Author Topic: Ένας πραγματικός εφιάλτης  (Read 6667 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
Ένας πραγματικός εφιάλτης
« on: March 26, 2008, 12:39:46 PM »
Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ αυτό που θέλω να πω, αλλά θα το περιγράψω και βλέπουμε...
Στο διάστημα που δεν καπνίζω και- όπως έχω ήδη πει πολλές φορές μέχρι τώρα- απολαμβάνω τα προνόμια του μη καπνιστή, που ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ πριν, έχω συζητήσει με αρκετούς φίλους, καπνιστές, πρώην καπνιστές, ουδέποτε καπνιστές τα σχετικά με το www.skeftomai.gr και το προσωπικό  μου επίτευγμα.
Σε μια από αυτές τις συζητήσεις ένας φίλος πρώην καπνιστής, (το έκοψε πριν 30 χρόνια, άρα σιγουρότατα "πρώην" ), αφού μου περιέγραψε τη δύσκολη περίοδο με τον άγριο βήχα που πέρασε μου είπε και για μια άλλη φάση που έβλεπε συχνά στον ύπνο του ότι άναβε τσιγάρο και ξυπνούσε κάθιδρος!

Πρίν τρία βράδια είχα παρόμοια εμπειρία. Πετάχτηκα ιδρωμένη από το κρεβάτι μου, όπου -στη μέση κάποιου όνειρου που δεν θυμάμαι καν- βρέθηκα με ένα τσιγάρο στο χέρι και ξαφνικά θυμήθηκα πως δεν καπνίζω πια και πανικοβλήθηκα, άρχισα σχεδόν να κλαίω και να με οικτίρω που από αφηρημάδα και μόνο ξανάγινα καπνίστρια...

Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό ούτε που "στοχεύει" το υποσυνείδητο παίζοντας τέτοια παιχνίδια. Σας έχει συμβεί ποτέ;

Ευτυχώς που ξύπνησα και είδα πως όλα αυτά συνέβαιναν στον ύπνο μου, αλλά μου πήρε ώρα να συνέλθω.
Ήταν ένας πραγματικός εφιάλτης!


ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
.
« Reply #1 on: March 26, 2008, 02:00:13 PM »
Νίνα είναι απόλυτα φυσιολογικό το όνειρό σου. Συμβαίνει πάρα πολύ συχνά μετά τη διακοπή, ακόμα και μήνες μετά.

Ιδίως άνθρωποι που είχαν πολύ μέσα στη ζωή τους το κάπνισμα, Ή άνθρωποι που είχαν έντονη την εμπηρεία διακοπής του (ευχάριστη ή δυσάρεστη, αλλά έντονη), είναι περίεργο να μη δουν έστω ένα τέτοιο όνειρο.

Όπως όλα τα όνειρα, προέρχεται από το υποσυνείδητο και δε σημαίνει τίποτα το ιδιαίτερο, ούτε είναι "κακός οιωνός" για το μέλλον της προσπάθειας.

Αν μου ζητούσαν να ερμηνεύσω το όνειρό σου, θα το απέδιδα στην έντονα ευχάριστη εμπειρία διακοπής που είχες. Το ότι έκανες αντικαπνιστικές σκέψεις ΜΕΣΑ στο όνειρο κι όχι μόνο όταν ξύπνησες, δείχνει πόσο βαθιά έχεις ήδη επηρρεάσει το υποσυνείδητό σου με τις νέες ωφέλιμες γνώσεις.

Γενικά είναι πολύ συνηθισμένα τέτοια όνειρα και δε χρειάζεται να μας ανησυχούν καθόλου.
 :)
   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline nina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
(No subject)
« Reply #2 on: March 26, 2008, 02:20:36 PM »
ευχαριστώ admin Θανάση για την άμεση απάντηση.
Χαίρομαι πολύ με τις ερμηνείες που δίνεις, επειδή μου φαίνονται πολύ αληθινές και ιδιαίτερα εμψυχωτικές.
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com

Offline oasomp

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #3 on: March 27, 2008, 11:51:01 AM »
Νινα και σε μενα εχει τυχει αρκετες φορες, ειδικα σε παλιοτερες προσπαθιες που ειχα κανει ! Βασικα ειχα παρατηρησει οτι εβλεπα τετοιου ειδους ονειρα (ανγχωτηκα δηλαδη ) οταν ημουν γενικα σε περιοδους με προβληματα, ανγχος  και στρες, γενικα σε περιοδους που δεν ημουν χαλαρος ! Εβλεπα και εγω οτι αρχιζα το καπνισμα, μερικες φορες μαλιστα στο ονειρο μου το σκεφτομουν κιολας και ελεγα γιατι να καπνισω αφου δε καπνισα τοσο καιρο και αλλα τετοια ωσπου το αναβα . Αλλα το καλυτερο ηταν οταν ξυπνουσα επειδη τα ονειρα αυτα μου φαινοντουσαν πολυ αληθεινα καθομουν στο κρεβατι και αναρωτιομουν " τωρα το αρχισα χτες και δε θυμαμε καλα ; η στον υπνο μου το ειδα ! "

Offline nina

  • Σχολιαστής
  • ***
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 4
(No subject)
« Reply #4 on: March 27, 2008, 06:52:00 PM »
σε ευχαριστώ oasomp, για την απάντηση!
Βέβαια αν  λάβω υπόψη το ότι εσύ είσαι η περίπτωση του συχνού κόφτη, όπως σας χαρακτηρίζει  ο Θανάσης, τότε δεν είναι και τόσο εμψυχωτικό το να βλέπει κανείς τέτοια όνειρα και μετά να τα ερμηνεύει ως ενσυνείδητη και υποσυνείδητη απόφαση - τη διακοπή του τσιγάρου εννοώ - και άρα οριστική και αμετάκλητη!
Ελπίζω ο συλλογισμός μου να μην ευσταθεί, όπως ελπίζω και σου εύχομαι να τα καταφέρεις....

Πάντως εμένα προσωπικά με στηρίζει όλη αυτή η επικοινωνία μέσω του www.skeftomai.gr

καλή δύναμη
ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ Η ΖΩΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΜΠΕΡΗ
http://mathandliterature.blogspot.com

Offline dandrom

  • τακτικό μέλος
  • **
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
.
« Reply #5 on: April 07, 2008, 04:33:12 PM »
Κι εγώ, κι εγώ! Χωρίς να κοιμάμαι όμως!!! Πανικοβάλομαι και εγώ μήπως και έχω καπνίσει...
Επειδή όπως έχω ξαναπεί: είμαι πάρα πολύ σίγουρη για τη διακοπή μου, στο γραφείο μου έχουν ξεμείνει τα υπόλοιπα από ένα παλιό πακέτο με τσιγάρα. Τα οποία περιφέρονται γύρω μου - χωρίς να με αγγίζει το θέμα!
Στα καλά καθούμενα λοιπόν, παγώνω και λέω: Ρε, δεν πιστεύω να άναψα κανένα σήμερα αφηρημένη??? Τα μετράω, σιγουρεύομαι και ...φίου!
Μήπως να τα πέταγα? Μήπως να τα έκανα λίπασμα στα φυτά μου? Μήπως να τα αφήσω να σαπίσουν μόνα τους???
 :-x  :-x  :-x  
Τελικά, από άγνοια πάσχουμε!!!
Όχι από στερητικά σύνδρομα...

Offline dhmhtrhs42

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #6 on: May 11, 2008, 09:20:38 PM »
Νίνα  γειά  σου , απαντώ  και  γώ  με  αργοπορία  στο  θέμα  που  έθεσες  γιατί  η  δική  μου  εμπειρία  έγινε  μόλις  χτές  :wave:
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON