Author Topic: Αργα αλλα σταθερα ......  (Read 4290 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oasomp

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #1 on: April 09, 2008, 09:40:10 AM »
Μπράβο! Επιτέλους! Είναι πολύ ευχάριστα νέα αυτές οι πρωτοβουλίες της κυβέρνησης. Και η απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους, η απαγόρευση πώλησης σε κάτω των 18 και τα άλλα μέτρα με βρίσκουν σύμφωνο. Σε ένα πράγμα διαφωνώ, και μου άναψαν τα λαμπάκια καθώς το διάβαζα...

Quote
Οι καπνιστές θα μπορούν να καταφεύγουν και σε τηλεφωνική γραμμή βοήθειας, ενώ δεν θα πληρώνουν το κόστος των φαρμάκων διακοπής του καπνίσματος.

Τέλεια ιδέα η τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης, αλλά τα φάρμακα για τη διακοπή του καπνίσματος είναι σκέτη ΑΠΑΤΗ! Είναι ένα από τα κόλπα της φαρμακοβιομηχανίας, ένα από τα πιο επικερδή που έχει κάνει ως τώρα...

Είναι βλαβερά στην υγεία και έχουν ΤΡΑΓΙΚΑ ποσοστά επιτυχίας. Το θέμα είναι μεγάλο, έχω γράψει κι ένα σχετικό άρθρο, γι αυτό δεν το αναλύω εδώ περισσότερο.

Όσο έγραφα το βιβλίο ήρθα σε επαφή με τη νοοτροπία πολλών σπουδαγμένων επιστημόνων που είχαν μεγάλη πίστη στις απόψεις τους για το κάπνισμα. Καθώς όμως εμβάθυνα όλο και περισσότερο στο θέμα, διαπίστωνα ότι οι "ειδικοί" τελικά δεν έχουν ιδέα για το κάπνισμα!! Και δυστυχώς ο αντικαπνιστικός αγώνας έχει αφεθεί στα χέρια των "ειδικών".

Τέλος πάντων για να μη μακρυγορώ (δε θέλω και πολύ) δηλώνω πολύ χαρούμενος με την αντικαπνιστική πρωτοβουλία της πολιτείας, με έντονη διαφωνία μόνο στην προσπάθεια προώθησης φαρμάκων για την καταπολέμηση του καπνίσματος.

Αντί για φάρμακα πιο δραστικό θα ήταν να γίνει μια απλή ενημέρωση στους καπνιστές και να μάθουν για πρώτη φορά στη ζωή τους ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ.

 :)
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!