Author Topic: Τα ποτά και όχι τα φαγητά είναι πιο σημαντικά για το πάχος  (Read 7540 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Όταν θέλει κανείς να χάσει κιλά, έχει μεγαλύτερη σημασία τι πίνει παρά τι τρώει, σύμφωνα με μια νέα μελέτη της Σχολής Δημόσιας Υγείας Μπλούμπεργκ του πανεπιστημίου Τζον Χόπκινς των ΗΠΑ.

Οι αμερικανοί ερευνητές εξέτασαν τη σχέση ανάμεσα στη λήψη θερμίδων και την απώλεια βάρους και διαπίστωσαν ότι η μείωση στην κατανάλωση θερμίδων από λήψη ποτών έχει μεγαλύτερη θετική επίπτωση στη μείωση του πάχους σε σχέση με τη μείωση στην κατανάλωση θερμίδων από λήψη στερεάς τροφής.

Η σχετική επιστημονική έρευνα μεταξύ 810 ενηλίκων ηλικίας 25 - 79 ετών, με επικεφαλής τον καθηγητή Μπένζαμιν Καμπαλέρο, δημοσιεύτηκε στο διατροφολογικό περιοδικό "American Journal of Clinical Nutrition". Το βασικό συμπέρασμα ήταν ότι όλες οι θερμίδες δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα για το πάχος και η έμφαση πρέπει να δοθεί στις "υγρές" θερμίδες παρά στις "στερεές".

Τα ποτά που κατ' εξοχήν αυξάνουν το βάρος είναι όσα περιέχουν ζάχαρη (αναψυκτικά, φρουτοχυμοί κ.α.), τα οποία είναι η κύρια πηγή "υγρών" θερμίδων. Η αύξηση της κατανάλωσης των τελευταίων έχει συμβαδίσει με την επιδημία της παχυσαρκίας, που πλήττει την πλειονότητα των ενηλίκων και αποτελεί δυνητική αιτία προβλημάτων υγείας όπως ο διαβήτης.

Άλλα ποτά, όπως τα διαιτητικά (που περιέχουν τεχνητές γλυκαντικές ουσίες) και τα αλκοολούχα, επίσης συνδέονται με το πάχος, αλλά όχι σε σημαντικό βαθμό.

Πηγή: (ΑΠΕ-ΜΠΕ)


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
πολυ λογικο...

ειχα ακουσει οτι η χριστινα ωνση ειχε γινει...τοφαλος γιατι μετα απο ερωτικη απογοητευση το ριξε στην...κοκα.Οχι την κοκαινη αλλα μπορει σε κατι ακομα χειροτερο την κοκα-κολα.Ειχε λεει εναν υπηρετη οταν ηταν στον σκορπιο που την ακολουθαγε με ενα κινητο ψυγειο που μεσα ειχε τον μαυρο χρυσο(πολυ πιο ακριβη απο το αργο πετρελαιο).Συνολικα επινε 30 λιτρα κοκα-κολα την ημερα.Φυσικο επακολουθο το ξεχειλωμα...

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !

Quote
Aπάντηση από santos:
Σαν καπνίστρια ήθελα να πίνω κάτι μαζί με το τσιγάρο και αυτό το κάτι ήταν αναψυκτικό κυρίως κοκα-κόλα και ενίοτε χυμούς . Δεν μπορούσα να καπνίσω χωρίς να πίνω κάτι και δεν φανταζόνουν οτί μπορώ να μην καπνίσω. Ετσι εφτασα να πίνω γύρω στα δύο λίτρα την ημέρα αναψυκτικά χωρίς καθόλου νερό. Σταδιακά και σταθερά έπερνα βάρος περίπου 4 κιλά το χρόνο. Σε δέκα χρόνια πήρα 40 κιλά και έφτασα στα 90 χωρίς, στην κυριολεξία, να τρώω κατι παραπάνω ίσως ήμουν και λιτοδίαιτη (χωρίς να το προσπαθώ).

Στην πρώτη καλή μου προσπάθεια να κόψω το τσιγάρο, έκοψα και τα αναψυκτικά χωρίς να το καταλάβω(εφόσον δεν τα χρειαζόμουνα για να ξεπλένω την απαίσια γεύση της νικοτίνης). Μέσα σε 2 μήνες που διήρκησε αυτή η προσπάθεια(που δεν καπνιζα) έχασα, δίχως καμία αλλαγή στο διαιτολόγιό μου 9 κιλά. Αυτό με είχε ανησυχήσει ιδιαίτερα γιατί πίστευα πως όσοι κόβουν το τσιγάρο παχαίνουν,άρχισα να αγχώνομαι και το άγχος μου με χτύπησε στο έντερο οπότε και αναγκάστηκα να πάω σε γαστρεντερολόγο. Μετά από εξετάσεις που μου έκανε μου ήπε πως δεν ήταν κάτι σημαντικό και ρώτησε για την ψυχολογική κατάστασή μου. Οταν του εξήγησα πως έχει το θεώρησε απολύτος φυσιολογικό να χαθούν τα κιλά μιας και οι θερμίδες που έπερνα από τα αναψυκτικά ήταν γύρω στις 1200 ημερισίως. Επίσης μου είπε πως έχουν διαφορά οι θερμίδες του φαγητού με των ποτών διότι οι πρώτες χρειάζονται γύρω στις 7 ώρες για να αποθηκευόύν σαν λίπος από τον οργανισμό ενώ οι δεύτερες αποθηκεύονται σε μισή με μία ώρα οπότε τι να προλάβεις να κάνεις για να τις κάψεις?

Δυστυχώς για μένα ξανάρχισα το τσιγάρο και φυσικά αρχισα και τα αναψυκτικά, έτσι ξαναπήρα τα 5 κιλά μέσα σε 7 μήνες. Ευτυχώς σήμερα δεν καπνίζω και φυσικά είμαι στη φάση του ξεφουσκώματος, βλέπετε τώρα έχω δύο λόγους για να κόψω το τσιγάρο: την απώλεια βάρους και την απώλεια των συμπτωμάτων της νικοτίνης. Είμαι χαρούμενη.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!