέρος του σώματός σου...

Σε μία από αυτές τις λεγόμενες "χημικές" γρήγορες δίαιτες, που είναι συνήθως απότομη low carb ή αυστηρή υποθερμιδική, μπορεί σε μία εβδομάδα να χάσεις ας πούμε ως 7 κιλά, αν είσαι αρκετά υπέρβαρος. Όμως:

Τα κιλά αυτά δεν είναι όλα λίπος, ούτε κατά το ήμισυ.. Είναι σε μεγάλο βαθμό νερό και επίσης και λίγο μυική μάζα (η οποία ως βαρύτερη, δε φαίνεται και τόσο αν τη χάσεις). Γιατί χάνεται νερό; Γιατί στη low carb μειώνονται τα αποθέματα γλυκογόνου (πολύτιμο σωματικό καύσιμο), το οποίο δεσμεύει πολλαπλάσια ποσότητα νερού. Χάνοντας γλυκογόνο χάνεις και αρκετό σωματικό νερό. Όμως με μερικά ελεύθερα γεύματα το νερό επανέρχεται, και μαζί και τα κιλά.

Το να χάσεις μόνο λίπος, χωρίς να έχεις υποβληθεί σε συνεχόμενη και απότομη low carb, είναι σπουδαίο επίτευγμα!

Επίσης το να προκαλείς τέτοια αλλαγή στη σύσταση του σώματός σου, χωρίς να έχεις ενεργοποιήσει του πανίσχυρους και σωτήριους (κάποτε) μηχανισμούς και ένστικτα επιβίωσης, όπως την λιποαποθήκευση, πράγμα που ενεργοποιείται στις υποθερμιδικές δίαιτες, είναι σημαντικό!

Και πράγματι τα πρώτα κιλά χάνονται ευκολότερα από τα επόμενα, και τα τελευταία χάνονται ΠΟΛΥ δύσκολα. Πχ. για να χάσεις το τελευταίο κιλό λίπους που μετά από αυτό κάνεις six-pack είναι κάτι που απλά δε γίνεται για πολλούς, ό,τι κι αν κάνουν (και καλώς, δεν είναι πάντα υγιεινό), ενώ όσοι το καταφέρνουν (όχι πιτσιρικάδες, εννοώ μετά τα 30), το καταφέρνουν με μεγάλες θυσίες και συστηματική άσκηση.

Όμως, η SD είναι πονηρή...  :γέλιο: διότι, προετοιμάζει το σώμα να γίνει πιο.. λιποκίνητο τους πρώτους μήνες, έτσι ώστε στους επόμενους τα αποτελέσματα όχι μόνο να μην επιβραδύνονται, αλλά και να αυξάνονται σε κάποιες περιπτώσεις.. ακόμη κι αν συνεχίζεις να κάνεις ακριβώς τα ίδια πράγματα.

Το αναγνωρίζω ότι είναι μειονέκτημα να μην γίνεται πλήρως εκμεταλλευτή η αρχική αγανάκτηση και αποφασιστικότητα, όμως για μένα μετρά περισσότερο ένα πρόγραμμα που μπορεί να ακολουθηθεί εφ όρου ζωής με αποτελέσματα μόνιμα, κι όχι ένα πυροτέχνημα ριζικής μεταμόρφωσης του ενός μήνα.

Ακολουθείς εφ όρου ζωής τις πρώτες 6 εντολές, την αποχή (με τις εξαιρέσεις της) σε σιτάρι, ζάχαρη, και όποτε νιώθεις δυνατός και αποφασισμένος...

ρίχνεις στο μείγμα και ημέρες low carb, εντείνεις λίγο πιο έντονη διαλειμματική νηστεία, κάνεις μία ωμοχορτοφαγική μέρα, συνδυασμοί, γυμνάζεσαι συστηματικά κλπ. Σκαμπανευάσματα σε αυτά είναι αναμενόμενα και δε δημιουργούν ιδιαίτερο πρόβλημα.

Η διαλειμματική νηστεία, με όποια παραλλαγή της καταλήξεις, αν κι αυτή ακολουθείται εφ όρου ζωής, ως τρόπος ζωής, μπορεί να έχει καταπληκτικά αποτελέσματα, σε έναν δύσκολο μεταβολισμό που "αρνείται" να συμμορφωθεί. Και μην ξεχνάς, στη διαλειμματική νηστεία, αν μαζέψεις αρκετή πραγματική πείνα, ξέχνα τους περιορισμούς και συνδυασμούς (ιδίως αν έχει προηγηθεί και προπόνηση) και φάε ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ μέχρι να χορτάσεις στο μεγάλο σου γεύμα (όχι όμως τόσο που να σου είναι και δυσάρεστο..  :γέλιο:)

Συνέχισε με υπομονή και επιμονή, να χαίρεσαι το φαγητό όταν πεινάς πραγματικά και τα αποτελέσματα θα σε συνοδεύουν με αυξομειώσεις όχι πάντα προβλέψιμες, για πολλούς μήνες ακόμα.

Τα 20 κιλά σε ορίζοντα έτους, τα έχεις για πλάκα, κρίνοντας από τα 4 που έχεις ήδη χάσει!  :victory:
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!