Author Topic: Ερωτήσεις ΕΞΠΡΕΣ για συμπληρώματα διατροφής  (Read 20923 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Quote
Γεια σας
Εχω κανει 4πλο by-pass και εχω υψηλη Lp(α).Εκτος απο την φαρμακευτικη αγωγη παιρνω
Βιταμινη C 2γρ /ημερα
λυσινη        1γρ/ημερα
Q10           100mg /hmera
omega  3
κολλαγονο (λογω της περιεκτικοτητας του σε λυσινη προλινη)   
Θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η καλυτερη μορφη για τα παραπανω συνυπολογιζομενου του οικονομικου κοστους

θα σου απαντήσω στα γρήγορα επειδή είμαι εκτός. Πήγα κ έφτιαξα ένα καλάθι αγορών με όλα αυτά που λες και στην οικονομικότερη τιμή / ποσότητα. Μπορείς να το δεις πατώντας εδώ: http://www.iherb.com/tr/cb?pcodes=MLI-00921_DRB-00203_NOW-01652_NOW-00692_NLI-51230_DRB-00188&rcode=POS763
Αν δεν έχεις ξαναπάρει από iherb θα σου βγάλει αυτόματα κ έκπτωση (ενσωμάτωσα κωδικό).

Μερικές παρατηρήσεις:
1. Η λυσίνη η πιο οικονομική μορφή είναι σε σκόνη. Η γεύση της είναι όχι ευχάριστη, αλλά εύκολα ανεκτή. Για δοσολογία δες τη σελίδα του προιόντος για να δεις πώς θα βάζει 1 γρ. Υπάρχει και σε ταμπλέτες για πιο πρακτικά, αλλά έχουν λιγο ακριβότερα.
2. Το κολλαγόνο δεν είναι και τόσο πλούσιο σε λυσινη. Πιο πολύ έχει από τα άλλα αμινοξέα. Αυτή η μορφή είναι ποιοτική κ πολύ φθηνότερη ανά γραμμάριο κολλαγόνου σε σχέση με τα "υγρά κολλαγόνα" που διαφημίζει η τηλεόραση. Διαλύεται σε νερό, ουδέτερη γέυση.
3. Μαζί με το κολλαγόνο έδινε και μία κρέμα προσώπου σε μεγάλη έκπτωση γι αυτό την πρόσθεσα, αν θέλεις την αφαιρείς. Είναι πολύ καλή, με πυκνογενόλη.

Το βάρος του δέματος είναι κοντά στο όριο, μάλλον δε χωρά τίποτα άλλο στο δέμα.

για περαιτέρω απορίες για τα συμπληρώματα, αφού πρόκειται για πρόβλημα υγείας, τον πρώτο λόγο έχει ο γιατρός!

ελπίζω να βοήθησα κ περαστικά!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline ΓΙΑΝΝΑ

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Ευχαριστω πολυ που μου απαντησες και μαλιστα τοσο γρηγορα

Offline zoi30

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 0
καλησπέρα σε όλους.

Θανάση είμαι η Ζωή, δικηγόρος, ετών 30. Πρώτα θα ήθελα να σου πω ότι περιμένω με ανυπομονησία το νέο βιβλίο κι εγώ και αρκετές φίλες μου. Εύχομαι καλή δύναμη ως την πραγματοποίησή του.

Δεύτερον για να μην κουράζω, θα ήθελα μία γρήγορη συμβουλή για συμπληρώματα διατροφής για να μην αρρωσταίνω το χειμώνα. Δηλαδή συμπληρώματα που δυναμώνουν καπως το ανοσοποιητικό. Κάθε χρόνο παθαίνω μία δύο ιώσεις, οπότε θα ήθελα φέτος να μη συμβεί το ίδιο.

σ' ευχαριστώ πολύ!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Quote
θα ήθελα μία γρήγορη συμβουλή για συμπληρώματα διατροφής για να μην αρρωσταίνω το χειμώνα. Δηλαδή συμπληρώματα που δυναμώνουν καπως το ανοσοποιητικό.

γεια σου Ζωή κ καλή χρονιά! Θα είμαι πολύ σύντομος κι επιφυλάσσομαι για πιο αναλυτική απάντηση στο μέλλον.

Για το ανοσοποιητικό και το χειμώνα πολύ καλά είναι τα εξής συμπληρώματα:
Μουρουνέλαιο (cod liver oil), διότι έχει βιτ D και πολλά άλλα οφέλη. Προτείνω τη φθηνότερη μάρκα αυτήν εδώ:
http://www.iherb.com/Twinlab-Norwegian-Cod-Liver-Oil-Unflavored-12-fl-oz-355-ml/2417#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=cod%20liver%20oil&rc=306&sr=null&ic=3
Έχει κ το ίδιο σε γεύση κεράσι αν έχεις πρόβλημα με τη γεύση.

Ένα άλλο τέλειο για το ανοσοποιητικό είναι η πρόπολη! Το γνωστό προϊόν της μέλισας. Μία πολύ καλή και φθηνή μάρκα είναι αυτή: http://www.iherb.com/California-Gold-Nutrition-Bee-Propolis-2X-500-mg-90-Veggie-Caps/61839
Η πρόπολη έχει μεγάλα οφέλη όχι μόνο στο ανοσοποιητικό. Κάνε μία αναζήτηση ίντερνετ για να δεις.

Ε μετά είναι και η γνωστότερη, εχινάκεια την οποία έχω ως 3η επιλογή.. Μια καλή μάρκα αυτή http://www.iherb.com/Natural-Factors-Echinamide-Clinical-Strength-60-Softgels/2619#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=echinacea&rc=833&sr=null&ic=2

   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Antzy26

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 0
  • Gender: Female
Pea protein (πρωτεΐνη αρακά)
« Reply #14 on: July 14, 2017, 07:37:06 PM »
Γειά σας,
Γνωρίζει κανείς αν αξίζει να πάρω πρωτεΐνη αρακά? Γυμνάζομαι χρόνια (HIIT και βαρύ).
Ευχαριστώ

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Re: Pea protein
« Reply #15 on: July 14, 2017, 10:41:05 PM »
γεια σου Άντζυ,
εγώ δεν είμαι και τόσο φίλος της πρωτεΐνης από αρακά (την είχα δοκιμάσει παλιά), όπως και ρυζιού κλπ. Η πρωτεΐνη από γάλα είναι ως τρόφιμο ανώτερη από πολλές πλευρές.

Αν δεν κάνεις αυστηρή χορτοφαγία, δε βλέπω το λόγο να στραφείς στην πρωτεΐνη του αρακά.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Antzy26

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 2
  • -Receive: 0
  • Gender: Female
Re: Pea protein (πρωτεΐνη αρακά)
« Reply #16 on: July 15, 2017, 08:29:46 PM »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Το μόνο παραπάνω που έχω δει υπέρ του αρακά είναι ότι μου φάνηκε πολύ ελαφρύ για το στομάχι και δεν είχα πρηξιματα κ θέματα στο δέρμα (σπυράκια) σε σύγκριση με την πρωτεΐνη γάλακτος ( είχα πάρει whey απο my protein).

Offline herc76

  • Hero Member
  • νέο μέλος
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Θανάση καλημέρα, καλημέρα επίσης σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το σελήνιο. Τελευταία καταναλώνω συχνά καρύδια Βραζιλίας που έχουν πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε σελήνιο. Από ό,τι ξέρω δεν συνιστάται η λήψη άνω των δύο την ημέρα. Επίσης θα ήθελα την άποψη σας για συμπληρώματα σεληνίου, όπως το Semed 200.

Μια επιπλέον απορία έχει να κάνει με τη λήψη πολυβιταμινών μόνο συμπλέγματος B. θα μπορούσε μια πολυβιταμίνη να βοηθήσει τον οργανισμό σε περιόδους κούρασης; Υπάρχει κάποιος περιορισμός στην κατηγορία αυτή για συνεχή κατανάλωση πολλών μηνών;

Ευχαριστώ πολύ!

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
καλημέρα!
Γενικά για τη συμπληρωματική λήψη μετάλλων και βιταμινών έχω ένα σκεπτικό που έχει ως εξής: Δεν προσφέρει τίποτα, εκτός αν ο οργανισμός μας έχει έλλειψη αυτού του διατροφικού στοιχείου, οπότε τότε η συμπληρωματική λήψη μπορεί να είναι πολύ ωφέλιμη.

Όλα αυτά τα φανταχτερά που διαβάζουμε καμιά φορά ότι πχ. "η λήψη σεληνίου έχει το τάδε καταπληκτικό αποτέλεσμα" ισχύουν μόνο για ανθρώπους που πάσχουν από έλλειψη σεληνίου. Ακόμα καλύτερη είναι η λήψη του διατροφικού στοιχείου μέσω μίας τροφής και τα καρύδια Βραζιλίας είναι όντως πολύ καλή επιλογή για την λήψη σεληνίου.

Τις πολυβιταμίνες τις θεωρώ άχρηστες, εκτός αν προορίζονται για άτομα με εξαιρετικά φτωχό διαιτολόγιο (πχ. όσοι τρώνε μόνο πίτσα και κρουασάν και τίποτα άλλο).

υ.γ. Αυτόν τον καιρό μελετώ εντατικά τον κουρκουμά. Αυτό μάλιστα, είναι ΤΟ συμπλήρωμα στη διατροφή μας. Τελευταία έχω στραφεί προς αυτήν την κατηγορία συμπληρωμάτων, πιπέρι, κανέλα Κεϋλάνης κλπ, αυτά που ο πολύς κόσμος βλέπει πιο πολύ ως καρυκεύματα και όχι ως συμπληρώματα στη διατροφή. Ετοιμάζω και σχετικό βίντεο ως το Πάσχα.
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline ionpap

  • Περαστικός
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
Καλησπέρα Θανάση, καλησπέρα σε όλους!
Θανάση τι γνώμη έχεις γι αυτό: http://www.terranovahealth.com/product/terranovalife-drink-227g/
Φαίνεται αρκετά πλήρες.