Author Topic: Το χρονικό μιας διακοπής  (Read 4606 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jimmy Pee

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
Το χρονικό μιας διακοπής
« on: June 19, 2008, 10:55:37 PM »
Πέρασαν κιόλας 40 μέρες και κάτι, δεν τις μετράω πια. Στο μυαλό μου έρχεται σαν ανάμνηση και κατά περίεργο τρόπο σαν να είναι από πολύ παλιά.
Πως έφτασα ως εδώ όμως; Πριν, λοιπόν, από 45 μέρες περίπου, τα βρογχικά μου είχαν ξαναχτυπήσει. Η κατάσταση για άλλη μια φορά ανυπόφορη. Εισπνοές, βήχας, αϋπνία, έτσι πήγα στο γιατρό για να με ακροαστεί. Ο γιατρός, ένας απίστευτος τύπος και πολύ καλός στη δουλειά του, αρχίζει λοιπόν την ειρωνεία. Με ρώτησε αν καπνίζω ακόμα και μόλις του απάντησα θετικά άρχισε να λέει: Μπράβο λεβέντη μου, κάπνισε. Αύξησέ το κι άλλο, δεν κάνει κακό, μην ακούς κανέναν, όλοι μαλακίες λένε. Εγώ ψιλοντράπηκα είναι η αλήθεια και απάντησα για άλλη μια φορά πως θα το κόψω. Θυμάμαι πως όταν με εξέταζε μύριζα τσιγάρο από πάνω ως κάτω. Παρόλο που ήμουν άρρωστος κάπνιζα κανονικά. Το τελευταίο τσιγάρο εκείνης της μέρας το έκανα στην καφετέρια πριν πάω στο γιατρό. Περίπου δηλαδή 17:55(Ήταν το τελευταίο μου τσιγάρο χωρίς να το ξέρω). Φεύγοντας από τον γιατρό προβληματισμένος είπα στον εαυτό μου δυνατά: ΜΑΛΑΚΑ θα το κόψεις, τέλος.
Εκείνη την περίοδο σκεφτόμουν να το κόψω αλλά δεν έπαιρνα την απόφαση. Φτάνω σπίτι όπου ήταν ένα καλός φίλος, τον φιλοξενούσα για μερικές μέρες, καπνιστής, και του ανακοινώνω την απόφασή μου. Αυτός σκεφτόταν να το κόψει για συμπαράσταση στον μπαμπά του που νοσηλευόταν με αιμοπτυσία, ευτυχώς όχι για σοβαρό λόγο. Εκείνη τη στιγμή που του εξηγώ την απόφασή μου ακούω την ειδοποίηση του MSN. Ο φίλος μου ο Ντίνος(καπνιστής και ο ίδιος), χωρίς να ξέρει τίποτα για την απόφασή μου, απλά από κάποιες σκέψεις που του είχα πει, μου έστελνε μαντέψτε τι...ναι ναι, το βιβλίο. Μόλις το είδα λέω μέσα μου, δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Είναι η κατάλληλη στιγμή. Το διάβασα αμέσως χωρίς να καπνίζω παράλληλα. Είχα ήδη πάρει την απόφασή μου. Σε όλες μου τις προσπάθειες έψαχνα στηρίγματα να μην το ξαναρχίσω και το βιβλίο μου τα έδωσε. Τα υπόλοιπα τα ξέρετε, τα γράφω στην παρουσίασή μου.

Με συγχωρείτε για τις εκφράσεις αλλά ήθελα να είναι όσο πιο αληθινό γίνεται.



Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
(No subject)
« Reply #1 on: June 20, 2008, 02:38:22 AM »
=yes!=
Φίλε μου η εξιστόρηση σου με συγκλόνισε. Το σύμπαν ολόκληρο συνωμότησε για να κάνεις το μεγάλο βήμα. Πολλές συμπτώσεις..

Πάντα επιτυχίες σου εύχομαι!
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline Jimmy Pee

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
  • Gender: Male
(No subject)
« Reply #2 on: June 20, 2008, 05:31:41 AM »
Να 'σαι καλά. Η μητέρα μου πιστεύει περισσότερο στο Θεό πια... το 'χε κάνει τάμα λέει. Όλα μαζί για το καλό μου...

Offline nina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
(No subject)
« Reply #3 on: June 23, 2008, 03:31:35 PM »
Jimmy Pee,
χαίρομαι πάρα πολύ για σένα.

Αν εγώ για την περίπτωση μου λέω "το βιβλίο ήρθε την πιο κατάλληλη ώρα", τότε εσύ τι θα πρέπει να πεις?
Σου εμφανίζεται μάλλον ως εκ μηχανής θεός, ένα πράγμα.

Καλή δύναμη
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com