Author Topic: Πώς να βοηθάτε άλλους καπνιστές  (Read 7140 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Θανάσης Αποστόλου

  • Διαχειριστής
  • ιδρυτικό μέλος
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 223
  • -Receive: 182
  • Gender: Male
  • να πέσεις; επιτρέπεται. να σηκωθείς; ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ !
Πώς να βοηθάτε άλλους καπνιστές
« on: November 01, 2007, 01:38:15 AM »
Εδώ μπορείτε να σχολιάσετε το άρθρο "Πώς να βοηθάτε τους άλλους καπνιστές".

Είναι από τα λίγα που μπορούν να αναγνωστούν χωρίς να απαιτείται πρώτα η ανάγνωση του βιβλίου. Έχει δηλαδή κάπως "έυκολο" περιεχόμενο.

Συμφωνείτε; Διαφωνείτε και πού;

Ποια είναι η προσωπική σας άποψη για το ζήτημα;


   Διαβάστε το απόλυτο βιβλίο για τη διατροφή και την ευεξία εδώ!
   

Offline simpson

  • απλά_μέλη
  • τακτικό μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 4
  • -Receive: 0
  • Gender: Male
Σωστό το βρίσκω το άρθρο
« Reply #1 on: November 09, 2007, 05:18:38 PM »
Συμψωνώ απόλυτα με αυτό που λες ότι δεν πρέπει να πρήζουμε τους άλλους καπνιστές. Κανένας δεν το κόβει επειδή τον πιέζουν.

Καλή δουλειά, περιμένουμε τα υπόλοιπα άρθρα.  

Offline deimos

  • έμπειρος σχολιαστής
  • *****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 2
(No subject)
« Reply #2 on: April 16, 2008, 11:55:54 PM »
συμφωνω οχι στο οτι δεν πρεπει να πρηζουμε τους αλλους καπνιστες αλλα στο οτι δεν πρεπει να πρηζουμε τους καπνιστες.το κακο ειναι οτι πολλοι καπνιστες μπορει να γινουν ιδιαιτερα εριστικοι οποτε η αντιδραση δεν αργει να ερθει.σε ενα φιλο μου του εξηγουσα το μυστικο της νικοτινης και αφου ειχε περασει καμμια ωρα και περιμενα να ακουσω καμμια απορια του,αυτος αρχισε και με δουλευε,οτι ταχα αυτα ειναι βλακεις κτλ.καταλαβαινετε τι επακολουθησε (αφου δεν μας μαζεψαν για διαταραξη καλα ειναι).

Offline lenia

  • νέο μέλος
  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
σχολιάστε τα άρθρα
« Reply #3 on: April 18, 2008, 09:35:09 AM »
Τελικά όσο πιέζεις ένα καπνιστή να το κόψει τόσο περισσότερο πεισμώνει λες και του μιλάς για κακό.
Στο γραφείο είμαι με άλλη μία "κυρία" που καπνίζει.Αφού ξέρει λοιπόν ότι το έχω κόψει αυτή καπνίζει και ενώ της εξηγώ ότι με ενοχλεί ο καπνός... ο νέος νόμος 2009 θα απαγορεύει το κάπνισμα...διώχνω το καπνό με τα χαρτιά.... σιγά μη καταλάβει.Στου κουφού την πόρτα πάρε την πόρτα και φύγε.Τι να κάνω ?Εγώ πάντως όταν κάπνιζα και ενοχλούσα πήγαινα σε χώρο που δε ενοχλώ και κάπνιζα.Δεν περιμένω ευαισθησίες από
όλους τους ανθρώπους αλλά αυτονόητο είναι ότι
δεν μπορείς να ενοχλείς τους διπλανούς σου....

Offline katia

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 0
(No subject)
« Reply #4 on: May 03, 2008, 08:55:17 AM »
Συμφωνώ με αυτό που διάβασα να λέτε κάπου εδώ μέσα. Ότι πρέπει να λέμε στον καπνιστή όσα πρέπει να ξέρει μόνο όταν αυτός έχει την πρόθεση να ενημερωθεί. Διαφορετικά ή δεν πρόκεοται να μας ακούσει ή και να μας ακούσει θα μας ειρωνευτεί. Εγώ ως καπνίστρια ήμουν πάντα ανοικτή στο να ακούω κάποια πράγματα για το κάπνισμα. Δεν είναι όμως όλοι έτσι.
Όσο ζω ελπίζω!!!!!!

Offline dhmhtrhs42

  • τακτικός σχολιαστής
  • ****
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 1
(No subject)
« Reply #5 on: May 17, 2008, 05:24:08 PM »
Εγώ  εδώ  θα  αναφέρω  μόνο  το  παράδειγμα  ενός  πολύ  αγαπητού  μου  φίλου και  συναδέλφου  μου  στην  δουλεια . Καπνίζει  συστηματικά  περίπου  2  πακέτα  25ρια  κάθε  μέρα , όταν  τον φέρνω  στο  μυαλό  μου  η  εικόνα  του  είναι  με   ένα  τσιγάρο  στό  στόμα . Όπως  θα  μαντέψατε  το  πρώτο  που  έκανα  ήταν  να  του  στείλω  με e-mail  το  ηλεκτρονικό  βιβλίο  του  αγαπητού  Θανάση .Δεν  θα  γράψω  την  αντίδραση  του  εδώ γιατί πιστεύω ότι  κάθε  άνθρωπος   έχει   το  δικαίωμα  να  αποφασίζει  ο  ίδιος στο  τι  πραγματικά  θέλει  να  κάνει .Εγώ  απλώς  έκανα  απο  μέρους   μου  αυτό  που θεώρησα  σωστό  να  κάνω , να  παρέχω  σωστή  πληροφόρηση  σε  μια  καθημερινή  του συνήθεια .Δεν  ήθελα  με  τίποτα  να  γίνω  στο  μυαλό  του  η ταμπελίτσα  που  γράφουν  τα  τσιγάρα ή οτιδήποτε  άλλο .
-Μην ψάχνετε την οδό για την ευτυχία. Η ευτυχία είναι η οδός. Dr. R. CARLSON