Author Topic: Ψωμί ζέας, φαγόπυρο, καλαμπόκι και κ.λ.π.  (Read 8648 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lolo

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
Καλησπέρα και από μένα.
Είμαι παλιό μέλος της παρέας, παρακολουθούσα το forum πολύ στενά παλιότερα.
Τον τελευταίο χρόνο λίγο χάθηκα από την παρέα του skeftomai.gr.
Έχω καταφέρει να κόψω το τσιγάρο αγοράζοντας το βιβλίο σου Θανάση και σ'ευχαριστώ πολύ γι'αυτό.
Πρόσφατα αγόρασα και το βιβλίο για την διατροφή και το διαβάζω με πολύ όρεξη και χαρά.
Μίλησα για το βιβλίο σου και στην διατροφολόγο μου, η οποία παρεμπιπτόντως έχει αγοράσει το βιβλίο σου για
το κάπνισμα και την είχε ενθουσιάσει, της πρότεινα ν'αγοράσει και το βιβλίο της διατροφής, γιατί βλέπω ότι έχετε σε
πολλά πράγματα κοινά στοιχεία.
Θα ήθελα να ρωτήσω μια απορία που έχω προς το παρόν, διαβάζοντας το βιβλίο (δεν το έχω τελειώσει ακόμα, είμαι στο κομμάτι της φωτιάς). Αφορά το θέμα του ψωμιού. Έχω έναν φούρνο που έχει βιολογικά προϊόντα. Απο ψωμί παίρνω ζέας, φαγόπυρο βρώμη, καλαμπόκι και κ.α. Θα ήθελα να ρωτήσω αυτά τα προϊόντα έχουν σιτάρι ή όχι? Το καλαμπόκι περιέχει σιτάρι?
Περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση σου Θανάση.
Ευχαριστω πολύ.



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Απ: Ψωμί ζέας, φαγόπυρο, καλαμπόκι και κ.λ.π.
« Reply #1 on: September 17, 2015, 01:41:13 PM »
σου γράφω εν τάχει επειδή είμαι καθ οδόν.

Όχι φίλη μου, αυτά που αναφέρεις δεν είναι είδη σίτου, άρα δεν έχουν τα πολλά του προβλήματα, αλλά έχουν τα προβλήματα ότι δε φουσκώνουν εύκολα λόγω έλλειψης γλουτένης (κακή αρτοποίηση), και είναι και τροφές πολύ ψηλές σε υδατάνθρακα, πράγμα που δεν είναι ό,τι καλύτερο για ένα πρόγραμμα αδυνατίσματος.

Ετοιμάζω την απόλυτη λύση που λέγεται "επιούσιος άρτος"¨, όμως το εγχείρημα είναι πολύ δύσκολο. Δεν είναι απλά ένα βιντεάκι στο γιουτιουμπ, πρέπει να ξεκαθαρίσω πάρα πολλά πράγματα για το πού θα βρείτε τους (δυσεύρετους) σπόρους που είναι συμβατοί με τις ιδέες που θα παρουσιάσω, άσε και την αγορά εξοπλισμού βιντεοσκόπησης λόγω τελειομανίας μου κλπ κλπ. Πολλά θέματα, και έχω αρχίσει και δουλειά στο σχολείο. Το παλεύω και προσεχώς θα παρουσιάσω την πρότασή μου για τον "Επιούσιο Άρτο"
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline lolo

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
Απ: Ψωμί ζέας, φαγόπυρο, καλαμπόκι και κ.λ.π.
« Reply #2 on: September 23, 2015, 10:32:53 AM »
Ευχαριστώ πολύ Θανάση για την άμεση απάντηση σου. Εγώ δυστυχώς λατρεύω το ψωμί και δυσκολεύομαι πολύ να το κόψω.
έχω βρει τη λύση με τα παραπάνω που σου είπα, όπως και κριτσίνια και παξιμάδια Ζέα που λατρεύω να βάζω στη σαλάτα.
Μακάρι να βρεις μια λύση και γι' αυτό!. Είμαι fun και των συμπληρωμάτων, όχι με υπερβολή βέβαια. Δεν ξέρω μακροπρόθεσμα πόσο μπορούν να επηρεάσουν το συκώτι μας. Κοιτάζω το site iherb που μας πρότεινες, και θα το δοκιμάσω μιας και το προτείνεις εσύ. Θα ήθελα να βρω και μερικά προϊόντα για την κόρη μου, ενυδατική κρέμα, σαμπουάν και ότι άλλο μπορώ να βρω σε φυτική μορφή.

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας.

Offline lolo

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
Καλησπέρα,
Θανάση θα ήθελα να σε ρωτήσω αν είμαι vip μέλος ώστε να μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλα τα θέματα,
όπως τα videos και τα links που ανεβάζεις. Νομίζω ότι τα videos δεν μπορώ να τα δω.
Μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτό!!

Ευχαριστώ

Offline pelagia

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
  • Gender: Female
Έχω και εγώ την ίδια απορία. Έχω πάρει το βιβλίο εδώ και μήνες και ανυπομονώ να διαβάσω τα links. Ελπίζω να μπορούμε όλοι όσοι έχουμε το βιβλίο να έχουμε πρόσβαση στα links, και όχι μόνο τα vip μέλη.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
τα λινκς του γλυκού ενστίκτου θα είναι προσβάσιμα σε όλα τα μέλη του φόρουμ!  =thumb=

Το θέμα είναι να βρεθεί χρόνος και ενέργεια για να γίνουν όλα, γιατί εκεί πάσχω... Προσεχώς θα σας πω περισσότερα.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline g

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 5
  • -Receive: 17
.... Εγώ δυστυχώς λατρεύω το ψωμί και δυσκολεύομαι πολύ να το κόψω.
έχω βρει τη λύση με τα παραπάνω που σου είπα, όπως και κριτσίνια και παξιμάδια Ζέα που λατρεύω να βάζω στη σαλάτα.
Μακάρι να βρεις μια λύση και γι' αυτό!......
Εχεις δει εδώ: http://www.skeftomai.gr/ygeia/forum/index.php?topic=939.0 ;
Κάτι παρόμοιο κάνουμε και εμείς και μας καλύπτει πλήρως όταν θέλουμε κάποιο παξιμαδοκριτσινοειδές  να φάμε.